Σελίδα 1 από 6 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 83

Θέμα: FC-Moto.de "Άντε γ.....ειά"

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    787

    FC-Moto.de "Άντε γ.....ειά"

    Εν συντομία:
    Σπασμένο κράνος, ανοιγμένα κουτιά, ερασιτεχνικό-πρόχειρο πακετάρισμα, απαράδεκτη υποστήριξη πελατών.

    Όλη η Ιστορία:

    Το παρακολουθούσα καιρό το site, οι τιμές του στα νέα προϊόντα ελαφρώς καλύτερες σε σχέση με την Ελλάδα, κατά καιρούς είχε όμως "δυνατές" προσφορές και πολύ μεγάλη ποικιλία.

    Χρειαζόμουνα ένα εντούρο-κράνος και αν και φοβόμουνα την αγορά κράνους χωρίς να το δοκιμάσω βρήκα ένα "σκοτωμένο" (σχεδόν στη μισή τιμή), τελευταίο τεμάχιο και λέω ας το χτυπήσω και να μην μου κάθεται σωστά, ε δεν τρέχει τίποτα, αν βρώ να το πουλήσω το πούλησα, αλλιώς το χαρίζω και δεν έχασα και καμιά περιουσία.

    Αφού θα πληρώσω που θα πληρώσω τα ταχυδρομικά ας πάρω και μια μάσκα.

    Μαζί δίναν και καλά δώρο μια μπαλακλάβα. (ξοδεύτηκαν, αλλά Γερμανοί είναι φημίζονται για την τσιγκουνιά τους).

    Το πακέτο φτάνει μετά από 15 μέρες. (Από τη Γερμανία, ευρωπαϊκή ένωση γμτπμ ???)
    Πριν καν το ανοίξω,"κάτι μου βρωμάει".
    Μοιάζει πολύ προχειροφτιαγμένο.
    Ανοίγω το πακέτο και παρατηρώ ότι τα κουτιά και των δύο προϊόντων μοιάζουν να έχουν ανοιχτεί και να έχουν ξανά-κλειστεί.
    Το υποτιθέμενο δώρο δεν περιλαμβάνεται.
    Η μοναδική προστασία του κράνους είναι ένα μικρό φύλλο προστατευτικού με "φουσκάλες" μεγέθους κόλας Α4 σχεδόν.

    Τους το αναφέρω σε mail για το πρόχειρο πακετάρισμα, για το δώρο που λείπει, για τα ανοιγμένα κουτιά και για τις 15 μέρες που έκανε το πακέτο να έρθει και ζητώ διευκρινήσεις για το αν αυτό είναι κάτι που έχει παρατηρηθεί και άλλες φορές ή είναι μια εξαίρεση που χρήζει περαιτέρω έρευνας.

    Μια πιο προσεκτική επιθεώρηση του κράνους αποκαλύπτει σπασμένο γείσο σε δύο σημεία.
    Τους το αναφέρω με νέο mail και ζητώ αντικατάσταση, υπογραμμίζοντας το γεγονός πως έχω φωτογραφίες που αποδεικνύουν το γεγονός.

    Και αρχίζει το "πανηγύρι".

    Απαντούν, λακωνικά, με "φτωχά" αγγλικά, χωρίς να απολογηθούν και ζητούν φωτογραφίες.
    Στέλνω τις φωτογραφίες.

    Από εδώ και πέρα αναλαμβάνει ο υπεύθυνος του τμήματος, να απαντά (τα "φτωχά" αγγλικά συνεχίζονται).
    "Συγνώμη που σας στείλαμε λάθος προϊόν.
    Σας στέλνουμε "ταχυδρομική απόδειξή" για επιστροφή του δέματος με δική μας χρέωση, μόλις το παραλάβουμε θα σας στείλουμε το σωστό προϊόν." WTF No1

    Διευκρινίζω για να αποφύγω τα μπρος-πίσω:
    "Στείλατε σωστό προϊόν σε μέγεθος και χρώμα, αλλά ελαττωματικό, δηλαδή σπασμένο σε δυο σημεία.
    Στην ιστοσελίδα σας δεν φαίνεται να υπάρχει απόθεμα ούτε στο σωστό μέγεθος, ούτε στο σωστό χρώμα".

    Απάντηση από τον υπεύθυνο τμήματος:
    "Ναι, δίκιο έχεις τι θες να κάνουμε με το ελαττωματικό προϊόν;" WTF No2.
    Δηλαδή δεν έχεις πρωτόκολλο αντιμετώπισης τέτοιων καταστάσεων και ρωτάς εμένα να σου προτείνω τι να κάνουμε!;!

    Απαντάω προτείνοντας 3 λύσεις:
    1η Λύση:
    Επιστροφή του κράνους και επιστροφή χρημάτων.
    Επισημαίνω πως αυτό σημαίνει πως πρέπει να χάσω χρόνο να πακετάρω νέο δέμα, να χάσω χρόνο στο ταχυδρομείο (αφού η επιστροφή γίνονταν με απλό ΕΛΤΑ και όχι πόρτα-πόρτα) και φυσικά θα έχω χάσει σχεδόν ένα μήνα, δεν θα έχω κράνος και θα πρέπει να επιβαρυνθώ και με τα ταχυδρομικά του νέου.
    Τονίζω την δυσαρέσκεια μου.

    2η Λύση:
    Επιστροφή του ποσού και κάτι παραπάνω σε κουπόνι αγοράς, ώστε να διαλέξω άλλο κράνος και να επιστρέψω το παλιό.
    Πάλι βέβαια χρεώνομαι ταχυδρομικά για κάτι που δεν ήταν δικό μου λάθος.

    3η Λύση:
    Να μην επιστρέψω το κράνος, να φύγει κατευθείαν στα σκουπίδια, έτσι κι αλλιώς δεν θα εμπιστευόμουν να φορέσω τόσο ταλαιπωρημένο κράνος, ούτε φυσικά θα το πουλούσα σε άνθρωπο αυτό το πράγμα, θα γλύτωνα όμως την ταλαιπωρία του ταχυδρομείου και ακολούθως επιστροφή του ποσού σε κουπόνι αγοράς για αγορά νέου, το οποίο εκ των πραγμάτων θα ήταν και ακριβότερο αφού η προσφορά δεν υπήρχε πια, με επιπλέον επιβάρυνση ταχυδρομικών εξόδων.


    Η απάντηση τους (θέλω να πιστεύω τελική).
    "Το μόνο που μπορούμε να προσφέρουμε είναι η δωρεάν επιστροφή του κράνους και τίποτα περισσότερο.
    Μόλις παραλάβουμε το κράνος θα σας επιστρέψουμε το ποσό.
    Συγνώμη για την ταλαιπωρία".
    Επιλέγουν την φθηνότερη, βολικότερη για αυτούς λύση και την χειρότερη για τον πελάτη.WTF No3
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων izluq.jpg‎   JO_FC_Moto.jpg‎  
    Τελευταία τροποποίηση από SeniorCanardo; 22/06/2020 στις 17:00.

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Parking
    Εγγραφή
    17/12/2019
    Μηνύματα
    1.369
    Κάποτε κοίταξα τη σελίδα στο φβ και ήταν γεμάτη παράπονα.
    Τελικά το ιντερνέτ έχει κάνει πολύ κόσμο μάγκα.




    =================
    σε γενικές γραμμές πάντως

    Και φτηνά

    και πλήρης γκάμα
    και υπάλληλους που ξέρουν τη δουλειά τους (άρα μεγάλους)
    (με τα ΙΚΑ τους τα σύκα τους κλπ)
    και ταχύτητα στην παραλαβή
    και καλή συσκευασία

    Δεν παίζει με την καμία.

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    787
    Πάντως για γερμανικό site που πουλάει ανταλλακτικά, έχω να πω ακριβώς τα αντίθετα.

    Πακετάρισμα, ενημέρωση, επικοινωνία, εξυπηρέτηση, δεν το πίστευα.
    "Έλεγα δεν παίζει" και μιλάμε για καμιά 40άρα κωδικούς, που γίνεται λάθος για πλάκα.
    Μιλάμε για τόσο επαγγελματισμό που δεν σκέφτομαι πια να ψαχτώ αλλού.

    Μη σου πω πως όταν κοιτάζω για μεταχειρισμένο κοιτάω αν υποστηρίζουν το μοντέλο ή όχι.
    Αν όχι αρχίζω και το σκέφτομαι.

  4. #4
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.680
    Για το FC-moto ειναι γνωστο οτι ειναι για τα μπαζα. Χρονια τωρα...
    Κανεις δεν θα επρεπε να αγοραζει απο αυτους.
    Υπαρχουν κ αλλου πορτοκαλιες.
    Ride(s) the wind of change...

  5. #5
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.487
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DoctoR_k6 Προβολή μηνύματος
    Για το FC-moto ειναι γνωστο οτι ειναι για τα μπαζα. Χρονια τωρα...
    Κανεις δεν θα επρεπε να αγοραζει απο αυτους.
    Υπαρχουν κ αλλου πορτοκαλιες.
    AYTO

  6. #6
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.061
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DoctoR_k6 Προβολή μηνύματος
    Για το FC-moto ειναι γνωστο οτι ειναι για τα μπαζα. Χρονια τωρα...
    Κανεις δεν θα επρεπε να αγοραζει απο αυτους.
    Υπαρχουν κ αλλου πορτοκαλιες.
    +1. Κι εγώ αγόραζα κάποτε, αλλά κάποια στιγμή έγινε σκατά. Μακριά.
    Life begins at 45°.

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lleonidas
    Εγγραφή
    31/03/2010
    Μηνύματα
    2.246
    Παρήγγειλα το Δεκέμβριο και έλαβα τον Ιανουάριο ένα κράνος και μία τσάντα πλάτης χωρίς κάποιο πρόβλημα στην όλη συναλλαγή.
    Ομολογώ πως δεν είχα ασχοληθεί με αξιολογήσεις στο Google ούτε έκανα τσεκ στο fb πριν την παραγγελία, θεωρώντας ότι είναι αξιόπιστοι καθώς είχα και άλλες 2-3 απροβλημάτιστες συναλλαγές κάποια χρόνια πριν.
    Ενημέρωσε αν τυχόν υπάρξουν θετικές εξελίξεις, αν και οι απαντήσεις τους δε δείχνουν τέτοια διάθεση.

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    787
    Το trustpilot για παράδειγμα δίνει 71% αρίστη εξυπηρέτηση και 10% καλή. Σύνολο 81%.
    ΟΚ, είναι άκρως αμφισβητούμενο το TP και έχει κατηγορηθεί στο παρελθόν για "μαγειρέματα", αλλά τόσο πολύ!

    Κατά τη γνώμη μου η διαφορά της σοβαρής εταιρείας από την εταιρεία της πλάκας φαίνεται όταν τα πράγματα δεν πάνε καλά.
    Όταν κάτι θα ξεφύγει από τα αναμενόμενα, πως το διαχειρίζεσαι, ώστε να κρατήσεις τον πελάτη σου ευχαριστημένο και φυσικά να τον κάνεις να επιστρέψει.
    Φυσικό είναι σε τόσο μεγάλες διακινούμενες ποσότητες και λάθη να υπάρξουν και παραλήψεις και καθυστερήσεις.
    Σαν εταιρεία που σέβεσαι τον εαυτό σου και κατ' επέκταση και τον πελάτη σου, πρέπει να σταθείς μπροστά και με σιγουριά να δώσεις λύση.

    Έχω αγοράσει ουκ ολίγα πράγματα, από e-bay, aliexpress, amazon, πότε δεν μου φάνηκε η επικοινωνία με την εξυπηρέτηση πελατών τόσο μα τόσο "φθηνή".

    Και δυο βοηθητικά links για μελλοντική χρήση.
    https://www.trustpilot.com/review/www.fc-moto.de
    https://fc-moto.pissedconsumer.com/review.html

  9. #9
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.591
    και να σκεφτείς ότι κάποτε μεσουρανούσε στα τρια νταμπλιγιου...
    Ψάξου μήπως μπορείς να ανοίξεις claim μέσω paypal ή πιστωτικής/χρεωστικής σου.
    Προφανώς και δεν τους τα χαρίζεις.
    Καλά ξεμπερδέματα.


    Η αλήθεια είναι ότι πλέον και πολλά ελληνικά ησοψ είναι αρκετά ανταγωνιστικά. Δεν πας δηλαδή μονοκούκι στο ξένο όπως κάποτε.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Parking
    Εγγραφή
    17/12/2019
    Μηνύματα
    1.369
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SeniorCanardo Προβολή μηνύματος
    Έχω αγοράσει ουκ ολίγα πράγματα, από e-bay, aliexpress, amazon, πότε δεν μου φάνηκε η επικοινωνία με την εξυπηρέτηση πελατών τόσο μα τόσο "φθηνή".
    Το Αλί εξπρές είναι στο μικροσκόπιο απ την ΕΕ γιατί πουλάει κράνη μαϊμού χωρίς προδιαγραφές εντός ΕΕ πράγμα που απαγορεύεται.
    Σε ερωτήσεις με μέιλ δημοσιογράφων αν τα βαράει και τα άιτζιβι είναι ορίτζιναλ....
    Έκαναν τους Κινέζους
    (καμία απάντηση)

  11. #11
    motocard άψογοι οι Ισπανοί

    helmetcity το ίδιο και οι Άγγλοι
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  12. #12
    Μέλος Το avatar του/της Maradi
    Εγγραφή
    26/11/2012
    Μηνύματα
    164
    https://www.sportsbikeshop.co.uk/
    Άψογο, και κάνει και price matching αν το βρεις άλλου φτηνά. Επιστροφές και αλλαγές χωρίς ερωτήσεις.
    YAMAHA T7, HONDA NC750X, SUZUKI 125SM, HONDA CBF1000

  13. #13
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.061
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από RaGe_Raptor Προβολή μηνύματος
    motocard άψογοι οι Ισπανοί

    helmetcity το ίδιο και οι Άγγλοι
    +100. Ειδικά το helmetcity έχει φερθεί άψογα όταν χρειάστηκε, και με δικά τους έξοδα, χωρίς καν να είναι υποχρεωμένοι.
    Life begins at 45°.

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της DrIoannis
    Εγγραφή
    28/07/2005
    Μηνύματα
    1.789
    To FC-moto είχε αλλάξει ιδιοκτησία πριν κάποια χρόνια και από τότε απλά δεν το κοιτάζω καθόλου...
    «Ο μεγαλύτερος εχθρός της γνώσης δεν είναι η άγνοια, αλλά η ψευδαίσθηση της γνώσης» Stephen Hawking
    You will never be arrested #58

  15. #15
    Μια κατω ! Το avatar του/της STOYBI
    Εγγραφή
    19/12/2004
    Μηνύματα
    4.100
    Σορρυ ρε παιδια ( μιας και δεν συναλασομαι απο διαδυκτιο ) αλλα απο ολα αυτα τα σαιτ που ψωνιζετε βλεποντας μια φωτο....

    Για ποσο διαφορα σε τιμες μιλαμε απο τα ελληνικα μαγαζια της διπλανης πορτας..??

Σελίδα 1 από 6 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Τι γίνεται με το FC-moto.de?
    από VANDA στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 101
    Τελευταίο μήνυμα: 10/10/2021, 17:37
  2. αγορά από fc-moto.de
    από giannis113 στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 29/03/2012, 18:47
  3. Αγορα απο το Fc-moto.de
    από fazerelec στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 12/10/2010, 15:23

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF