Σελίδα 2 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 79

Θέμα: Μπορεις να εχεις ενα supersport σαν παπι?

  1. #16
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.091
    Σκέψου μόνο ότι σε κάθε πτώση με το 600 SS, θα σκας χιλιαρικάκι για τα πλαστικά μόνο. Δε σχολιάζουμε καν τα λοιπά έξοδα που φτάνουν αυτά ενός αυτοκινήτου ετησίως. Καλή τύχη!



    Εννοείται ότι το ιδανικό είναι να έχεις ένα μικρό μηχανάκι για καθημερινό, και ένα μεγαλύτερο για ΣΚ. Αλλά πιο φθηνά από ένα CBF500 μην έχεις ελπίδες να σου βγει.
    Life begins at 45°.

  2. #17
    Τα δυο μηχανάκια έχουν δυο προβλήματα:

    1. Οι ανελαστικές δαπάνες (τέλη, ασφάλιστρα κλπ)
    2. Η συνήθειες. Σκέψου να κατεβαίνεις από το σκούτερ και να ανεβαίνεις στη μηχανή. Κάποιες αυτοματοποιημένες κινήσεις με τον συμπλέκτη , τα φρένα, το σαζμάν , μπορούν να σε φέρουν εύκολα σε δύσκολη θέση (έχω κινδυνεύσει πολλές φορές).

    Τα κόστη που υπολόγισα εγώ δεν έχουν καμία σχέση με αυτά που περιγράφει ο φίλος παραπάνω.

    Για 8.000 χλμ το χρόνο, ένα SV 650 πρέπει να μου κοστίσει 1.600 ευρώ, μαζί με τις αποσβέσεις.
    Για τα ίδια χλμ ένα citicom 300 κόστιζε 1.150 ευρώ //
    Ένα Hornet 900 παλιότερα κόστιζε 1.900 ευρώ //

  3. #18
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.647
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vour55 Προβολή μηνύματος
    Ειμαι λιγο μπερδεμενος τελευταια σκοπευω αμεσα να δωσω το cbr 125 μου και να παρω μια ninja 250,θελω το κατι εξτρα σαν δυναμη και εμφανισιακα μου αρεσει πολυ,το θεμα ειναι οτι πολλοι μου λενε οτι θα ειναι αργο και αυτο και θα το βαρεθεις παρε 600,και εχω επηρεαστει αρκετα,να σας πω οτι μου αρεσουν μονο supersport μηχανες,το θεμα ειναι οτι δεν ξερω ποσες φορες θα χρησιμοποιω το γκαζι της 600αρας δηλαδη δεν τρελενομαι να το παταω τερμα,τελευταια το ξανασκεφτομαι μπας και κρατησω το cbr ακομα και μαζεψω λεφτα για 600αρα,αλλα ποια ειναι τα εξτρα εξοδα που θα εχει καποιος αν το 600αρι το χει σαν παπι?Ποιες οι διαφορες ξερω εγω μιας Vstrom 650 cbr 600 στα εξοδα?
    Είχα για πολλά χρόνια ως μόνο μέσο μετακίνησης το daytona 675.
    Η απάντηση λοιπόν στο ερώτημά σου είναι ότι, μπορείς να το έχεις σαν καθημερινό μηχανάκι (όχι σαν παπί γιατί το ένα είναι βολικό, το άλλο όχι) αρκεί να μπορείς να ανταπεξέλθεις στα αυξημένα έξοδα συντήρησης και καυσίμου.

    Εμένα αυτό που με προβληματίζει περισσότερο είναι μετάβαση απο το 125 στο 600ss... (βέβαια αυτό, αν έχεις το μυαλό σου στη θέση του και κάνεις και κανα σχολείο ασφαλούς οδήγησης, ξεπερνιέται)

  4. #19
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Parking
    Εγγραφή
    17/12/2019
    Μηνύματα
    1.409
    Πρέπει να βάλεις στην εξίσωση και τη διαδρομή που θα κάνει το "παπί"
    Άλλο ντελίβερι πίτσες, άλλο πάω σχολή πρωί και επιστρέφω απόγευμα κλπ κλπ
    Για μένα στο τέλος μετράει να κάνεις το κέφι σου ΤΙΠΟΤΕ άλλο

  5. #20
    Μέλος
    Εγγραφή
    01/08/2012
    Μηνύματα
    221
    οτι είπαν οι παραπάνω... ενα μικρό για κάθε μέρα, ένα λιγο μεγαλύτερο για ΣΚ ή βραδινές βόλτες....

    προσωπικά εχω βολευτεί με παπι 125 και fazer 600.

    τις βενζινες δεν τις υπολογιζω. Μέσα στην Αθηνα μονοκάβαλος παω με το παπί, είτε είναι να πάω τα σκουπίδια στα 30 μέτρα, είναι να παω Πειραιά-Αγιο Στέφανο.... Όσο κάψει δεν με απασχολεί.
    το fazer το παίρνω για να παω κανα δικαβαλο πιο άνετο με την κοπελιά αμα ειναι να παμε αποσταση ανω των 5χλμ.
    Επίσης κέντρο κατεβαινω μονο με το παπι...

    Βάλε κάτω τα πάγια έξοδα (κτεο-ασφαλειες-τελη και τα σερβις που θα χρειαστούν) και αμα σε παίρνει πάρε ενα 600αρι.
    το 125-250 για μένα είναι ίδια κατηγορία με πιο ακριβό μηχανάκι... σε 5 μηνες θα το βαρεθείς το 250αρι.
    Αν έχεις ενα μικρότερο μηχανάκι για μέσα στη πόλη, γλυτώνεις έξοδα απο το μεγαλύτερο.
    Πχ αμα στο παπι μου σπάσει κάνα πλαστικό, δεν θα το αλλάξω (μεχρι να σπάσει όοοολο το κουστούμι) καθώς και συντήρηση του κάνω τα βασικά, λάδια + λαστιχα....
    λαστιχα-τακακια-λαδια κλπ στο μικρό μηχανάκι είναι πολύ φθηνότερα απο το πιο μεγάλο...
    Τελευταία τροποποίηση από SoR; 26/06/2020 στις 13:30. Αιτία: συμπληρωση

  6. #21
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.432
    Να συμπληρώσω.Εξαρτάτε και από το που μένεις.Αν δεν ζεις Αθήνα αλλά σε ένα μικρό-μικρότερο μέρος-επαρχία άνετα έχεις ένα SS σαν μοναδική μοτοσυκλέτα.
    porca miseria.

  7. #22
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.647
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από katsar Προβολή μηνύματος
    Να συμπληρώσω.Εξαρτάτε και από το που μένεις.Αν δεν ζεις Αθήνα αλλά σε ένα μικρό-μικρότερο μέρος-επαρχία άνετα έχεις ένα SS σαν μοναδική μοτοσυκλέτα.
    και στην Αθήνα μπορείς αρκεί να μην είσαι υποχρεωμένος να μπαίνεις κέντρο καθημερινά.

  8. #23
    Monsieur Cannibale Το avatar του/της HelenKoR
    Εγγραφή
    16/01/2009
    Μηνύματα
    811
    Εξαρτάται από τις μετακινήσεις σου.

    Αν κινείσαι σε μεγάλο αστικό κέντρο θα φριξεις με ένα ss. Ιδίως το καλοκαίρι θα νιώθεις ότι φλεγεσαι μαζί με το μηχανάκι.
    Αν κάνεις πολλά χιλιόμετρα τη μέρα, σκέψου ότι θα κάνεις πιο συχνά σερβις (κι άλλο κόστος έχει 1 λιτρο λάδι που θέλει το παπί, άλλο τα 3 που θέλει το ss)
    Επίσης είναι πιο πιθανό να γίνει κάποια ζημιά αν το εχεις μέσα στη πόλη καθημερινά (πχ ξεπάρκαρε κάποιος και σου έριξε το ήδη παρκαρισμένο ss)
    Τέλος, ένα ss έχει σαφώς μεγαλύτερη κατανάλωση καυσίμου απ'ότι ένα παπί.

    Για τους παραπάνω λόγους, προτίμησα να έχω ένα παπί για μεσα στη πόλη.
    Κάπου διάβασα ότι θα μπερδευεσαι κατεβαίνοντας από το ένα μηχανάκι και ανεβαίνοντας στο άλλο... δεν ισχύει κάτι τέτοιο. Το πολύ πολύ να έχεις συγχρονιστεί με το μηχανάκι μέχρι να στρίψεις στο πρώτο στενό.

    Υγ: η διαφορά ss με ένα vstrom για παράδειγμα, είναι ότι με το δεύτερο έχεις πιο άνετη θέση οδήγησης και δεν βγάζει τόση ζέστη.
    I'm a Supergirl, and Supergirls just ride.

  9. #24
    Μέλος
    Εγγραφή
    18/06/2020
    Μηνύματα
    36
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από harris_x Προβολή μηνύματος
    Είχα για πολλά χρόνια ως μόνο μέσο μετακίνησης το daytona 675.
    Η απάντηση λοιπόν στο ερώτημά σου είναι ότι, μπορείς να το έχεις σαν καθημερινό μηχανάκι (όχι σαν παπί γιατί το ένα είναι βολικό, το άλλο όχι) αρκεί να μπορείς να ανταπεξέλθεις στα αυξημένα έξοδα συντήρησης και καυσίμου.

    Εμένα αυτό που με προβληματίζει περισσότερο είναι μετάβαση απο το 125 στο 600ss... (βέβαια αυτό, αν έχεις το μυαλό σου στη θέση του και κάνεις και κανα σχολείο ασφαλούς οδήγησης, ξεπερνιέται)
    Ναι νομιζω και εγω η μεταβαση ειναι too much
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SoR Προβολή μηνύματος
    οτι είπαν οι παραπάνω... ενα μικρό για κάθε μέρα, ένα λιγο μεγαλύτερο για ΣΚ ή βραδινές βόλτες....

    προσωπικά εχω βολευτεί με παπι 125 και fazer 600.

    τις βενζινες δεν τις υπολογιζω. Μέσα στην Αθηνα μονοκάβαλος παω με το παπί, είτε είναι να πάω τα σκουπίδια στα 30 μέτρα, είναι να παω Πειραιά-Αγιο Στέφανο.... Όσο κάψει δεν με απασχολεί.
    το fazer το παίρνω για να παω κανα δικαβαλο πιο άνετο με την κοπελιά αμα ειναι να παμε αποσταση ανω των 5χλμ.
    Επίσης κέντρο κατεβαινω μονο με το παπι...

    Βάλε κάτω τα πάγια έξοδα (κτεο-ασφαλειες-τελη και τα σερβις που θα χρειαστούν) και αμα σε παίρνει πάρε ενα 600αρι.
    το 125-250 για μένα είναι ίδια κατηγορία με πιο ακριβό μηχανάκι... σε 5 μηνες θα το βαρεθείς το 250αρι.
    Αν έχεις ενα μικρότερο μηχανάκι για μέσα στη πόλη, γλυτώνεις έξοδα απο το μεγαλύτερο.
    Πχ αμα στο παπι μου σπάσει κάνα πλαστικό, δεν θα το αλλάξω (μεχρι να σπάσει όοοολο το κουστούμι) καθώς και συντήρηση του κάνω τα βασικά, λάδια + λαστιχα....
    λαστιχα-τακακια-λαδια κλπ στο μικρό μηχανάκι είναι πολύ φθηνότερα απο το πιο μεγάλο...
    To Ξερω πολλοι το κανουν ετσι εχει μια λογικη αλλα μου αρεσει να καβαλαω καθε μερα κατι που μου αρεσει,δεν εχω οδηγησει το 250αρι δεν νομιζω να ειναι κοντα σε δυναμη ειναι εξτρα 20 αλογα επισης θα το ανεβασω μετα απο καιρο,εγω ηθελα λιγο εξτρα δυναμη και το cbr δεν μου ειναι κανα ψοφιμι 125,απλως με βαλανε σε σκεψεις πολλοι οτι δεν αξιζει κτλ ο μονος τροπος ειναι να το οδηγησω ,ισως καποιος που να το εχει και να εχει παει απο 125 σε αυτο να μας πει τις διαφορες
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Parking Προβολή μηνύματος
    Πρέπει να βάλεις στην εξίσωση και τη διαδρομή που θα κάνει το "παπί"
    Άλλο ντελίβερι πίτσες, άλλο πάω σχολή πρωί και επιστρέφω απόγευμα κλπ κλπ
    Για μένα στο τέλος μετράει να κάνεις το κέφι σου ΤΙΠΟΤΕ άλλο
    Σιγουρα αλλα επειδη ειμαι και απειρος δεν ξερω αν μια μηχανη με τοσο γκαζι ειναι αυτο που πρεπει να παρω...

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από katsar Προβολή μηνύματος
    Να συμπληρώσω.Εξαρτάτε και από το που μένεις.Αν δεν ζεις Αθήνα αλλά σε ένα μικρό-μικρότερο μέρος-επαρχία άνετα έχεις ένα SS σαν μοναδική μοτοσυκλέτα.
    Σε αυτην την περιπτωση λογικο και ολας να θελεις 90-100 αλογα,αλλα αν οι μετακινησεις σου ειναι μονο μεσα στην αθηνα 95% νομιζω οτι καταληγεις εκει
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από HelenKoR Προβολή μηνύματος
    Εξαρτάται από τις μετακινήσεις σου.

    Αν κινείσαι σε μεγάλο αστικό κέντρο θα φριξεις με ένα ss. Ιδίως το καλοκαίρι θα νιώθεις ότι φλεγεσαι μαζί με το μηχανάκι.
    Αν κάνεις πολλά χιλιόμετρα τη μέρα, σκέψου ότι θα κάνεις πιο συχνά σερβις (κι άλλο κόστος έχει 1 λιτρο λάδι που θέλει το παπί, άλλο τα 3 που θέλει το ss)
    Επίσης είναι πιο πιθανό να γίνει κάποια ζημιά αν το εχεις μέσα στη πόλη καθημερινά (πχ ξεπάρκαρε κάποιος και σου έριξε το ήδη παρκαρισμένο ss)
    Τέλος, ένα ss έχει σαφώς μεγαλύτερη κατανάλωση καυσίμου απ'ότι ένα παπί.

    Για τους παραπάνω λόγους, προτίμησα να έχω ένα παπί για μεσα στη πόλη.
    Κάπου διάβασα ότι θα μπερδευεσαι κατεβαίνοντας από το ένα μηχανάκι και ανεβαίνοντας στο άλλο... δεν ισχύει κάτι τέτοιο. Το πολύ πολύ να έχεις συγχρονιστεί με το μηχανάκι μέχρι να στρίψεις στο πρώτο στενό.

    Υγ: η διαφορά ss με ένα vstrom για παράδειγμα, είναι ότι με το δεύτερο έχεις πιο άνετη θέση οδήγησης και δεν βγάζει τόση ζέστη.
    Και τι αλλο εχεις εκτος παπιου?SS?

  10. #25
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της rainmike
    Εγγραφή
    31/05/2015
    Μηνύματα
    1.252
    Ποσο χρόνο έχεις για διάβασμα?

  11. #26
    Μέλος
    Εγγραφή
    18/06/2020
    Μηνύματα
    36
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από rainmike Προβολή μηνύματος
    Ποσο χρόνο έχεις για διάβασμα?
    Γιατι?

  12. #27
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Parking
    Εγγραφή
    17/12/2019
    Μηνύματα
    1.409
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vour55 Προβολή μηνύματος
    Σιγουρα αλλα επειδη ειμαι και απειρος δεν ξερω αν μια μηχανη με τοσο γκαζι ειναι αυτο που πρεπει να παρω...
    Κανείς δεν γεννήθηκε έμπειρος....
    Όλοι κάπως μάθαμε (με τούμπες οι πιο πολλοί άσχετα αν εδώ μέσα σου παρουσιάζονται με 3 κιλά.... έκαστο)
    Για μένα πήγαινε δες τη μηχανή
    -Σ αρέσει? Γουστάρεις ?
    Βασικό.
    Εγώ πχ βλέπω σκούτερ και ξερνάω

    Μετά ανέβα πάω
    Πως σου φαίνεται?

    Αν έχει καθρέφτη κοιτάξου
    Τι βλέπεις?


    Εγώ με το μεγάλο πάω δουλειά κάθε μέρα γιατί ΕΤΣΙ
    Μ αρέσει να ξυπνάω το πρωί και να καβαλάω ΑΥΤΟ
    Στα @@ μου και πόσο καίει και τι φθορές έχει
    Κάνω ένα ΜΠΡΑΟΥ στη μίζα το πρωί και ξυπνάω επί τόπου
    Εσύ να γουστάρεις τ άλλα.....

  13. #28
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της rainmike
    Εγγραφή
    31/05/2015
    Μηνύματα
    1.252
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vour55 Προβολή μηνύματος
    Γιατι?
    Γιατί έχει ένα καρο μηχανάκια

  14. #29
    Μέλος
    Εγγραφή
    18/06/2020
    Μηνύματα
    36
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Parking Προβολή μηνύματος
    Κανείς δεν γεννήθηκε έμπειρος....
    Όλοι κάπως μάθαμε (με τούμπες οι πιο πολλοί άσχετα αν εδώ μέσα σου παρουσιάζονται με 3 κιλά.... έκαστο)
    Για μένα πήγαινε δες τη μηχανή
    -Σ αρέσει? Γουστάρεις ?
    Βασικό.
    Εγώ πχ βλέπω σκούτερ και ξερνάω

    Μετά ανέβα πάω
    Πως σου φαίνεται?

    Αν έχει καθρέφτη κοιτάξου
    Τι βλέπεις?


    Εγώ με το μεγάλο πάω δουλειά κάθε μέρα γιατί ΕΤΣΙ
    Μ αρέσει να ξυπνάω το πρωί και να καβαλάω ΑΥΤΟ
    Στα @@ μου και πόσο καίει και τι φθορές έχει
    Κάνω ένα ΜΠΡΑΟΥ στη μίζα το πρωί και ξυπνάω επί τόπου
    Εσύ να γουστάρεις τ άλλα.....
    Καλα ναι ρε φιλε σιγουρα σε καταλαβαινω,απλα επειδη δεν εχω οδηγησει ουτε 250αρι ουτε 600 δεν ξερω τι να προτιμισω ,ειδα σημερα μια 636 λεω τι ειναι ολο αυτο δεν παιζει να μπορω να το οδηγησω
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από rainmike Προβολή μηνύματος
    Γιατί έχει ένα καρο μηχανάκια
    Δυστυχως μου αρεσουν μονο τα supersport και σε αυτην την κατηγορια ειτε πας μεχρι μαξ 45 αλογα η πας 120

  15. #30
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της johnnybond
    Εγγραφή
    22/05/2019
    Μηνύματα
    120
    Νταξει σκοπευα να βαλαω φουλ εξατμιση ,φιλτρο κτλ στο ninja φτανει κοντα στα επιπεδα σε αυτα τα μηχανακια,επισης δεν ξερω παρα ειναι ακριβα με 4000 χιλιαρικα παιρνεις καλο 600αρι[/QUOTE]

    Ότι και να κάνεις στο 250 δεν θα συγκρίνεται με τα ninja 400-cbr 500r ειδικά σε δικάβαλο, ταξίδι κλπ και θα έχεις δώσει και ένα σκασμό λεφτά με τα οποία θα έπαιρνες ένα μεγαλύτερο κιόλας εξ αρχής χωρίς να ρισκάρεις και αξιοπιστίες.

    Όσο αναφορά το ότι με 4 χιλιάρικα παίρνεις καλό εξακοσάρι αυτό εννοείται, αλλά αυτό από μόνο του δεν λέει κάτι. Αν ήταν έτσι όλοι θα κυκλοφορούσαμε με gsxr, hayabuses κλπ.

    Και γω πέρυσι που πήρα το cbr 500r (μετέχειρο) σκεφτόμουν ότι με τόσα λεφτά παίρνω όπλο με φρενάρες, αναρτησάρες, αλουμινένια ψαλίδια κλπ αλλά το είδα ρεαλιστικά και πήρα αυτό που θα μπορώ να κάνω τα πάντα με αυτό (με παραχωρήσεις) καθώς και να το συντηρώ, να βάζω βενζίνες και όχι να κάθομαι να το χαζεύω παρκαρισμένο επειδή δεν θα μου φτάνουν τα €.

    Όποτε κατά τη γνώμη μου σκέψου καλά και ώριμα αφού σκέφτεσαι και τα έξοδα έτσι ώστε να μην το μετανιώσεις, ειδικά στη περίπτωση που καταλήξεις μόνο με μια..

Σελίδα 2 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 07/12/2015, 13:21
  2. Τι μπορείς να κάνεις με ένα μπαλάκι...
    από manhunter στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 10/02/2010, 13:42
  3. πως να σου γαμουν τη ψυχολογια!και να εχεις μετα στενη επαφη με καδο!
    από wolfman13 στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 25/10/2004, 08:27
  4. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 11/12/2003, 13:19

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF