Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 49

Θέμα: Καρ.gr. Δεν λειτουργει.

  1. #16
    Πάρτε τα βουνά! Το avatar του/της nassosxlvbros
    Εγγραφή
    31/03/2005
    Μηνύματα
    1.651
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από George_Sp Προβολή μηνύματος
    Λοιπόν θα χρειαστεί να σε βοηθήσω και να με βοηθήσεις στη συγκεκριμένη περίπτωση. Εξηγώ αμέσως.

    Έχω ένα πελάτη χρόνια και του κάνω τεχνική υποστήριξη σε επιχείρηση αλλά και σπίτι σε ότι χρειαστεί.
    Πρόσφατα αγόρασε ένα λάπτοπ κατόπιν δικής μου συμβουλής σε μοντέλο και το λάπτοπ με το car.gr και μερικά ακόμα site παρουσιάζει το ίδιο θέμα με το ίδιο σφάλμα. Μετά από καμιά 20αριά 30 refresh στη σελίδα κάποια στιγμή μπαίνει. Δεν γίνεται πάντα, αλλά γίνεται ΠΑΝΤΑ μετά από restart του laptop.
    Ο πάροχός του είναι Cosmote και δοκιμάστηκαν 2 router Speedport Entry2i και Speedport Plus.

    Μπορείς σε παρακαλώ να μου επιβεβαιώσεις για τον πάροχο και το router του φίλου και τη συσκευή που δοκίμασες και δεν έμπαινε;
    Παλεύω να βγάλω άκρη και ότι πληροφορία μοιραστείς θα είναι πολύ χρήσιμη για το troubleshoot.

    Χμμμ Μόλις έθεσες ένα πολύ σοβαρό ζήτημα τώρα...
    Αρκετές φορές αναζητώ πράγματα στον υπολογιστή της δουλειάς και δεν τα βρίσκω.Πηγαίνω σε άλλο υπολογιστή και τσάκ!! Βρίσκω τα πάντα!!! Θέμα γραμματοσειράς είναι ; Ματιασμένο είναι; Πάντως κάτι τι του φταίει....
    Αν το προεκτείνει κανείς λίγο το σενάριο: Πες πως ψάχνεις το Χ ανταλλακτικό να σου βγάζει άκυρα πράγματα.... και μπαίνει ο πελάτης/προιστάμενος από το κινητό του ή το δικό του λαπτοπ και να το βρίσκει στο δευτερόλεπτο... Ρομπάρα κανονικά...........
    Throw down the sword,The fight is done and over,
    Neither lost, neither won.To cast away the fury of the battle
    And turn my weary eyes for home....
    www.youtube.com/c/nassosxlvbros

  2. #17
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    787
    Έχω την εντύπωση ότι μπερδεύετε δυο διαφορετικά προβλήματα σε ένα.

    Είναι άλλο πράγμα η μη δυνατότητα σύνδεσης σε ένα site, η οποία πιθανότατα να ωφελείτε σε πρόβλημα στον DNS server, στο DNS cache, σε προβληματικό ή μη σωστά σεταρισμένο ρούτερ και σε άλλους πιθανούς παράγοντες και είναι τελείως διαφορετικό πράγμα η προσωποποιημένη αναζήτηση.
    Ο αλγόριθμος της google για παράδειγμα χρησιμοποιεί 50 και πλέον παράγοντες για να σου "σερβίρει" το αποτέλεσμα.

  3. #18
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.121
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nassosxlvbros Προβολή μηνύματος
    Χμμμ Μόλις έθεσες ένα πολύ σοβαρό ζήτημα τώρα...
    Αρκετές φορές αναζητώ πράγματα στον υπολογιστή της δουλειάς και δεν τα βρίσκω.Πηγαίνω σε άλλο υπολογιστή και τσάκ!! Βρίσκω τα πάντα!!! Θέμα γραμματοσειράς είναι ; Ματιασμένο είναι; Πάντως κάτι τι του φταίει....
    Αν το προεκτείνει κανείς λίγο το σενάριο: Πες πως ψάχνεις το Χ ανταλλακτικό να σου βγάζει άκυρα πράγματα.... και μπαίνει ο πελάτης/προιστάμενος από το κινητό του ή το δικό του λαπτοπ και να το βρίσκει στο δευτερόλεπτο... Ρομπάρα κανονικά...........
    Και τι ρόμπα... Όχι ότι και ότι. Ρομπ ντε σαμπρ, λέμε
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	download.jpeg.jpg 
Προβολές:	171 
Μέγεθος:	8,5 KB 
ID:	418931

    (την έχω πατήσει κι εγώ....)
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  4. #19
    The Tech guy Το avatar του/της George_Sp
    Εγγραφή
    04/06/2012
    Μηνύματα
    2.118
    Το θέμα με το car και το μήνυμα σφάλματος είναι πολυ συγκεκριμένο. Ας μην πάμε αλλού τη συζήτηση παρακαλώ μέχρι να απαντήσει και ο Loulios σε αυτά που έγραψα.

  5. #20
    Παιδια ,το μονο που μπορω να πω ειναι οτι το δυκτιο ηταν cosmote και το ρουτερ ακριβως σαν και αυτο που εχω σπιτι μου.
    Δηλ ενα τετοιο

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20200616_145518.jpg 
Προβολές:	160 
Μέγεθος:	39,2 KB 
ID:	418933

    Η συσκευη ηταν ενα samsung a70 και δεν εχει παρουσιασει ποτε στο παρελθον κατι αναλογο

  6. #21
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.228
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από George_Sp Προβολή μηνύματος
    Λοιπόν θα χρειαστεί να σε βοηθήσω και να με βοηθήσεις στη συγκεκριμένη περίπτωση. Εξηγώ αμέσως.

    Έχω ένα πελάτη χρόνια και του κάνω τεχνική υποστήριξη σε επιχείρηση αλλά και σπίτι σε ότι χρειαστεί.
    Πρόσφατα αγόρασε ένα λάπτοπ κατόπιν δικής μου συμβουλής σε μοντέλο και το λάπτοπ με το car.gr και μερικά ακόμα site παρουσιάζει το ίδιο θέμα με το ίδιο σφάλμα. Μετά από καμιά 20αριά 30 refresh στη σελίδα κάποια στιγμή μπαίνει. Δεν γίνεται πάντα, αλλά γίνεται ΠΑΝΤΑ μετά από restart του laptop.
    Ο πάροχός του είναι Cosmote και δοκιμάστηκαν 2 router Speedport Entry2i και Speedport Plus.
    Επειδή περιγράφεις ότι μετά από restart του laptop το πρόβλημα διορθώνεται, δεν αποκλείεται να υπάρχει ζήτημα σύνδεσης από τη μεριά του laptop. Αν μιλάμε για Windows 10, δοκίμασες να κάνεις boot από στικάκι USB με κάποιο Linux Live Distro να δεις αν συμπεριφέρεται το ίδιο;

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nassosxlvbros Προβολή μηνύματος
    Χμμμ Μόλις έθεσες ένα πολύ σοβαρό ζήτημα τώρα...
    Αρκετές φορές αναζητώ πράγματα στον υπολογιστή της δουλειάς και δεν τα βρίσκω.Πηγαίνω σε άλλο υπολογιστή και τσάκ!! Βρίσκω τα πάντα!!! Θέμα γραμματοσειράς είναι ; Ματιασμένο είναι; Πάντως κάτι τι του φταίει...
    Διαφορετικές ρυθμίσεις υπολογιστή (π.χ. μητρική γλώσσα) ή/και browser. Αν έχεις κάνει login στο Googlογαριασμό σου πριν την αναζήτηση, τα αποτελέσματα που θα βλέπεις θα είναι, αν όχι τα ίδια, τουλάχιστον λιγότερο ανόμοια.

  7. #22
    The Tech guy Το avatar του/της George_Sp
    Εγγραφή
    04/06/2012
    Μηνύματα
    2.118
    Το πρόβλημα αναπαράγεται Πάντα μετά από ρισταρτ. Όχι το ανάποδο. Θενκς λιουλιος

  8. #23
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.228
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από George_Sp Προβολή μηνύματος
    Το πρόβλημα αναπαράγεται Πάντα μετά από ρισταρτ. Όχι το ανάποδο. Θενκς λιουλιος
    Ουπς, γράψε λάθος. Ακόμα κι έτσι δε χάνεις τίποτα να δοκιμάσεις, αν και με τα windows πιο πιθανό το πρόβλημα να ήταν καθολικό (αντί για ορισμένα sites) και να μην έστρωνε από μόνο του. Να υποθέσω ότι έχεις ήδη δοκιμάσει όλους τους browsers και απενεργοποιήσει τίποτα addons; Έχεις καμιά ιδέα αν τα sites που κόβονται έχουν τίποτα κοινό από πλευράς υποδομών (π.χ. nameserver ή hosting) ;

  9. #24
    The Tech guy Το avatar του/της George_Sp
    Εγγραφή
    04/06/2012
    Μηνύματα
    2.118
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Acacius Προβολή μηνύματος
    Ουπς, γράψε λάθος. Ακόμα κι έτσι δε χάνεις τίποτα να δοκιμάσεις, αν και με τα windows πιο πιθανό το πρόβλημα να ήταν καθολικό (αντί για ορισμένα sites) και να μην έστρωνε από μόνο του. Να υποθέσω ότι έχεις ήδη δοκιμάσει όλους τους browsers και απενεργοποιήσει τίποτα addons; Έχεις καμιά ιδέα αν τα sites που κόβονται έχουν τίποτα κοινό από πλευράς υποδομών (π.χ. nameserver ή hosting) ;
    η δοκιμή έγινε με φρέσκια εγκατάσταση και edge firefox chrome.

    το λάπτοπ σε άλλο χώρο (vodafone) δουλεύει και ανοίγει σωστά. στο δικό μου Cosmote επίσης σωστά. Μόλις πάει εκεί στου πελάτη πετάει το error. Τα site είναι συγκεκριμένα. στα υπόλοιπα λειτουργεί άριστα. Την ίδια στιγμή στο χώρο του πελάτη οποιαδήποτε άλλη συσκευή παίζει κανονικά (tablets, κινητά τηλέφωνα, σταθεροί υπολογιστές).

    είμαστε μπαλάκι 15 μέρες με το support της dell και δε ξέρει κανείς να μας δώσει λύση.

    το πρόβλημα συμβαίνει και σε χώρες του εξωτερικού σε διαφορειτκά site σε ορισμένα Dell inspiron. δε ξέρω πραγματικά τι να πω.

    έχουμε φτάσει σε σημείο να το βάλουμε αγγελία αν δε μας δώσουν άλλο μοντέλο laptop.

  10. #25
    Κουλό μέλος
    Εγγραφή
    31/12/2006
    Μηνύματα
    345
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από George_Sp Προβολή μηνύματος
    η δοκιμή έγινε με φρέσκια εγκατάσταση και edge firefox chrome.

    το λάπτοπ σε άλλο χώρο (vodafone) δουλεύει και ανοίγει σωστά. στο δικό μου Cosmote επίσης σωστά. Μόλις πάει εκεί στου πελάτη πετάει το error. Τα site είναι συγκεκριμένα. στα υπόλοιπα λειτουργεί άριστα. Την ίδια στιγμή στο χώρο του πελάτη οποιαδήποτε άλλη συσκευή παίζει κανονικά (tablets, κινητά τηλέφωνα, σταθεροί υπολογιστές).

    είμαστε μπαλάκι 15 μέρες με το support της dell και δε ξέρει κανείς να μας δώσει λύση.

    το πρόβλημα συμβαίνει και σε χώρες του εξωτερικού σε διαφορειτκά site σε ορισμένα Dell inspiron. δε ξέρω πραγματικά τι να πω.

    έχουμε φτάσει σε σημείο να το βάλουμε αγγελία αν δε μας δώσουν άλλο μοντέλο laptop.
    Με σιγουριά λέω ότι δεν είναι πρόβλημα του hardware. Έχω την εντύπωση ότι το πρόβλημα παρουσιάζεται από κάποιο σφάλμα στα SSL πιστοποιητικά, μετά από κάποιο θέμα που δημιουργήθηκε με την Comodo στις 30/5 και οι browsers έβγαζαν τα certificates της invalid, παρουσιάστηκε και σε sites που διαχειρίζομαι αλλά διορθώθηκε με την ανανέωση του SSL μετά από 24 ώρες, ίσως έχει να κάνει με τα default πιστοποιητικά που εμπιστεύεται ο κάθε browser. Σε macbook, το car.gr (κ κάποια άλλα) ανοίγει μόνο με Firefox και Tor (ίσως επειδή δεν τους χρησιμοποιώ συχνά και δεν υπήρχε αποθηκευμένο το SSL), δεν ανοίγει με Chrome, Safari, Opera και Brave. Δεν ασχολήθηκα περισσότερο με το θέμα, δοκίμασε να διαγράψεις το πιστοποιητικό του car ή/και της Comodo... Πιθανό να χρειάζεται κάποια ενέργεια από το hosting του car.gr.
    Τελευταία τροποποίηση από sek; 17/06/2020 στις 01:04.

  11. #26
    The Tech guy Το avatar του/της George_Sp
    Εγγραφή
    04/06/2012
    Μηνύματα
    2.118
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sek Προβολή μηνύματος
    Με σιγουριά λέω ότι δεν είναι πρόβλημα του hardware. Έχω την εντύπωση ότι το πρόβλημα παρουσιάζεται από κάποιο σφάλμα στα SSL πιστοποιητικά, μετά από κάποιο θέμα που δημιουργήθηκε με την Comodo στις 30/5 και οι browsers έβγαζαν τα certificates της invalid, παρουσιάστηκε και σε sites που διαχειρίζομαι αλλά διορθώθηκε με την ανανέωση του SSL μετά από 24 ώρες, ίσως έχει να κάνει με τα default πιστοποιητικά που εμπιστεύεται ο κάθε browser. Σε macbook, το car.gr (κ κάποια άλλα) ανοίγει μόνο με Firefox και Tor (ίσως επειδή δεν τους χρησιμοποιώ συχνά και δεν υπήρχε αποθηκευμένο το SSL), δεν ανοίγει με Chrome, Safari, Opera και Brave. Δεν ασχολήθηκα περισσότερο με το θέμα, δοκίμασε να διαγράψεις το πιστοποιητικό του car... Πιθανό να χρειάζεται κάποια ενέργεια από το hosting του car.gr.
    κάποια στιγμή έφτασα στο σημείο να πω φταίει ο server του car και των άλλων sites.
    απλά με μπερδεύει που με άλλες συνδέσεις δε το παρουσιάζει ποτέ και το παρουσιάζει μόνο στο χώρο του πελάτη.
    είναι και λίγο δύσκολο να είσαι 24/7 σε ένα χώρο σπιτιού μιας οικογένειας για να αποκλείσεις όλα τα ενδεχόμενα.
    στα 16 χρόνια επαγγέλματος, είναι από τις φορές στα δάχτυλα του ενός χεριού που έχω φάει τόσο χρόνο για troubleshooting.

    απλά απορώ γιατί την ίδια στιγμή που πετάει σφάλμα στο dell laptop οι άλλες συσκευές φορητές σταθερές και κινητά μπαίνουν κανονικά από την ΙΔΙΑ σύνδεση

  12. #27
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.121
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από George_Sp Προβολή μηνύματος
    κάποια στιγμή έφτασα στο σημείο να πω φταίει ο server του car και των άλλων sites.
    απλά με μπερδεύει που με άλλες συνδέσεις δε το παρουσιάζει ποτέ και το παρουσιάζει μόνο στο χώρο του πελάτη.
    είναι και λίγο δύσκολο να είσαι 24/7 σε ένα χώρο σπιτιού μιας οικογένειας για να αποκλείσεις όλα τα ενδεχόμενα.
    στα 16 χρόνια επαγγέλματος, είναι από τις φορές στα δάχτυλα του ενός χεριού που έχω φάει τόσο χρόνο για troubleshooting.

    απλά απορώ γιατί την ίδια στιγμή που πετάει σφάλμα στο dell laptop οι άλλες συσκευές φορητές σταθερές και κινητά μπαίνουν κανονικά από την ΙΔΙΑ σύνδεση
    Άρα το πρόβλημα εστιάζεται στο λάπτοπ και μόνο. Το antivirus οκ; εχουν ακουστεί κουλά για δαύτα κατά καιρούς. Αν δεν, μια επαναφορά σε πρότερη κατάσταση όπου δεν το παρουσίαζε, ίσως; έσχατη λύση, το φορμάτ... προφανώς κάτι πείραξε κατά λάθος ο ιδιοκτήτης (....η τα παιδιά του; ) και να μη πήρε χαμπάρι.....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  13. #28
    The Tech guy Το avatar του/της George_Sp
    Εγγραφή
    04/06/2012
    Μηνύματα
    2.118
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Άρα το πρόβλημα εστιάζεται στο λάπτοπ και μόνο. Το antivirus οκ; εχουν ακουστεί κουλά για δαύτα κατά καιρούς. Αν δεν, μια επαναφορά σε πρότερη κατάσταση όπου δεν το παρουσίαζε, ίσως; έσχατη λύση, το φορμάτ... προφανώς κάτι πείραξε κατά λάθος ο ιδιοκτήτης (....η τα παιδιά του; ) και να μη πήρε χαμπάρι.....
    παίδες εκτιμώ οτι απαντάτε αλλά τα προφανή και για έναν της δουλειάς πρώτα που κοιτάει έχουν γίνει.

  14. #29
    Κουλό μέλος
    Εγγραφή
    31/12/2006
    Μηνύματα
    345
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από George_Sp Προβολή μηνύματος
    κάποια στιγμή έφτασα στο σημείο να πω φταίει ο server του car και των άλλων sites.
    απλά με μπερδεύει που με άλλες συνδέσεις δε το παρουσιάζει ποτέ και το παρουσιάζει μόνο στο χώρο του πελάτη.
    είναι και λίγο δύσκολο να είσαι 24/7 σε ένα χώρο σπιτιού μιας οικογένειας για να αποκλείσεις όλα τα ενδεχόμενα.
    στα 16 χρόνια επαγγέλματος, είναι από τις φορές στα δάχτυλα του ενός χεριού που έχω φάει τόσο χρόνο για troubleshooting.

    απλά απορώ γιατί την ίδια στιγμή που πετάει σφάλμα στο dell laptop οι άλλες συσκευές φορητές σταθερές και κινητά μπαίνουν κανονικά από την ΙΔΙΑ σύνδεση
    Αν και δεν νομίζω να έχει αποτέλεσμα, αυτό που μπορεί να αλλάζει στις διαφορετικές συνδέσεις είναι οι dns, δοκίμασε με διαφορετικούς dns, του παρόχου, της google, της cisco (opendns.com 208.67.222.222 και 208.67.220.220) της cloudflare (1.1.1.1). Αν τα αποτέλεσματα είναι τα ίδια, αποκλείεται κι αυτή η πιθανότητα.

    ps το θέμα της comodo
    ​The journey is the reward!

  15. #30
    The Tech guy Το avatar του/της George_Sp
    Εγγραφή
    04/06/2012
    Μηνύματα
    2.118
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sek Προβολή μηνύματος
    Αν και δεν νομίζω να έχει αποτέλεσμα, αυτό που μπορεί να αλλάζει στις διαφορετικές συνδέσεις είναι οι dns, δοκίμασε με διαφορετικούς dns, του παρόχου, της google, της cisco (opendns.com 208.67.222.222 και 208.67.220.220) της cloudflare (1.1.1.1). Αν τα αποτέλεσματα είναι τα ίδια, αποκλείεται κι αυτή η πιθανότητα.
    έπαιξα και με dns. δυστυχώς τα ίδια. την ίδια στιγμή μπαίνουν όλες οι συσκευές εκτός από το συγκεκριμένο laptop.
    μόλις το γυρνάς σε άλλο δίκτυο π.χ. hotspot από mobile data παίζει καρφί.
    η dell καταλήγει οτι φταίει η Cosmote ή το ssl του server.
    έχω μαζέψει βέβαια και περιπτώσεις από εξωτερικό όπως προείπα.
    https://www.google.com/search?q=dell...hrome&ie=UTF-8

    δοκίμασα και όσα πρότειναν.....dell smartbyte uninstall και όσα προτάθηκαν.

    γενικά κοντεύω τις 15 ημέρες troubleshooting παρέα με dell support lvl1 lvl2 και άκρη δε βγάζουμε.

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. side stand swich δεν λειτουργει
    από mankam στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 56
    Τελευταίο μήνυμα: 27/11/2009, 22:17
  2. Τελικά..δεν λειτουργεί η προπαγάνδα...
    από LsKostas στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο μήνυμα: 29/09/2009, 08:19
  3. ΔΕΝ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΣΕ ΧΑΜΗΛΕΣ ΤΟ R6
    από csofos στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 25/05/2008, 23:49

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF