Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 33

Θέμα: Βάψιμο μηχανής

  1. #16
    Πάρτε τα βουνά! Το avatar του/της nassosxlvbros
    Εγγραφή
    30/03/2005
    Μηνύματα
    1.651
    Χμ...400 € και να του πας τα κομμάτια,νομίζω είναι πολλά για μηχανάκι...Εκτός αν του το πας, το λύσει ΟΛΟ το τρίψει περάσει αστάρωμα κλπ και κάνει όλη τη δουλειά με βάψιμο και αυτοκόλλητα.Τότε ναι καλά είναι τα 400 και τα 500.
    Στα υπόψιν πως ένα αυτοκίνητο πόλης μια ολική βαφή και φανοποιία πάει από 600 με 1000 με τις εργασίες και υλικά.
    Throw down the sword,The fight is done and over,
    Neither lost, neither won.To cast away the fury of the battle
    And turn my weary eyes for home....
    www.youtube.com/c/nassosxlvbros

  2. #17
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    17/05/2019
    Μηνύματα
    25
    Σας ευχαριστώ πολύ.

  3. #18
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    24/06/2020
    Μηνύματα
    3
    Καλησπέρα σας παιδιά. Είμαι καινούργιος στο forum. αναζήτησα για κάποιο συναφή με το δικό μου θέμα αλλά δεν βρήκα Κάτι συγκεκριμένο γι αυτό και απαντάω Σε αυτό το θέμα. Έκανα μια χοντρή πατάτα καθώς έβαφα, δεν είμαι καινούργιος Όσον αφορά το βάψιμο γενικά αλλά χάριν ταχύτητας μου ξέφυγε εντελώς και χρησιμοποίησα σκληρυντη Για στάρι στο τελικό χρώμα. Γνωρίζει κάποιος να μου πει σας παρακαλώ τι αποτέλεσμα θα έχει; Θα σωθεί η κατάσταση ή θα πρέπει να κάνω όλη τη διαδικασία βαφής απ'την αρχή.

  4. #19
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.106
    Δεν είναι τυχαίο ότι έχουμε το ίδιο όνομα

    Εγώ το έχω βάλει σε βερνίκι.. θα αργήσει να κάνει εξαέρωση, να στεγνώσει καλά το χρώμα δηλαδή.
    Μετά, θα αλλοιωθεί από τον Ήλιο σε κανα χρόνο έκθεσης με αποτέλεσμα να έχεις διάβρωση στο σώμα του χρώματος που θα
    χάνεται σιγά σιγά σαν σκόνη.

    Αυτό θα συμβεί αν χρησιμοποιείς εποξειδικό αστάρι που έχει υποκίτρινο σκληρυντή.
    Αν είσαι τυχερός και χρησιμοποιείς πολύ απλό αστάρι, υπάρχει περίπτωση να είναι συμβατό με το μονής που χρησιμοποιείς.
    Θα το καταλάβεις γιατί στεγνώνει σε 24h.

    Ή απλά θα ρωτήσεις στο κατάστημα που τα παίρνεις αν είναι συμβατά

    Μια που πιάσαμε αυτή την ωραία κουβέντα, αν ξεχάσεις ποτέ να βάλεις σκληρυντή στο μονής, μην προσπαθήσεις να το σώσεις.
    Θα στεγνώσει κάποια στιγμή αλλά στον Ήλιο θα μαλακώνει ξανά...

  5. #20
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    24/06/2020
    Μηνύματα
    3
    Καλημέρα doctor john σ ευχαριστώ για τις πληροφορίες και τη γνώση σου. Χρησιμοποίησα χρώματα και σκληρυντες της hb body. Έχει πάνω από μια βδομάδα που έκανα τη δουλειά και το χρωμα που έβαλα ήταν μαύρο. Αν κάνω ένα τρίψιμο με 320 και να καθαρίσω μπιμπίκια και ατέλειες και ρίξω άλλο ένα χέρι με σωστό μίγμα αυτή τη φορά θα σωθεί καθόλου η κατάσταση;

  6. #21
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.106
    To σωστό είναι να μιλήσεις με το κατάστημα.
    Αλλιώς βγάλε ενα κομμάτι στον Ήλιο και αν σε 30' είναι το ίδιο σκληρό ισως* και να γίνεται.

    Το 320 είναι χοντρό αν δεν θες να βγάλεις το χρώμα και να ρίξεις ξανά αστάρι που θα ήταν μια πιο λογική λύση για να σώσεις την βάση.
    Αν ριξεις χρώμα στο χρώμα, το πρώτο χέρι ρίξε το πούδρες χωρίς να κοιτάς καλυπτικότητα για να απολυμάνεις.
    Αν χρησιμοποιείς απλό διαλυτικό και όχι μαλακό ακρυλικό καλό θα είναι να πάρεις ένα λίτρο γι' αυτο.
    Επίσης καλό είναι να έχεις απολυμάνει πρώτα με Antisil τις επιφάνειες.

    Αν δεις ότι το επόμενο χέρι δεν αντιδρά με το απο κάτω και γυαλίζει ομοιόμορφα είναι οκ.
    Ριξε 2-3 χέρια έτσι ώστε τα μπιμπίκια και τα σφάλματα να μπορείς να τα φινίρεις μια εβδομάδα μετά με γυαλιστικές αλοιφές κ.λπ.

    *γράφω ίσως γιατί υπάρχει μια περίπτωση να μην είναι συμβατά και να αντιδράσουν, μικρή αλλά υπάρχει.

    Και λίγη ιστορία όσον αφορά το μονής:
    πρίν την εφεύρεση των πιστολιών αέρα, έβαφαν διαλυμένο αρκετά το μονής 6-7 χέρια με μεταξωτά πινέλα, στέγνωνε και αποχαρταριζαν
    το σύνολο για να περάσουν ξανά 5-6 χέρια πολύ λεπτό.
    Αυτή η τεχνική είναι που όρισε την ονομασία ντούκο.

    Δίνει πολύ ποιοτικό αποτέλεσμα αν την καταφέρει κάποιος και οι φυσιολογικές γρατσουνιές αργότερα δεν φαίνονται εύκολα.

    Ανέβασε φωτό ένα απο τα κομμάτια να δούμε πως βγήκε.

  7. #22
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    24/06/2020
    Μηνύματα
    3
    Καλησπέρα John, σ ευχαριστώ υπέρμετρα για τις λεπτομέρεις συμβουλές σου και για την καθοδήγηση σου. Χρησιμοποίησα 10% 740 normal ακρυλικό διαλυτικό της hb body.

    Την επομένη όταν το έπιασα το χρωμα είχε σφίξει το πίεσα και με το νύχι και δεν άφησε σημάδι, στον ήλιο δε το έχω βγάλει ακόμα να σου πω την αλήθεια και το ερχόμενο Σάββατο κλείνει 7 μέρες βαμμένο. Ελπίζω να μη χρειαστεί τπτ παραπάνω γιατί για εξυπηρέτηση πήγα και θα βρεθώ κρεμασμένος για ένα στιγμιαίο λάθος.

    Σχετικά με τα ιστορικά δεν το ήξερα αυτό που ανέφερες παραπάνω, απλά θυμάμαι κάποτε είχα δει ένα ιστορικό βίντεο που έβαφαν ένα πολυτελές αυτοκίνητο με ρόλο.
    Τελευταία τροποποίηση από JohnG; 25/06/2020 στις 16:16.

  8. #23
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    22/04/2022
    Μηνύματα
    66
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Ολικό; εννοείς και το πλαίσιο, ψαλίδι;
    Τα πλαστικά του είναι άβαφα, είναι σε καλή κατάσταση για να βαφούν; μήπως έχεις περάσει ποτέ σιλικόνη σε κάποιο πλυντήριο κ.λπ.;
    Θα του πας τα κομμάτια ή θα χρειαστεί να λυθούν - δεθούν;
    Σε συνεργείο που θα κανει το λυσε-δεσε,ποσο θα παρει για σουπερσπορ; CBR f4i

  9. #24
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2017
    Μηνύματα
    543
    Βρες πρώτα άνθρωπο να ασχοληθεί και μετά τα βρίσκετε στα λεφτά.

  10. #25
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    22/04/2022
    Μηνύματα
    66
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΓιώργοςΤΤ Προβολή μηνύματος
    Βρες πρώτα άνθρωπο να ασχοληθεί και μετά τα βρίσκετε στα λεφτά.
    Βρηκα.Τωρα απο Δευτέρα-Τριτη του τα παει ο βαφεας και τα βαζει. Απλα θελω να ξερω αν μου πει πολλά .

  11. #26
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2017
    Μηνύματα
    543
    Διευκρίνιση: Θα βάψεις και σκελετό ή μόνο πλαστικά;

    Αν είναι το δεύτερο, 50-60€ είναι καλά.

  12. #27
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    22/04/2022
    Μηνύματα
    66
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΓιώργοςΤΤ Προβολή μηνύματος
    Διευκρίνιση: Θα βάψεις και σκελετό ή μόνο πλαστικά;

    Αν είναι το δεύτερο, 50-60€ είναι καλά.
    Μονο πλαστικά αλλά και τεπόζιτο.

  13. #28
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    814
    Κάπου εκεί στο 50€ μου είχε πει και εμένα βαφέας για το λύσιμο.
    Παπί βέβαια, ίσως να είχε λίγο περισσότερη δουλειά από το δικό σου, δεν γνωρίζω.
    Oldfarts never die

  14. #29
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    22/04/2022
    Μηνύματα
    66
    Ενταξει, 60 μου ζητησε . Απλα οσο περιμενα να τελειώσει η δουλειά ρωτησα και σε αλλο συνεργείο και μου ειπε 100. Αμα μου ζητουσε 100 δε θα ξανα πατουσα.

  15. #30
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.106
    Φίλε έχεις δίκιο αλλά εστιάζεις σε λάθος ανθρώπους. Δεν είναι οι μηχανικοί, οι μπακάληδες, ο κουρέας κ.λπ. που αυξάνουν
    τις τιμές, είναι αυτοί που ψηφίζουμε και μας κατακλέβουν.

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Βαψιμο πλαστικων μερων μηχανης
    από OnePiece στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 06/03/2023, 17:35
  2. Βαψιμο της μηχανης!!!!!
    από teoholi-tdm900 στο forum Yamaha TDM series
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 01/11/2010, 13:08
  3. Βοηθεια με βάψιμο μηχανής
    από mangalord στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 20/10/2010, 22:12
  4. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 29/10/2003, 19:15

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF