Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 14 από 14

Θέμα: bmw r1100rt

  1. #1
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/06/2015
    Μηνύματα
    208

    bmw r1100rt

    Καλησπερα στην παρεα.
    Μιας και εχω το εν λογω μοτορι εδω και 2 βδομαδες, ας γραψω 2 λογια.
    Καταρχην, νιωθω μλκς που τοσα χρονια δεν το ειχα παρει. Ενω μου αρεσε, διαβαζα για τα προβληματα που βγαζουν σε κιβωτια διαφορικα hall sensor klp...και εκανα πισω
    Δεν αντεξα ομως και το πηρα.

    Να πω οτι ειμαι φαν της κατηγοριας.Πηρα τελη 90 ενα K100rt..και κολλησα.Ακολουθησαν paneuropian1100, K1100Lt, ξανα k100rt, Yamaha fjr1300, και τωρα το 1100rt

    Aπ ολα αυτα, το boxeraki για μενα ειναι το καλυτερο..και το πιο αργο βεβαιως βεβαιως.
    Ομως μια μοτο ειναι συνοθυλευμα πολλων πραγματων, δεν αρκει μονο το γκαζι.

    Εχω μεινει παγωτο με την ανεση και το κρατημα της.Οπου βαλεις τη μουρη παει..τελος.Ειναι ο μποξερ? το αμορτισερ εμπρος?το κοντο μεταξονιο? Μαλλον και τα 3.
    Και απο ανεση?.καμπριο αυτοκινητο.Επισης δεν βγαζει ζεστη, σημαντικο για τη χωρα που ζουμε. Ολες οι μοτο που αναφερα πριν, σε εψηναν,αλλες λιγοτερο αλλες περισσοτερο, με πρωταθλητη το Κ100rt

    Το κιβωτιο ειναι οτι χειροτερο εχω συναντησει ποτε. Σε σημειο να σκεφτεσαι τις αλλαγες σε βαρος της οδηγησης.

    Το μοτερ επισης ειναι ταφος.Συνηθισμενος απ το fjr, εβγαινα για προσπεραση και με πουλαγε και ξαναχωνομουν μεσα.Τωρα τη συνηθισα.Ομως αμφιβαλλω αν χωρις μποξερ ειχε τετοιο ζυγισμα..δε μπορουμε να τα εχουμε ολα

    Συγχαρητηρια στη bmw που εν ετη 1995 εβγαλε τετοια μοτο.Εργονομια, προστασια αερα, ανεση κρατημα, κορυφαια.. Πηγε τον πηχη πολυ ψηλα στην κατηγορια αυτη..Χαλαλι οι ζημιες

    εχει και μουσικη
    Τελευταία τροποποίηση από afric; 18/06/2020 στις 15:06.

  2. #2
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.122
    Κάτσε γιατί δεν ακούγεται καλά, οπωσδήποτε δεν βάζει φωτιά με 85hp αλλά μέχρι τα 200χλ/ω δεν έχω μείνει ποτέ απο γκάζι.
    Το κιβώτιο συνήθισε το, θέλει αποφασιστικές κινήσεις (καράτε). Αν σε ενοχλεί ο ήχος βάλε λιθίου στο σασμαν.

    Στρίβει πολύ άνετα και την πληρώνει η εξάτμιση..
    Αυτό το σύστημα που λένε εξάτμιση, είναι λίγο υπερβολικό. Αν έχεις την δυνατότητα να το πετάξεις κάπου μακριά
    και να βάλεις και ένα φίλτρο θα δεις καλύτερη λειτουργία.
    Το καύσιμο ρυθμίζεται εύκολα και οι βαλβίδες είναι καλύτερα να τις κάνεις με τα φιλερ πιο άνετα στην κίνηση απο ότι προτείνουν.

    Απο εκεί και πέρα έχεις διάφορες δυνατότητες, κυρίως μέσω ΒBPower για περισσότερες επιδόσεις.
    Δεν το προτείνω γιατί ανεβαίνει η κατανάλωση αλλά εσύ ξέρεις καλύτερα.

    Έχει περάσει καιρός και δεν είμαι σίγουρος, μπορείς όμως να κοιτάξεις και τα γραναζώματα κορώνας - πηνίου που φοράνε τα άλλα
    μοντέλα μήπως σε εξυπηρετεί κάποιο καλύτερα.

    Με 'γειές και καλά χιλιόμετρα!

    υγ: δεν είναι η ιδέα σου, το κοντερ κλέβει 5-9% αν σε ενοχλεί το ανταλλακτικό του τροχού από το 1100R είναι πιο ειλικρινές 1-2%...

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gior-gos
    Εγγραφή
    22/02/2014
    Μηνύματα
    1.233
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Κάτσε γιατί δεν ακούγεται καλά, οπωσδήποτε δεν βάζει φωτιά με 85hp αλλά μέχρι τα 200χλ/ω δεν έχω μείνει ποτέ απο γκάζι.
    Πάει πάνω από 200; Το 1150 αντβ κάπου στα 200 τελικιάζει

  4. #4
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.122
    Πολλά λες για το adv, έχει άλλες σχέσεις που το κάνουν απο δύσχρηστο έως σύχρηστο..
    Πολύ χάλια ρε γμτ, τα έχω οδηγήσει σε πόλη, σε δασικούς και λίγο πιο άγριο έδαφος, δεν κατάλαβα ποτέ
    για ποιο λόγο έφτιαξαν αυτές τις εκδόσεις ή τελος πάντων γιατί άλλαξαν τόσο πολύ τις σχέσεις.

  5. #5
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.497
    Είσαι πράγματι φανατικός της κατηγορίας. Τι χρήση κάνεις; Αποκλειστικά μεγάλα ταξίδια;

    Πάντως γεύεσαι τεχνολογία 25 έτη πίσω, ως προς τα προβλήματα που αναφέρεις. Από αυτά που ακούω, η BMW έχει βελτιώσει πάρα πολύ τη λειτουργία των κιβωτίων που συνοδεύουν τους μεγάλους boxer την τελευταία δεκαετία και σίγουρα έχει βελτιώσει πολύ την ισχύ των κινητήρων, ήδη από τις τελευταίες εκδόσεις του 1200άρη. Με τον 1250άρη βελτιώθηκε ακόμα περισσότερο.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  6. #6
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.058
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Πολλά λες για το adv, έχει άλλες σχέσεις που το κάνουν απο δύσχρηστο έως σύχρηστο..
    Πολύ χάλια ρε γμτ, τα έχω οδηγήσει σε πόλη, σε δασικούς και λίγο πιο άγριο έδαφος, δεν κατάλαβα ποτέ
    για ποιο λόγο έφτιαξαν αυτές τις εκδόσεις ή τελος πάντων γιατί άλλαξαν τόσο πολύ τις σχέσεις.
    υπαρχει τετοια λεξη γιατι δεν την βρισκω
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gior-gos
    Εγγραφή
    22/02/2014
    Μηνύματα
    1.233
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Πολύ χάλια ρε γμτ, τα έχω οδηγήσει σε πόλη, σε δασικούς και λίγο πιο άγριο έδαφος, δεν κατάλαβα ποτέ
    για ποιο λόγο έφτιαξαν αυτές τις εκδόσεις
    Για τις καφετερίες

  8. #8
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.497
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    υπαρχει τετοια λεξη γιατι δεν την βρισκω
    Είναι κάτι τόσο δύσχρηστο, που μπορείς να το χρησιμοποιήσεις μόνο συ Χρήστο (απευθυνόμενος στο γνωστό Χρήστο με το R1150GS Adventure).







    Spoiler: Εμφάνιση
    Ήθελε να πει σύχριστο.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  9. #9
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/06/2015
    Μηνύματα
    208
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Είσαι πράγματι φανατικός της κατηγορίας. Τι χρήση κάνεις; Αποκλειστικά μεγάλα ταξίδια;

    Πάντως γεύεσαι τεχνολογία 25 έτη πίσω, ως προς τα προβλήματα που αναφέρεις. Από αυτά που ακούω, η BMW έχει βελτιώσει πάρα πολύ τη λειτουργία των κιβωτίων που συνοδεύουν τους μεγάλους boxer την τελευταία δεκαετία και σίγουρα έχει βελτιώσει πολύ την ισχύ των κινητήρων, ήδη από τις τελευταίες εκδόσεις του 1200άρη. Με τον 1250άρη βελτιώθηκε ακόμα περισσότερο.
    βολτες κ ταξιδακια.Για την πολη εχω παπι.
    ταξιδι θα κανεις με οτι εχεις..ειχα κ αφρικανες..ολα συνηθεια ειναι.
    Η μηχανη ειναι καθαρα προσωπικη επιλογη..πρεπει να σου κανει κλικ.Εμενα μ αρεσουν οι βαριες τουρινγκ με ροπες απο χαμηλα..δεν μ αρεσουν τα ονοφ, ενω πραγματι ειναι πολυ βολικα...Και προτιμω παλιοτερες, μεχρι και τη δεκαετια του 90 .Μετα δε μου κανουν ουτε σαν σχημα ουτε και σαν ποιοτητα.
    Γι αυτο και το Fjr μονο 5 μηνες το κρατησα.Καλο αλλα οχι για μενα
    Τελευταία τροποποίηση από afric; 18/06/2020 στις 20:12.

  10. #10
    Μέλος Το avatar του/της Maradi
    Εγγραφή
    26/11/2012
    Μηνύματα
    164
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Είσαι πράγματι φανατικός της κατηγορίας. Τι χρήση κάνεις; Αποκλειστικά μεγάλα ταξίδια;

    Πάντως γεύεσαι τεχνολογία 25 έτη πίσω, ως προς τα προβλήματα που αναφέρεις. Από αυτά που ακούω, η BMW έχει βελτιώσει πάρα πολύ τη λειτουργία των κιβωτίων που συνοδεύουν τους μεγάλους boxer την τελευταία δεκαετία και σίγουρα έχει βελτιώσει πολύ την ισχύ των κινητήρων, ήδη από τις τελευταίες εκδόσεις του 1200άρη. Με τον 1250άρη βελτιώθηκε ακόμα περισσότερο.
    Το μόνο κοινό που μπορώ να σκεφτώ από τη 1100 μέχρι τη 1250 είναι η λέξη boxer και το σήμα. Σαν μηχανές είναι από διαφορετικούς πλανήτες. Σε όλα τους!
    YAMAHA T7, HONDA NC750X, SUZUKI 125SM, HONDA CBF1000

  11. #11
    Μέλος Το avatar του/της Maradi
    Εγγραφή
    26/11/2012
    Μηνύματα
    164
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από afric Προβολή μηνύματος
    Καλησπερα στην παρεα.
    Μιας και εχω το εν λογω μοτορι εδω και 2 βδομαδες, ας γραψω 2 λογια.
    Καταρχην, νιωθω μλκς που τοσα χρονια δεν το ειχα παρει. Ενω μου αρεσε, διαβαζα για τα προβληματα που βγαζουν σε κιβωτια διαφορικα hall sensor klp...και εκανα πισω
    Δεν αντεξα ομως και το πηρα.

    Να πω οτι ειμαι φαν της κατηγοριας.Πηρα τελη 90 ενα K100rt..και κολλησα.Ακολουθησαν paneuropian1100, K1100Lt, ξανα k100rt, Yamaha fjr1300, και τωρα το 1100rt

    Aπ ολα αυτα, το boxeraki για μενα ειναι το καλυτερο..και το πιο αργο βεβαιως βεβαιως.
    Ομως μια μοτο ειναι συνοθυλευμα πολλων πραγματων, δεν αρκει μονο το γκαζι.

    Εχω μεινει παγωτο με την ανεση και το κρατημα της.Οπου βαλεις τη μουρη παει..τελος.Ειναι ο μποξερ? το αμορτισερ εμπρος?το κοντο μεταξονιο? Μαλλον και τα 3.
    Και απο ανεση?.καμπριο αυτοκινητο.Επισης δεν βγαζει ζεστη, σημαντικο για τη χωρα που ζουμε. Ολες οι μοτο που αναφερα πριν, σε εψηναν,αλλες λιγοτερο αλλες περισσοτερο, με πρωταθλητη το Κ100rt

    Το κιβωτιο ειναι οτι χειροτερο εχω συναντησει ποτε. Σε σημειο να σκεφτεσαι τις αλλαγες σε βαρος της οδηγησης.

    Το μοτερ επισης ειναι ταφος.Συνηθισμενος απ το fjr, εβγαινα για προσπεραση και με πουλαγε και ξαναχωνομουν μεσα.Τωρα τη συνηθισα.Ομως αμφιβαλλω αν χωρις μποξερ ειχε τετοιο ζυγισμα..δε μπορουμε να τα εχουμε ολα

    Συγχαρητηρια στη bmw που εν ετη 1995 εβγαλε τετοια μοτο.Εργονομια, προστασια αερα, ανεση κρατημα, κορυφαια.. Πηγε τον πηχη πολυ ψηλα στην κατηγορια αυτη..Χαλαλι οι ζημιες

    εχει και μουσικη
    Καλοτάξιδο και πάντα όρθιος.
    YAMAHA T7, HONDA NC750X, SUZUKI 125SM, HONDA CBF1000

  12. #12
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.334
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Maradi Προβολή μηνύματος
    Το μόνο κοινό που μπορώ να σκεφτώ από τη 1100 μέχρι τη 1250 είναι η λέξη boxer και το σήμα. Σαν μηχανές είναι από διαφορετικούς πλανήτες. Σε όλα τους!
    Καλοταξιδο να είναι.

    Το 1100 θα ζήσει για πάντα με μικρή φροντίδα. Το 1250 αμφιβάλω αν θα ζήσει τόσα χρόνια και για να γίνει αυτό θα χρειαστεί πολύ μεγάλο πορτοφόλι για υποστήριξη σε ανταλλακτικά.

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Parking
    Εγγραφή
    17/12/2019
    Μηνύματα
    1.409
    καλές βόλτες

    Τ άλλα να χουμε να λέμε.

  14. #14
    Μέλος Το avatar του/της Maradi
    Εγγραφή
    26/11/2012
    Μηνύματα
    164
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kordix Προβολή μηνύματος
    Καλοταξιδο να είναι.

    Το 1100 θα ζήσει για πάντα με μικρή φροντίδα. Το 1250 αμφιβάλω αν θα ζήσει τόσα χρόνια και για να γίνει αυτό θα χρειαστεί πολύ μεγάλο πορτοφόλι για υποστήριξη σε ανταλλακτικά.
    Συμφωνώ απόλυτα. Απλά είναι διαφορετική εμπειρία.
    YAMAHA T7, HONDA NC750X, SUZUKI 125SM, HONDA CBF1000

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF