Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 25

Θέμα: Τα γνωστά: Τι μηχανή να πάρω?

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    18/06/2020
    Μηνύματα
    4

    Τα γνωστά: Τι μηχανή να πάρω?

    Καλησπέρα παιδιά!

    Καλώς σας βρήκα καταρχήν!

    Είμαι σε αναζήτηση μηχανής και είναι λίγο μπερδεμένη η δική μου περίπτωση γι αυτό και αναζητάω απάντηση σε αυτή τη χιλιοειπωμένη ερώτηση εδώ μέσα μιας και είστε πιο έμπειροι.

    Λοιπόν. Η αρχική μου σκέψη ήταν να πάρω ένα modenas ξάδερφου που θέλει κινητήρα και μπροστινή ροδα αλλά το απέφυγα για 2 λόγους:

    1. Παπάκι 110 κυβικά για να πηγαίνει με 70 χλμ θα δουλεύει μόνιμα κοντά στο κόκκινο.

    2 και κυριότερο. Η μπροστινή ροδα χρειάζεται λόγω πλαγιομετωπικης με αυτοκίνητο. Ο ξάδερφος ζει (με 2 δάχτυλα χεριου μονταρισμενα με λαμες) αλλά δεν μπορώ να γνωρίζω αν έχει γίνει πιο βαριά ζημιά στο σκελετο εκτός από τη ροδα που δίπλωσε σαν κρέπα.

    Οι αμέσως επόμενες επιλογές ήταν σκουτερ/τσοπερ. Διαβάζοντας εδώ πριν γίνω μέλος όπως και σε άλλα ελληνικά και ξένα φόρουμ κατέληξα στα εξης:

    Σκούτερ: κοστοβορα και επικινδυνα
    Τσοπερ: επικίνδυνα και αρκετά αβολα για το 2ο αναβάτη.

    Αν έχω καταλάβει λάθος διορθώστε ελευθερα! Το επικίνδυνα παραπεμπει στα πατήματα που έχουν στο δρόμο οι συγκεκριμένες κατηγορίες.

    Έφτασα λοιπόν στα ον-οφ που είναι και από τις αγαπημένες μου κατηγορίες. Λόγω πολύ στριμωγμενου μπατζετ (μέχρι 500-600 βαριά 700 ευρω) κατέληξα στα 2 πολυσυζητημενα: AX-1 και KLE 250.

    Αυτό που με ενδιαφέρει καταρχην είναι να βγάλω έστω 1 έτος χρήσης. Δεν υπάρχει περιθώριο αύξησης του μπατζετ (ο λόγος αγοράς μηχανής ΕΙΝΑΙ η αύξηση του μπατζετ) καθώς εκανα μεγάλο ρισέτ στη ζωή μου και προσπαθώ να βάλω μια σειρά.

    Οι προϋποθέσεις μου χοντρικά:

    Καθημερινή διαδρομή : 60 χλμ επαρχιακοι δρόμοι (Αιτωλοακαρνανία) πηγαινέλα

    Ταχύτητα κίνησης: 60-70 χλμ/ώρα στις 3-4χιλ σ.α.λ για οικονομία.

    Λοιπές προϋποθέσεις:

    ● Ύπαρξη ανταλλακτικων
    ● Χαμηλό κόστος σέρβις/ασφαλεια/τέλη
    ● 2ος αναβάτης συχνά αλλά όχι καθημερινά
    ● Ένα ταξίδι το μηνα Πάτρα και πίσω = 160χλμ

    Δε με ενδιαφέρουν οι εξατμίσεις, τα χρώματα, τα σχεδια, τα πλαστικά και ότι άλλο αισθητικής φύσεως. Με ενδιαφέρει να είναι τέρμα οικονομική και ας έχει όλα τα πλαστικά ξερά και αποχρωματισμενα.

    Να σημειώσω ότι χέρι βάζω γενικά στο αυτοκίνητο (λάδοξυδα - μπουζί - φίλτρα - καμια αντλία - κανας αισθητήρας). Χέρι δεν έχω βάλει σε αλλαγή ιμάντα ακόμα και χέρι δεν έχω βάλει καθόλου σε μηχανη ακόμα.

    Έχω διαβάσει τις ομοιότητες και διάφορες των 2 μοντέλων. Άλλο όμως το διάβασμα μου άλλο τα βιωματα σας.

    Με όλα τα παραπάνω δεδομένα λοιπόν τι θα ήταν ιδανικοτερο για την περίπτωση μου από τα 2? Η αν υπάρχει κάποια άλλη πρόταση δεν έχω κανένα θέμα!

    Σορρυ για το μακροσκελες αλλά η αμέσως επόμενη επιλογή μου θα ήταν να ρωτήσω το μηχανικό και φίλο ο οποίος, όσο ήρεμα οδηγεί το αμάξακι του, τόσο προσπαθεί να προσπεράσει τον αέρα στους χωματοδρομους που δαιμονιζεται με το honda του!

    Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!

    ΕΝΤΙΤ: Είμαι 29 χρόνων, 1.71 και 80 κιλά! Ο 2ος αναβάτης είναι γύρω στα 70 κιλα
    Τελευταία τροποποίηση από its.mike; 18/06/2020 στις 23:14. Αιτία: Ξέχασα να βάλω τα δικά μου κυβικά

  2. #2
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.495
    Καλώς ήρθες στο forum!

    Ανέφερες κάτι για αμάξι. Εάν έχεις οικονομικό αυτοκίνητο και κινείσαι όπως είπες σε επαρχιακούς δρόμους, κάνοντας καθημερινά 60 χιλιόμετρα με ταχύτητα 60-70 km/h, ίσως σε συμφέρει να διατηρήσεις μόνο το αμάξι.

    Μην ξεχνάς ότι πέρα από τα καύσιμα, αγοράζοντας μοτοσυκλέτα θα έχεις επιπλέον:
    - Κόστος κτήσης.
    - Κόστος συντήρησης που δεν πάει μόνο με τα χιλιόμετρα, αλλά και με το χρόνο.
    - Εξοπλισμός ασφαλείας αναβατών.
    - Ασφάλεια, τέλη κυκλοφορίας, ΚΤΕΟ.

    Εφόσον ο στόχος σου είναι η απόλυτη οικονομία και με την προϋπόθεση ότι υπάρχει το αμάξι στο οποίο είπες ότι βάζεις χέρι, μπορεί να μη βγεις κερδισμένος με το δεύτερο όχημα. Ένα πολύ οικονομικό αμάξι, μπορεί να καίει 5,5 L/100 km στις συνθήκες κυκλοφορίας που περιγράφεις. Αν είναι Diesel, ακόμα λιγότερο. Η μικρή, αλλά παλαιά, μοτοσυκλέτα θα σου καίει στις ίδιες συνθήκες 3,5 L/100 km. Δηλαδή γλιτώνεις 2,5€ την ημέρα, ήτοι 900€ το χρόνο από τα καύσιμα. Όμως, δεδομένων των εξόδων που ανέφερα πριν, στον ένα χρόνο χρήσης που ανέφερες, θα είσαι με μικρότερο προϋπολογισμό από τον αρχικό, δε θα είσαι κερδισμένος.

    Στην περίπτωση που δεν υπάρχει αμάξι ή το αμάξι σου δεν είναι οικονομικό στη χρήση και στη συντήρηση, πάσο.
    Τελευταία τροποποίηση από νεοσσός; 19/06/2020 στις 07:21.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  3. #3
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.041
    με 600-700 ευρω θες αλλα τοσα για να τσουλαει,αστο κρατα τ αμαξι.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  4. #4
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    18/06/2020
    Μηνύματα
    4
    Ευχαριστώ πολύ παιδιά για τις απάντησεις!

    Γνώριζα ότι θα μου προτείνατε να κρατήσω το αμάξι όπως έχετε κάνει πολύ σωστά και παλιότερα σε αντίστοιχα ερωτήματα αλλά το πρόβλημα έγκειται στη κατάσταση του αυτοκινήτου.

    A3 '98 1600cc 101hp.
    Κατανάλωση με 70 χλμ/ω και 2.000 σ.α.λ σταθερά 7.5-8L/100.

    Μέχρι τώρα έκανα ακριβώς ό,τι προτείνετε. Απαραίτητα σέρβις στο αυτοκίνητο για να μην τσακιστω πουθενά και να μην τσακισω και κάναν άλλον άνθρωπο.

    Το θέμα είναι ότι πλησιάζουν πολλά από τα απαραίτητα σέρβις πάλι και μετά από συζήτηση που είχα με το φίλο μηχανικό στο παρελθόν για να δουμε ποσο θα παει ενα καλο μαζεμα καταληξαμε στα 1200 ευρω χωρις τα απαραιτητα (λάστιχα/δισκοπλακες/αντλία abs κλπ). Ο μηχανικος μου είπε μη ρίχνεις αλλά λεφτά στο αμάξι είναι κρίμα καλύτερα πάρε άλλο.

    Βρίσκω με 1500 αυτοκίνητο της προκοπης και υπολογίζω αλλά 500-600 για τη χαρτουρα και τα πρώτα σέρβις κατευθείαν (ιμάντες στανταρ και οτι χρειαζεται απο λαστιχα-λαδοξυδα-τακακια ). Οπότε πάμε στα 2000-2100.

    Εξου και η αναζήτηση της μηχανής ώστε να μπορέσω να πάω για δουλειά ασφαλής και σχετικά οικονομικότερα, να κόψω το αυτοκίνητο μέχρι τέλος του χρόνου μέχρι να ξαναφτιαξω μπατζετ και να πάρω αργότερα ένα γιατί χρειάζεται το ρημάδι έστω και σπάνια.

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.280
    Βρίσκεις και klr του 90 και ax 250 και άλλα σε αυτά τα χρήματα αλλά σίγουρα θα χρειαστούν το κατιτίς τους για να βγεις με ασφάλεια στο δρόμο.

    Αν έχεις υπομονή να βρεις κάποιο, όσο καλύτερο γίνεται, τότε οκ.

    Θα είναι βέβαια κυρίως για ευχαρίστηση παρά για οικονομία.
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  6. #6
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.495
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από its.mike Προβολή μηνύματος
    A3 '98 1600cc 101hp.
    Κατανάλωση με 70 χλμ/ω και 2.000 σ.α.λ σταθερά 7.5-8L/100.
    Μου κάνει εντύπωση η κατανάλωση που αναφέρεις, εκτός αν έχεις μεγάλες υψομετρικές διαφορές. Σε οριζόντιο δρόμο, με ταχύτητα 50-60 km/h, έχω πετύχει αρκετές φορές κατανάλωση 4 L/100 km, αλλά με αμάξι 1250 cc και λιγότερο από 1.000 κιλά. Σε ανοικτό δρόμο, αν διατηρήσεις χαμηλή ταχύτητα (κάτω από 60 km/h), η διαφορά στην κατανάλωση είναι εντυπωσιακή, σε σχέση με χρήση στην πόλη, όπου έχεις συνεχείς επιταχύνσεις και χαμένο χρόνο στα φανάρια στο ρελαντί.

    Επίσης, δεν ξέρω τι ροπή βγάζει το αμάξι σου στις 2.000 rpm, αλλά ενδέχεται με μία σχέση κάτω και 2.500 rpm να έχεις περισσότερη οικονομία. Μπορεί ο κινητήρας να μην έχει τη μέγιστη απόδοση στις 2.000 rpm, ειδικά όταν ο δρόμος έχει ανηφορική κλίση.

    Τώρα διυλίζουμε τον κώνωπα, αλλά εξακολουθώ να θεωρώ ότι αξίζει το μάζεμα των 1.200 ευρώ στο αμάξι σου. Πιστεύω ότι μπορείς να οδηγήσεις και πιο οικονομικά, στις συνθήκες που περιγράφεις. Αφού κυνηγάς την απόλυση οικονομία, τα 70 km/h ώρα δεν είναι οικονομική ταχύτητα και ο λόγος είναι διπλός: Αφενός η αεροδυναμική τριβή αυξάνεται ανάλογα με το τετράγωνο της ταχύτητας, αφετέρου όσο αυξάνεται η ταχύτητά σου, τόσο αυξάνονται και οι αυξομειώσεις της (π.χ. όταν συναντάς άλλο όχημα, στροφή ή αναγκάζεσαι να σταματήσεις), οπότε υποπίπτεις συχνότερα στην μη αποδοτική κατάσταση του κινητήρα, της επιτάχυνσης.
    Τελευταία τροποποίηση από νεοσσός; 19/06/2020 στις 09:09.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της TKM
    Εγγραφή
    18/08/2019
    Μηνύματα
    250
    Δεν θέλω να σε στενοχωρήσω αλλά με τα λεφτά που διαθέτεις μόνο σκραπ θα βρεις.

    Μάζεψε κι άλλα και τότε το ξανασυζητάμε.

    Έχω βρεθεί κι εγώ στη θέση σου με μπάτζετ 1.500 ευρώ κάποια στιγμή... αγόρασα λοιπόν ύστερα από πολύύύύύύύύύ ψάξιμο και άπειρα χρέπια που είδα μια αξιοπρεπή μεταχειρισμένη Transalp 600 - η οποία όμως και πάλι ζήτησε διάφορα πράγματα στον ένα -ενάμιση χρόνο περίπου που την κράτησα. Και να σημειώσω ότι δεν έχω κάτι να καταλογίσω στον προηγούμενο ιδιοκτήτη, τίμιος ήταν.

    Αν με 1.500 ευρώ δυσκολεύτηκα τόσο, με 600-700 που διαθέτεις εσύ, θεωρώ ότι καλύτερα είναι... να μην το ψάξεις καθόλου.

    Και να βρεις κάτι, θα χρειαστείς τουλάχιστον άλλα τόσα για να το κάνεις να κινείται χωρίς να είναι επικίνδυνο.

  8. #8
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.495
    Μιας και αναφέρθηκε το Transalp, όχι σαν πρόταση βέβαια, θέλω να τονίσω ότι είναι ακατάλληλο για τη χρήση που θέλεις. Καταναλώνει καύσιμο όσο ένα μικρό αμάξι.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  9. #9
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.168
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από its.mike Προβολή μηνύματος

    Έφτασα λοιπόν στα ον-οφ που είναι και από τις αγαπημένες μου κατηγορίες. Λόγω πολύ στριμωγμενου μπατζετ (μέχρι 500-600 βαριά 700 ευρω) κατέληξα στα 2 πολυσυζητημενα: AX-1 και KLE 250.

    Αυτό που με ενδιαφέρει καταρχην είναι να βγάλω έστω 1 έτος χρήσης. Δεν υπάρχει περιθώριο αύξησης του μπατζετ (ο λόγος αγοράς μηχανής ΕΙΝΑΙ η αύξηση του μπατζετ) καθώς εκανα μεγάλο ρισέτ στη ζωή μου και προσπαθώ να βάλω μια σειρά.

    Οι προϋποθέσεις μου χοντρικά:

    Καθημερινή διαδρομή : 60 χλμ επαρχιακοι δρόμοι (Αιτωλοακαρνανία) πηγαινέλα

    Ταχύτητα κίνησης: 60-70 χλμ/ώρα στις 3-4χιλ σ.α.λ για οικονομία.

    Λοιπές προϋποθέσεις:

    ● Ύπαρξη ανταλλακτικων
    ● Χαμηλό κόστος σέρβις/ασφαλεια/τέλη
    ● 2ος αναβάτης συχνά αλλά όχι καθημερινά
    ● Ένα ταξίδι το μηνα Πάτρα και πίσω = 160χλμ
    Το budget σου απλά δεν φτάνει για να πάρεις μοτοσυκλέτα. Με αυτα τα χρήματα παίρνεις μόνο λιωμένο παπί.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kickstart
    Εγγραφή
    25/09/2018
    Μηνύματα
    856
    μάζεψε λεφτά και το ξανακοιτάς αργότερα φίλε...με αυτά που έχεις ότι και να πάρεις πολύ γρήγορα θα ψάχνεις για λεφτά να το συνεφέρεις.

    δυστυχώς αυτή είναι η πραγματικότητα.

    και στα λέω αυτά γιατί βλέπω ότι θες να κάνεις αποστάσεις και ταξίδια.

    αν έλεγες θέλω ένα μηχανάκι να κάνω 5-10 χλμ τη μέρα μπορεί και να άξιζε να ψαχτείς για κάποια αρχαιολογία των 700 ευρώ...με αυτά τα δεδομένα που θέτεις όμως όχι...τσάμπα θα πετάξεις και αυτά τα ευρώ που έχεις...κρίμα είναι.
    Δεν υπάρχει ακατάλληλος καιρός για ταξίδι με μοτοσυκλέτα, υπάρχουν μόνο ακατάλληλα ρούχα και εξοπλισμός.

  11. #11
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    913
    ΜΟΝΟ παπι....τα 70 χλμ που λες...δεν παει σπασμενο το παπι με τοσα...και εχεις και οικονομια που ζητας.

  12. #12
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    18/06/2020
    Μηνύματα
    4
    Μαχαιριά στην καρδιά ήταν τα λόγια σας.....

    Είναι βιοποριστικό το ζήτημα καθώς η δουλειά (αγροτική σεζόν) είναι στα 30 χλμ από το χωριό που μένω και δεν έχουμε ούτε συγκοινωνίες ούτε ταξί διαφορετικά θα έπαιζα λεωφορείο μέχρι να μαζέψω δυνατό μπατζετ.

    Το είχα στο μυαλό μου τύπου με κάποια λεφτά που περιμένω μέσα στο καλοκαίρι να έπαιρνα μια μηχανή 250cc μέχρι 700 ευρω και τα άλλα 300-400 που θα έμεναν να έπαιρνα ένα 2ο κράνος, ασφάλίση με όλες τις δυνατές καλύψεις και λάστιχα και φρένα. Και στην πορεία βλέπαμε για τα υπόλοιπα.

    Με προσγείωσατε απότομα αλλά μάλλον είναι για καλό.. το θέμα είναι ότι θα πρέπει να βρω άλλη δουλειά τώρα. Τελοσπαντων.

    @Νεοσσός το αμάξι το έχω 9 χρόνια. Η κατανάλωση που δίνει ο κατασκευαστής είναι 7 μικτό για κουτα και μαμά.

    Εμένα έχει ζάντα 225/45/17 αντί της μαμας 195/65/15.
    Επίσης ο κινητήρας καίει λάδια (από οδηγούς όχι από φλαντζα) , ο καταλυτης εχει σπασμένα διάφραγματα άρα είναι διακοσμητικός άρα όπως καταλαβαίνεις δεν δουλεύει σε καμία περίπτωση κοντά στο οπτιμαλ.

    Επισης, στην καθημερινή διαδρομή των 70χλμ υπάρχει ένα τμήμα γύρω 16 χλμ ανηφοροκατηφορα και στροφές. Το χωριό είναι σε υψόμετρο 131μ. Όχι κάτι φοβερό αλλά σίγουρα όχι αμελητεο όσον αφορά την κατανάλωση, οταν στο τμήμα αυτό θα μπουν 3η και 4η ταχύτητα με 40-60χλμ/ω.

    Τους αριθμούς για τη ροπή δεν τους θυμάμαι αλλά εμπειρικά μπορώ να σου εγγυηθώ ότι δεν γίνεται να πέσει κάτω από τη συγκεκριμένη κατανάλωση. Έχω κερδίσει μέχρι και στοίχημα για το συγκεκριμένο ζήτημα. Μιλάμε πάντα για ταχύτητα 65-70 χλμ/ω. Η ταχύτητα αυτή εφαρμόζεται σε δρόμους που έχουν όριο 70 και 110.

    Πάντως σας ευχαριστώ όλους για τις απάντησεις σας. Πικρή η αλήθεια αλλά ίσως να γλιτωσα από χειρότερα. Η απειρια μου και η δικη σας εμπειρια με τα δικυκλα ήταν ο λόγος που ρώτησα άλλωστε!

    ΕΝΤΙΤ: Να συμπληρώσω ότι τακακια άλλαξα επειδή πέρασαν 5 χρόνια και 110.000 και δεν είχαν φαγωθεί απλά λόγω παλαιοτητας τα πέταξα. Θέλω να πω ότι η οδήγηση μου είναι πολύ συντηρητική φρένο σπάνια έχει χρειαστεί να πατήσω αν δεν είναι για σταση/στάθμευση/διασταύρωση.
    Τελευταία τροποποίηση από its.mike; 19/06/2020 στις 11:42.

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της TKM
    Εγγραφή
    18/08/2019
    Μηνύματα
    250
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Μιας και αναφέρθηκε το Transalp, όχι σαν πρόταση βέβαια, θέλω να τονίσω ότι είναι ακατάλληλο για τη χρήση που θέλεις. Καταναλώνει καύσιμο όσο ένα μικρό αμάξι.
    Ένας από τους λόγους που την πούλησα, ήταν αυτός.

  14. #14
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    01/09/2018
    Μηνύματα
    400
    Σε αυτά τα χρήματα δεν παίρνεις αξιόλογο 2τροχο.
    Η καλύτερη λύση είναι η εξής. Δώσε όσο όσο το audi και πάρε ένα panda 1.2 ή ενα punto mk2.

    Τα μοτεράκια αυτά αν και αρχαία τεχνολογικά πλέον,είναι ακόμα και σήμερα ένα μικρό τεχνολογικό θαύμα στο κομμάτι της οικονομίας.
    Καταναλώνουν ελάχιστη βενζίνη, είναι πολύ αξιόπιστα, έχουν πάμφθηνα ανταλλακτικά και στο δρόμο είναι πολύ πιο άνετα από όσο νομίζει πολύς κόσμος.

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.280
    Άσχετο, αν αλλάξεις καταλύτη θα δεις μεγάλη διαφορά στην κατανάλωση.
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Τι μηχανη να παρω?
    από fkayios στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 22/12/2007, 12:15
  2. Τι μηχανή να πάρω?
    από ermiss στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 02/05/2007, 22:59
  3. Τι μηχανή να πάρω;
    από mchris στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 06/08/2005, 01:22
  4. Τι μηχανη να παρω ?
    από crs-k στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 35
    Τελευταίο μήνυμα: 29/08/2004, 16:54
  5. Τι ΜηΧανη Να Παρω?
    από nimbus στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 19/08/2004, 02:02

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF