Σελίδα 1 από 5 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 61

Θέμα: Γιατι τα ηλεκτρικα δε θελουν διπλωμα;

  1. #1
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/04/2015
    Μηνύματα
    215

    Γιατι τα ηλεκτρικα δε θελουν διπλωμα η Πινακιδα;

    Καλημερα στην παρεα. Ισως λιγο ακυρο σε αυτο το φορουμ αλλα ειπα να κανω το ποστ και να πω την αποψη μου.

    Σημερα ενω δουλευα (ντελιβερι/κεντρο Θες/νικης) ειδα 2 κοπελιτσες πανω σε ενα ηλεκτρικο σκουτερ (περιπου ιδιο μεγεθος και καλουπι με τα παλια zip/dio κλπ αν τα θυμαστε) που πηγαιναν δικαβαλο και οδηγουσαν οπως ναναι, περασαν ολα τα κοκκινα που υπηρχαν απο Καρολου Ντιλ μεχρι και το φαναρι που φτανει στη καμαρα απο π.π.γερμανου και πηγαιναν περα δωθε χωρις κρανος και ουτε καθρεπτες. Εγω ειμουν απο πισω, τις εχανα οταν περνουσαν τα κοκκινα αλλα εφτανα μετα γιατι αυτο πρεπει να πηγαινει μεχρι 40-50 νομιζω. Σοβαρα τωρα, τι φαση; Επειδη εχει ηλεκτρικο μοτερ δεν θελει διπλωμα/πινακιδα; Και τι παει να πει αυτο; Εφοσον ειναι οχημα που παιρνει και 2 ατομα κιολας δε θα επρεπε να εχεις διπλωμα αναλογα με τα kw και επισης ΠΙΝΑΚΙΔΑ; Αμα πεφτανε πανω μου τι θα γινοτανε πχ;

    Για τα ηλεκτρικα πατηνια αντε πες δεν υπαρχει ακομη καποιος νομος, ειναι και για ενα ατομο αυτα ειναι πατινια πες οκ (παλι λαθος για μενα), αλλα αυτο ηταν μηχανακι...

    Παιρνει ο καθε ασχετος αυτα τωρα και λυνει το προβλημα του ..

    Στην πινακιδα εγραφε «electric motor”.. στα παπαρια μας κιολας

    Αυτα

    Edit: https://www.super-agora.gr/ηλεκτρικο-σκουτερ-zero-scooter-προσφορα-250w-χωρισ-διπλωμα-p-839.html τετοιο ηταν η παρομοιο τελος παντων
    Τελευταία τροποποίηση από Parkaki; 17/06/2020 στις 01:05.

  2. #2
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.499
    Κατά τη γνώμη μου θα πρέπει να χρειάζονται και ασφάλεια και πινακίδα όλα τα ηλεκτρικά scooter και ποδήλατα. Διαφορετικά εκμεταλλεύονται το παράθυρο του νόμου ως προς την ισχύ, δηλώνουν 250 KWatt, ενώ είναι πολύ δυνατότερα. Το πρόβλημα εδώ και μερικές δεκαετίες είναι το πλήθος και κυρίως η πυκνότητα των οχημάτων στους δρόμους, που αυξάνει την πιθανότητα ατυχήματος, σε συνδυασμό με το χρόνο κυκλοφορίας ανά ημέρα. Ασφάλεια και δυνατότητα ταυτοποίησης με τις πινακίδες, πρέπει να είναι εκ των ουκ άνευ.

    Η παράβαση του ΚΟΚ θα πρέπει να βεβαιώνεται για όλους τους χρήστες του δρόμου. Από πεζούς που τον διασχίζουν, μέχρι οχήματα που δεν συμπεριλαμβάνονται στον ΚΟΚ. Ας βάλουν μία παράγραφο "Το διοικητικό πρόστιμο για παραβάσεις με όχημα ή μέσον, που δεν περιλαμβάνεται στα προαναφερθέντα, είναι ισάξιο με το πρόστιμο που ορίζεται για το τάδε όχημα." Κι αυτό διότι για τα πατίνια δεν υπάρχει καμία αναφορά στον ΚΟΚ. Και να υπάρξει, μετά από λίγο θα βγει άλλο όχημα που δεν θα συμπεριλαμβάνεται στο νόμο. Κάπου πρέπει να προβλέψουν ένα "else" οι δικηγόροι, ώστε το νομικό πλαίσιο να μην είναι πολύ πίσω από τις τεχνολογικές εξελίξεις.

    Κατά τα άλλα, πιστεύω ότι τέτοια οχήματα είναι το μέλλον και της δικής μας χώρας (στην ανατολική Ασία είναι ευρέως διαδεδομένα εδώ και 5 χρόνια), αφού το κράτος δεν έχει πάρει απόφαση να παρέχει στους πολίτες ικανοποιητικό δίκτυο ΜΜΜ.
    Τελευταία τροποποίηση από νεοσσός; 17/06/2020 στις 09:59.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της thunder ace
    Εγγραφή
    07/02/2013
    Μηνύματα
    2.454
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Κατά τη γνώμη μου θα πρέπει να χρειάζονται και ασφάλεια και πινακίδα όλα τα ηλεκτρικά scooter και ποδήλατα. Διαφορετικά εκμεταλλεύονται το παράθυρο του νόμου ως προς την ισχύ, δηλώνουν 250 KWatt, ενώ είναι πολύ δυνατότερα. Το πρόβλημα εδώ και μερικές δεκαετίες είναι το πλήθος και κυρίως η πυκνότητα των οχημάτων στους δρόμους, που αυξάνει την πιθανότητα ατυχήματος, σε συνδυασμό με το χρόνο κυκλοφορίας ανά ημέρα. Ασφάλεια και δυνατότητα ταυτοποίησης με τις πινακίδες, πρέπει να είναι εκ των ουκ άνευ.

    Η παράβαση του ΚΟΚ θα πρέπει να βεβαιώνεται για όλους τους χρήστες του δρόμου. Από πεζούς που τον διασχίζουν, μέχρι οχήματα που δεν συμπεριλαμβάνονται στον ΚΟΚ. Ας βάλουν μία παράγραφο "Το διοικητικό πρόστιμο για παραβάσεις με όχημα ή μέσον, που δεν περιλαμβάνεται στα προαναφερθέντα, είναι ισάξιο με το πρόστιμο που ορίζεται για το τάδε όχημα." Κι αυτό διότι για τα πατίνια δεν υπάρχει καμία αναφορά στον ΚΟΚ. Και να υπάρξει, μετά από λίγο θα βγει άλλο όχημα που δεν θα συμπεριλαμβάνεται στο νόμο. Κάπου πρέπει να προβλέψουν ένα "else" οι δικηγόροι, ώστε το νομικό πλαίσιο να μην είναι πολύ πίσω από τις τεχνολογικές εξελίξεις.

    Κατά τα άλλα, πιστεύω ότι τέτοια οχήματα είναι το μέλλον και της δικής μας χώρας (στην ανατολική Ασία είναι ευρέως διαδεδομένα εδώ και 5 χρόνια), αφού το κράτος δεν έχει πάρει απόφαση να παρέχει στους πολίτες ικανοποιητικό δίκτυο ΜΜΜ.
    Όλα τα προβλήματα τα λύνει η πρώτη τούμπα.

  4. #4
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Τα ηλεκτρικα ποδηλατα ειναι 250w και εχουν κοφτη στα 25κμ/ω. Μεχρι εκει δε χρειαζεται διπλωμα/ασφαλεια.
    Για παραπανω ισχυ χρειαζεται κανονικα οπως πχ για το ktm e-freeride.
    Αν καποιο ηλεκτρικο σκουτερ πιανει τα 40-50 τοτε προφανως δεν ειναι 250w αλλα 1-2kw, ο,τι κι αν γραφει στο κουτι.
    Πολλα ηλεκτρικα πατινια που πωλουνται ειναι πυραυλακια και ξεπερνουν κατα πολυ τα 250w.
    Ελπιζω τωρα με τις επιδοτησεις που αναμενονται για τα ηλεκτρικα να μπουνε σε ισχυ και στην ελλαδα οι κανονισμοι της εε αλλα και οι δυνατοτητες για ασφαλιση ηλεκτρικων μεγαλυτερης ισχυος. Οπως και να χει ομως ειναι θεμα χρονου.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  5. #5
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Κατά τη γνώμη μου θα πρέπει να χρειάζονται και ασφάλεια και πινακίδα όλα τα ηλεκτρικά scooter και ποδήλατα. Διαφορετικά εκμεταλλεύονται το παράθυρο του νόμου ως προς την ισχύ, δηλώνουν 250 KWatt, ενώ είναι πολύ δυνατότερα. Το πρόβλημα εδώ και μερικές δεκαετίες είναι το πλήθος και κυρίως η πυκνότητα των οχημάτων στους δρόμους, που αυξάνει την πιθανότητα ατυχήματος, σε συνδυασμό με το χρόνο κυκλοφορίας ανά ημέρα. Ασφάλεια και δυνατότητα ταυτοποίησης με τις πινακίδες, πρέπει να είναι εκ των ουκ άνευ.

    Η παράβαση του ΚΟΚ θα πρέπει να βεβαιώνεται για όλους τους χρήστες του δρόμου. Από πεζούς που τον διασχίζουν, μέχρι οχήματα που δεν συμπεριλαμβάνονται στον ΚΟΚ. Ας βάλουν μία παράγραφο "Το διοικητικό πρόστιμο για παραβάσεις με όχημα ή μέσον, που δεν περιλαμβάνεται στα προαναφερθέντα, είναι ισάξιο με το πρόστιμο που ορίζεται για το τάδε όχημα." Κι αυτό διότι για τα πατίνια δεν υπάρχει καμία αναφορά στον ΚΟΚ. Και να υπάρξει, μετά από λίγο θα βγει άλλο όχημα που δεν θα συμπεριλαμβάνεται στο νόμο. Κάπου πρέπει να προβλέψουν ένα "else" οι δικηγόροι, ώστε το νομικό πλαίσιο να μην είναι πολύ πίσω από τις τεχνολογικές εξελίξεις.

    Κατά τα άλλα, πιστεύω ότι τέτοια οχήματα είναι το μέλλον και της δικής μας χώρας (στην ανατολική Ασία είναι ευρέως διαδεδομένα εδώ και 5 χρόνια), αφού το κράτος δεν έχει πάρει απόφαση να παρέχει στους πολίτες ικανοποιητικό δίκτυο ΜΜΜ.

    Για supercar μιλάς η για σκουτεράκια-πατίνια;
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  6. #6
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.183
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Για supercar μιλάς η για σκουτεράκια-πατίνια;
    Σίγουρα δε σε πιάνει το Α2!

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Parking
    Εγγραφή
    17/12/2019
    Μηνύματα
    1.405
    Όλοι αυτοί με τα σκούτερ και όλα τα παρόμοια πατίνια καρούλια κλπ
    είναι άσχετοι και συχνά και χαζοί.
    Άσε τη φύση να κάνει τη δουλειά της
    μην ανακατεύεσαι
    στο τέλος όλα θα μπουν στη θέση τους αυτόματα.
    Το πατίνι στα σκουπίδια κι αυτές στο ΑΧΕΠΑ

  8. #8
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Parking Προβολή μηνύματος
    Όλοι αυτοί με τα σκούτερ και όλα τα παρόμοια πατίνια καρούλια κλπ
    είναι άσχετοι και συχνά και χαζοί.
    Άσε τη φύση να κάνει τη δουλειά της
    μην ανακατεύεσαι
    στο τέλος όλα θα μπουν στη θέση τους αυτόματα.
    Το πατίνι στα σκουπίδια κι αυτές στο ΑΧΕΠΑ
    Ηρεμησε λιγο, δε χρειαζεται τοση κακια.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  9. #9
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.124
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από thunder ace Προβολή μηνύματος
    Όλα τα προβλήματα τα λύνει η πρώτη τούμπα.
    Αρκεί να μην την κάνει επάνω σου και ζητάει να πληρώσεις τα σπασμένα.

  10. #10
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    12/08/2018
    Μηνύματα
    479
    Εγώ ένα πράγμα δεν μπορώ να καταλάβω.
    Όλα τα οχήματα που κυκλοφορούν στους δρόμους περνάνε από έλεγχο ΚΤΕΟ. Για να βεβαιωθεί ότι βρίσκονται σε σωστή λειτουργική κατάσταση και είναι κατάλληλα να κυκλοφορούν.
    Εφόσον τα ηλεκτρικά πατίνια, σκουτερ δεν περνάνε ένα ανάλογο έλεγχο ότι λειτουργούν σωστά, πως τους επιτρέπετε η κυκλοφορία στους δρόμους μαζί με άλλα οχήματα;.
    Δηλαδή θέλω να πω όλα αυτά τα ηλεκτρικά σκουτερ κτλ. είναι δοκιμασμένα για συνθήκες πόλης;.(φρένα, φώτα, φλας, καθρέφτες). Ή το 90% είναι μόνο για πάρκα και ποδηλατόδρομο;.
    Γιατί αν ισχύει το δεύτερο, τότε καθαρά φταίει το κράτος που δεν τα ελέγχει και τα αφήνει να κυκλοφορούν ελεύθερα στους δρόμους.

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.136
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Sebastian1980 Προβολή μηνύματος
    Εγώ ένα πράγμα δεν μπορώ να καταλάβω.
    Όλα τα οχήματα που κυκλοφορούν στους δρόμους περνάνε από έλεγχο ΚΤΕΟ. Για να βεβαιωθεί ότι βρίσκονται σε σωστή λειτουργική κατάσταση και είναι κατάλληλα να κυκλοφορούν.
    Εφόσον τα ηλεκτρικά πατίνια, σκουτερ δεν περνάνε ένα ανάλογο έλεγχο ότι λειτουργούν σωστά, πως τους επιτρέπετε η κυκλοφορία στους δρόμους μαζί με άλλα οχήματα;.
    Δηλαδή θέλω να πω όλα αυτά τα ηλεκτρικά σκουτερ κτλ. είναι δοκιμασμένα για συνθήκες πόλης;.(φρένα, φώτα, φλας, καθρέφτες). Ή το 90% είναι μόνο για πάρκα και ποδηλατόδρομο;.
    Γιατί αν ισχύει το δεύτερο, τότε καθαρά φταίει το κράτος που δεν τα ελέγχει και τα αφήνει να κυκλοφορούν ελεύθερα στους δρόμους.
    Θα το καταλάβουν σύντομα Σήμερα ώρα 3 στην Καποδιστρίου πιτσιρικάς πάνω σε πατίνι τελικιασμένος με τα ακουστικά του κινητού στα αυτιά να προσπαθεί να εφεύρει τρίτο χέρι για να χειρίζεται το κινητό.Ουρά από πίσω να ανοίγεται για προσπέραση κι αυτός αγέρωχος
    Για κρανάκι έστω ποδηλατικό ούτε συζήτηση βέβαια...

  12. #12
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.040
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Sebastian1980 Προβολή μηνύματος
    Εγώ ένα πράγμα δεν μπορώ να καταλάβω.
    Όλα τα οχήματα που κυκλοφορούν στους δρόμους περνάνε από έλεγχο ΚΤΕΟ. Για να βεβαιωθεί ότι βρίσκονται σε σωστή λειτουργική κατάσταση και είναι κατάλληλα να κυκλοφορούν.
    Εφόσον τα ηλεκτρικά πατίνια, σκουτερ δεν περνάνε ένα ανάλογο έλεγχο ότι λειτουργούν σωστά, πως τους επιτρέπετε η κυκλοφορία στους δρόμους μαζί με άλλα οχήματα;.
    Δηλαδή θέλω να πω όλα αυτά τα ηλεκτρικά σκουτερ κτλ. είναι δοκιμασμένα για συνθήκες πόλης;.(φρένα, φώτα, φλας, καθρέφτες). Ή το 90% είναι μόνο για πάρκα και ποδηλατόδρομο;.
    Γιατί αν ισχύει το δεύτερο, τότε καθαρά φταίει το κράτος που δεν τα ελέγχει και τα αφήνει να κυκλοφορούν ελεύθερα στους δρόμους.
    τα πενηνταρια ΔΕΝ ΠΕΡΝΑΝΕ
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  13. #13
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/04/2015
    Μηνύματα
    215
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από buckley Προβολή μηνύματος
    Θα το καταλάβουν σύντομα Σήμερα ώρα 3 στην Καποδιστρίου πιτσιρικάς πάνω σε πατίνι τελικιασμένος με τα ακουστικά του κινητού στα αυτιά να προσπαθεί να εφεύρει τρίτο χέρι για να χειρίζεται το κινητό.Ουρά από πίσω να ανοίγεται για προσπέραση κι αυτός αγέρωχος
    Για κρανάκι έστω ποδηλατικό ούτε συζήτηση βέβαια...
    Πατινι τσεκ, αιφον τσεκ, μακ μπουκ στη τσαντα τσεκ.. ελα μωρε για καφε στο toms πηγαινε το παιδι...

  14. #14
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/11/2005
    Μηνύματα
    337
    Έτσι πως τα λέει ο Parkaki είναι και χειρότερα. Έχουν την ίδια (απαράδεκτη) συμπεριφορά με τους ποδηλάτες που αδιαφορούν για φανάρια, διαβάσεις και πεζοδρόμια (αυτό με τα πεζοδρόμια το έχουν και πολλοί μηχανόβιοι). Κάνεις βόλτα με τα παιδιά στο κέντρο και είσαι μόνιμος με το άγχος ότι θα σε χτυπήσουν ή ακόμα χειρότερα θα χτυπήσουν κάνα παιδί. Εντωμεταξύ στην Θεσσαλονίκη ξεφύγαμε από τα xiaomi πατίνια και άρχισαν να κυκλοφορούν πάρα πολλά ηλεκτρικά μηχανάκια με χοντρούς τροχούς και μεγάλο μέγεθος. Με αυτά άμα χτυπήσεις έχεις κλασικό ατύχημα αλλά ούτε πινακίδες έχουν ούτε ασφάλεια και συνήθως δεν έχουν και κράνος.

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της savvas
    Εγγραφή
    15/05/2004
    Μηνύματα
    168
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από drade Προβολή μηνύματος
    Έτσι πως τα λέει ο Parkaki είναι και χειρότερα. Έχουν την ίδια (απαράδεκτη) συμπεριφορά με τους ποδηλάτες που αδιαφορούν για φανάρια, διαβάσεις και πεζοδρόμια (αυτό με τα πεζοδρόμια το έχουν και πολλοί μηχανόβιοι). Κάνεις βόλτα με τα παιδιά στο κέντρο και είσαι μόνιμος με το άγχος ότι θα σε χτυπήσουν ή ακόμα χειρότερα θα χτυπήσουν κάνα παιδί. Εντωμεταξύ στην Θεσσαλονίκη ξεφύγαμε από τα xiaomi πατίνια και άρχισαν να κυκλοφορούν πάρα πολλά ηλεκτρικά μηχανάκια με χοντρούς τροχούς και μεγάλο μέγεθος. Με αυτά άμα χτυπήσεις έχεις κλασικό ατύχημα αλλά ούτε πινακίδες έχουν ούτε ασφάλεια και συνήθως δεν έχουν και κράνος.
    Ειμαι στη Ροδο, το ιδιο ακριβως αντιμετωπιζω κυριως τα Σαββατοκυριακα, που βγαινω με τους γιους μου για περιπατο, στο πεζοδρομιο.
    Συνηθως τα οδηγουν ανεμελοι πιτσιρικαδες ή μεγαλυτερης ηλικιας ανευθυνοι, και περνουν διπλα μας με το μεγιστο της ταχυτητας τους!
    Καμια μερα θα πλακωσω κανεναν στις μπουνιες, αν δεν μου τυχει τιποτα χειροτερο.....

Σελίδα 1 από 5 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Αυτοκίνητα που δε θέλουν δίπλωμα
    από kavouras5 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο μήνυμα: 22/08/2016, 09:32
  2. γιατι τα πουλανε???????
    από tdm900rules στο forum Kawasaki Z series
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 07/03/2007, 17:34
  3. Γιατι τα πινουν οι γονεις
    από iLia στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 07/04/2006, 09:07
  4. Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 28/09/2005, 01:57
  5. γιατι τα χωματερά είναι για τα μπάζα....
    από free rider στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 06/05/2005, 18:25

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF