Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 12 από 12

Θέμα: Ερώτηση για συμπλέκτη και ταχύτητες για Kawasaki ER6N (νέος οδηγός)

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    23/06/2020
    Μηνύματα
    4

    Ερώτηση για συμπλέκτη και ταχύτητες για Kawasaki ER6N (νέος οδηγός)

    Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα. Είμαι νέος κάτοχος (ούτε ένα μήνα) ενός ER6N του 2007. To μηχανάκι μ'αρέσει πάρα πολύ, αλλά επειδή δεν έχω μεγάλη εμπειρία σε μοτοσυκλέτες (επί 12 χρόνια είχα παπάκι και scooter) τώρα σιγά σιγά ανακαλύπτω πράγματα μιας και είναι άλλος κόσμος από τα scooter και τα παπάκια. Η μηχανή είναι άψογη και μου έχει αρέσει πάρα πολύ, απλώς παρατήρησα τα εξής και επειδή δεν έχω εμπειρία θέλω να ρωτήσω:

    1) Οι ταχύτητες αλλάζουν μια χαρά εν κινήσει, αλλά όταν είμαι σταματημένος μου επιτρέπει να αλλάξω μόνο από 1η προς Νεκρά και το αντίστροφο. Δεν μπορώ δηλαδή εν στάσει να βάλω 1η - 2α - 3η - 4η κλπ. Είναι κάποιο ιδιαίτερο "σύστημα" αυτό?

    2) Όταν βάλω από Νεκρά - 1η και έχω πατημένο συμπλέκτη το μηχανάκι κινείται (ο πίσω τροχός δηλαδή), είναι φυσιολογικό?

    3) Δυσκολεύομαι ΠΑΡΑ πολύ να βάλω από 1η - Νεκρά. Όχι πάντα, αλλά συνήθως ναι. Έχω δηλαδή πρώτη και ο ποδολεβιές είναι πολύ σκληρός και δεν μπαίνει η Νεκρά. Πρέπει να το κάνω ή λίγο μπροστά ή να πονέσει το πόδι πολύ. Γιατί συμβαίνει αυτό?

    4) Δυσκολεύομαι να "βρω" τη Νεκρά από 2α, αν και μπαίνει πολύ ευκολότερα από 1η, συνήθως την προσπερνάω. Αυτό μάλλον έχει να κάνει με το οτι δεν την έχω "μάθει" ακόμα τη μοτοσυκλέτα και τα χούγια της?

    5) Πρέπει μήπως να δω τίποτα ρυθμίσεις ντίζας συμπλέκτη κλπ? Φοβάμαι μην έχει κανένα σοβαρό θέμα με το συμπλέκτη. Πάντως γενικά είναι σε πολύ καλή κατάσταση και αξιαγάπητη στην οδήγηση.

    Σας ευχαριστώ πολύ

  2. #2
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    1) δεν γνωρίζω, λογικό, δοκίμασε να την κουνήσεις λίγο μπρος πίσω στην αλλαγή, γιατί όμως να σε απασχολεί;
    2) ναι εφόσον δεν έχει πολύ δύναμη να σε τσουλήσει. Οι δίσκοι δεν απομακρύνονται πολύ όταν αποσυμπλέκεις, ακουμπάνε λίγο χωρίς φορτίο, μπορεί να είναι και πολύ καινούριοι οι δικοί σου.
    3) κουνα το, κούνα το! έτσι είναι τα σπορ, σε λίγο θα μας ζητάς και φρένα.. μέχρι ας πούμε 2Kg δύναμη είναι οκ, όχι να σε πονάει. Αν το κάνει συνέχεια να το δεί ο μηχανικός.
    4) πολύ φυσιολογικό, συμβαίνει σε πολλές
    5) μάλλον όχι, αν καταλάβεις ότι κλωτσάει", δεν αποσυμπλέκει καλά στις αλλαγές, να ρωτήσεις το μηχανικό.

    καλώς ήρθες!

    φωτό δεν; έτσι ξεραϊλα;

  3. #3
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.481
    Καλώς ήρθες στο forum! Απαντάω στις ερωτήσεις σου, με τη σειρά που τις έθεσες.

    1) Έτσι λειτουργούν τα σειριακά κιβώτια των μοτοσυκλετών. Σε στάση δεν μπορείς να αλλάξεις πάνω από μία-δύο ταχύτητες διαδοχικά. Πρέπει να φροντίζεις να κατεβάζεις ταχύτητες πριν ακινητοποιήσεις τη μοτοσυκλέτα. Σταδιακά θα σου γίνει δεύτερη φύση. Αν ξεχαστείς και βρεθείς σε φανάρι π.χ. με 5η, τότε η λύση είναι να κινήσεις λίγο τη μοτοσυκλέτα (έστω και μισό μέτρο) μπροστά, να αφήσεις εν μέρει το συμπλέκτη και να ξαναεπιχειρήσεις να κατεβάσεις, μέχρι να φθάσεις στην πρώτη ταχύτητα που θα σου δώσει την απαραίτητη ροπή για να ξεκινήσεις.

    2) Μόνο όταν είναι στον αέρα ο πίσω τροχός θα πρέπει να συμβαίνει αυτό. Αν σου δίνει ώθηση, τότε κάτι δεν πάει καλά με το συμπλέκτη.

    3) Αυτό χρήζει ελέγχου.

    4) Οι περισσότεροι το παθαίνουμε αυτό, ειδικά στην αρχή. Θέλει "μισό" αλλά αποφασιστικό πάτημα/σπρώξιμο, ώστε να μην πας από 2α σε 1η ή από πρώτη σε 2α, προσπερνώντας τη νεκρά. Αντιθέτως, αν κάνεις πατήσεις βαθιά, πας στην πρώτη.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  4. #4
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.122
    Για το 2 έχω επιφύλαξη διότι στο δικό μου τουλάχιστον με τον τροχό στον αέρα ΔΕΝ γυρνάει. Έχει να κάνει πόσο ψηλά έχεις ρυθμίσει να "πιάνει". Τα καβα γενικά έχουν σχετικά σκληρό σασμάν αλλά καλό θα ήταν να δει δίσκους, ελατήρια και ντίζα συμπλέκτη.
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Parking
    Εγγραφή
    17/12/2019
    Μηνύματα
    1.369
    Πόσα χλμ έχει το μηχανάκι?

    1 Δεν είναι πρόβλημα αυτό.
    2 Αν η μηχανή είναι στο κεντρκό σταντ πχ είναι οκ
    Αν είσαι το φανάρι και τσουλάς με 1η και αμπραγιάζ
    πας για δίσκους
    3 Ρύθμισε σωστά το ρελαντί και μάζεψε τη ντίζα του αμπραγιάς (έχει κάτι βιδάκια στη μανέτα )
    4 τα ίδια με το 3
    5 Λογικά δεν έχεις πρόβλημα
    Τσέκαρε και τα λάδια.

    Κάνε αυτά και τα ξαναλέμε

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Volpad
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    962
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Parking Προβολή μηνύματος
    ....

    2 Αν η μηχανή είναι στο κεντρκό σταντ πχ είναι οκ
    Αν είσαι το φανάρι και τσουλάς με 1η και αμπραγιάζ
    πας για δίσκους

    .....
    Δεν τα λές καλά...
    Για ντίζα μπορεί. Για δίσκους όχι.

    Άν ήταν οι δίσκοι θα πατινάριζε στην επιτάχυνση.
    Το ανάποδο γίνεται όταν δεν αποσυμπλέκει καλά.
    Οι δίσκοι δεν είναι πάντως.

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Όλα τα παραπάνω λύνονται με μια ρύθμιση του συμπλέκτη που το κάνεις μόνος σου.Δεν αποσυμπλεκτει σωστά. Λογικά από νεκρό σε πρώτη πρέπει να σου χτυπάει έντονα ε?
    καθε μερα ...νεα μερα.

  8. #8
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.122
    Για το 3 οι λύσεις είναι συνήθως 2: σωστή ρύθμιση ντίζας και αλλαγή λαδιών με άλλο ιξώδες.... Ας μας πει και τι λάδια έχει βάλει. Τα κάβα που είχα δεν αγάπησαν ποτέ μα ποτέ τα 10w 40... Ακόμα το θυμούνται τα αριστερά παπούτσια μου

    Πάρκινγκ, μην γράφεις πράγματα που δεν ισχύουν... Δίσκους θες όταν δεν πάει βήμα όχι το ανάποδο!
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  9. #9
    Μέλος Το avatar του/της geioann
    Εγγραφή
    08/09/2019
    Μηνύματα
    192
    Καλως ορισες και καλοριζικη φιλε μου!
    Ειναι ωραια μηχανη, ευκολη και αξιοπιστη. Την εχω ενα χρονο περιπου. Pαρακατω με κοκκινο χρωμα σου απανταω απο οσα εχω ζησει μαζι της και απο οσα εχω διαβασει για την er6n!

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από pavel_pulvo Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα. Είμαι νέος κάτοχος (ούτε ένα μήνα) ενός ER6N του 2007. To μηχανάκι μ'αρέσει πάρα πολύ, αλλά επειδή δεν έχω μεγάλη εμπειρία σε μοτοσυκλέτες (επί 12 χρόνια είχα παπάκι και scooter) τώρα σιγά σιγά ανακαλύπτω πράγματα μιας και είναι άλλος κόσμος από τα scooter και τα παπάκια. Η μηχανή είναι άψογη και μου έχει αρέσει πάρα πολύ, απλώς παρατήρησα τα εξής και επειδή δεν έχω εμπειρία θέλω να ρωτήσω:

    1) Οι ταχύτητες αλλάζουν μια χαρά εν κινήσει, αλλά όταν είμαι σταματημένος μου επιτρέπει να αλλάξω μόνο από 1η προς Νεκρά και το αντίστροφο. Δεν μπορώ δηλαδή εν στάσει να βάλω 1η - 2α - 3η - 4η κλπ. Είναι κάποιο ιδιαίτερο "σύστημα" αυτό?
    Ναι,ειναι ενας μηχανισμος που εχει η μηχανη και σταματημενος μπορεις απο 1η να πας μονο νεκρα. Οσο και να προσπαθεις δεν μπαινει 2α. Επισης στο κατεβασμα απο 2α μπαινει μονο νεκρα και οχι 1η. Ολα αυτα σταματημενος. Εν κινησει δεν ισχυουν.

    2) Όταν βάλω από Νεκρά - 1η και έχω πατημένο συμπλέκτη το μηχανάκι κινείται (ο πίσω τροχός δηλαδή), είναι φυσιολογικό?
    Αν η ροδα ειναι στον αερα, στο κεντρικο σταντ ας πουμε, ειναι φυσιολογικο. Βεβαια με την προυποθεση οτι μπορεις να την σταματησεις ευκολα με το χερι. Αν πρεπει να βαλεις πολυ δυναμη για να την κανεις να σταματησει να γυρναει σημαινει οτι δεν αποσυμπλεκει σωστα. Πρεπει να ρυθμισεις την ντιζα ή να την αλλαξεις αν ειναι πολυ παλια.
    Με τα χρονια η ντιζα γινεται πιο "ελαστικη" οποτε οταν πατας συμπλεκτη ενας μερος της διαδρομης της χανεται.


    3) Δυσκολεύομαι ΠΑΡΑ πολύ να βάλω από 1η - Νεκρά. Όχι πάντα, αλλά συνήθως ναι. Έχω δηλαδή πρώτη και ο ποδολεβιές είναι πολύ σκληρός και δεν μπαίνει η Νεκρά. Πρέπει να το κάνω ή λίγο μπροστά ή να πονέσει το πόδι πολύ. Γιατί συμβαίνει αυτό?
    Δεν γνωριζω. Δεν ειναι φυσιολογικο παντως. Ισως οπως σου ειπα παραπανω να μην αποσυμπλεκει σωστα. Δεν ειναι θεμα δισκων παντως. Καλυτερα να την πας σε καποιον μηχανικο να "μαζεψετε" γενικα ο,τι ψιλοπροβληματακια μπορει να εχει!

    4) Δυσκολεύομαι να "βρω" τη Νεκρά από 2α, αν και μπαίνει πολύ ευκολότερα από 1η, συνήθως την προσπερνάω. Αυτό μάλλον έχει να κάνει με το οτι δεν την έχω "μάθει" ακόμα τη μοτοσυκλέτα και τα χούγια της?
    Ναι, θεμα συνηθειας ειναι. Παντως αν εισαι σταματημενος, οπως σου ειπα και στην 1η ερωτηση, στο κατεβασμα απο 2α μπαινει μονο νεκρα. Ειναι αδυνατον να την προσπερασεις. Ξανατονιζω...σταματημενος.

    5) Πρέπει μήπως να δω τίποτα ρυθμίσεις ντίζας συμπλέκτη κλπ? Φοβάμαι μην έχει κανένα σοβαρό θέμα με το συμπλέκτη. Πάντως γενικά είναι σε πολύ καλή κατάσταση και αξιαγάπητη στην οδήγηση.
    Ρυθμισεις ή/και αλλαγη ντιζας μπορεις να κοιταξεις. Δεν φαινεται να ειναι δισκοι. Ποσα χμ εχει?


    Η συγκεκριμενη μηχανη παντως (βασικα νομιζω ολες η καβασακι) εχουν γενικα σκληρο και "θορυβωδες" σασμαν.
    Μιας και μολις την αγορασες περασε απο καποιον καλο μηχανικο να της κανετε ενα καλο σερβις και να σου φτιαξει τυχον ψιλοπροβληματακια.

    Και καλες βολτες!


    Σας ευχαριστώ πολύ

  10. #10
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    23/06/2020
    Μηνύματα
    4
    Παιδιά συγνώμη που άργησα να απαντήσω αλλά λόγω δουλειάς και υποχρεώσεων δεν είχα τον χρόνο να μπω. Εν τέλει 2-3 μέρες αφότου έγραψα το post για τον συμπλέκτη και τις ταχύτητες, μου κόβεται η ντίζα του συμπλέκτη (απ'τη μεριά της μανέτας πριν το βαρελάκι)! Επειδή την χρειαζόμουν σχετικά άμεσα είπα να το τσουλήσω σε ένα κοντινό συνεργείο. Την πάω λοιπόν εκεί και μου λέει καλύτερα να μη βάλουμε ένα απλό συρματόσχοινο αλλά για πιο αξιόπιστα κλπ να βάλω νέα ντίζα αυθεντική της Kawasaki, ολόκληρη δηλαδή συρματόσχοινο + το εξωτερικό του κλπ. Του είπα ok και όταν πήρα τη μηχανή με την αλλαγμένη ντίζα είδα οτι είχαν λυθεί ΟΛΑ τα προβλήματα που σας περιέγραφα στο πρώτο post, για την ακρίβεια σαν να οδήγησα άλλη μηχανή. Βέβαια αν δεν κοβόταν δε ξέρω αν θα την άλλαζα, αλλά τελικά ήταν έτοιμη να κοπεί και κόπηκε. Τώρα το άσχημο είναι οτι μου βγήκε 50 ευρώ (35 η ορίτζιναλ ντίζα - συρματόσχοινο με το εξωτερικό + 15 εργατικά) και μου φαίνονται πολλά, δε ξέρω. Βέβαια απο το αποτέλεσμα είμαι υπερ ευχαριστημένος, αλλά το 50άρι έφυγε

  11. #11
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/12/2008
    Μηνύματα
    1.008
    Συμβαίνει στα μηχανάκια με ντιζα. Είθισται να την αλλάζουμε ολόκληρη με το εξωτερικό της μέρος - σωλήνα κ 9 στις 10 περιπτώσεις η ορίτζιναλ είναι η καλύτερη επιλογή.
    Ναι συγκριτικά με τιμές αφτερ μάρκετ είναι ακριβές, αλλά τόσο περίπου κάνουν κ σ αλλά μηχανάκια (πχ σε fazer που ξέρω). Κ τα εργατικά καλά είναι γιατί συνήθως τσιμπάνε 20€να είναι στρογγυλό...
    Μια χαρά σε έφτιαξε

  12. #12
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.427
    Κανόνισε αν δεν αλλάζεις λάδια μόνος ,αν δηλαδή δεν ασχολείσαι εσύ με τις μικροσυντηρήσεις ,όταν το πηγαίνεις λοιπόν στον μάστορα για τέτοιες εργασίες να του λες να την λαδώνει .
    porca miseria.

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 26/11/2007, 21:44
  2. χρωματα er6n και f για το 2007
    από idi στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο μήνυμα: 17/10/2006, 17:11
  3. Ερώτηση για χωμάτινους και κατόχους Kle 500
    από Desperado στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 19/07/2006, 10:26
  4. Ερώτηση για πλαστικά και βαψίματα
    από Julius στο forum Honda Africa
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 06/09/2005, 22:22

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF