Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 40

Θέμα: Yamaha fazer 800 η Tracer 700

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    20/06/2020
    Μηνύματα
    12

    Yamaha fazer 800 η Tracer 700

    Καλησπέρα στην παρεα. Καλα χιλιομετρα και παντα ορθιοι. Τον περασμενο Δεκεμβριο πούλησα την καλη μου κυρια(xtx 660) που τα εκανε ολα και συμφερε. Ειμαι σε αναζήτηση εδω και καιρο για αγορα μεταχειρισμενης. Οπως καταλαβαίνετε και απο τον τιτλο ειμαι μεταξυ fazer 800 και tracer 700..Κυρια χρηση καθημερινη μεσα στην πολη και ταξιδια.. Με ενδιαφερει κυριως η ανεση και η πρακτικότητα. Καταναλωση και τα λοιπα ξερω εξαρταται απο το χερι.. (οχι παντα). Α και το πιο σημαντικο το budget ειναι γυρω στα 6500 με 7000

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/12/2008
    Μηνύματα
    1.008
    Μεταξύ των δύο, μόνο tracer700.
    Δεν είναι απολύτως καλύτερο του 800,αλλά το μεγαλύτερο του ατού είναι ότι είναι φρέσκο κ μάλλον θα μας ακολουθήσει για αρκετά χρόνια στην παραγωγή.
    Το 800 ήταν μια εμπορική αποτυχία της εταιρείας κ σαν να μην έφτανε αυτό, πέρα απ την ομορφιά δεν έκανε κάτι καλύτερα απ αυτά στων οποίων τα χωράφια έμπαινε, 600&1000.
    Το 600 πολύ πιο ολοκληρωμένο all round, το 1000 πολυ πιο σπορ κ δυνατό από το 800.
    Στηρίζεται πολύ στον κινητήρα του 1000 κ έχει πάρει όλα τα κουσούρια του μεγάλου ήτοι προβληματικό βολάν κ θέματα με τους πολλαπλασιαστες.

    Για όλα τα παραπάνω μην προτιμήσεις το 800.
    Όχι ότι το 700 είναι κ γαμω τις μηχανές, αλλά τέλοσπαντων μεταξύ των δύο πάρε 700. Κ άνοιξε κ τους ορίζοντες σου γιατί στα λεφτά που δίνεις για μεταχειρισμένο έχεις πολλές επιλογές(είμαι λίγο αντί yamaha... )

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    20/06/2020
    Μηνύματα
    12
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από typhoon Προβολή μηνύματος
    Μεταξύ των δύο, μόνο tracer700.
    Δεν είναι απολύτως καλύτερο του 800,αλλά το μεγαλύτερο του ατού είναι ότι είναι φρέσκο κ μάλλον θα μας ακολουθήσει για αρκετά χρόνια στην παραγωγή.
    Το 800 ήταν μια εμπορική αποτυχία της εταιρείας κ σαν να μην έφτανε αυτό, πέρα απ την ομορφιά δεν έκανε κάτι καλύτερα απ αυτά στων οποίων τα χωράφια έμπαινε, 600&1000.
    Το 600 πολύ πιο ολοκληρωμένο all round, το 1000 πολυ πιο σπορ κ δυνατό από το 800.
    Στηρίζεται πολύ στον κινητήρα του 1000 κ έχει πάρει όλα τα κουσούρια του μεγάλου ήτοι προβληματικό βολάν κ θέματα με τους πολλαπλασιαστες.

    Για όλα τα παραπάνω μην προτιμήσεις το 800.
    Όχι ότι το 700 είναι κ γαμω τις μηχανές, αλλά τέλοσπαντων μεταξύ των δύο πάρε 700. Κ άνοιξε κ τους ορίζοντες σου γιατί στα λεφτά που δίνεις για μεταχειρισμένο έχεις πολλές επιλογές(είμαι λίγο αντί yamaha... )
    Δεκτη η αποψη σου και σε ευχαριστώ για την ανταποκριση.. Τι αλλο προτεινεις σε αυτην την κατηγορία;

  4. #4
    Ας τα τσουβαλιασουμε ολα και στα χρηματα πανω κατω που δινεις .

    Τracer 700
    Vstrom 650
    Versys 650
    NC 750
    Και καποια κινεζικα 650αρια στο 6αρι κουτα .

  5. #5
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.499
    Καλώς ήρθες στο forum!

    Με 7.000€ βρίσκεις 5ετίας Yamaha Tracer 900. Καταναλώνει περισσότερο καύσιμο από το Tracer 700, είναι πιο βαρύ, αλλά είναι σαφώς ποιοτικότερο και καταλληλότερη μοτοσυκλέτα για ταξίδια.

    Πρέπει να αξιολογήσεις αν η χρήση που θα κάνεις είναι περισσότερο στην πόλη ή στα ταξίδια.
    Τελευταία τροποποίηση από νεοσσός; 20/06/2020 στις 18:02.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  6. #6
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    20/06/2020
    Μηνύματα
    12
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Lioulios Προβολή μηνύματος
    Ας τα τσουβαλιασουμε ολα και στα χρηματα πανω κατω που δινεις .

    Τracer 700
    Vstrom 650
    Versys 650
    NC 750
    Και καποια κινεζικα 650αρια στο 6αρι κουτα .
    Για κινεζικο δν το συζηταω καν.. Ισως ειμαι ρατσιστης πανω σε αυτο το θεμα.. Παντως σχετικα με το versys 650 ειδα οτι στα συγκεκριμενα λεφτα παιρνω το καινουργιο μοντελο π φαίνεται χρηστικοτατο και ταξιδιαρικο.. Παντως απο οτι βλεπω στην φωτο εχεις το 990(διόρθωσε με αν κανω λαθος).. Διακαής ποθος το συγκεκριμενο αλλα ξεφευγουν ακομα στην τιμη.. Κ ας εχουν πανω τους πολλα χιλιομετρα..

  7. #7
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    20/06/2020
    Μηνύματα
    12
    Η καταναλωση δν ειναι για εμενα τουλαχιστον κριτήριο.. Θελω τους μηνες που ειμαι στην Ελλαδα να κυκλοφορω στην Αθηνα και να κάνω και τα ταξιδακια μ ανετα γιατί καλο το xtx που ειχα αλλα μ έβγαινε η πιστη στις βολτες 250 χιλ και πανω...

  8. #8
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.499
    Ο καλύτερος συνδυασμός πόλης/ταξιδιού είναι στο Tracer 700 και στο V-Strom 650. Το πρώτο είναι πιο σβέλτο και πιο διασκεδαστικό, ενώ το δεύτερο πιο άνετο και πιο ποιοτικό. Για τα Versys λέγονται διάφορα για εγγενές μηχανικό ελάττωμα σε κάποιες παρτίδες, οπότε είναι ρίσκο.

    Ακόμα καλύτερο ποιοτικά είναι το NC750, αλλά έχει κινητήρα ρυθμισμένο να λειτουργεί σε χαμηλές και μεσαίες στροφές κυρίως. Σε κάποιους αρέσει πολύ τέτοια λειτουργία, ενώ άλλοι προτιμούν τους πολύστροφους και εκρηκτικούς κινητήρες.

    Αν δεν σε ενδιαφέρει η κατανάλωση και ο λίγο μεγαλύτερος όγκος/βάρος του Tracer 900, θα πρότεινα να πας σε αυτό. Στα ταξίδια είναι πολύ καλό, τουλάχιστον σε ταχύτητες μέχρι 160 km/h. Σε μεγαλύτερες ταχύτητες έχουν αναφερθεί προβλήματα γεωμετρίας στην πρώτη γενιά, που οδηγούν σε ταλαντώσεις, αν ο αναβάτης είναι βαρύς. Ο κινητήρας του είναι ονειρεμένος.
    Τελευταία τροποποίηση από νεοσσός; 20/06/2020 στις 18:31.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  9. #9
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    20/06/2020
    Μηνύματα
    12
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Ο καλύτερος συνδυασμός πόλης/ταξιδιού είναι στο Tracer 700 και στο V-Strom 650. Το πρώτο είναι πιο σβέλτο και πιο διασκεδαστικό, ενώ το δεύτερο πιο άνετο και πιο ποιοτικό. Για τα Versys λέγονται διάφορα για εγγενές μηχανικό ελάττωμα σε κάποιες παρτίδες, οπότε είναι ρίσκο.

    Ακόμα καλύτερο ποιοτικά είναι το NC750, αλλά έχει κινητήρα ρυθμισμένο να λειτουργεί σε χαμηλές και μεσαίες στροφές κυρίως. Σε κάποιους αρέσει πολύ τέτοια λειτουργία, ενώ άλλοι προτιμούν τους πολύστροφους και εκρηκτικούς κινητήρες.

    Αν δεν σε ενδιαφέρει η κατανάλωση και ο λίγο μεγαλύτερος όγκος/βάρος του Tracer 900, θα πρότεινα να πας σε αυτό. Στα ταξίδια είναι πολύ καλό, τουλάχιστον σε ταχύτητες μέχρι 160 km/h. Για περισσότερα έχουν αναφερθεί προβλήματα γεωμετρίας στην πρώτη γενιά. Ο κινητήρας του είναι ονειρεμένος.
    Σε ευχαριστώ πολυ για την ανάλυση αν κ με εβαλες σε σκεψεις ξανα...Απο οτι καταλαβα κανενας δν προτείνει το 800αρι
    Τελευταία τροποποίηση από Pasxos1992; 20/06/2020 στις 18:23.

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lleonidas
    Εγγραφή
    31/03/2010
    Μηνύματα
    2.246
    Καλησπέρα, καλωσόρισες!
    Αυστηρά μεταξύ των δύο μοντέλων του τίτλου και για τη χρήση που προορίζεται, θα επέλεγα Tracer 700.
    Υπάρχουν και οι υπόλοιπες γιαπωνέζικες επιλογές που σου προτάθηκαν οι οποίες σίγουρα θα σε καλύψουν, αρκεί να τα έχεις καβαλήσει έστω στατικά για να μη βρεθείς προ δυσάρεστων εκπλήξεων.
    Εναλλακτικά δες και τα ευρωπαϊκά Triumph Tiger 800, BMW F700GS.

  11. #11
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    20/06/2020
    Μηνύματα
    12
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lleonidas Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα, καλωσόρισες!
    Αυστηρά μεταξύ των δύο μοντέλων του τίτλου και για τη χρήση που προορίζεται, θα επέλεγα Tracer 700.
    Υπάρχουν και οι υπόλοιπες γιαπωνέζικες επιλογές που σου προτάθηκαν οι οποίες σίγουρα θα σε καλύψουν, αρκεί να τα έχεις καβαλήσει έστω στατικά για να μη βρεθείς προ δυσάρεστων εκπλήξεων.
    Εναλλακτικά δες και τα ευρωπαϊκά Triumph Tiger 800, BMW F700GS.
    Καλησπέρα. Και καλως σας βρηκα. Σε ευχαριστω κ εσενα φιλε που μπηκες στον κοπο να απαντησεις οπως και τα παιδια παραπανω.. Η αληθεια ειναι οτι πριν καταληξω σε αυτα τα 2 ημουν αποφασισμενος για το tiger 800..αλλα οσο διαβαζα σε διαφορα φορουμ με ανησύχησαν τα προβληματα που διαβαζα και ετσι στραφηκα προς αυτα τα 2..

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της TKM
    Εγγραφή
    18/08/2019
    Μηνύματα
    250
    Με μπάτζετ 6.500-7.000 θα πάρεις μεταχειρισμένο;

    ΟΧΙ!

    Καινούριο να πάρεις!

    Το θες περισσότερο για ταξίδια ή για την πόλη;

  13. #13
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.111
    Εμένα αυτό το ποσό, αυτή την εποχή για την χρήση που λες, πρώτα μου φέρνει το ΜΤ 7 κατά νού.
    Προσωπικά, ο πρότερος άτιμος βίος μου επιβάλει R1200R ή GS /'05-'07 αλλά είμαι σίγουρος
    ότι θα πάλευα μέρες να αντικρούσω το S2R 800 και μεγαλούτσικο hypermotard...

    σορυ αν συγχύζω μερικούς φίλους, νομίζω με ροπάρες να περισσεύουν περνάς καλύτερα.

  14. #14
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    20/06/2020
    Μηνύματα
    12
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TKM Προβολή μηνύματος
    Με μπάτζετ 6.500-7.000 θα πάρεις μεταχειρισμένο;

    ΟΧΙ!

    Καινούριο να πάρεις!

    Το θες περισσότερο για ταξίδια ή για την πόλη;
    Δν θελω να παρω καινούριο λογω δουλειας.. 6 και 7 μηνες τον χρονο λείπω.. Γι αυτο παω προς μεταχειρισμένο.. Τωρα τα 2 τελευταία χρονια εχω γινει κατοικος πρωτευουσας και επειδη με αυτοκινητο δεν παλεύεται η κατασταση θελω κατι π να με εξυπηρετεί καθημερινα σε διαφορες δουλειές καθώς και να ειναι και ταξιδιαρικο π.χ να μπορω να παω Καρδίτσα απο που καταγομαι.. Δν λεω και το xtx το εκανε αυτο καμια 10αρια φορες αλλα κουραστηκα.. Θελω κατι να με πηγαινει 130 - 140 ανετα.. Και δικαβαλλος τωρα πια

  15. #15
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    20/06/2020
    Μηνύματα
    12
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Εμένα αυτό το ποσό, αυτή την εποχή για την χρήση που λες, πρώτα μου φέρνει το ΜΤ 7 κατά νού.
    Προσωπικά, ο πρότερος άτιμος βίος μου επιβάλει R1200R ή GS /'05-'07 αλλά είμαι σίγουρος
    ότι θα πάλευα μέρες να αντικρούσω το S2R 800 και μεγαλούτσικο hypermotard...

    σορυ αν συγχύζω μερικούς φίλους, νομίζω με ροπάρες να περισσεύουν περνάς καλύτερα.
    Συμφωνω σε αυτο με τις ροπες.. Μια ζωη την εχουμε.. Γι αυτο κ εγω κοιταζα πιο πολυ το 800αρι..προσωπικος καημος και ποθος ειναι το 990..αλλα ξεφευγει..

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. YAMAHA TRACER 700
    από amyroukai στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 154
    Τελευταίο μήνυμα: 13/05/2022, 20:18
  2. Ανάκληση μοτοσικλετών Yamaha MT-07, Tracer 700 & XSR700
    από McGyver στο forum Ανακλήσεις
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 03/12/2020, 10:57

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF