Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 16

Θέμα: Πρωτη μηχανη για αρχαριο Νο. 2354821

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    12/05/2020
    Μηνύματα
    7

    Πρωτη μηχανη για αρχαριο Νο. 2354821

    Γεια και χαρα

    Αφου περιμενα στην ουρα (με γαντια και μασκα) ηρθε η σειρα μου να θεσω για αλλη μια φορα το ερωτημα που απασχολει την ανθρωποτητα απο την 1η μερα της δημιουργια του κοσμου.

    Ειμαι νεος οδηγος (μωρο θα ελεγα - κανω ακομα μαθηματα), αλλα οχι τοσο στην ηλικια (42, μαζι με τα καλοκαιρια) και πλησιαζει ο καιρος να δω τι θα παρω ως πρωτη μοτοσυκλετα.

    Αφου περασα/διαβασα απο/για πολλα μοντελα, εχω κρατησει μερικα που με εχουν τραβηξει.

    Η πρωτη κατηγορια ειναι οι "ψευτο"εντουρο. Αποθημενο απο παλια και εξεπλαγην θετικα οταν διαβασα οτι ειναι μηχανες σχολειο.
    Απο καινουργια που βλεπω με ψηνει πολυ το KLX230 ή το 250 και το CRF 250L (το rally ειναι πανεμορφο, αλλα βλεπω πολλα πλαστικα και η πτωση θα κοστισει πολλα).

    Η αλλη κατηγορια ειναι τα on-off και εκει εχω ξεχωρισει το VStrom 250. Μου αρεσει εμφανησιακα (το ξερω οτι πολλοι θα διαφωνισουν), ξερω οτι δεν ειναι τοσο off-road, αλλα διαβαζω οτι εχει πολυ αξιοπιστο μοτερ, ειναι δικυλινδρο και μπορει να ανεβει και δευτερο ατομο με τσαντες κτλ. Ειναι δλδ, πιο "ολοκληρωμενη" μηχανη.

    Επειδη (σιγουρα) καποιος θα αναφερει το Versys, καταλαβαινω πως ειναι πολυ πολυμορφικο και παντως καιρου (εχω δει πολλα off-road videos), αλλα δε μου αρεσει οπτκικα (γουστα ειναι αυτα) και με τρομαζει ο ογκος του.

    Σε αυτο το σημειο να πω οτι δε με ενδιαφερει τοσο πολυ η ταχυτητα οσο η χρηστικοτητα. Εχω κανει ταξιδια με ποδηλατο, οποτε (για αρχη τουλαχιστον) τα 120 χλμ τελικη μου ειναι αρκετα για να μαθω και να μεταβω αργοτερα στη μηχανη που θελω.

    Στο πισω μερος του μυαλου μου, υπαρχει και η Royal Enfield Himalayan, αλλα στα ματια τα δικα μου ειναι λιγο αχαρτογραφητα τα υδατα απο πλευρας συντηρησης και σερβις.

    Πολυ προσαφτα εχασα ενα Serow απο φιλη που θα μου το χαριζε και θα αναλαμβανα την οποια επισκευη του. Ομολογω οτι με εψησε παρα πολυ αυτη η προοπτικη, αφου και η μηχανη μου αρεσει γι αυτο που ειναι και γι αυτα που μπορει να κανει, και τη θεωρω μια πολυ καλη επιλογη για εναν αρχαριο.
    Θελω κατι πρακτικο για την πολη και να εχει δυνατοτητα για χωμα και adventure εκδρομες.
    Αξιζει να αγορασω μια μηχανη του '95-'96;
    Θα μπορουσα να παρω κατι με λιγα χρηματα για αρχη και τα υπολοιπα να τα χωσω σε ταξιδια και στη μπανκα για την επομενη μηχανη.

    Το budget μου ειναι γυρω στα 3-4 χιλιαρικα (κρανος, μποτες, γαντια και μπουφαν υπαρχουν ηδη).

    Τι γνωμη εχουν οι σοφοι για την περιπτωση μου;
    Ευχαριστω (και συγνωμη για το σεντονι)

  2. #2
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.638
    Το 250ρι δεν θα σε ικανοποιήσει για πολύ καιρό.
    Όταν το μάθεις και ξεπεράσεις τον όποιο φόβο για τον όγκο μιας μεγαλύτερης μοτοσυκλέτας θα ξενερώσεις.
    Λόγω αυτού δεν θα σου πρότεινα να πας σε καινούριο.
    Πάρε ένα μεταχειρισμένο, και αργότερα που θα έχεις κάποια εμπειρία παραπάνω επιλέγεις ποιο θα είναι το επόμενο.

    Απλά να σου επισημάνω ότι ένα v-strom 650 δεν είναι too much για έναν αρχάριο ούτε έχει το γκάζι που θα σε τρομάξει.
    Επιπλέον, αυτό το μηχανάκι θα το κρατήσεις περισσότερο από ένα 250ρι.

  3. #3
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2015
    Μηνύματα
    1.286
    Ξεκάθαρα πάρε παλιό 225-250. Xt,serow,xr κλπ, οποίο βρεις σε καλύτερη κατάσταση. Είδα χτες στο marketplace ένα άψογο serow 1000κατι ευρώ btw. Δεν έχω καμία σχέση με την αγγελία.

  4. #4
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.432
    Ότι είπε ο Harris.
    Το θέμα με τα κυβικά δεν είναι μόνο η τελική ταχύτητα ,δοκίμασε να κάνεις προσπέραση με Vstrom250 δικάβαλο και φορτωμένο.Θα το κάνει βέβαια αλλά πολύ πιθανό να πρέπει να κατεβάσεις ταχύτητα και να το ξεζουμίσεις,με το 650 απλά ανοιγεις γκάζι.
    porca miseria.

  5. #5
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.499
    Tenere 700 χρειάζεσαι, αλλά σε βλέπω με KLE 500.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  6. #6
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    12/05/2020
    Μηνύματα
    7
    Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις.

    Το θεμα με τα κυβικα ειναι κατανοητο. Δεν το ανεφερα, αλλα το ειχα στο μυαλο μου.

    Για τα 250αρια, αξιζει να δωσω 1000-1500 ευρο για ενα της δεκαετιας του '90
    ή να παω σε ενα απο 2010 και μετα;

    Η ερωτηση εχει να κανει πιο πολυ με τη χρηστικοτητα (και παλι). Βλεπω τα CRF250L να περνουν σχαρες και racks για panniers (οχι βαλιτσα)
    ενω τα KLX δεν παιρνουν τοσο ευκολα. Tα WR απ' την αλλη, τα θεωρω ακριβα για πρωτη μηχανη. Ολα τα παραπανω μοντελα εννοειται σε μεταχειρισμενα.

    Και μιας και το εφερε η κουβερ/ντα, τα μεταχειρισμενα απο εμπορο αξιζουν ή δαγκωνουν;

    ΥΓ: Θα παρακαλουσα τους admins να συνετισουν το μελος "νεοσσος" γιατι εχει χακαρει τον υπολογιστη μου, το κινητο μου και τη smart tv μου. Νεοσσε, που το καταλαβες οτι θελω Tenere 700;
    Εκει θελω να καταληξω, αλλα πρωτα πρεπει να κανω τα μαθηματα μου.
    Υπαρχει και η σκεψη οταν/αν την παρω να κρατησω το οποιο 250αρι για καθημερινη χρηση (γνωστο και ως "εργατη")

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PaNick67
    Εγγραφή
    06/12/2016
    Μηνύματα
    621
    Θα συμφωνήσω με τον harris_x.
    Τα 250ρια είναι για λίγους μήνες. Επίσης τα μοντέλα του 90 είναι 30 χρονών, με ο,τι συνεπάγεται αυτό.

    Καλό το crf 250 l το οποίο μπορεί και να μείνει ως εργάτης, αλλά στην θέση σου θα έψαχνα για V- Strom.
    Περισσότερα κυβικά, φορτώνεται, παιρνει άνετα συνεπιβάτη, ο οποίος θα σε αποτρέψει να παρεις το Tenere 700

  8. #8
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/04/2015
    Μηνύματα
    215
    Δες και κανενα AX-1 που ειναι φθηνα και ασπαστα, μεταχειρο πρωτη μηχανη.. Κριμα να παρεις καινουργια και να πεσεις πχ η να το ριξεις.. Αμα ειναι να δωσεις μερικα χιλιαρικα καλυτερα κρατα τα για τη δευτερη μηχανη σε κανα χρονο με 2..

  9. #9
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ghandee Προβολή μηνύματος
    Γεια και χαρα

    Αφου περιμενα στην ουρα (με γαντια και μασκα) ηρθε η σειρα μου να θεσω για αλλη μια φορα το ερωτημα που απασχολει την ανθρωποτητα απο την 1η μερα της δημιουργια του κοσμου.

    Ειμαι νεος οδηγος (μωρο θα ελεγα - κανω ακομα μαθηματα), αλλα οχι τοσο στην ηλικια (42, μαζι με τα καλοκαιρια) και πλησιαζει ο καιρος να δω τι θα παρω ως πρωτη μοτοσυκλετα.

    Αφου περασα/διαβασα απο/για πολλα μοντελα, εχω κρατησει μερικα που με εχουν τραβηξει.

    Η πρωτη κατηγορια ειναι οι "ψευτο"εντουρο. Αποθημενο απο παλια και εξεπλαγην θετικα οταν διαβασα οτι ειναι μηχανες σχολειο.
    Απο καινουργια που βλεπω με ψηνει πολυ το KLX230 ή το 250 και το CRF 250L (το rally ειναι πανεμορφο, αλλα βλεπω πολλα πλαστικα και η πτωση θα κοστισει πολλα).

    Η αλλη κατηγορια ειναι τα on-off και εκει εχω ξεχωρισει το VStrom 250. Μου αρεσει εμφανησιακα (το ξερω οτι πολλοι θα διαφωνισουν), ξερω οτι δεν ειναι τοσο off-road, αλλα διαβαζω οτι εχει πολυ αξιοπιστο μοτερ, ειναι δικυλινδρο και μπορει να ανεβει και δευτερο ατομο με τσαντες κτλ. Ειναι δλδ, πιο "ολοκληρωμενη" μηχανη.

    Επειδη (σιγουρα) καποιος θα αναφερει το Versys, καταλαβαινω πως ειναι πολυ πολυμορφικο και παντως καιρου (εχω δει πολλα off-road videos), αλλα δε μου αρεσει οπτκικα (γουστα ειναι αυτα) και με τρομαζει ο ογκος του.

    Σε αυτο το σημειο να πω οτι δε με ενδιαφερει τοσο πολυ η ταχυτητα οσο η χρηστικοτητα. Εχω κανει ταξιδια με ποδηλατο, οποτε (για αρχη τουλαχιστον) τα 120 χλμ τελικη μου ειναι αρκετα για να μαθω και να μεταβω αργοτερα στη μηχανη που θελω.

    Στο πισω μερος του μυαλου μου, υπαρχει και η Royal Enfield Himalayan, αλλα στα ματια τα δικα μου ειναι λιγο αχαρτογραφητα τα υδατα απο πλευρας συντηρησης και σερβις.

    Πολυ προσαφτα εχασα ενα Serow απο φιλη που θα μου το χαριζε και θα αναλαμβανα την οποια επισκευη του. Ομολογω οτι με εψησε παρα πολυ αυτη η προοπτικη, αφου και η μηχανη μου αρεσει γι αυτο που ειναι και γι αυτα που μπορει να κανει, και τη θεωρω μια πολυ καλη επιλογη για εναν αρχαριο.
    Θελω κατι πρακτικο για την πολη και να εχει δυνατοτητα για χωμα και adventure εκδρομες.
    Αξιζει να αγορασω μια μηχανη του '95-'96;
    Θα μπορουσα να παρω κατι με λιγα χρηματα για αρχη και τα υπολοιπα να τα χωσω σε ταξιδια και στη μπανκα για την επομενη μηχανη.

    Το budget μου ειναι γυρω στα 3-4 χιλιαρικα (κρανος, μποτες, γαντια και μπουφαν υπαρχουν ηδη).

    Τι γνωμη εχουν οι σοφοι για την περιπτωση μου;
    Ευχαριστω (και συγνωμη για το σεντονι)
    Ολα οσα αναφερεις ειναι μια χαρα μηχανακια. Το himalyan ειναι αρκετα απροβληματιστο με πανευκολα και φτηνα σερβις, αν το επιλεξεις κοιτα για μοντελο bs4 (2η γενια). Το versys 300 μη σε τρομαζει, ο ογκος ειναι πλαστικα και το κεντρο βαρους ειναι χαμηλο, εξαιρετικο μηχανακι και κανει τα παντα οπως ηδη ειπες, απο χωμα μεχρι ταξιδι, αλλα δε νομιζω να το βρισκεις με κατω απο 4000. Κριμα που δε σου αρεσει παντως. Το rally παλι ειναι αρκετα ακριβοτερο προς το παρον. Πλαστικα και πτωσεις δεν ειναι θεμα, υπαρχουν καγκελακια. Στα χρηματα σου θα κοιτουσα αποκλειστικα για ψεκαστα klx και crf με εμφαση σε οσα εχουν abs.

    Μεταξυ vstrom 250 και versys 300 στα ιδια περιπου χρηματα, δεν αξιζει να παρεις vstrom.

    Μηχανη 25ετιας για να γλιτωσω ενα χιλιαρικο συγκριτικα με ενα klx, οχι δεν αξιζει, αν το εχω αυτο το χιλιαρικο.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  10. #10
    Μέλος
    Εγγραφή
    01/10/2017
    Μηνύματα
    135
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    Ολα οσα αναφερεις ειναι μια χαρα μηχανακια. Το himalyan ειναι αρκετα απροβληματιστο με πανευκολα και φτηνα σερβις, αν το επιλεξεις κοιτα για μοντελο bs4 (2η γενια).
    Για το himalayan πάντως έχουν καταγραφει αρκετά παράπονα. Το μοντέλο bs3 είχε πάμπολλα θέματα, καμιά 40αριά μιλάμε, από διαρροή λαδιού μέχρι θέματα στο συμπλέκτη, τα οποία υποτίθεται λυθηκαν (τα περισσοτερα!) στο bs4. Μέγα θέμα τα ανταλλακτικά λόγω πολύ μικρής κυκλοφορίας. Πάντως για τα όσα προσφέρει είναι πανάκριβο. Μονοκυλινδρο, αεροελαιοψυκτο 411cc, 24 αλογα, ελαστικα με σαμπρελα και κοστιζει 5300;;;;

  11. #11
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από zoslen Προβολή μηνύματος
    Για το himalayan πάντως έχουν καταγραφει αρκετά παράπονα. Το μοντέλο bs3 είχε πάμπολλα θέματα, καμιά 40αριά μιλάμε, από διαρροή λαδιού μέχρι θέματα στο συμπλέκτη, τα οποία υποτίθεται λυθηκαν (τα περισσοτερα!) στο bs4. Μέγα θέμα τα ανταλλακτικά λόγω πολύ μικρής κυκλοφορίας. Πάντως για τα όσα προσφέρει είναι πανάκριβο. Μονοκυλινδρο, αεροελαιοψυκτο 411cc, 24 αλογα, ελαστικα με σαμπρελα και κοστιζει 5300;;;;
    Η 1η γενια οντως ειχε θεματα και ηταν και με καρμπυρατερ αλλα δε συζηταμε γι αυτα. Η 2η γενια δεν ειχε κατι το ιδιαιτερο απ οσο ξερω. Το κοστος για καινουργιο οντως ειναι ψηλο (στην ινδια κοστιζει καπου στα 2000€), αλλα προσφερει κατι που δεν προσφερει καποιο αλλο στη κατηγορια, φορτωνεται σα γαιδουρι και εχει ροπη. Ιδια αλογα, ενα κυλινδρο και σαμπρελλες εχουν ολα που συζηταμε εκτος του βερσυς που ειναι το πιο δυνατο και 2κ.
    Στην αγορα μεταχειρισμενων της ελλαδας οπως μιλαμε η καλλιτερη αγορα ειναι το klx και μετα το βερσυς πιστευω.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  12. #12
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    12/05/2020
    Μηνύματα
    7
    Παιδια ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας.

    Εχω δει 1-2 sarow που δειχνουν πολυ καλα στις φωτογραφιες και ειναι super για δρομο και χωμα. Το μονο που με απασχολει ειναι η ηλικια τους. Ειναι μηχανες που κυκλοφορουσαν οταν τελειωνα το σχολειο και δε ξερω ποσο θα αντεξουν ακομα. Απο την αλλη ειναι μια μηχανη που την παιρνω αυριο και αρχιζω να καβαλαω με το παρω το διπλωμα και ετσι δεν παγωνω. Και το AX-1 που αναφερθηκε πιο πανω το εχω κοιταξει.

    Απο την αλλη μια μηχανη απ' το 2010 και μετα, θα κρατησει πιο πολυ (τηρουμενων των αναλογιων), αν αποφασισω να την κρατησω σα δευτερη. Στην περιπτωση αυτη θα χρειαστει να περιμενω να μαζεψω τα χρηματα, κατι που θα με παει πισω χρονικα. Ειναι που τωρα ειμαι ζεστος και παω να νικησω το φοβο που ειχα για τις μηχανες.

    Το Himalayan το εχω σαν τελευταια εναλλακτικη, για τους λογους που αναφερθηκαν (φορτωμα γαιδουριου και ροπη).

    Υπαρχει καποιος μπουσουλας για το ποσα χλμ ειναι καλα για ενα μεταχειρισμενο μοτερ; Πχ 70.000χλμ-100.000χλμ θεωρουνται πολλα ή λιγα;

  13. #13
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Εξαρταται απο το μοτερ και την χρηση και συντηρηση που εκανε ο προηγουμενος ιδιοκτητης. Στην αγορα μεταχειρισμενων ειναι σημαντικο να εχεις τις κεραιες σου ανοιχτες στο τι σοϊ τυπος ειναι ο πωλητης. Κοψε μαπα και βγαλε συμπερασμα που λεγαν οι παλιοι. Και μη παρεις απο καταστημα, ειναι εκπαιδευμενοι να σε ξεγελανε.
    Τελος, το βλεπεις παντα με καποιον που κατεχει το σπορ η το πας σε μηχανικο που εμπιστευεσαι.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  14. #14
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    30/01/2020
    Μηνύματα
    758
    [QUOTE=zoslen;3052851]Για το himalayan πάντως έχουν καταγραφει αρκετά παράπονα. Το μοντέλο bs3 είχε πάμπολλα θέματα, καμιά 40αριά μιλάμε, από διαρροή λαδιού μέχρι θέματα στο συμπλέκτη, τα οποία υποτίθεται λυθηκαν (τα περισσοτερα!) στο bs4. Μέγα θέμα τα ανταλλακτικά λόγω πολύ μικρής κυκλοφορίας. Πάντως για τα όσα προσφέρει είναι πανάκριβο. Μονοκυλινδρο, αεροελαιοψυκτο 411cc, 24 αλογα, ελαστικα με σαμπρελα και κοστιζει 5300;;;;[/QUOTE

    Μα,για αυτούς τους λόγους κοστίζει τόσο.
    Είναι απλό μηχανάκι και με αρμόζουσα χρήση και συντήρηση θα έχει μεταπώληση ακόμη και μετά από 15 χρονια(το ίδιο παίζει και για το Imperiale)

  15. #15
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    12/05/2020
    Μηνύματα
    7
    Εχει κανεις καμια γνωμη γι αυτο;
    Αξιζει τιποτα ή δεν αξιζει να ασχοληθω; Βλεπω οτι ειναι απο εμπορα

    https://www.car.gr/26538978-suzuki-dr-200

    Edit: Χωρις να εχω εμπειρια, η τελευταια φωτο παρουσιαζει τα σωληνακια και τα καλωδια σε ασχημη κατασταση. Εμενα προσωπικα μου αφημει ερωτηματικα
    Τελευταία τροποποίηση από ghandee; 20/06/2020 στις 17:17.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Πρώτη μηχανή για τελείως αρχάριο,για πόλη (και εκδρομες )
    από tsouts στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 24/08/2018, 20:11
  2. Νέα μηχανή για αρχάριο
    από kogos στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 13/12/2011, 11:21
  3. ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΕΠΙΛΟΓΗ ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΜΗΧΑΝΗ ΓΙΑ ΓΥΝΑΙΚΑ
    από photinie7 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 64
    Τελευταίο μήνυμα: 14/10/2009, 18:25
  4. Πρώτη μηχανή για enduro ;
    από Bil στο forum Χωμάτινο τερέν
    Απαντήσεις: 35
    Τελευταίο μήνυμα: 20/08/2008, 15:09
  5. ΜΗΧΑΝΗ ΓΙΑ ΑΡΧΑΡΙΟ
    από maitsos στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο μήνυμα: 19/08/2008, 18:00

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF