Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 33

Θέμα: Βάψιμο μηχανής

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    17/05/2019
    Μηνύματα
    25

    Βάψιμο μηχανής

    Καλησπέρα,

    Θα ήθελα να ρωτήσω πόσο περίπου μπορεί να κοστίζει ένα ολικό βάψιμο μηχανής ? Φαντάζομαι έχει να κάνει και με τα χρώματα που θα επιλέξεις,αν θα είναι μονόχρωμη κλπ.

    Πρόκειται για ένα ΧΤ του 96' ,είναι η πρώτη μου μηχανή και δεν έχω ιδέα από αυτά

  2. #2
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.108
    Ολικό; εννοείς και το πλαίσιο, ψαλίδι;
    Τα πλαστικά του είναι άβαφα, είναι σε καλή κατάσταση για να βαφούν; μήπως έχεις περάσει ποτέ σιλικόνη σε κάποιο πλυντήριο κ.λπ.;
    Θα του πας τα κομμάτια ή θα χρειαστεί να λυθούν - δεθούν;

    Έχει γραφικά που θα πρέπει να αγοραστούν;

    Έχει αρκετές προδιαγραφές, θα πρέπει να είσαι πιο συγκεκριμένος. Τι χρειάζεσαι, πως θα το πας για βαφή, αν είναι σε καλή κατάσταση για να βαφεί κ.λπ.

    Έχε υπόψιν γύρω στα 400ε για ένα χρώμα με τυπικά λογότυπα όπως το xt600Ε αλλά στην ουσία είναι στην κρίση του επαγγελματία.

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της strokt up
    Εγγραφή
    06/10/2013
    Μηνύματα
    677
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Ολικό; εννοείς και το πλαίσιο, ψαλίδι;
    Τα πλαστικά του είναι άβαφα, είναι σε καλή κατάσταση για να βαφούν; μήπως έχεις περάσει ποτέ σιλικόνη σε κάποιο πλυντήριο κ.λπ.;
    Θα του πας τα κομμάτια ή θα χρειαστεί να λυθούν - δεθούν;

    Έχει γραφικά που θα πρέπει να αγοραστούν;

    Έχει αρκετές προδιαγραφές, θα πρέπει να είσαι πιο συγκεκριμένος. Τι χρειάζεσαι, πως θα το πας για βαφή, αν είναι σε καλή κατάσταση για να βαφεί κ.λπ.

    Έχε υπόψιν γύρω στα 400ε για ένα χρώμα με τυπικά λογότυπα όπως το xt600Ε αλλά στην ουσία είναι στην κρίση του επαγγελματία.
    400€ για 7 πλαστικά και το ντεπόζιτο; Πολλά μου ακούγονται.

  4. #4
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    17/05/2019
    Μηνύματα
    25
    Σε πρώτη φάση έλεγα να βάψω όλα του τα πλαστικά.Ειναι ξεθωριασμένα από τον ήλιο επειδή ήταν χρόνια έξω ,δεν έχουν βαφτεί στο παρελθον,είναι τα μαμισια.

    Για λογότυπα προς το παρόν δεν με ενδιαφέρει και τόσο,ίσως αργότερα.

    Σκεφτόμουν να τα πάω σε κομμάτια,δεν ξέρω να τα λύνω αλλά φαντάζομαι δεν θα είναι τρομερά δύσκολο,ίσως και με την βοήθεια κάποιου βιντεο από YouTube.Ειναι καλύτερα έτσι η να πάω ολόκληρη την μηχανή ώστε να τα λύσει αυτός?Αυτό εννοείς όταν λες πως θα το πάω για βαφή ? Λιγότερα εργατικά όταν το λύσω μόνος μου ?

    Ευχαριστώ

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από strokt up Προβολή μηνύματος
    400€ για 7 πλαστικά και το ντεπόζιτο; Πολλά μου ακούγονται.
    Η αλήθεια είναι πως και μένα αυτό το ποσό είναι εντελώς αποτρεπτικό στην πραγματοποίηση του όλου εγχειρήματος
    Τελευταία τροποποίηση από vintra; 21/06/2020 στις 17:51.

  5. #5
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.499
    Υπάρχουν αλοιφές που επαναφέρουν τη γυαλάδα των πλαστικών, αλλά δεν ξέρω πόσο καλή δουλειά κάνουν στην περίπτωσή σου.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  6. #6
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.108
    Τα χρήματα που λέω είναι λίγα. Οχι για εμένα, για την βαφή.

    δείτε και μια παρόμοια κουβέντα παρακάτω εν μέσω κρίσης:
    https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=97729

  7. #7
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2017
    Μηνύματα
    543
    Θα βγάλεις εσύ τα πλαστικά και θα τα πας στον βαφέα. Συνήθως χρεώνουν 20 ευρώ το κομμάτι στις μοτοσικλέτες. Εσύ έχεις 7 + το ντεπόζιτο, όποτε υπολόγισε στα 150 με 180.

    Τα αυτοκόλλητα στο πλάι και την μάσκα είναι πανάκριβα. Θα ψάξεις να βρεις αλλά στο eBay, εκτός αν πας σε custom λύση.

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της strokt up
    Εγγραφή
    06/10/2013
    Μηνύματα
    677
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Τα χρήματα που λέω είναι λίγα. Οχι για εμένα, για την βαφή.

    δείτε και μια παρόμοια κουβέντα παρακάτω εν μέσω κρίσης:
    https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=97729
    Τώρα δεν έχουμε κρίση; Μην σου πω και χειρότερα απο τότε. 400€ για τα πλαστικάκια του ΧΤ ξαναλέω δεν είναι γήινη τιμή. Για καμία διχρωμία σε supersport πάμε στο χιλιάρικο δηλαδή άνετα.

  9. #9
    Μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    266
    Καλησπέρα,

    Μπορείς να πάς και στην λύση να αγοράσεις after market πλαστικά, πχ ACCERBIS κτλ. Νομίζω πως θα σου βγεί φθηνότερα. Για το ΧΤ σίγουρ θα βρείς ή καινούργια ή μεταχειρισμένα.

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.466
    Εγώ πλήρωσα 260€ αν θυμάμαι καλά για βάψιμο καρίνα-μουτρο- ουρά σε aprilia Tuono, μονόχρωμα όμως. Μου φάνηκε πολύ λογική τιμή. Τώρα, ο φίλος παραπάνω που λέει ότι χρεώνουν 20€ το κομμάτι, να μας διευκρινήσει αν είναι το ίδιο ένα πλαϊνό φερινγκ μιας σούπερ σπορ με ένα πλαϊνό καπάκι από ΧΤ.

  11. #11
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.108
    Παιδιά δεν είναι όλες οι "διαδικασίες βαφής" ίδιες, έχουν δουλειά που δεν φαίνεται και το κάθε κατάστημα αποδίδει την "ποιότητα"
    έτσι όπως την ορίζει το ίδιο για να μπορεί να έχει πελάτες..
    Επίσης μην εστιάζουμε στην βαφή μόνο, αυτό που πληρώνουμε είναι η χρήση του καταστήματος και αυτό έχει αδιάκοπα
    έξοδα απέναντι στο κράτος κ.λπ.

    Προφανώς αν βάφει κάποιος ένα χρώμα, έρχεται οικονομικά να βάψει και μερικά κομμάτια ακόμα το ίδιο αλλά ακόμα
    και τέτοιες λύσεις έχουν παγίδες που δεν τις φαντάζεστε.
    Απο την μια στιγμή στην άλλη καταστρέφεται η βαφή από παράγοντες που δεν ελέγχονται.
    Τα υλικά υπάρχουν σε αρκετές ποιότητες, υπάρχει καλό βερνίκι με 23€ το λίτρο, υπάρχει βερνίκι πολύ ανθεκτικότερο στα 45€ και υπάρχει και με 11€...

    Ρίξτε μια ματιά τι συμβαίνει στην υπόλοιπη ευρώπη, βλέπεις αυτοκίνητα με τρια χρώματα και είναι απο επισκευή αντιπροσωπίας.
    Στα πολύ καινούρια που έχουν την φαεινή να βάφουν candy, βγαίνουν ολική απο την ασφάλεια γιατί το κόστος βαφής δεν αντέχεται.

    Δεν συζητάμε να έχει σχέδια βαφής ή αυτοκόλλητα για μέσα στην βαφή..

    Τα "πλαστικάκια" του ΧΤ που λες, δεν έχουν φτιαχτεί για να βάφονται. Αν τα έχει περάσει και κάποια στιγμή της καριέρας τους οτιδήποτε
    σιλικονούχο, ξεκινά ένας εφιάλτης για τον βαφέα που δεν ξέρει πότε οι συνθήκες θα βγάλουν σφάλμα.

    Από την άλλη για να είμαστε δίκαιοι, 24 χρόνια τι έχει κάνει ο ιδιοκτήτης για να προστατέψει την εμφάνιση της μοτό;
    Αν είχε συντηρηθεί τυπικά, πλυσίματα, κεριά, γαλάκτωμα, πολύ πιθανά να μην χρειαζόταν βάψιμο.

    είναι σαν να λέω ότι μας γδέρνουν με τις αλυσίδες και θέλω 80-120€ κάθε 10000χλμ γιατί δεν καθαρίζω, δεν λιπαίνω..
    Τελευταία τροποποίηση από doctor_john; 21/06/2020 στις 21:34.

  12. #12
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    14/10/2009
    Μηνύματα
    106
    Είμαι και εγώ σε μια σχεδόν παρόμοια διαδικασία.

    Αυτό που με προβληματίζει περισσότερο είναι το θέμα με τους εργοστασιακούς κωδικούς χρώματος.

    Τους γνωρίζει ο βαφέας;; Πρέπει εγώ με κάποιον τρόπο να τους βρω;;;

  13. #13
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.108
    Υπάρχουν οι κωδικοί στα καταστήματα που φτιάχνουν χρώματα για τους επαγγελματίες.
    Συνήθως ενημερώνονται στην αρχή του έτους για τις μοτό που κυκλοφόρησαν.

    Δεν χρειάζεται να το ψάξεις εσύ. Αν είναι για επισκευή μέρους της μοτό, θα συμβουλευτούν την συνταγή αλλά θα πρέπει να την αλλάξουν λίγο
    για να ισορροπήσουν την φθορά της υπόλοιπης μοτό από τον Ήλιο.

    Τα πλήρη στοιχεία του μοντέλου σου χρειάζονται για να γίνει λίγο πιο επίσημα η αναγνώριση, όχι όμως ότι υπάρχει πρόβλημα να βρεθούν
    οι κωδικοί που χρειάζονται και χωρίς αυτά.

  14. #14
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    14/10/2009
    Μηνύματα
    106
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Υπάρχουν οι κωδικοί στα καταστήματα που φτιάχνουν χρώματα για τους επαγγελματίες.
    Συνήθως ενημερώνονται στην αρχή του έτους για τις μοτό που κυκλοφόρησαν.

    Δεν χρειάζεται να το ψάξεις εσύ. Αν είναι για επισκευή μέρους της μοτό, θα συμβουλευτούν την συνταγή αλλά θα πρέπει να την αλλάξουν λίγο
    για να ισορροπήσουν την φθορά της υπόλοιπης μοτό από τον Ήλιο.

    Τα πλήρη στοιχεία του μοντέλου σου χρειάζονται για να γίνει λίγο πιο επίσημα η αναγνώριση, όχι όμως ότι υπάρχει πρόβλημα να βρεθούν
    οι κωδικοί που χρειάζονται και χωρίς αυτά.
    Καλημέρα και ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες..

    Άρα προχωράω άνετα στο project...


  15. #15
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2017
    Μηνύματα
    543
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lospsi Προβολή μηνύματος
    Εγώ πλήρωσα 260€ αν θυμάμαι καλά για βάψιμο καρίνα-μουτρο- ουρά σε aprilia Tuono, μονόχρωμα όμως. Μου φάνηκε πολύ λογική τιμή. Τώρα, ο φίλος παραπάνω που λέει ότι χρεώνουν 20€ το κομμάτι, να μας διευκρινήσει αν είναι το ίδιο ένα πλαϊνό φερινγκ μιας σούπερ σπορ με ένα πλαϊνό καπάκι από ΧΤ.
    Για μοτοσυκλέτα με φαίρινγκ δεν γνωρίζω τιμή γιατί δεν έχει τύχει να βάψω. Το δικό μου παντός που το έβαψα πλήρωσα όσα σου γράφω. Με τρίψιμο, ασταρι χρώμα και βερνίκι.

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Βαψιμο πλαστικων μερων μηχανης
    από OnePiece στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 06/03/2023, 17:35
  2. Βαψιμο της μηχανης!!!!!
    από teoholi-tdm900 στο forum Yamaha TDM series
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 01/11/2010, 13:08
  3. Βοηθεια με βάψιμο μηχανής
    από mangalord στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 20/10/2010, 22:12
  4. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 29/10/2003, 19:15

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF