Σελίδα 1 από 6 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 77

Θέμα: Επαναφορα μοτοσυκλετας στην ζωη

  1. #1
    Μέλος Το avatar του/της Shinigami Ryuk
    Εγγραφή
    22/09/2014
    Μηνύματα
    258

    Επαναφορα μοτοσυκλετας στην ζωη

    Καλησπερα στο φορουμ.

    Ειμαι ευτυχης κατοχος μοτοσυκλετας μαρκας η οποια στα μεσα της καθε εβδομαδας θελει μαστορα (ολογραφως KTM) και συγκεκριμενα ενος Duke 640 με τον LC4 κινητηρα.

    Την τελευταια 5ετια ειμαι κατοικος εξωτερικου με συνεπεια το μηχανακι να μην πολυκινειται και συγκεκριμενα απο τον Σεπτεμβρη του 2018 δεν εχει παρει καθολου μπροστα.

    Λογω αναγκαστικων λονγκ τερμ διακοπων,που λενε και στο χωριο μου,επεστρεψα στα πατρια εδαφη και μιας και θα ξεκαλοκαιριασω εδω σκεφτηκα να το επαναφερω την ζωη.Και εδω ερχεται το πιπερατο σημειο.Σκεφτηκα οτι θα ηταν καλη ιδεα να το κανω με τα ιδια μου τα χερια και την βοηθεια φιλου μηχανικου αυτοκινητων.

    Αρχικα πιστευα οτι με λαδια φιλτρα και ρυθμισμα βαλβιδων θα ειναι ολα καλα. ΦΕΥ!
    Επειτα απο ενα οπτικο ελεγχο συνειδητοποιησα το ποσο λαθος εκτιμηση της καταστασης ειχα κανει.

    Στο ζουμι λοιπον.

    Ανοιξα το ψυγειο και ειδα οτι το παραφλου που ειχε η ταπα πανω εχει γινει ενα συμπαγες κομματι,κατι σαν πετρωμα ενα πραγμα.Αρα λογικα θα χρειαστει να καθαριστει το συστημα ψυξης.
    Επιπλεον αυτου νομιζω οτι θα πρεπει να γινουν οι παρακατω εργασιες συντηρησης:

    -Να αλλαχτουν ολα τα υγρα του.
    -Να καθαριστει το ντεποζιτο μιας και η βενζινη ειναι εκει δυο χρονια ακινητη.
    -Να καθαριστει το καρμπ
    -Να αλλαχτουν τα λαδια και τα φιλτρα
    -Να ρυθμιστουν οι βαλβιδες

    Ερωτω λοιπον.

    Ποια αλλη εργασια συντηρησης μου διαφευγει?

    Αυτες οι εργασιες ειναι ευκολο να γινουν σε ενα αντε το πολυ δυο απογευματα απο καποιον που ειναι η του πρωτη φορα που θα κατσαβιδιασει μοτοσακο?
    Καμμια ιδεα με ποιον τροπο μπορω να καθαρισω το συστημα ψυξης πριν βαλω το φρεσκο παραφλου?

    Εστω οτι τελικα αποφασιζω να μην τα κανω εγω ολα αυτα μηπως γνωριζετε ποσο περιπου ειναι το κοστος για μια τετοιου ειδους συντηρηση.
    Προφανως και δεν περιμενω καποιον να μου κανει ακριβη κοστολογηση απλα στο περιπου.

    Και λαστ μπατ νοτ λιστ μηπως ξερει κανενας καποιον μηχανικο στην περιοχη Κερατσινιου-Νικαιας ο οποιος θα συμβιβαστει με κατι λιγοτερο απο τα νεφρα μου για να το φτιαξει?

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    Οι βαλβίδες δε ξερυθμιζονται όταν καθεται
    Μπαταρία θα χρειαστείς
    Μπουζάκι επισης
    Εστίασε σε κινητήρα
    Αν και όταν πάρει μπρος και δουλέψει σωστά κοιτάς αλυσιδογραναζα φρένα ηλεκτρικά
    Τον νου σας γιατί αυτά είναι λίγο παράξενα σε άδειασμα και πλήρωση κυκλώματος λιπανσης
    Δεν είναι αυτοκίνητο....
    Όπως το περιγράφεις η περισσότερη δουλειά είναι στην τροφοδοσία από τεποζιτο μέχρι καρμπ

  3. #3
    Μέλος Το avatar του/της Shinigami Ryuk
    Εγγραφή
    22/09/2014
    Μηνύματα
    258
    Οι βαλβιδες ηθελαν ρυθμισμα απο την τελευταια φορα που το χρησιμοποιησα,απλα το ειχα αφησει γτ ουσιαστικα το 2018 που το λειτουργησα τελευταια φορα το ειχα χρησιμοποιησει 1 εβδομαδα οταν ειχα ερθει διακοπες ισα ισα για να κινηθει.

    Για το συστημα λιπανσης εχει ενα πολυ κατατοπιστικο βιντεο ο Χελιωτης στο youtube που δειχνει πως αλλαζεις λαδια στους LC4 για αυτο ψηθηκα να το κανω μονος μου.

    Το μονο που με τρομαξε για να σου πω την αληθεια και σκεφτηκα μηπως ηταν καλυτερα να το παω σε επαγγελματια και να αφησω τις μαστοριες ειναι οτι στην ταπα του ψυγειου και γενικα στα σωληνακια του συστηματος ψυξης ειναι σαν να εχει πετρωσει το παραφλου οποτε μεσα στην ασχετοσυνη μου πιστευω οτι θελει ενα καλο καθαριμσα ολο το συστημα ψυξης.Και γενικα συνειδητοποιησα οτι για να το να επανερθει σωστα το μηχανακι θα θελει να αφιερωσουμε πολυ χρονο πραγμα που το φιλαρακι μου δεν εχει.

    Ανεβασα φωτο για να δειτε πως ειναι η εισοδος του ψυγειου.

    Οσον αφορα τα αλυσιδογραναζα,οπτικα τουλαχιστον το πισω ειναι σε καλη κατασταση ακομα.Η αλυσιδα χρειαζεται λιγο τεντωμα.


    Τα ηλεκτρικα του δουλευαν κανονικα εκτος απο την μιζα που υποθετω οτι θελει καρβουνακια γιατι αν θυμαμαι καλα οταν την δοκιμαζα,το 2018,να δω γιατι δεν λειτουργει αφενος δεν ακουγα το κομπλερ να γυριζει σαν τρελο αφετερου ακουγα το ρελε να οπλιζει.Αλλα αυτο ειναι μικρο προβλημα μιας και το δουλευα με μανιβελα για καιρο.

    Γενικα οταν το αφησα ηταν σε οδηγησιμη κατασταση.Το μονο που με παραξενευε τοτε ειναι οτι τσιμπαγε λιγο περισσοτερο λαδι απο το κανονικο.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Webp.net-resizeimage (1).jpg 
Προβολές:	385 
Μέγεθος:	72,9 KB 
ID:	418936

  4. #4
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.170
    Φαίνεται οτι περασαν λάδια στο κύκλωμα ψύξης.
    Θέλει πιο σοβαρή προσπάθεια για να το επαναφέρεις.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    815
    Πάντως δεν μοιάζει για δουλειά που θα γίνει σε 2-3 απογεύματα ακόμα και από κάποιον που ξέρει τι ακριβώς πρέπει να κάνει.

    Άσε που μου φαίνεται πως η ιστορία θα έχει "Νεράιδες" και "Δράκους".

    Από την άλλη είναι μια καλή ευκαιρία να ασχοληθείς αφού θα είσαι σε διακοπές, ξεκινώντας από την ανάγνωση του service manual.

  6. #6
    Μέλος Το avatar του/της Shinigami Ryuk
    Εγγραφή
    22/09/2014
    Μηνύματα
    258
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Φαίνεται οτι περασαν λάδια στο κύκλωμα ψύξης.
    Θέλει πιο σοβαρή προσπάθεια για να το επαναφέρεις.
    Πως μπορει να περασαν λαδια στο συστημα ψυξης? Μην ακουσω τιποτα για ρωγμες σε κεφαλες και τετοια ζορικα γτ ειμαι και σε κρισιμη ηλικια...

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Parking
    Εγγραφή
    17/12/2019
    Μηνύματα
    1.409
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Shinigami Ryuk Προβολή μηνύματος
    Πως μπορει να περασαν λαδια στο συστημα ψυξης? Μην ακουσω τιποτα για ρωγμες σε κεφαλες και τετοια ζορικα γτ ειμαι και σε κρισιμη ηλικια...
    ας μη σε πικράνω τότε.
    Ας ελπίσουμε ότι δεν έγινε θα πει ο μάστορας

  8. #8
    Μέλος Το avatar του/της Shinigami Ryuk
    Εγγραφή
    22/09/2014
    Μηνύματα
    258
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SeniorCanardo Προβολή μηνύματος
    Πάντως δεν μοιάζει για δουλειά που θα γίνει σε 2-3 απογεύματα ακόμα και από κάποιον που ξέρει τι ακριβώς πρέπει να κάνει.

    Άσε που μου φαίνεται πως η ιστορία θα έχει "Νεράιδες" και "Δράκους".

    Από την άλλη είναι μια καλή ευκαιρία να ασχοληθείς αφού θα είσαι σε διακοπές, ξεκινώντας από την ανάγνωση του service manual.
    Πολυ φοβαμαι οτι καπως ετσι θα καταληξει η ιστορια,να εμφανιστουν νεραιδες και δρακοι.

    Το μηχανακι ουσιαστικα γι αυτον τον λογο αγοραστηκε.Για να ξεκινησω καποια στιγμη την ανακατασκευη του με τα ιδια μου τα χερια ετσι ωστε να μαθω και εγω σιγα σιγα.Απλα το ειχα προσδιορισει για να γινει στο πολυ μελλον.

    Αυτην την στιγμη δεν εχω ουτε κατσαβιδι οποτε καταλαβαινεις οτι δεν μπορω να μπω σε χοντρες δουλειες.Επισης για οσο καιρο θα ειμαι Ελλαδα δεν εχω μεταφορικο μεσο αρα δεν εχω την ευχερεια για να κανω δοκιμες και οτι γινει.Πρεπει να φτιαχτει για να μπορω να κινουμαι.

    Αν ηταν μονο λαδια και φιλτρα θα το εκανα μονος μου.

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kickstart
    Εγγραφή
    25/09/2018
    Μηνύματα
    856
    πάρε ένα δυο μπιτόνια απιονσμενο νερό απο κάποιο σούπερ μάρκετ και ένα μπουκάλι λευκό ξίδι.

    αφού συμβουλευτείς το μανιουαλι σου για τη χωρητικότητα του ψυγείου φτιάξε ενα μείγμα 50-50 ξυδονερο.

    με τη μέθοδο την κλασική (δες βιντεακια στο youtube έχει άπειρα) κανε μια καλή πλύση με το μείγμα στο κύκλωμα...

    εγω θα προτεινα να το αφησεις και μια νυχτα μεσα το μειγμα και να κανεις τη δουλεια την επομένη πρωϊ.

    τώρα η εικόνα που έχει το ψυγείο σου απο τη φωτο που ανέβασες προμηνύει κακά μαντάτα...σε συνδυασμό με τη διαπίστωση που είχες πριν το ακινητοποιήσεις οτι κατέβαινε η στάθμη των λαδιών σου....λογικά περνάνε λάδια στα νερά σου...μην σκέφτεσαι τα χειροτερα προς το παρον...

    κατέβασε μια και τα παλιά λάδια να δεις αν είναι σε φάση νες καφέ φραπε και συνέχισε να γράφεις να το κουβεντιάζουμε από εδώ ο καθένας οτι ξέρει και μπορεί...

    είναι ευχάριστα θέματα αυτές οι...νεκραναστάσεις

    σου εύχομαι καλή επιτυχία και οπλίσου με υπομονή.
    Δεν υπάρχει ακατάλληλος καιρός για ταξίδι με μοτοσυκλέτα, υπάρχουν μόνο ακατάλληλα ρούχα και εξοπλισμός.

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Parking
    Εγγραφή
    17/12/2019
    Μηνύματα
    1.409
    Χάρισε το μηχανάκι πάρε κάτι πιο απλό και πήγαινε για καφέ με κανένα γκομενάκι
    Το μηχανάκι που έχεις και ζημιάρικο είναι και ακριβά ανταλλακτικά έχει
    και 99& ήταν σε χέρια κάγκουρα πριν
    (δεν το είχε γιατρός πχ)

    Αν θες να μαστορεύεις πάρε κάτι πιο απλό για αρχή
    πιο καλά μη μαστορέψεις καθόλου
    Έχεις καιρό όταν βγεις στη σύνταξη

  11. #11
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    04/03/2012
    Μηνύματα
    1.858
    Πάρε ένα φθηνό μτχ παπί για να κυκλοφορείς και πούλησέ το πριν φύγεις.
    Το μηχανάκι που έχεις θέλει πολύ δουλειά ή πολλά λεφτά (ή και τα δύο) για να γίνει σωστό. Επίσης θέλει χρόνο και εσύ χρειάζεσαι μηχανάκι τώρα.

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    815
    Δες μια και τα λάδια και αν είναι "σκατόσουπα" βρες κάτι να βολευτείς για τώρα και το σκέφτεσαι τι θα το κάνεις αργότερα.

    Γενικά πάντως το μαστόρεμα είναι μεγάλο @ρχιδοσπ@σιμο ειδικά αν είσαι αρχάριος γιατί πάντα, μα πάντα κάτι θα πάει όπως δεν το περιμένεις.
    Από μια κ@ριόλα βίδα που δεν θα θέλει να βγει, από ένα ανταλλακτικό που θα αργήσει, μέχρι την "εμπνευσμένη μ@λακία" του προηγούμενου "μάστορα"...
    Βέβαια μπορεί να είσαι διαστροφικός και να ψηθείς τελικά και να ψάχνεις μετά χρέπια για να ξεχειμωνιάζεις...
    Τα γκομενάκια που λέει ο από πάνω είναι σίγουρα πιο ακριβά και σπάνε @ρχίδια πιο πολύ από τα KTM ...εκτός αν μιλάμε για τίποτα "κιούσπες", που μπορεί να σου βγουν πιο οικονομικά.

    Τα ανταλλακτικά της ΚΤΜ εμένα δεν μου φάνηκαν ιδιαίτερα ακριβά σε σχέση με άλλες εταιρείες, αλλά ΟΚ, ο καθένας και μια γνώμη.

    Αν αποφασίσεις να καθαρίσεις ψυγείο παραθέτω τι κάνω εγώ.

    1. Ξύδι (με οξύτητα πάνω από 6%, φτηνό από το super market ) και νερό σε αναλογία 50/50 και γέμισμα του συστήματος. (Δεν είναι ανάγκη να είναι λευκό και σίγουρα όχι μπαλσάμικο)
    2. Μοτέρ σε λειτουργία για κάνα δεκάλεπτο και άνω. (Την τελευταία φορά το δούλεψα μια ολόκληρη μέρα και έβγαλε πολύ πράμα).
    3. Απομάκρυνση του μίγματος από το κύκλωμα.
    4. Επανάληψη αν κριθεί απαραίτητο και όσες φορές χρειαστεί.(Έτσι όπως σε κόβω με μια δύσκολα να καθαρίσει).
    5. Ξέπλυμα με νερό.
    6. Προσθήκη αντιψυκτικού υγρού.

    Εγώ επίσης επ' ευκαιρία θα έριχνα μια ματιά και στην αντλία νερού. Έχω εντοπίσει αρκετή ποσότητα βρωμιάς εκεί πέρα.
    Μια επιθεώρηση τσιμουχών, αξόνα, φτερωτής μπορεί να σε γλυτώσει από μελλοντικούς μπελάδες.

    Παρατηρήσεις:
    - Πολλοί πριν το τελευταίο ξέπλυμα με σκέτο νερό κάνουν μια πλύση με με αλκαλικό διάλυμα* για να εξουδετερώσουν πιθανά υπολείμματα οξέως από το προηγούμενο μείγμα.
    *Μια κουταλιά της σούπας μαγειρική σόδα ανά λίτρο νερού.
    - Αντί για ξύδι μπορείς να χρησιμοποιήσεις "ξινό" (κιτρικό οξύ) σε αναλογία 2%-3%. (Δεν το έχω δοκιμάσει).
    - Υπάρχουν έτοιμα προϊόντα για καθαρισμό του κυκλώματος. (Δεν έχω χρησιμοποιήσει κανένα, σίγουρα η πιο ακριβή λύση).

  13. #13
    Καλή προσπάθεια εύχομαι και υπομονη ΑΝ το ξεκινησεις .
    Θα χρειαστεις χωρο ,εργαλεια και βοηθεια απο γνωστη.
    Αν δεν εχεις εστω και ενα απο τα παραπανω σε μεγαλο βαθμο , μην το κανεις .

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.344
    Περίμενε την Τρίτη να το πας σε μάστορα

    Όταν το πήρες δεν άνοιξες τάπες να δεις σε τι κατάσταση ήταν τα υγρα?
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  15. #15
    Monsieur Cannibale Το avatar του/της HelenKoR
    Εγγραφή
    16/01/2009
    Μηνύματα
    811
    Τι είναι οι κιουσπες;
    I'm a Supergirl, and Supergirls just ride.

Σελίδα 1 από 6 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Οι 6 πόλεις σταθμοί στην ζωή του άντρα .
    από cityfly στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 17/04/2010, 21:52
  2. Οι 6 πόλεις σταθμοί στην ζωή του άντρα .
    από cityfly στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 03/06/2008, 09:37
  3. εκθεση μοτοσυκλετας στην αθηνα
    από OzZzZzY στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 13/03/2007, 14:26
  4. Δευτερη φορα στην ζωη μου που....
    από Xrider στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο μήνυμα: 02/01/2007, 16:32
  5. Bαλτε Χρωμα Στην Ζωη Σασ
    από nimbus στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 17/06/2004, 13:07

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF