Σελίδα 4 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 61

Θέμα: Γιατι τα ηλεκτρικα δε θελουν διπλωμα;

  1. #46
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από motojojo Προβολή μηνύματος
    Δεν αμφισβητώ την ακρίβεια της πληροφορίας. Ούτε το μέσο.

    Τα ηλεκτρικά ποδήλατα παρουσίασαν αύξηση στις πωλήσεις τους τα τελευταία χρόνια. Λογικό να αυξάνεται και η συμμετοχή τους στα ατυχήματα.

    Επίσης λογικότατο κάποιος ανω των 65 να προτιμά ηλεκτρικό. Και όσοι δεν είχαν ήδη απέκτησαν κάποια στιγμή αργότερα, άρα αυξήθηκε το ποσοστό ανθρώπων πάνω από 65 που έχουν ηλεκτρικό ποδήλατο.

    Όλα αυτά είναι απλά στατιστικά και δεν λένε τίποτα αλλά σαν σκέτα νούμερα απλά δαιμονοποιούν το ηλεκτρικό ποδήλατο.

    Μια ανακρίβεια που βλέπω τώρα είναι ότι στα ηλεκτρικά ποδήλατα το μοτέρ υποβοηθά μέχρι τα 25χαω και όχι 20 και μόνο όταν ο αναβάτης κάνει πηδάλι.
    Τα πιο μεγάλα απαιτούν άδεια κυκλοφορίας και εντάσονται σε άλλη κατηγορία. Είναι ευρωπαική νομοθεσία.
    Οχι απλα παρουσιασαν αυξηση στις πωλησεις, εχουν κυριολεκτικα εκτοξευθει.
    Και προφανως ο απειρος 65+ θα βρεθει προ εκπληξεως.
    Πιθανοτατα αυτα τα ατυχηματα να οφειλονται στην εκθεση στην κυκλοφορια και να μην ειναι αμειγως ποδηλατικα ατυχηματα.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  2. #47
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.105
    Προσωπικά διαχωρίζω τα πατίνια από τα ebikes. Το ebike το καβαλάς σαν ποδήλατο με πιο ευκολο πετάλι. Έχει λίγο πιο γρήγορο άρπαγμα στην εκκίνηση και διατηρεί την ταχύτητα του σε μια ανηφόρα. Κατά τα άλλα πάει ακριβώς σαν ποδήλατο με τη διαφορά ότι δεν κουράζει, γι'αυτό και θεωρω λογικό καποιος πιο ηλικιωμένος να το προτιμήσει.

    Το πατίνι είναι άλλου παπα ευαγγέλιο. Το τάπα που λές είναι σχετικό, τα νοικιάρικα τουλάχιστον πάνε με 20-23 χαω μαξ που δεν το λες τάπα. Δεν χρειάζεσαι τρελή φυσική κατάσταση για να το ακολουθήσεις με απλό ποδήλατο, τουλάχιστον στο ισάδι. Από εκει και πέρα είναι η άγνοια κινδύνου του καθενός που νομίζει ότι μπορεί να κάνει ότι θέλει με το πατίνι.

    Η ειρωνεία είναι ότι αν την συγκεκριμένη κυρία της έλεγε κάποιος να κάνει την ίδια απόσταση με το ποδήλατο το πιθανότερο είναι ότι θα φοβόταν ότι θα την πατήσουν τα αυτοκίνητα.

  3. #48
    Μέλος Το avatar του/της Dr.Monty
    Εγγραφή
    10/10/2020
    Μηνύματα
    457
    Καποιες σκορπιες σκέψεις γιατι θα μπορουσα να γράφω ώρες.

    Διάβασα όλο το θρέντ απο την αρχή. Ντάξ, ψιλοαπαράδεκτο το τσουβάλιασμα "ολοι οσοι οδηγάνε πατινι ειναι έτσι και ειναι αλλιώς". Το αντίθετο μαλιστα. Οι κάτοχοι που γνωριζω κλαστεράρονται πολυ διαφορετικά, με "καλά" χαρακτηριστικά. Δεν το συνεχίζω γιατι θα φανει σαν αμυνα και δεν ειναι ο λόγος που πόσταρα

    Οδηγούσα (και οδηγάω) πατινι (xiaomi) κανα χρόνο πριν ερθουν οι δυο εταιρίες και γεμισει ο τόπος. Και ναι, ειναι τέλειο. Σαν ιστιοφόρο. Αρχικα σε σταματουσαν στο δρόμο και σε ρωτουσαν για αυτο. ΟΛΟΙ κατενθουσιασμένοι και λογικό. Αφου γεμισε ο τόπος (με τα ενοικιαζόμενα) σε κοιτουσαν ολοι σαν να τους σκοτωσες τη μανα. Τωρα πλεόν εξαφανίστηκαν, δεν ξερω τι γινανε.

    Σχετικά με τους θανάτους και τη συμπεριφορα, σε ότιδήποτε γράψατε για τον ανευθυνο οδηγο πατινιου, βάλτε οπου πατινι, ποδήλατο. Ειναι ανασφάλιστοι, δεν φοράνε κράνος κτλ κτλ. Δεν βλέπω καμια διαφορά.

    Η Αθήνα δεν ενδεικνυται για πατίνι. Σε επαρχιακές πολεις, ιδίως επίπεδες, ειναι εξαιρετική επιλογή (π.χ. Αλεξανδρούπολη). Ακόμα και στη Θεσσαλονίκη, οπου και να βρίσκεσαι κόβεις κάτω θάλασσα σε λιγοτερο απο 2χμλ και μετα διασχίζεις όλη την πόλη απο παραλία.

    Ο μόνος λογος που δεν θα το πρότεινα σε καποιον (αν και επεισα 4 και αγόρασαν), ειναι η εξαιρειτικά μεγάλη επικινδυνότητα λογω μικρών ελαστικών (8αρια). Ξαπλώνεσαι με το παραμικρό.

    Αν ηταν πιο mature η τεχνολογια (σταθμοι φορτισης αυτονομία), τωρα που θα αγοράσω μηχανή, ανετα θα πηγαινα σε ηλεκτρικο.

  4. #49
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.481
    Μου αρέσουν τα πατίνια και ίσως αγόραζα κάποια στιγμή ένα. Θεωρώ όμως ότι με τον τρόπο που κινούνται κάποιοι, ιδίως σε πεζοδρόμια και λεωφόρους, εκθέτουν τον εαυτό τους και άλλους σε ατυχήματα. Είναι πολύ βολικά σε περιοχές που δεν βρίσκεις να παρκάρεις, ενώ μπορείς να το παίρνεις μαζί σου σε εσωτερικό χώρο και να μην είναι εκτεθειμένο σε κλέφτες.

    Πάντως για τα Xiaomi έχω ακούσει ότι ακόμα και για άτομα 75 κιλών, σε επικλινείς ανηφόρες πάνε με ταχύτητα βαδίσματος και όσοι μένουν σε περιοχές με ανηφόρες δηλώνουν απογοητευμένοι.

    Τις περασμένες εβδομάδες είδα δύο ενήλικες, έναν άντρα και μία γυναίκα, σε διαφορετικά σημεία στα βόρεια προάστια, να πηγαίνουν το παιδί τους στο σχολείο με το πατίνι τους. Εννοώ σε ένα πατίνι ήταν πάνω δύο άτομα. Μπροστά το μικρό παιδί και πίσω ο ενήλικας.

    Μάλιστα ο κύριος πήγαινε ανάποδα σε μονόδρομο και με ανάγκασε να κόψω έντονα ταχύτητα, ώστε να μην εκθέσω σε κίνδυνο το παιδί του, αφού ο δρόμος δεν είχε επαρκές πλάτος ώστε να χωρούν ταυτόχρονα παρκαρισμένα αμάξια, κινούμενα αμάξια και πατίνι που πηγαίνει ανάποδα.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  5. #50
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/08/2011
    Μηνύματα
    538
    Εγώ θα αγόραζα e cargo bike. Δουλεύω πολύ κέντρο. Κάνω εμπόριο τροφίμων και μερικές φορές και διανομή. Το e cargo bike θα με βοηθούσε πολύ στην διαφήμιση μου. Με έχει προλάβει κωτσοβολος αλλά πιστεύω ότι είναι λάθος να κουβαλάς ηλεκτρικές συσκευές με e cargo bike. Είσαι στόχος...

  6. #51
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.105
    Είναι γεγονός ότι το ηλεκτρικό πατίνι είναι τρομερά πρακτικό. Μου έκανε εντύπωση στη Βαρκελώνη που τα ιδιόκτητα πατίνια ήταν πιο πολλά από τα νοικιάρικα. Αναμενόμενο, σε μια πόλη που η κατοχή αυτοκινήτου έχει υψηλό κόστος για κάποιον που μένει στο κέντρο και πρακτικά είναι άχρηστο αν οι διαδρομές είναι εντός κέντρου, το πατίνι εξυπηρετεί καλύτερα. Η νοοτροπία των χρηστών είναι που το καθιστά επικίνδυνο. Αλλά το ίδιο δεν ισχύει για καθε οχημα?

    Άσχετο, με έχουν σταματήσει για αλκοτέστ ενω ήμουν με πατίνι κυριακή ξημερώματα. Ήταν η πρώτη φορά που φοβήθηκα ότι θα χάσω το διπλωμα μου.

  7. #52
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.123
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Μου αρέσουν τα πατίνια και ίσως αγόραζα κάποια στιγμή ένα. Θεωρώ όμως ότι με τον τρόπο που κινούνται κάποιοι, ιδίως σε πεζοδρόμια και λεωφόρους, εκθέτουν τον εαυτό τους και άλλους σε ατυχήματα. Είναι πολύ βολικά σε περιοχές που δεν βρίσκεις να παρκάρεις, ενώ μπορείς να το παίρνεις μαζί σου σε εσωτερικό χώρο και να μην είναι εκτεθειμένο σε κλέφτες.

    Πάντως για τα Xiaomi έχω ακούσει ότι ακόμα και για άτομα 75 κιλών, σε επικλινείς ανηφόρες πάνε με ταχύτητα βαδίσματος και όσοι μένουν σε περιοχές με ανηφόρες δηλώνουν απογοητευμένοι.

    Τις περασμένες εβδομάδες είδα δύο ενήλικες, έναν άντρα και μία γυναίκα, σε διαφορετικά σημεία στα βόρεια προάστια, να πηγαίνουν το παιδί τους στο σχολείο με το πατίνι τους. Εννοώ σε ένα πατίνι ήταν πάνω δύο άτομα. Μπροστά το μικρό παιδί και πίσω ο ενήλικας.

    Μάλιστα ο κύριος πήγαινε ανάποδα σε μονόδρομο και με ανάγκασε να κόψω έντονα ταχύτητα, ώστε να μην εκθέσω σε κίνδυνο το παιδί του, αφού ο δρόμος δεν είχε επαρκές πλάτος ώστε να χωρούν ταυτόχρονα παρκαρισμένα αμάξια, κινούμενα αμάξια και πατίνι που πηγαίνει ανάποδα.
    Υπάρχουν ισόπεδες ανηφόρες;

    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  8. #53
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/09/2020
    Μηνύματα
    105
    Προφανώς εννοεί όχι με μικρή κλίση.

    Γενικά υπάρχει πλέον αρκετός κόσμος με ιδιόκτητα πατίνια, πρέπει να έχει παίξει ρόλο ο κορονοιός και η απομάκρυνση από τα ΜΜΜ.

  9. #54
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.123
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από afasias Προβολή μηνύματος
    Προφανώς εννοεί όχι με μικρή κλίση.

    Γενικά υπάρχει πλέον αρκετός κόσμος με ιδιόκτητα πατίνια, πρέπει να έχει παίξει ρόλο ο κορονοιός και η απομάκρυνση από τα ΜΜΜ.
    Ναι ρε συ, απλά ήταν αδόκιμος ο όρος και είπα να τον προγκίξω λίγο
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  10. #55
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.481
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Υπάρχουν ισόπεδες ανηφόρες;

    Μάλλον ήθελες να πεις "οριζόντιες".

    Δεκτή πάντως η διόρθωση. Έπρεπε να είχα γράψει "σε ανηφόρες με μεγάλη κλίση".
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  11. #56
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.655
    Ενας δρομέας που πιανει τα 36 km/h (10" στα 100m) έχει πινακιδες, τελη κυκλοφορίας, ασφαλεια, ΚΤΕΟ κ.λ.π. ??
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  12. #57
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.806
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από OldMan Προβολή μηνύματος
    Ενας δρομέας που πιανει τα 36 km/h (10" στα 100m) έχει πινακιδες, τελη κυκλοφορίας, ασφαλεια, ΚΤΕΟ κ.λ.π. ??
    Και για πιό λόγο να χρησιμοποιεί πατίνι που πάει με 25 km/h

  13. #58
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stefanos Προβολή μηνύματος
    Και για πιό λόγο να χρησιμοποιεί πατίνι που πάει με 25 km/h
    Για να πηγαινει με 61κμ/ω
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  14. #59
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από OldMan Προβολή μηνύματος
    Ενας δρομέας που πιανει τα 36 km/h (10" στα 100m) έχει πινακιδες, τελη κυκλοφορίας, ασφαλεια, ΚΤΕΟ κ.λ.π. ??
    Ετσι εξηγειται γιατι εχασε ο κεντερης το μεταλλιο.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  15. #60
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.078
    χε, θα φάει και πρόστιμο

Σελίδα 4 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Αυτοκίνητα που δε θέλουν δίπλωμα
    από kavouras5 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο μήνυμα: 22/08/2016, 10:32
  2. γιατι τα πουλανε???????
    από tdm900rules στο forum Kawasaki Z series
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 07/03/2007, 18:34
  3. Γιατι τα πινουν οι γονεις
    από iLia στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 07/04/2006, 10:07
  4. Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 28/09/2005, 02:57
  5. γιατι τα χωματερά είναι για τα μπάζα....
    από free rider στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 06/05/2005, 19:25

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF