Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 7 από 7

Θέμα: HJC i70 vs HJC FG-ST vs LS2 ff800

  1. #1
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.730

    HJC i70 vs HJC FG-ST vs LS2 ff800

    Μετα την αλλαγη μηχανης απο το 636 στο 250 το RPHA 11 δεν εχει και πολυ νοημα, οποτε λεω να κανω την αλλαγη και να παω σε πιο καθημερινο κρανος. Πιστευω πως πλεον το γυαλι ηλιου θα μου φανει πιο χρησιμο απο την τοπ αεροδυναμικη του 11 (τελικη 140 γαρ). Εχω μπερδευτει αρκετα κοιτωντας τα τρια μοντελα του τιτλου.

    HJC i70: +Πιο φρεσκο μοντελο της HJC / -Polycarbonate
    HJC FG-ST: +Fiberglass / -Παλιοτερο μοντελο
    LS2: +Πολυ ομορφος σχεδιασμος / -Polycarbonate & λιγες πληροφοριες online

    Γενικα ειμαι παιδι της HJC, το m της μου καθεται πολυ καλα και αυτοματα κοιταω σε αυτην οταν θελω κρανος. To i70 ειναι η τελευταια προταση της εταιρειας στην κατηγορια, ενω το FG-ST το ειχα και παλαιοτερα στα υποψηφια (συν οτι ανεβασε και μια αγγελια ο teos χθες που μου καθεται κουτι). Το LS2 μου μπηκε στο μυαλο απο ενα σχολιο του KotsosDR σε ενα αλλο νημα- το τσεκαρα και μου φανηκε πολυ ομορφο, αλλα δεν ξερω τιποτα παραπανω γι'αυτο και γενικα δε βρισκω καποιο σοβαρο review.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	gravia_mc10.jpg 
Προβολές:	183 
Μέγεθος:	42,8 KB 
ID:	419046

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Untitled.jpg 
Προβολές:	183 
Μέγεθος:	44,8 KB 
ID:	419047

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Untitle1d.jpg 
Προβολές:	182 
Μέγεθος:	30,9 KB 
ID:	419048

  2. #2
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    22/11/2017
    Μηνύματα
    13
    Έχω πάρει το FG-ST για την γυναίκα πριν 2 χρόνια και είναι σαν καινούριο ακόμα αλλά δεν έχει φορεθεί και πολύ. Το εσωτερικό δεν μου δίνει την ίδια αίσθηση με το rpha 70 που έχω και θα ήθελα λίγο παραπάνω αφρώδες στο πάνω μέρος. Το γυαλί είναι καλό και σαν ζύγισμα δεν έχω παράπονο. Από θόρυβο λίγο παραπάνω από το rpha 70 αλλά δεν το έχω δοκιμάσει σε μεγάλες ταχύτητες γιατί με πιέζει πολύ στο μέτωπο και στα αυτιά για να το φορέσω πολύ ώρα, είναι βέβαια 1 νούμερο μικρότερο από. το δικό μου ίσως για αυτό να ακουμπάνε το χείλια μου στο μικρόφωνο της ενδοεπικοινωνίας όταν πάω να μιλήσω. Γενικά φαίνεται ποιοτικό στην ελαφριά χρήση που το έχει γίνει μέχρι τώρα.

  3. #3
    Μέλος
    Εγγραφή
    26/02/2019
    Μηνύματα
    34
    Γεια σου Πετραν!
    Εγω εχω το rpha70 - 2 χρονια τωρα αν θυμαμαι καλα -, ερχομαι απο bell Μ1 και η κοπελα μου το i70 - 1 ετος - (οδηγει το ιδιο μηχανακι - gsx250r), ερχεται απο MT (των 100-150Ε).

    Προσωπικα, το δικο μου, θα ηθελα να ηταν μαλλον λιγο πιο αθορυβο, το κουμπωμα της ζελατινας με την ασφαλεια ειναι λιγο σπαστικο γιατι μερικες φορες δυσκολευομαι να το κουμπωσω και το μαξιλαρακι του λαιμου εχει φθαρει λιγο, και ας το προσεχω παρα πολυ (στην αποθηκευση και μεταφορα).
    Αυτα ειναι τα μονα "αρνητικα" που μπορω να πω.
    Δεν εχει περιεργα σφυριγματα, ειτε πχ λογο μη καλης εφαρμογης της ζελατινας η αεροδυναμικης.
    Ζελατινα και μαξιλαρακια αφαιρουνται ευκολα και τα κουμπωματα φαινονται ποιοτικα.
    Ο μηχανισμος της ζελατινας με εξεπληξε θετικα. 0 προβληματα η τζογος κτλ. - Νομιζω ο μηχανισμος ειναι ο ιδιος με το συρματοσχοινο και στο i70.
    Το κρανος το χρησιμοποιω καθε μερα στην Αθηνα, αλλα και σε βολτες - ταξιδακια.

    Η κοπελα μου απο το δικο της, δεν εχει καποιο παραπονο.
    Ειναι πιο ησυχο, ελαφρυ και ποιοτικο σε σχεση με το ΜΤ που ειχε πριν.
    Σε προσφατη βολτουλα που πηγαμε (300 km πηγαινε - ελα), μου εκανε εντυπωση που το δικο της κρανος δεν ηταν καθολου ιδρωμενο, σε αντιθεση με το δικο μου. Δε μπορω να κρινω αν οντως εχει καλυτερο εξαερισμο το i70, γιατι ειναι πολλοι παραγοντες.

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της giorgos.boun
    Εγγραφή
    02/09/2015
    Μηνύματα
    230
    Εγώ θα σου πρότεινα το agv pista gp rr.
    Τίμιο για τα λεφτά του. Θα κάνει ακριβώς αυτό που θελεις. Καθημερινό και καλο κρανακι.

    Μπορείς να το κανεις και ανταλλαγή με το μηχανακι....

    Πετρακο τα έχουμε πει αφού ξέρεις τα hjc πήγαινε προς τα εκει.
    Καλο και μουρικο το ls2 αλλά τουλάχιστον περίμενε να βγει κανένα σοβαρό review.

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της KotsosDR
    Εγγραφή
    23/06/2012
    Μηνύματα
    1.112
    Δε βάζεις και αυτό στο παιχνίδι ? : https://www.youtube.com/watch?v=mxTS3T5feDk

  6. #6
    non serviam Το avatar του/της kachius
    Εγγραφή
    18/10/2002
    Μηνύματα
    816
    Με το HJC FG-ST είμαι αρκετά ευχαριστημένος (λίγο πιο αναλυτικά, εδώ)
    Ξέρω από βέσπα!

  7. #7
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.730
    Ευχαριστω παιδια για τη βοηθεια. Παω τελικα για το FG-ST. Τριτο HJC στη σειρα- "αυτην ξερετε αυτην εμπιστευεστε" που ελεγε και η διαφημιση.


Παρόμοια θέματα

  1. [ΠΩΛΕΙΤΑΙ] HJC FG ST KUME size M
    από o teos στο forum Αγγελίες εξοπλισμού αναβάτη
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 20/07/2020, 15:38
  2. [ΠΩΛΕΙΤΑΙ] Κράνος HJC FG-ST Bolt MC10 Μέγεθος Medium
    από funk στο forum Αγγελίες εξοπλισμού αναβάτη
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 10/11/2015, 09:20
  3. HJC FG-17 vs AGV K3 SV
    από feredafas στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 25/07/2015, 22:29
  4. HJC RPHA-ST vs SHOEI GT-AIR
    από ΕμμΖαι στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 01/08/2014, 10:18
  5. HJC FS-10 Carbon VS HJC HQ-1 Carbon ??
    από vipercubic στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 12/07/2011, 13:41

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF