Σελίδα 2 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 77

Θέμα: Επαναφορα μοτοσυκλετας στην ζωη

  1. #16
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.124
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από HelenKoR Προβολή μηνύματος
    Τι είναι οι κιουσπες;
    Συνθηματικό, ψάχνει να βρει πατριώτ.

  2. #17
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.230
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από HelenKoR Προβολή μηνύματος
    Τι είναι οι κιουσπες;
    Σεξιστικό, καταδικάζω.

  3. #18
    Μέλος Το avatar του/της Shinigami Ryuk
    Εγγραφή
    22/09/2014
    Μηνύματα
    259
    Καταρχας(ή καταρχην) σας ευχαριστω πολυ ολους για τις απαντησεις

    Θα πιαστω απο την κουβεντα του SeniorCanardo περι διαστροφης για εξηγησω πως φτασαμε στο σημερα.

    Κατ!!!μουσικο χαλι για να εχετε να ακουτε οσο διαβαζετε.
    https://www.youtube.com/watch?v=4q9UafsiQ6k

    Στα 22 αποφασιζω οτι ηρθε η ωρα.Μολις λοιπον μαζευτηκε το ποσο η επιλογη της μηχανης ηταν μονοδρομος.

    Θυμαμαι εκει γυρω στο '97 να χαζευω στο περιοδικο ΜΟΤΟ τα supermoto που τοτε αρχισαν σιγα σιγα να εμφανιζονται.Και εκει μετα το λυκειο σε κατι διακοπες στα Χανια να χαζευω τους Δουκες(και γενικα τα ΚΤΜ),που για 2003 ηταν αρκετοι εως πολλοι για την εποχη,την δημοφιλια και κυριως την τιμη που ειχαν τοτε συγκρινομενοι με τα ταπεινα ΧΤ600Ε.

    Ετσι λοιπον το 2007 απεκτησα τον πρωτο μου.

    Τα περασαμε πολυ ωραια παρεα τα δυο μας αν και ζηταγε πολλα.Παρολο που ημουν φοιτητης δεν του χαλαγα τα χατηρια.

    Και να τα λαδια του,και τα φιλτρα του.Και να οι βαλβιδες του,και να τα τακακια του και να τα λαστιχα του τα MT

    Κεφαλες ζηταγε?Κεφαλες του επαιρνα.Και οχι τπτ της πλακας.Ολοκαινουργια.Κουτα
    Κομπλερ ζηταγε?Το ειχε,κουτα και αυτο.Χαλαλι του.
    Δακρυζε απο τα καλαμια του,αμεσως στο συνεργειο να δουμε τι εχει το παιδι και κλαιει.
    Τρυπαγε το ψυγειο?Καινουριο.

    Απλας.

    Με αποζημειωνε ομως δεν μπορω να πω.Η ροπη του,τα φρενα του,τα αμορτισερ του,τα στριψηματα του στα απειρα χερια μου και ματια μου φανταζανε βγαλμενα απο motogp.


    Ομως καποια στιγμη αποφασισα οτι ηρθε η ωρα να δω και κατι αλλο.Παρολαυτα του υποσχεθηκα οτι θα παρει την θεση που του αξιζει.Ακομα και αν αγορασω αλλο μηχανακι αυτος θα μεινει για παντα μαζι μου.
    Και μολις ερθει η ωρα τοτε,που θα ειμαστε και οι δυο γεροι,να τον αναστησω με τα ιδια μου τα χερια.
    Αυτος θα με μαθει και εγω θα του δωσω ξανα πνοη.Με αγαπη σεβασμο και ευλαβεια .

    Μονο που η μοιρα ειχε διαφορετικα σχεδια για εμας.

    Σε μια συναυλια του Θαναση στο γκαζι το 2014 ενα τσογλανι αποφασισε να μας χωρισεις για παντα. Γαμω το σπιτι του ο μπασταρδος.
    4 μολις μερες απο την ημερα που περπατησε και παλι μετα απο 12 μηνες ακινησιας


    Αφου λοιπον συνηλθα απο το σοκ και την βαθια καταθλιψη στην οποια με ειχε ριξει αποφασισα οτι η μονη ελπιδα για λυτρωση ηταν η μετακομιση στο εξωτερικο.
    Για να κλεισουν οι πληγες...

    2 χρονια μετα και οι πληγες εδειχναν να κλεινουν.

    Το 2017 αποφασιζω να ανω ενα διαλλειμα απο την κατασταση στο εξωτερικο και να ερθω Ελλαδα για να δουλεψω το καλοκαιρι.

    Ελλαδα,καλοκαιρι,νησι,ηλιος,μηχανακι.

    Οποτε μου σκαει η φαεινη ιδεα.Δεν παω να αγορασω κανενα Duke να το χαρω το καλοκαιρακι και μετα να παω να το κλεισω στο γκαραζ και βλεπουμε.


    Μετα απο ενα χρονο που ειχα επιστρεψει στο εξωτερικο και τα πραγματα ηταν καλα λεω ρε λες?Ρε λες να κοιταξω για κανενα ADV(εννοειται πως ADV ειναι μονο KTM) ή γιατι οχι ενα SMT?
    Και ο δουκας?Ο δουκας θα μεινει για να ζησει οτι δεν εζησε ο προηγουμενος.

    Ελα ομως που ο ιος ειχε αλλη αποψη.Και οχι μονο ADV δεν πηρα αλλα αναγκαστικα λογω αναδουλειων να επανελθω στην μαμα πατριδα μεχρι να δω πως κυλαει το πραγμα εξω και να επιστρεψω στο νησι.

    Οποτε θεωρησα καλη ιδεα μιας και το αμαξι εχει και αυτο τα θεματακια του,να δω τι μπορω να κανω για να συνεφερω το μηχανακι(λαδακια-φιλτρακια).Και λεω οτι εξισου καλη ιδεα θα ηταν να το κανω με τα χερια μου.Θα ηταν καλη προπονηση για τα μελλοντικα τασκς πανω του.Γενικα να μαθω να μαστορευω και γιατι οχι να φτασω στο επιπεδο του να του κανω restoring οσο το δυνατον μονος μου.

    Και ετσι ξεκινησε το θρεντ μεχρι που κατεβηκα στο γκαραζ να του ριξω μια ματια για να δω την γενικοτερη εικονα.

    Οποτε εχοντας ολα αυτα τα δεδομενα και με μερικες ηδη υπαρχουσες γνωσεις και εμπειριες απο το προηγουμενο οσον αφορα το κοστος επισκευης των ζημιων νομιζω πως εαν οντως ισχυει κατι τετοιο και οντως εχει μπερδεψει λαδια με νερα και ειναι λογω της κεφαλης δεν νομιζω οτι θα δει δρομο το καλοκαιρι.

    Ηλπιζα οτι η ανασταση του θα κοστιζει μαξιμουμ 500ε συνολικα μαζι με τα MT60,προσπαθοντας να συμπεριλαβω στην τιμη και την επισκευη της μιζα με καποιον τροπο.

    Οποτε σκεφτομαι πως εαν ειναι να ξεφυγει το κοστος ολων αυτων λογω κεφαλης προτιμω να μην το κυκλοφορησω μιας και η τιμη της νεκραναστασης θα εφτανε στο ποσο του 1/5,ισως και περισσοτερο ενος μεταχειρισμενου,SMT σε σχετικα καλη κατασταση(τιμες νησιου),κανοντας το,εγχειρημα εκτος λογικης.

    Υ.Γ 1
    Αυριο θα κατεβω να δω σε τι κατασταση ειναι τα λαδια.Θα ανεβασω φωτογραφια για να μου πειτε αποψεις.


    Υ.Γ. 2
    Μηπως γνωριζει κανεις κανεναν μαστορα στις περιοχες Κερατσινι-Νικαια,μηπως μπορεσω να παρω καποια γνωμη?

    Υ.Γ. 3
    Συγγνωμη για το σεντονι

    Τελευταία τροποποίηση από Shinigami Ryuk; 18/06/2020 στις 01:45.

  4. #19
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    815
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Coyote.V Προβολή μηνύματος
    Συνθηματικό, ψάχνει να βρει πατριώτ.
    Ρε "Κο-Ι5" και σένα για πατριώτ σε κόβω με την φραπεδάρα στο "κροφίλ".

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Shinigami Ryuk Προβολή μηνύματος
    ...
    Καλά το "διαστροφικός" ήταν αστείο γιατί όποτε κάποιος πάει σε μοτο-φόρουμ να μιλήσει για κατσαβίδιασμα, rebuild, restoration κλπ θα πεταχτούν καμιά δεκαριά να τον αποτρέψουν.
    "Που πας, είσαι τρελός", "Δωσ' το", "Μην ασχολείσαι", "Θα μπλέξεις", "Βρες μάστορα, πάνε για καφέ" και μπλα, μπλα, μπλα, μπλα.
    Έχει συζητηθεί ουκ ολίγες και εδώ και αλλού και ο καθένας κρατάει τη γνώμη του.

    Πάμε στην ουσία αυτών που ρωτάς και εκεί σου απάντησα σοβαρά.
    Μιλάς βέβαια τώρα, για δύο διαφορετικά προβλήματα.

    Πρώτον να αναστήσεις ένα μηχανάκι με το οποίο καταλαβαίνω ότι είσαι συναισθηματικά δεμένος και εδώ δεν χωράει κουβέντα από κανένα.
    Εσύ ξέρεις το "μέσα σου", εσύ θα αποφασίζεις αν, πότε και γιατί θα το κάνεις ή όχι.

    Το δεύτερο πρόβλημα είναι να έχεις μεταφορικό μέσο για την περίοδο που θα βρίσκεσαι Ελλάδα.

    Πιθανόν οι λύσεις στα δύο αυτά προβλήματα να είναι συγκλίνουσες ή και να τέμνονται, αλλά αυτό ακόμα δεν το ξέρεις.

    Ξεκίνα να κάνεις αυτά που σου είπαν τα παιδιά πιο πάνω για να διαγνώσεις τα προβλήματα και στην πορεία αποφασίζεις.

    Επειδή βρίσκομαι στη μέση (ή μάλλον λίγο μετά την μέση) ενός rebuild, που ξεκίνησε με το "έλα μωρέ δυο ρουλεμάν θα αλλάξω" αλλά έχουμε φάει στο σύνολο ένα χρόνο, κάμποσα φράγκα, μπόλικα "καντήλια" και "άπειρες" ώρες, θεώρησα καλό να μεταφέρω την εμπειρία μου.

    Τα περί "σεξισμού", political correctness κλπ τα θεωρώ "πίπες". (Ooops! I did it agin).
    Καταλαβαίνω βέβαια πως υπάρχει και διαφορετική αίσθηση του χιούμορ, οπότε κάποιοι δεν τα "πιάνουν" και κάποιοι άλλο ψάχνουν αφορμές για να "πιαστούν"...

  5. #20
    Μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    266
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από HelenKoR Προβολή μηνύματος
    Τι είναι οι κιουσπες;
    Σύμφωνα με το : https://www.slang.gr/lemma/502-kiouspa


    Χαρακτηρισμός σε άσχημη γυναίκα, εν είδει έμμεσης απόρριψης.
    Ταυτόσημα: λούτα, σαύρα, σαβούρα, σαλούπα.

  6. #21
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.124
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SeniorCanardo Προβολή μηνύματος
    Ρε "Κο-Ι5" και σένα για πατριώτ σε κόβω με την φραπεδάρα στο "κροφίλ".
    Μπααα πρώτη φορά το διάβασα-άκουσα. Αλλά για να τονίζεις το φραπεδάρα πρέπει να είσαι βόρειος, γω είμαι κάτω από το αυλάκι.

  7. #22
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.124
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Shinigami Ryuk Προβολή μηνύματος
    Καταρχας(ή καταρχην)

    Υ.Γ 1
    Αυριο θα κατεβω να δω σε τι κατασταση ειναι τα λαδια.Θα ανεβασω φωτογραφια για να μου πειτε αποψεις.
    Για να δούμε, αναμένουμε.

  8. #23
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    04/03/2019
    Μηνύματα
    12
    Σε δυο απογεύματα δύσκολο το κόβω με αυτά που περιγράφεις. Οσο για τα λάδια στο σύστημα ψύξης πιθανότατα θέλει αλλαγη η τσιμούχα της τρόμπας νερού στην κεφαλή αλλα για μένα έτσι κι αλλιως θέλει λύσιμο η τρόμπα αν θές να βγούν ολοι οι κροκόδειλοι απο κει μέσα. Αμα είναι μονο αυτά τα θέματα του φτιάχτο για μένα.

  9. #24
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SeniorCanardo Προβολή μηνύματος
    Προσθήκη αντιψυκτικού υγρού.
    Ειχα την εντυπωση οτι το υγρο στο κυκλωμα ψύξης, ΨΥΧΕΙ..!!
    (τωρα γιατι εσυ του αλλαζεις την ενδεδειγμενη εργασια, 'εν σκαμπαζω ιτσ μπιτ τπτ..)

    ΑντιΠΗκτικό, ειναι μαμω το ξεσταύρι μου μεσα..!!! Ποσους αιώνες ακόμη θα το λεμε..???
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  10. #25
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.730
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από OldMan Προβολή μηνύματος
    Ειχα την εντυπωση οτι το υγρο στο κυκλωμα ψύξης, ΨΥΧΕΙ..!!
    (τωρα γιατι εσυ του αλλαζεις την ενδεδειγμενη εργασια, 'εν σκαμπαζω ιτσ μπιτ τπτ..)

    ΑντιΠΗκτικό, ειναι μαμω το ξεσταύρι μου μεσα..!!! Ποσους αιώνες ακόμη θα το λεμε..???
    Παιζει να γλυτωσες τον telegonos απο το να κανει και τριτο account για να μπορεσει να κανει τη διορθωση.

  11. #26
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    815
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από OldMan Προβολή μηνύματος
    Ειχα την εντυπωση οτι το υγρο στο κυκλωμα ψύξης, ΨΥΧΕΙ..!!
    (τωρα γιατι εσυ του αλλαζεις την ενδεδειγμενη εργασια, 'εν σκαμπαζω ιτσ μπιτ τπτ..)

    ΑντιΠΗκτικό, ειναι μαμω το ξεσταύρι μου μεσα..!!! Ποσους αιώνες ακόμη θα το λεμε..???
    Όσο "45 μάστοροι και εξήντα μαθητάδες" και άλλα τόσα sites θα το αναφέρουν λανθασμένα ως "αντιψυκτικό", θα χρειαστούν πολλές επαναλήψεις ακόμα.

  12. #27
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.107
    Νομίζω ότι αναφέρονται στην ιδιότητά του να μην παγώνει σε αρκετά χαμηλές θερμοκρασίες. Γι'αυτό και "αντιψυκτικό". Προφανώς, μπορείς να του δώσεις 15 διαφορετικά ονόματα, και όλα θα είναι σωστά και λάθος ταυτόχρονα.

    Spoiler: Εμφάνιση
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20200306122348_sympyknomeno_antipsyktiko_liqui_moly_5l_radiator_antifreeze_kfs12_plus_48112_297.jpeg 
Προβολές:	188 
Μέγεθος:	30,4 KB 
ID:	419084
    Life begins at 45°.

  13. #28
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.346
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Νομίζω ότι αναφέρονται στην ιδιότητά του να μην παγώνει σε αρκετά χαμηλές θερμοκρασίες. Γι'αυτό και "αντιψυκτικό". Προφανώς, μπορείς να του δώσεις 15 διαφορετικά ονόματα, και όλα θα είναι σωστά και λάθος ταυτόχρονα.

    Spoiler: Εμφάνιση
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20200306122348_sympyknomeno_antipsyktiko_liqui_moly_5l_radiator_antifreeze_kfs12_plus_48112_297.jpeg 
Προβολές:	188 
Μέγεθος:	30,4 KB 
ID:	419084
    Μπορείς και αντιπαγωτικο να το πεις
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  14. #29
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Ρε πες τε το και Ιππόλυτο - Βαγγέλη αμα γουσταρετε..

    Η ονομασια δεν αλλαζει την ιδιότητα του, η οποια ειναι να μην αφήνει το νερό να ΠΗΞΕΙ λογω χαμηλης θερμοκρασίας..
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  15. #30
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από OldMan Προβολή μηνύματος
    ΑντιΠΗκτικό, ειναι μαμω το ξεσταύρι μου μεσα..!!! Ποσους αιώνες ακόμη θα το λεμε..???
    Μωρέ εγώ να το ζητήσω αντιπηκτικό από τον βενζινά. Μη με στείλει στο φαρμακείο φοβάμαι...
    Think faster than you ride

Σελίδα 2 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Οι 6 πόλεις σταθμοί στην ζωή του άντρα .
    από cityfly στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 17/04/2010, 21:52
  2. Οι 6 πόλεις σταθμοί στην ζωή του άντρα .
    από cityfly στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 03/06/2008, 09:37
  3. εκθεση μοτοσυκλετας στην αθηνα
    από OzZzZzY στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 13/03/2007, 14:26
  4. Δευτερη φορα στην ζωη μου που....
    από Xrider στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο μήνυμα: 02/01/2007, 16:32
  5. Bαλτε Χρωμα Στην Ζωη Σασ
    από nimbus στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 17/06/2004, 13:07

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF