Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 11 από 11

Θέμα: Ανκονα απο Πατρα ή Ηγουμενιτσα (απο Αθηνα)

  1. #1
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    31/01/2017
    Μηνύματα
    797

    Ανκονα απο Πατρα ή Ηγουμενιτσα (απο Αθηνα)

    Καλησπερα,

    Εχω κανει 2 φορες το περα δωσε Ηγουμενιτσα - Ανκονα και το πλοιο ειναι απάλευτο τις πρωινες ώρες που δεν κοιμαμαι και ειμαι μονος

    Το ιδιο βεβαια και η διαδρομη Αθηνα - Ηγουμενιτσα, η βαρεμαρα η ίδια

    Οποτε αναρωτιεμαι τι προτειμάτε?

    Απο Πατρα, πιο κοντα και πιο οικονομικά αλλα + 5 ωρες στο καράβι ή απο Ηγουμενιτσα +2,5 ωρες δρομος και πιο ακριβα (βενζινη-διοδια) ?

    Για πειτε οι εμπειροι

    Αυτη την φορα θα δοκιμάσω με ΑΝΕΚ μιας και η ΜΙΝΟΑΝ περυσι ηταν απογοήτευση και οι φορτηγατζίδες λεγανε καλα λογια για την ΑΝΕΚ (οχι οτι εχω πολλες ελπίδες).

    Ευχαριστώ

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Parking
    Εγγραφή
    17/12/2019
    Μηνύματα
    1.369
    Πάτρα γιατί κοιμάσαι μέσα και δεν ψάχνεσαι μες τη μαύρη νύχτα

    Όλοι παπάρες είναι
    Πάρε φαί μαζί σου και φραπεδιέρες και μην τους δώσεις μια
    Σκρουτζ κλπ

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Ηγουμενίτσα γιατί είμεθα μηχανοβιοι
    καθε μερα ...νεα μερα.

  4. #4
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.481
    Πάνε Πάτρα και κοιμήσου. Έκανα κάποια περίοδο μερικές φορές τη διαδρομή Πάτρα-Μπάρι και αντίστροφα. Η ώρα περνούσε κυρίως με καμπίνα και ύπνο. Είχα δοκιμάσει να έχω και laptop μαζί μου, αλλά η καλύτερη φάση είναι ο ύπνος, αν είσαι μόνος σου. Περνάνε οι ώρες χωρίς να το καταλάβεις.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.024
    Προσωπικά σε κάθε ταξίδι προς τα εκεί πλην ενός πάω απο Ηγουμενίτσα προτιμώντας παλιά εθνική.

    Αξίζει να πας όλο παλιό απο Μανδρα-Θήβα-Δεσφίνα-Ιτέα-Ναυπακτο και απο εκεί πάλι παλιό μέχρι πάνω περνώντας και απο το φανταστικό φαράγγι της Κλεισούρας.Δε βαριέσαι ποτέ,στρίβεις φουλ και κάνεις πραγματικό ταξίδι όχι διεκπεραιωτική μετακίνηση.

    Σε ταξίδι απο Ιταλία έχει τύχει να γυρίζω και μέσα απο Τζουμέρκα.Υπάρχουν πολλές επιλογές.

    Επίσης γουστάρω πολύ και αυτή τη διαδρομή την οποία κάνω συχνά.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	map.jpg 
Προβολές:	206 
Μέγεθος:	105,9 KB 
ID:	418945


    Υ.Γ:Δε διευκρίνισες αν μιλάμε για αυτοκίνητο ή μοτοσυκλέτα.Εννοείται με αμάξι δεν πας απο τις διαδρομές που είπα.
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  6. #6
    Stockholmare Το avatar του/της Vstrommer71
    Εγγραφή
    29/01/2006
    Μηνύματα
    4.304
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billy84 Προβολή μηνύματος
    Προσωπικά σε κάθε ταξίδι προς τα εκεί πλην ενός πάω απο Ηγουμενίτσα προτιμώντας παλιά εθνική.

    Αξίζει να πας όλο παλιό απο Μανδρα-Θήβα-Δεσφίνα-Ιτέα-Ναυπακτο και απο εκεί πάλι παλιό μέχρι πάνω περνώντας και απο το φανταστικό φαράγγι της Κλεισούρας.Δε βαριέσαι ποτέ,στρίβεις φουλ και κάνεις πραγματικό ταξίδι όχι διεκπεραιωτική μετακίνηση.

    Σε ταξίδι απο Ιταλία έχει τύχει να γυρίζω και μέσα απο Τζουμέρκα.Υπάρχουν πολλές επιλογές.

    Επίσης γουστάρω πολύ και αυτή τη διαδρομή την οποία κάνω συχνά.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	map.jpg 
Προβολές:	206 
Μέγεθος:	105,9 KB 
ID:	418945


    Υ.Γ:Δε διευκρίνισες αν μιλάμε για αυτοκίνητο ή μοτοσυκλέτα.Εννοείται με αμάξι δεν πας απο τις διαδρομές που είπα.
    Ωραία διαδρομή,πλην όμως κατάλληλη αν θές να φύγεις πρωϊ για να φτάσεις Ηγουμενίτσα το βράδυ.Απολύτως τουριστική.
    Δεν ξέρω αν ο τουρισμός ενδοχώρας με το 1290 είναι στα σχέδια του αγαπητού Ντούντελάνζζζζζζζζ.
    Sju sjösjuka sjömän sköttes av sjuttiosju sköna sjuksköterskor på det sjunkande skeppet Shanghai

  7. #7
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.680
    Αν δεν υπαρχει θεμα οικονομικο εννοειται Ηγουμενιτσα κ μετα καβαλημα κ ταξιδακι.
    Παρα να εισαι μεσα στο πλοιο.

    Εγω εχω κανει 2 φορες το Βενετια - Ηγουμενιτσα κ μια Πατρα.
    By far (που λενε στο χωριο μου) καλυτερη επιλογη η Ηγουμενιτσα.

    Κ αν εισαι με το 1290 αυτο που ειπε ο Βασιλης.
    Ride(s) the wind of change...

  8. #8
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    31/01/2017
    Μηνύματα
    797
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billy84 Προβολή μηνύματος
    Προσωπικά σε κάθε ταξίδι προς τα εκεί πλην ενός πάω απο Ηγουμενίτσα προτιμώντας παλιά εθνική.
    Αξίζει να πας όλο παλιό απο Μανδρα-Θήβα-Δεσφίνα-Ιτέα-Ναυπακτο και απο εκεί πάλι παλιό μέχρι πάνω περνώντας και απο το φανταστικό φαράγγι της Κλεισούρας.Δε βαριέσαι ποτέ,στρίβεις φουλ και κάνεις πραγματικό ταξίδι όχι διεκπεραιωτική μετακίνηση.
    Σε ταξίδι απο Ιταλία έχει τύχει να γυρίζω και μέσα απο Τζουμέρκα.Υπάρχουν πολλές επιλογές.
    Επίσης γουστάρω πολύ και αυτή τη διαδρομή την οποία κάνω συχνά.
    Υ.Γ:Δε διευκρίνισες αν μιλάμε για αυτοκίνητο ή μοτοσυκλέτα.Εννοείται με αμάξι δεν πας απο τις διαδρομές που είπα.
    Ναι με μηχανη αλλιώς δεν θα ασχολιόμουν .

    Ισως βρω κατι ενδιαμεσο μιας και το καράβι φευγει 19:30 που θα σημαίνει οτι για να παω ετσι και να ειμαι ανετος θα πρεπει να εχει πολυ πρωινό ξύπνημα


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Vstrommer71 Προβολή μηνύματος
    Ωραία διαδρομή,πλην όμως κατάλληλη αν θές να φύγεις πρωϊ για να φτάσεις Ηγουμενίτσα το βράδυ.Απολύτως τουριστική.
    Δεν ξέρω αν ο τουρισμός ενδοχώρας με το 1290 είναι στα σχέδια του αγαπητού Ντούντελάνζζζζζζζζ.
    Μωρε στα σχέδια ειναι αλλα οι ημερες δεν ειναι αρκετες μιας και εχουμε να δουμε και φιλους - οικογένεια.
    Εδω θα ηθελα να δοκιμάσω και καμια ημερήσια αλλα θα δείξει

    Σκοπέυω να κανω ενα μερος στο εμπα μιας και θα μπω απο Αλβανία αφου δεν θα παρω καράβι.
    Θελω να δω μερη ποιυ δεν τα εχω δει καθολου οπως Γρεβενα και ισως μερος της Πίνδου πριν κατεβω προς τα κάτω
    Εχω βαλει στοχο διανυκτέρευσης Καστορια, επισης αγνωστη σε εμε πόλη.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DoctoR_k6 Προβολή μηνύματος
    Αν δεν υπαρχει θεμα οικονομικο εννοειται Ηγουμενιτσα κ μετα καβαλημα κ ταξιδακι.
    Παρα να εισαι μεσα στο πλοιο.

    Εγω εχω κανει 2 φορες το Βενετια - Ηγουμενιτσα κ μια Πατρα.
    By far (που λενε στο χωριο μου) καλυτερη επιλογη η Ηγουμενιτσα.

    Κ αν εισαι με το 1290 αυτο που ειπε ο Βασιλης.
    Βενζίνες + διοδια ειναι άνετα κανα 70αρι για Ηγουμενίτσα.

    Αλλα τείνω προς Ηγουμενιτσα μιας και η αφιξη (θεωρητική) στην Ανκονα ειναι 10:30 ενω απο Πατρα στις 14:00 που μειωνει τις ώρες οδήγησης.

  9. #9
    Eυλογημένο μέλος Το avatar του/της Billymuse
    Εγγραφή
    24/11/2011
    Μηνύματα
    3.944
    Πάτρα τους μήνες που υπάρχει κινητικότητα δλδ Ιουνιος μέχρι μέσα Σεπτεμβρίου.
    Ηγουμενίτσα απο Μαϊο και πίσω η μέσα Σεπτέμβρη και μετά, εκτος αν εχεις καμπίνα και δεν σε νοιάζει τπτ.
    RACING Because football,basketball & golf require ONE BALL
    Viva Italia 2015 Σικελία 2016

  10. #10
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    31/01/2017
    Μηνύματα
    797
    Τελικα επελεξα Ηγουμενίτσα πάλι μιας και βαριέμαι τις πολλές ωρες μεσα στο πλοίο.

    Στο ελα, μιας και θεωρητικά το καράβι πιανει Ηγουμενίτσαι 6:30 το πρωι (και καλα) λεω να δοκιμάσω αυτη την διαδρομή που δεν την εχω ξανα κάνει (απο Λαμια ίσως παιξει Εθνική, αναλογα τα κέφια της συζήγου):

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	ela.JPG 
Προβολές:	82 
Μέγεθος:	89,7 KB 
ID:	419939

    Οσο για την αναχωρηση προς τα πίσω, μιας και το καραβι φευγει 19:30; θα ακολουθησω τη συμβουλή του billy :

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	fige.JPG 
Προβολές:	82 
Μέγεθος:	63,6 KB 
ID:	419940

    Οποια συμβουλη δεκτή

  11. #11
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.427
    Καλό δρόμο να έχετε ,σίγουρα θα δεις πολλά ωραία μέρη σε όλη την διαδρομή ως εδώ αλλά καλά σκέφτεσαι ,αφού δεν το έχεις ξαναπερπατήσει η διαδρομή Ηγουμενίτσα-Μουζάκι είναι μμμμμμμμ τρέλα.
    Και η επιστροφή φυσικά από Καρπενήσι πολύ καλή .
    Συμβουλή δεν έχω,είσαι πολύ έμπειρος απλά λίγο το νου σου στα ψηλά βουνά,σε ορισμένα σημεία ο δρόμος ίσως είναι κατεστραμμένος,έχει πέτρες στον δρόμο, κυκλοφορούν κατσίκια,αγελάδες κτλ.
    Ενδεικτικά 2 random encounters σε εκείνα τα μέρη.Και όχι τα μοναδικά φυσικά :d

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	2.jpg 
Προβολές:	78 
Μέγεθος:	101,8 KB 
ID:	419941
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	1.jpg 
Προβολές:	78 
Μέγεθος:	72,4 KB 
ID:	419942
    Τελευταία τροποποίηση από katsar; 29/07/2020 στις 02:21.
    porca miseria.

Παρόμοια θέματα

  1. παει κανεις απο πατρα βολτα την κυριακη;
    από sotiris68 στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 14/03/2007, 22:21
  2. απο πατρα συμφερει
    από alex-varadero στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 07/02/2007, 11:12
  3. Κανενας Bmwδακιας απο Πατρα;
    από BMW1150 στο forum BMW
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 23/01/2007, 19:41
  4. Εκδρομή ΜΟΤΟ Gr συμμετοχές από Πάτρα
    από sotpag στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 41
    Τελευταίο μήνυμα: 09/05/2006, 02:01

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF