Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 20

Θέμα: Μεταβίβαση από ΚΕΠ και ασφάλεια - νέα άδεια

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    07/06/2020
    Μηνύματα
    6

    Μεταβίβαση από ΚΕΠ και ασφάλεια - νέα άδεια

    Πρόσφατα έκανα μεταβίβαση για τη νέα μου μοτοσυκλέτα μέσω ΚΕΠ και μου δώσαν ένα προσωρινό χαρτί (υποβολή αιτήματος για άδεια στο μηχανολογικό) με το οποίο μ είπαν με σιγουριά οτι μπορώ να το ασφαλίσω κανονικά και όταν βγει η άδεια πάω απο εκεί και την παίρνω. Ο ασφαλιστής μου όμως μ λέει πως είναι λάθος αυτό διότι δεν έχει γίνει ακόμα μεταβίβαση και οτι και να κάνω ασφάλεια θα είμαι έκθετος σε περίπτωση ελέγχου ή ατυχήματος, οπότε πρέπει να περιμένω να βγεί η νέα άδεια πρώτα. Εντωμεταξύ απο ΚΕΠ η νέα άδεια παίρνει κανα μήνα για να την πάρω στα χέρια μου. Τι να κάνω?

  2. #2
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.106
    Η ασφάλεια καλύπτει το όχημα*, όχι τον ιδιοκτήτη.



    * εφόσον ο οδηγός πληροί τις προϋποθέσεις.
    Life begins at 45°.

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    07/06/2020
    Μηνύματα
    6
    Άρα μπορώ να κάνω και με αυτό το προσωρινό χαρτί (βεβαίωση υποβολής αιτήματος για μεταβίβαση) ασφάλεια ώστε να κυκλοφορώ?

  4. #4
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.106
    Μπορείς να ρωτήσεις τον ιδιοκτήτη αν έχει ασφάλεια κι αν σκοπεύει να τη διακόψει. Αν δεν τη διακόψει, μπορείς να περιμένεις μέχρι να βγει η άδεια, και είσαι καλυμμένος. Αν τη διακόψει, κάνε δική σου.
    Life begins at 45°.

  5. #5
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    07/06/2020
    Μηνύματα
    6
    Αυτός δεν μπορεί να τη διακόψει μιας και για να το κάνει χρειάζεται την νέα άδεια στο όνομά μου και όχι αυτό το προσωρινό χαρτί.

  6. #6
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.106
    Τέλεια τότε.
    Life begins at 45°.

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της strokt up
    Εγγραφή
    06/10/2013
    Μηνύματα
    680
    Όπως κατάλαβες μέχρι να πάρεις την καινούργια πράσινη άδεια, το μηχανάκι σου είναι κανονικά ασφαλισμένο (με έξοδα του προηγούμενου ιδιοκτήτη )

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Ζεύκας
    Εγγραφή
    15/10/2005
    Μηνύματα
    7.135
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mplaksant Προβολή μηνύματος
    Ο ασφαλιστής μου όμως μ λέει πως είναι λάθος αυτό διότι δεν έχει γίνει ακόμα μεταβίβαση και οτι και να κάνω ασφάλεια θα είμαι έκθετος σε περίπτωση ελέγχου ή ατυχήματος
    Άλλαξε ασφαλιστή.

  9. #9
    Πάρτε τα βουνά! Το avatar του/της nassosxlvbros
    Εγγραφή
    30/03/2005
    Μηνύματα
    1.651
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Ζεύκας Προβολή μηνύματος
    Άλλαξε ασφαλιστή.
    Βασικά ένας που πουλάει οποιοδήποτε όχημα απλά μετά τη μεταβίβαση στο ΚΕΠ διακόπτει την ασφάλειά του και ο πωλητής ΜΟΛΙΣ πάρει την κανονική άδεια κυκλοφορίας το ασφαλίζει....Και ποιος σου λέει ότι δεν τη κόβει την επόμενη μέρα και είσαι εκτεθειμένος;

    Αντιγράφω:

    Στις περισσότερες περιπτώσεις μεταβολής της κυριότητας του αυτοκινήτου (λ.Χ. πώληση) ο πωλητής (παλαιός ιδιοκτήτης) ειδοποιεί έγκαιρα την ασφαλιστική εταιρεία που ασφαλίζει το αυτοκίνητο για τη διακοπή της ασφαλιστικής κάλυψης. Αντίστοιχα ο αγοραστής (νέος ιδιοκτήτης) ασφαλίζει το απόκτημα του στην ίδια ή σε άλλη ασφαλιστική εταιρεία με νέο ασφαλιστήριο.
    Το άρθρο 36 του Ν.3746/09 (ΦΕΚ 27/Α΄/16-02-09) το οποίο τροποποίησε την παρ. 2 του άρθρου 8 του π.δ. 237/1986 (ΦΕΚ 110 Α΄), ορίζει ότι άν μεταβιβασθεί η κυριότητα ή η κατοχή του αυτοκινήτου οχήματος με οποιονδήποτε νόμιμο τρόπο, η ασφαλιστική σύμβαση λύεται αυτοδικαίως μετά την παρέλευση τριάντα (30) ημερών από την ημερομηνία της μεταβίβασης, ο δε ασφαλιστής υποχρεούται σε επιστροφή των τυχόν μη δεδουλευμένων ασφαλίστρων. Η λύση της σύμβασης ισχύει έναντι πάντων, χωρίς να απαιτείται εκ μέρους του ασφαλιστή οποιασδήποτε ενέργεια.
    Το άρθρο 8 της Κ4/585/78 ΑΥΕ ορίζει ότι κάθε μεταβολή της κυριότητας ή της κατοχής του οχήματος προκαλεί μετά πάροδο 15 ημερών από τη συντέλεσή της την αυτοδίκαιη λύση της ασφαλιστικής σύμβασης.
    Με δεδομένα τα παραπάνω πρέπει να σημειωθούν τα εξής:
    • Αν το ατύχημα συνέβη μέσα στο χρονικό διάστημα των 30 ημερών από τη μεταβολή της κυριότητας ή/και της κατοχής, τότε ο νέος ιδιοκτήτης είναι ασφαλισμένος και καλύπτεται κανονικά από την ασφαλιστική σύμβαση.
    • Αν όμως το ατύχημα συνέβη μετά την πάροδο των 30 ημερών, τότε η ασφαλιστική εταιρεία αποζημιώνει μεν τον τρίτο ζημιωθέντα, αλλά έχει το δικαίωμα να στραφεί κατά του νέου ιδιοκτήτη, σύμφωνα με τις διατάξεις του αδικαιολόγητου πλουτισμού, και να ζητήσει να της καταβάλει ό,τι αυτή κατέβαλε ως αποζημίωση.
    Η παραπάνω ρύθμιση διασφαλίζει τα δικαιώματα του τρίτου που υφίσταται ζημία και δίνει επαρκή χρόνο στο νέο ιδιοκτήτη (30 ημέρες) να φροντίσει για την ασφάλιση του αυτοκινήτου που απέκτησε.





    Throw down the sword,The fight is done and over,
    Neither lost, neither won.To cast away the fury of the battle
    And turn my weary eyes for home....
    www.youtube.com/c/nassosxlvbros

  10. #10
    Πάρτε τα βουνά! Το avatar του/της nassosxlvbros
    Εγγραφή
    30/03/2005
    Μηνύματα
    1.651
    ...και ξανα αντιγράφω....
    σε κάθε περίπτωση, μιλάς με τον ασφαλιστή σου εάν είσαι καλυμμένος με το προσωρινό χαρτί άδειας κυκλοφορίας :

    Δώσατε τα χέρια με τον αγοραστή του αυτοκινήτου σας, τα συμφωνήσατε όλα και είστε έτοιμοι να κάνετε τη μεταβίβαση. Και επειδή είστε και συνεπέστατοι έχετε και ασφαλιστήριο συμβόλαιο σε ισχύ. Φυσικά και είστε στη myDirect για να έχετε όλες τις καλύψεις, σε πολύ οικονομικές τιμές! Γεννάται όμως το ερώτημα: Τι κάνω με το ασφαλιστήριο; Ποιος είναι ο δικαιούχος αφού πουλάω το αυτοκίνητο; Ε, λοιπόν εμείς είμαστε εδώ για να ξεμπερδέψουμε το κουβάρι: Σε περίπτωση πώλησης του οχήματος, θα πρέπει να στείλετε γραπτό αίτημα στην ασφαλιστική σας εταιρία, με το οποίο θα ζητάτε την ακύρωση του ασφαλιστηρίου σας.
    Από τα μη δεδουλευμένα ασφάλιστρα παρακρατείται ένας μήνας, και το υπόλοιπο ποσό θα επιστραφεί στο τραπεζικό σας λογαριασμό!

    Ο λόγος που παρακρατείται ο ένας μήνας είναι για να είστε κατοχυρωμένοι: Βάσει νόμου, η ασφαλιστική εταιρεία παραμένει στον ασφαλιστικό κίνδυνο αστικής ευθύνης για 30 ημέρες μετά την πώληση του οχήματος, άρα είναι υποχρεωμένη να καλύψει τυχόν ζημιές του νέου κατόχου. Αν βέβαια ο νέος κάτοχος έχει συνάψει συμβόλαιο σε άλλη εταιρεία, τότε η παρακράτηση παρακάμπτεται και ο παλιός ιδιοκτήτης εισπράττει το σύνολο των μη δεδουλευμένων ασφαλίστρων. Απαραίτητη προϋπόθεση στην περίπτωση αυτή, είναι μαζί με το γραπτό αίτημα ακύρωσης και τον λογαριασμό σας, να στείλετε στην ασφαλιστική και το ασφαλιστήριο συμβόλαιο του νέου κατόχου ή να δώσετε το ΑΦΜ του και να κάνει η ασφαλιστική τον έλεγχο. Δεν είναι και τόσο μπερδεμένο τελικά!
    Throw down the sword,The fight is done and over,
    Neither lost, neither won.To cast away the fury of the battle
    And turn my weary eyes for home....
    www.youtube.com/c/nassosxlvbros

  11. #11
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.167
    Ρε σεις... Πάτε να ανακαλύψετε τον τροχό πάλι;
    Έχω αλλάξει πόσα μηχανάκια... Κάθε φορά, πήγαινα με το προσωρινό χαρτί και έκανα δική μου ασφάλεια και τέλος...
    Κάνε ότι είπε ο Ζεύκας, άλλαξε ασφαλιστή
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kickstart
    Εγγραφή
    25/09/2018
    Μηνύματα
    856
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Ζεύκας Προβολή μηνύματος
    Άλλαξε ασφαλιστή.
    ε αυτό ακριβώς!

    η ασφάλεια δεν μεταβιβάζεται...δεν μπορείς να κυκλοφορείς με το όχημα ασφαλισμένο στο όνομα του προηγούμενου...αμα συμβεί κάτι θα μπλέξει κι αυτός χωρίς να φταίει.

    μια χαρά μπορείς να το ασφαλίσεις με το προσωρινό χειρόγραφο χαρτί του ΚΕΠ...ο ασφαλιστής σου λέει μπούρδες...ρώτα κι αλλού.
    Δεν υπάρχει ακατάλληλος καιρός για ταξίδι με μοτοσυκλέτα, υπάρχουν μόνο ακατάλληλα ρούχα και εξοπλισμός.

  13. #13
    ΠΟΤΕ ΣΕ ΚΕΠ!!!

    Νομίζεις ότι έγινε η μεταβίβαση, αλλά δεν έγινε. Απλά δρομολογήθηκε.
    Έχουν γίνει πολλά. Μην το ρισκάρετε. Είναι έκθετοι και οι δυο .
    Ο πωλητής , αν κόψει την ασφάλεια και γίνει ατύχημα, ή κάτι άλλο, είναι υπόλογος εις ολόκληρο.
    Ο αγοραστής , ενώ πλήρωσε, δεν έχει μηχανάκι στο όνομά του για 1-2 μήνες, δεν μπορεί να το πουλήσει και ίσως να το ασφαλίσει.

  14. #14
    Πάρτε τα βουνά! Το avatar του/της nassosxlvbros
    Εγγραφή
    30/03/2005
    Μηνύματα
    1.651
    Η απάντηση από τον ασφαλιστή μου:

    "Ασφαλίζεται κανονικά,αρκεί να έχει (ο αγοραστής εννοείται) αντίγραφο άδειας κυκλοφορίας μπρος πίσω με τα στοιχεία του αγοραστή ΠΡΙΝ δοθεί στα ΚΕΠ. Χωρίς το αντίγραφο της άδειας και το χαρτί του ΚΕΠ κανένα όχημα δεν ασφαλίζεται... "
    Τελευταία τροποποίηση από nassosxlvbros; 22/06/2020 στις 13:27.
    Throw down the sword,The fight is done and over,
    Neither lost, neither won.To cast away the fury of the battle
    And turn my weary eyes for home....
    www.youtube.com/c/nassosxlvbros

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Ζεύκας
    Εγγραφή
    15/10/2005
    Μηνύματα
    7.135
    Άλλαξε κι εσύ ασφαλιστή.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Νέα ελαστικά από Continental και Metzeler για το 2020
    από lleonidas στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 10/03/2020, 09:46
  2. μεταβιβαση χωρις να περασω κτεο...Νεα αδεια κοστος?
    από γιωργο στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 21/03/2016, 17:11
  3. Μεταβιβαση στα Κεπ από 2/9/14
    από stam2 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 27/08/2014, 09:38
  4. Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 21/04/2010, 06:03
  5. Νέα άδεια οδήγησης από το 2013!!
    από Electra στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 21/12/2006, 15:39

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF