Σελίδα 2 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 83

Θέμα: FC-Moto.de "Άντε γ.....ειά"

  1. #16
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kickstart
    Εγγραφή
    25/09/2018
    Μηνύματα
    852
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από STOYBI Προβολή μηνύματος

    Για ποσο διαφορα σε τιμες μιλαμε απο τα ελληνικα μαγαζια της διπλανης πορτας..??
    σε αρκετές περιπτώσεις πολύ μεγάλες.
    Δεν υπάρχει ακατάλληλος καιρός για ταξίδι με μοτοσυκλέτα, υπάρχουν μόνο ακατάλληλα ρούχα και εξοπλισμός.

  2. #17
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kickstart
    Εγγραφή
    25/09/2018
    Μηνύματα
    852
    το fc moto έχει χαλάσει πολύ. υπάρχουν πολλά παράπονα..

    αν κοιτάτε Γερμανία να ρίχνετε μια ματιά στο https://www.motoin.de/

    πολύ καλή περίπτωση όποτε το χω χρειαστεί έχουν πάει όλα καλά.

    και κατά καιρούς δίνει κάτι κουπόνια με τρελές εκπτώσεις.
    Δεν υπάρχει ακατάλληλος καιρός για ταξίδι με μοτοσυκλέτα, υπάρχουν μόνο ακατάλληλα ρούχα και εξοπλισμός.

  3. #18
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.427
    Εγώ πάντως επειδή έψαχνα γάντια παρακολουθούσα καιρό 3-4 μαγαζιά,δεν είδα τέτοια προσφορά ή διαφορά στην τιμή ώστε να δικαιολογεί την αγορά από έξω.
    Έχω δει κράνη κατά διαστήματα σε προσφορές αν και συνήθως έχει χαμηλές τιμές σε περίεργα νούμερα.
    porca miseria.

  4. #19
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    Νομίζω οτι είμαστε σε μια πολύ καλή φάση της ελληνικής αγοράς στα κρανη.
    Έχω αγοράσει παλαιότερα shoei και hjc απο έξω αλλά γιατί δεν έβρισκα το μοντέλο και γιατί δεν εισάγονταν
    ακόμα (hjc).
    Τώρα πια χρησιμοποιώ του εξωτερικού για να διαλέξω, έχουν πολύ καλύτερη πληροφορία απο τα εδώ, αλλά όταν τα
    ψάχνω στην ελλάδα βρίσκω ή ελάχιστα καλύτερες τιμές ή λίγο πιο ακριβά που δεν αξίζει να ασχοληθείς απο έξω.

    Εχθές που μου γνώρισε το ισπανικό ο Raptor χάζεψα λίγη ώρα και βρήκα μερικά σε πολύ καλές τιμές.
    αλλά και αυτά υπο συνθήκες και όχι πολύ φθηνότερα.

  5. #20
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Απο τις αρχές του 2020 έχουμε τον μειωμένο ΦΠΑ 13% στα κράνη.
    Απο τότε λοιπόν οι διαφορές τιμών στα κράνη μεταξύ των Ελληνικών και ξένων μαγαζιών μειώθηκαν δραστικά.

    Στα υπόλοιπα είδη οι διαφορές παραμένουν και με μια καλή έρευνα βρίσκεις πολύ καλές προσφορές στα μαγαζιά του εξωτερικού.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  6. #21
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.486
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από STOYBI Προβολή μηνύματος
    Σορρυ ρε παιδια ( μιας και δεν συναλασομαι απο διαδυκτιο ) αλλα απο ολα αυτα τα σαιτ που ψωνιζετε βλεποντας μια φωτο....

    Για ποσο διαφορα σε τιμες μιλαμε απο τα ελληνικα μαγαζια της διπλανης πορτας..??
    πήρα το κράνος μου 300€ φθηνότερα.

  7. #22
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.060
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Απο τις αρχές του 2020 έχουμε τον μειωμένο ΦΠΑ 13% στα κράνη.
    Απο τότε λοιπόν οι διαφορές τιμών στα κράνη μεταξύ των Ελληνικών και ξένων μαγαζιών μειώθηκαν δραστικά.

    Στα υπόλοιπα είδη οι διαφορές παραμένουν και με μια καλή έρευνα βρίσκεις πολύ καλές προσφορές στα μαγαζιά του εξωτερικού.
    Προσωπικά, δεν έχω δει ιδιαίτερη διαφορά στα κράνη. Το τελευταίο κράνος που αγόρασα απ'έξω, το πήρα ~200€ φθηνότερα. Μάλιστα επισκέφθηκα την εδώ αντιπροσωπεία και τους έδωσα μια ευκαιρία, ζητώντας καλύτερη τιμή απολύτως μετρητοίς, ακόμα και χωρίς ΦΠΑ αν γινόταν, και αυτή ήταν η καλύτερη τιμή που πήρα, κάτι περισσότερο από 200€ πάνω. Ακόμα και στα φθηνότερα μοντέλα, η διαφορά ήταν 60-80€ σε σχέση με τις τιμές του εξωτερικού. Καθόλου αμελητέο ποσό.

    Εννοείται ότι στηρίζουμε τα ελληνικά μαγαζιά όταν οι διαφορές είναι μικρές (όπως έγραψα και στο νήμα με τον CTEK), αλλά δεν έχουμε και λεφτά για πέταμα.
    Τελευταία τροποποίηση από BLiTzER; 23/06/2020 στις 11:57.
    Life begins at 45°.

  8. #23
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.680
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από harris_x Προβολή μηνύματος
    πήρα το κράνος μου 300€ φθηνότερα.
    Επισης.

    Προφανως οταν βρω κατι σε σχετικα μικρη διαφορα θα ψωνισω απο εδω αλλα ειπαμε...

    Καλα μην πουμε για πριν 15 χρονια που καθε μαγαζι πουλουσε σε κατι τιμες στο θεο κ παρα πολλοι ψωνιζανε γαντια, κρανη, δερματινα κλπ κλπ σε βαρος χρυσου.
    Ride(s) the wind of change...

  9. #24
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    787
    Άλλο 100 κωδικοί και άλλο 1000 κωδικοί, εκεί είναι η μεγάλη διαφορά.

    Περισσότεροι κωδικοί,=>μεγαλύτερο ξε-στοκάρισμα=>περισσότερες πιθανότητες να βρεις σε προσφορά κάτι που ψάχνεις.
    Αν δεν καίγεσαι για κάποιο συγκεκριμένο μοντέλο, σχέδιο, χρώμα κλπ μπορείς να βρεις στο νούμερο σου προϊόντα, μέχρι και στη μισή τιμή.

    Σαφώς και προτιμώ να δώσω τα φράγκα μου στο μότο-μάγαζο της πόλης μου ή της γειτονίας μου , αλλά όταν αυτό συνδυάζεται, με σημαντικά ακριβότερες τιμές και "σκατένια" συμπεριφορά, θα προτιμήσω χίλιες φορές την οθόνη του υπολογιστή.

    Στο θέμα μας τώρα (FC-Moto.de, ντε!)
    Σήμερα, μετά το χθεσινό κράξιμο, απολογήθηκαν για την ταλαιπωρία, χωρίς να αναλαμβάνουν κάποια ευθύνη, μιλώντας αόριστα για "συνθήκες στην συγκεκριμένη περίπτωση" και με βεβαιώνουν ότι θα γίνουν όλα "όπως πρέπει" όταν παραλάβουν το πακέτο.
    Μικρή λεπτομέρεια.
    Στη φόρμα επιστροφής, αναγράφεται ότι η επιστροφή χρημάτων μπορεί να πάρει και 14 ημέρες από την παραλαβή, χωρίς να διευκρινίζει, αν μιλάμε για εργάσιμες ή όχι.
    Φυσικά πουθενά δεν διευκρινίζεται τι γίνεται στη περίπτωση που το πακέτο χαθεί.
    Θα μου φαίνονταν πιο λογικό η επιστροφή χρημάτων να γίνεται με το αποδεικτικό αποστολής και το tracking number.

    Δεν ξέρω άλλα κάτι μου λέει πως θα χάσω και τα χρήματα μου.

  10. #25
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Parking
    Εγγραφή
    17/12/2019
    Μηνύματα
    1.369
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DoctoR_k6 Προβολή μηνύματος

    Καλα μην πουμε για πριν 15 χρονια που καθε μαγαζι πουλουσε σε κατι τιμες στο θεο κ παρα πολλοι ψωνιζανε γαντια, κρανη, δερματινα κλπ κλπ σε βαρος χρυσου.
    Πριν 15 χρόνια και οι μισθοί ήταν στο θεό και τα ενοίκια
    Οι φόροι παραμένουν στο Θεό αλλά οι επιχειρήσεις την έχουν κάνει με ελαφρά.
    Είναι αστείο δηλαδή και να το λες ότι το 10% μείωση του ΦΠΑ αλλάζει δραματικά
    την τιμή όταν μιλάμε για 100απλάσοιους φόρους οι οποίοι μάλιστα πρέπει να προπληρωθούν
    και για του χρόνου.
    Επίσης τέλειωσαν και οι αντιπροσωπείες οι οποίες είχαν μπερδέψει τη χοντρική με τη λιανική.
    Τώρα εισαγωγές με τη μια και χωρίς κάπιταλ κοντρόλ με έδρα Ρουμανία και Βουλγαρία.
    Ελληνικά πάντως δεν τα λες. Έλληνες ιδιοκτήτες έχουν.
    Ωραίο ήταν όσο κράτησε και με τους τοκογλύφους των τραπεζών να μοιράζουν πιστωτικές
    σ όποιον φοράει παντόφλες αλλά τέλειωσε.


    Οι ελεύθεροι επαγγελματίες... απελευθερώθηκαν και σας αρέσει κι όλας.

  11. #26
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.228
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SeniorCanardo Προβολή μηνύματος
    Εν συντομία:
    Σπασμένο κράνος, ανοιγμένα κουτιά, ερασιτεχνικό-πρόχειρο πακετάρισμα, απαράδεκτη υποστήριξη πελατών.
    Έχεις δίκιο να γκρινιάζεις για κακές υπηρεσίες (πακετάρισμα, μπαλακλάβα), αλλά δε βλέπω κάτι ιδιαίτερα μεμπτό ή ανέντιμο στην αντιμετώπιση που είχες. Στέλνεις πίσω το αντικείμενο με τα έξοδα πληρωμένα από αυτούς και παίρνεις πίσω τα χρήματά σου. Ιδανικά θα έστελναν κούριερ στο σπίτι σου, αλλά το ότι θα κοστίσει χρόνο η επιστροφή είναι ένα από τα ρίσκα στις online αγορές. Για την καθυστέρηση των 15 ημερών και για το σπάσιμο την ευθύνη την έχουν πιθανότατα οι μεταφορείς και ο covid. ΕΛΤΑ Courier μήπως;

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SeniorCanardo Προβολή μηνύματος
    Θα μου φαίνονταν πιο λογικό η επιστροφή χρημάτων να γίνεται με το αποδεικτικό αποστολής και το tracking number.
    Δεν ξέρω άλλα κάτι μου λέει πως θα χάσω και τα χρήματα μου.
    Κανείς δε μπορεί να τους εγγυηθεί ότι εσύ δεν κράτησες το κράνος, επιστρέφοντάς τους π.χ. έναν κουβά. Δε βλέπω πώς μπορείς να περιμένεις επιστροφή χρημάτων πριν φτάσει στα χέρια τους το κράνος. Η μέχρι τώρα εμπειρία μου με Γερμανούς εμπόρους μού λέει ότι είναι απίθανο να χάσεις τα χρήματά σου. Κάνε λίγο 'πεμονή και ενημέρωνέ μας τι γίνεται.

  12. #27
    Εμενα ρε παιδια μου κανει καπως ...δηλ πως το πακετο ανοιχτηκε στη μεταφορα απο λαθος ή καποιο χτυπημα .
    Μπορει να περισευε και καμια μπαλακλαβα και την τσιμπησε κανεις απο κει κτλ .
    Πως δηλ στελνει μαγαζι ....το οποιο μαγαζι σε καποιον κατι ,κακοπακεταρισμενο και στραβοχυμένο ;

    Δηλ το πακεταρανε ,το σενιαρανε και μετα του ριξανε και ενα κλωτσιδι να σπασει το δεμα και στη συνεχεια το στειλανε Ελλαδα ;

  13. #28
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.060
    Ο διανομέας είναι επίσης ευθύνη του καταστήματος, και σίγουρα όχι του πελάτη. Ας επιλέγουν πιο προσεκτικά τους συνεργάτες τους. Ή να τους βάλουν κάνα χέρι επιτέλους, κατά προτίμηση και τις 2 γροθιές, γιατί έχουν καλομάθει με το μονοπώλιο κι έχουν καταντήσει δημόσιο.

  14. #29
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    787
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Acacius Προβολή μηνύματος
    Έχεις δίκιο να γκρινιάζεις για κακές υπηρεσίες (πακετάρισμα, μπαλακλάβα), αλλά δε βλέπω κάτι ιδιαίτερα μεμπτό ή ανέντιμο στην αντιμετώπιση που είχες. Στέλνεις πίσω το αντικείμενο με τα έξοδα πληρωμένα από αυτούς και παίρνεις πίσω τα χρήματά σου. Ιδανικά θα έστελναν κούριερ στο σπίτι σου, αλλά το ότι θα κοστίσει χρόνο η επιστροφή είναι ένα από τα ρίσκα στις online αγορές. Για την καθυστέρηση των 15 ημερών και για το σπάσιμο την ευθύνη την έχουν πιθανότατα οι μεταφορείς και ο covid. ΕΛΤΑ Courier μήπως;
    Τα μότο-φόρα με κάνουν να αμφιβάλλω για τα ελληνικά μου ή κάποιοι γουστάρουν την αντιπαράθεση ακόμα και εκεί που δεν υπάρχει.
    Πάμε μια επανάληψη στα γρήγορα γιατί μάλλον δεν το πιάσαμε με την πρώτη ή κάποιοι διαβάζουν "στα πεταχτά" από την λαχτάρα τους να πουν τη γνώμη τους.

    Ανέντιμο δεν είναι, άλλωστε ποτέ δεν αναφέρθηκε αυτή η λέξη, έγινε μια παράθεση γεγονότων προς "γνώση και συμμόρφωση" μελλοντικών πιθανών αγοραστών.
    Δεν γκρίνιαξα, ούτε γράφω στο φόρουμ για να πω τον καημό μου, ούτε για να αυξήσω τα ποστ και τα βρουμ.
    Γράφω μόνο όταν έχω κάτι να πω ή όταν υπάρχει γόνιμος χώρος για υγιή χαβαλέ.

    Τι θεωρεί ο καθένας εξυπηρέτηση πελατών είναι δικό "του καπέλο", αν εσύ ή οποιοσδήποτε άλλος με όσο διάβασε κρίνει ότι είναι άψογοι και επαγγελματίες, μπορεί ελεύθερα να παραγγείλει.

    Τι θεωρώ εγώ επαγγελματική αντιμετώπιση και τι θα περίμενα.
    Μια απάντηση του τύπου:
    "Μας συγχωρείτε για την αναστάτωση.
    Τα δέματα και ιδιαίτερα τα κράνη φεύγουν από τις εγκαταστάσεις μας επιμελώς πακετάρισμα και πάντα σωστά σφραγισμένα.
    Η εικόνα που περιγράφεται δεν συνάδει σε καμία περίπτωση με τα στάνταρτ της εταιρείας μας.
    Θα αναλάβουμε να διερευνήσουμε το θέμα περαιτέρω σε συνεννόηση με τον πάροχο υπηρεσιών μεταφοράς που χρησιμοποιούμε.

    Έπειτα από σχετικό ελέγχο, διαπιστώσαμε ότι το κράνος που αγοράσατε δεν είναι διαθέσιμο στο νούμερο και στο χρώμα που επιλέξατε.
    Θα μπορούσατε να επιλέξετε ένα από τα παρακάτω κράνη (Ακολουθεί πρόταση με αντίστοιχης τιμής κράνη) και θα σας το αποστείλουμε με δικά μας έξοδα, μόλις μας επιστραφεί το προβληματικό κράνος.
    Θα μπορούσατε να διαλέξετε ένα οποιοδήποτε άλλο κράνος και θα σας επιστραφεί η αξία του προβληματικού με τη μορφή εκπτοτικού κουπονιού.
    Σε κάθε περίπτωση αν δεν επιθυμείτε άλλο κράνος θα σας επιστραφεί ακέραιο το ποσό, σε εύλογο χρονικό διάστημα μετά την παραλαβή του προβληματικού.


    Ακολουθούν τυπικούρες και μπλα μπλα μπλα..."

    Και δεν λέμε να αυτοσχεδιάσει για την πάρτη μου, αυτή θα έπρεπε να είναι τυποποιημένη συμπεριφορά, copy-paste, σε ένα γ@μημένο mail (όχι σε 5).
    Τώρα τα παπ@ριλίκια που γράφει αν εσένα σε ικανοποιούν σαν πελάτη...no hay problema

    Ενημερωτικά DHL και όχι ΕΛΤΑ ήταν το courier.
    Guten nacht

  15. #30
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Κωστη πολυ καλα εκανες και ποσταρες για την εμπειρια σου. Τετοια νηματα ειναι πολυ χρησιμα και καλο ειναι να γραφονται και οι κακες αλλα και οι καλες εμπειριες.
    Οπως ειπες, εσυ απλα παραθετεις τα γεγονοτα και οποιος θεωρει οτι αυτο ειναι το σερβις που ψαχνει απο ενα e-shop το προτιμα στις επομενες αγορες του. Εγω αν και πριν κανα δυο χρονια ειχα παρει ενα ζευγαρι μποτες απο FC και δεν ειχα παρατραγουδα (σταθηκα τυχερος και ηρθε σωστο προϊον και "αρτιμελες"), διαβαζοντας την εμπειρια σου δε θα τους προτιμησω στο μελλον.

Σελίδα 2 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Τι γίνεται με το FC-moto.de?
    από VANDA στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 101
    Τελευταίο μήνυμα: 10/10/2021, 17:37
  2. αγορά από fc-moto.de
    από giannis113 στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 29/03/2012, 18:47
  3. Αγορα απο το Fc-moto.de
    από fazerelec στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 12/10/2010, 15:23

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF