Σελίδα 1 από 6 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 79

Θέμα: Μπορεις να εχεις ενα supersport σαν παπι?

  1. #1
    Μέλος
    Εγγραφή
    18/06/2020
    Μηνύματα
    36

    Μπορεις να εχεις ενα supersport σαν παπι?

    Ειμαι λιγο μπερδεμενος τελευταια σκοπευω αμεσα να δωσω το cbr 125 μου και να παρω μια ninja 250,θελω το κατι εξτρα σαν δυναμη και εμφανισιακα μου αρεσει πολυ,το θεμα ειναι οτι πολλοι μου λενε οτι θα ειναι αργο και αυτο και θα το βαρεθεις παρε 600,και εχω επηρεαστει αρκετα,να σας πω οτι μου αρεσουν μονο supersport μηχανες,το θεμα ειναι οτι δεν ξερω ποσες φορες θα χρησιμοποιω το γκαζι της 600αρας δηλαδη δεν τρελενομαι να το παταω τερμα,τελευταια το ξανασκεφτομαι μπας και κρατησω το cbr ακομα και μαζεψω λεφτα για 600αρα,αλλα ποια ειναι τα εξτρα εξοδα που θα εχει καποιος αν το 600αρι το χει σαν παπι?Ποιες οι διαφορες ξερω εγω μιας Vstrom 650 cbr 600 στα εξοδα?

  2. #2
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Υπάρχουν πολλοί που χρησιμοποιούν CBR250 ή Ninja 250/300 για καθημερινό, επειδή τους αρέσει. Τα έξοδα δεν είναι πολλά, ώστε να το κάνουν ασύμφορο για τέτοια χρήση, σε αντίθεση με ένα 600άρι supersport ή ακόμα χειρότερα με 1000άρι.

    Όσο αυξάνονται τα κυβικά, συνήθως γίνεται πιο επιθετική η θέση οδήγησης. Δηλαδή το CBR250 νομίζω ότι είναι πιο "σκυφτό" από το CBR125, οπότε πρέπει να βεβαιωθείς ότι σε βολεύει. Και πάλι όμως δεν είναι η απολύτως επιθετική θέση ενός CBR600RR ή ενός R6.

    Ελπίζω να μη θέλεις να του βάλεις top case, διότι αλλοιώνει την εμφάνιση του supersport, ενώ σε ένα παπί, scooter ή on/off δεν είναι θέμα.

    Προσωπικά είμαι υπέρ της αλλαγής από CRB125 σε Ninja 250, ειδικά αν βρεις έκδοση με ABS. Θα έχεις περισσότερη ενεργητική ασφάλεια με την επιπλέον ισχύ.
    Τελευταία τροποποίηση από νεοσσός; 25/06/2020 στις 18:29.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  3. #3
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.436
    Έχεις εμπειρία με τέτοια μοτοσυκλέτα 600κε;
    when life gets complicated... i ride.

  4. #4
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.635
    Όλα είναι θέμα βάθους.
    τσέπης και νιονιού.
    Σα το αγγούρι ένα πράμα, άλλος το τρώει και δροσίζεραι και άλλος το τρώει και ζορίζεται.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  5. #5
    Μέλος
    Εγγραφή
    18/06/2020
    Μηνύματα
    36
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Υπάρχουν πολλοί που χρησιμοποιούν CBR250 ή Ninja 250/300 για καθημερινό, επειδή τους αρέσει. Τα έξοδα δεν είναι πολλά, ώστε να το κάνουν ασύμφορο για τέτοια χρήση, σε αντίθεση με ένα 600άρι supersport ή ακόμα χειρότερα με 1000άρι.

    Όσο αυξάνονται τα κυβικά, συνήθως γίνεται πιο επιθετική η θέση οδήγησης. Δηλαδή το CBR250 νομίζω ότι είναι πιο "σκυφτό" από το CBR125, οπότε πρέπει να βεβαιωθείς ότι σε βολεύει. Και πάλι όμως δεν είναι η απολύτως επιθετική θέση ενός CBR600RR ή ενός R6.

    Ελπίζω να μη θέλεις να του βάλεις top case, διότι αλλοιώνει την εμφάνιση του supersport, ενώ σε ένα παπί, scooter ή on/off δεν είναι θέμα.

    Προσωπικά είμαι υπέρ του να κάνεις την αλλαγή από CRB125 σε Ninja 250, ειδικά αν βρεις έκδοση με ABS. Θα έχεις και περισσότερη ενεργητική ασφάλεια με την επιπλέον ισχύ.
    Μπα το ιδιο ειναι το cbr με τα 250-300αρια δεν ειναι καθολου αβολα,δεν εχει το ninja 250 abs,οχι ουτε μπαγκαζιερα ουτε τιποτα χαχα μονοσελο
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από katsar Προβολή μηνύματος
    Έχεις εμπειρία με τέτοια μοτοσυκλέτα 600κε;
    Καθολου
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    Όλα είναι θέμα βάθους.
    τσέπης και νιονιού.
    Σα το αγγούρι ένα πράμα, άλλος το τρώει και δροσίζεραι και άλλος το τρώει και ζορίζεται.
    Ναι σιγουρα οποιος εχει λεφτα δεν τον νοιαζει και 1000αρι να χει καθημερινο,πετυχα ενα παιδι στο φαναρι με bmws1000rr μου λεγε οτι το χε καθημερινο το μηχανακι

  6. #6
    ο γ@μω τα κυβικα σας... Το avatar του/της mikes
    Εγγραφή
    18/11/2009
    Μηνύματα
    3.333
    εγω λεω να κρατησεις το 125 για τις καθημερινες σου μετακινησεις και να παρεις το 600 για να κανεις τη κ@@λα σου τα σκ..

    καποια φεγγαρια ειχα ενα 4κυλινδρο 600 "τυπου ss" (κλικ εδω για να το δεις) για τις βολτες και τα ταξιδια,
    καθως και ενα yamaha ybr 250 για τις καθημερινες μου μετακινησεις.. τωρα εχω ενα cbf 500 που τα κανω ολα.. παμε να σου
    κανω μια αναλυση των παγιων ετησιων εξοδων τους, χωρις τα εξτρα εξοδα (βενζινες-διοδια) των εκδρομων και ταξιδιων του μεγαλου,
    καθως αυτα ποικοιλουν αναλογα τη διαδρομη.. επισης δεν βαζω ουτε τα εξοδα συντηρησης καθως και αυτα ποικιλουν απο μηχανη σε μηχανη

    TRIUMPH TT 600:
    ασφαλεια 200 το χρονο
    τελη 55 το χρονο

    YAMAHA YBR 250
    ασφαλεια 160 το χρονο
    τελη 22 το χρονο
    βενζινες 10 την εβδομαδα => 520 το χρονο

    ΣΥΝΟΛΟ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΑ ΔΥΟ: 957 ΤΟ ΧΡΟΝΟ


    HONDA CBF 500
    ασφαλεια 170 το χρονο
    τελη 55 το χρονο
    βενζινες 20 την εβδομαδα => 1040 το χρονο

    ΣΥΝΟΛΟ ΜΟΝΟ ΤΟΥ ΤΟ 500ΑΡΙ: 1265 ΤΟ ΧΡΟΝΟ

    βλεπεις τη διαφορα? με ενα μικρο για καθημερινο και ενα μεσαιο για βολταδικο
    εισαι 300+ ευρω κατω το χρονο απ'οτι να χρησιμοποιεις το μεσαιο για τα παντα..
    με αυτα τα λεφτα μπορεις να καλυψεις καποια συντηριση (λαστιχα, σερβις) του ενος απ'τα δυο..
    τα εξτρα εξοδα για βολτες ταξιδια, ειτε στη μια περιπτωση ειτε στην αλλη, τα ιδια θα ειναι..

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.031
    Τα Supersport είναι φτιαγμένα για να οδηγούνται γρήγορα.Σε οποιαδήποτε άλλη περίπτωση δεν αξίζουν και ταλαιπωρούν τον αναβάτη σε όλα τα επίπεδα όντας μηχανήματα ειδικής χρήσης.Σαφέστατα δεν αξίζει λοιπόν να χρησιμοποιείται σαν παπί.
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της rainmike
    Εγγραφή
    31/05/2015
    Μηνύματα
    1.260
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vour55 Προβολή μηνύματος
    Ειμαι λιγο μπερδεμενος τελευταια σκοπευω αμεσα να δωσω το cbr 125 μου και να παρω μια ninja 250,θελω το κατι εξτρα σαν δυναμη και εμφανισιακα μου αρεσει πολυ,το θεμα ειναι οτι πολλοι μου λενε οτι θα ειναι αργο και αυτο και θα το βαρεθεις παρε 600,και εχω επηρεαστει αρκετα,να σας πω οτι μου αρεσουν μονο supersport μηχανες,το θεμα ειναι οτι δεν ξερω ποσες φορες θα χρησιμοποιω το γκαζι της 600αρας δηλαδη δεν τρελενομαι να το παταω τερμα,τελευταια το ξανασκεφτομαι μπας και κρατησω το cbr ακομα και μαζεψω λεφτα για 600αρα,αλλα ποια ειναι τα εξτρα εξοδα που θα εχει καποιος αν το 600αρι το χει σαν παπι?Ποιες οι διαφορες ξερω εγω μιας Vstrom 650 cbr 600 στα εξοδα?
    Δεν αξίζει η αλλαγή,εκτός και αν η εμφάνιση του ninja σου αρέσει τόσο πολύ.Αν πρέπει να κρατήσεις ένα μηχανάκι θα πρότεινα ένα γυμνό 600 αράκι ,κατα προτίμηση
    δικύλινδρο.Και διαφορά σε αίσθηση θα δεις και στην πόλη θα πηγαίνεις μια χαρά και τις βόλτες σου θα κάνεις.

  9. #9
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.099
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mikes Προβολή μηνύματος
    TRIUMPH TT 600:
    ασφαλεια 200 το χρονο
    τελη 55 το χρονο

    YAMAHA YBR 250
    ασφαλεια 160 το χρονο
    τελη 22 το χρονο
    βενζινες 10 την εβδομαδα => 520 το χρονο

    ΣΥΝΟΛΟ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΑ ΔΥΟ: 957 ΤΟ ΧΡΟΝΟ


    HONDA CBF 500
    ασφαλεια 170 το χρονο
    τελη 55 το χρονο
    βενζινες 20 την εβδομαδα => 1040 το χρονο

    ΣΥΝΟΛΟ ΜΟΝΟ ΤΟΥ ΤΟ 500ΑΡΙ: 1265 ΤΟ ΧΡΟΝΟ

    βλεπεις τη διαφορα? με ενα μικρο για καθημερινο και ενα μεσαιο για βολταδικο
    εισαι 300+ ευρω κατω το χρονο απ'οτι να χρησιμοποιεις το μεσαιο για τα παντα..
    με αυτα τα λεφτα μπορεις να καλυψεις καποια συντηριση (λαστιχα, σερβις) του ενος απ'τα δυο..
    τα εξτρα εξοδα για βολτες ταξιδια, ειτε στη μια περιπτωση ειτε στην αλλη, τα ιδια θα ειναι..
    Το ΤΤ το κινούσες σπρωχτό; Καταλαβαίνεις ότι δεν είναι δυνατόν ένα 600 και ένα 250 συνδυαστικά να κοστίζουν λιγότερο από ένα 500 ε;
    Life begins at 45°.

  10. #10
    Ο πυγολαμπιδας! Το avatar του/της ΟΚΤΑΝΙΟ
    Εγγραφή
    14/07/2005
    Μηνύματα
    1.191
    Τα 5 τελευταία παπάκια που ειχα:
    Cbr600rr 07
    R1 99
    R1 04
    R1 07
    Rsv mille Factory 04
    Και τωρα
    Rsv4 Factory 09 Aprc mod


    Ελπίζω να καταλαβαίνεις τι εννοώ
    Οσο και να την τιναξεις, η τελευταια σταγονα θα μεινει στο σωβρακο.....

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της johnnybond
    Εγγραφή
    22/05/2019
    Μηνύματα
    120
    Σε περίπτωση που θέλεις να έχεις μόνο ένα μοτό για τα πάντα βάλε στο μενού τα δυνατότερα δικυλινδα "τύπου-look ss" που καλύπτονται με το Α2 (ninja 300-400, r3 και cbr 500r)

    Με κάποιο από αυτά πιστεύω θα βρεις την ισορροπία που θέλεις και δεν θα ξεφύγεις και σε έξοδα.

  12. #12
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.710
    Το 1000 είναι πιο βολικό από 600 στην πόλη. Έχει κ ροπή...
    Ride(s) the wind of change...

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της peterTHErider
    Εγγραφή
    16/12/2008
    Μηνύματα
    1.586
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Το ΤΤ το κινούσες σπρωχτό; Καταλαβαίνεις ότι δεν είναι δυνατόν ένα 600 και ένα 250 συνδυαστικά να κοστίζουν λιγότερο από ένα 500 ε;
    πιθανα να γινεται.αν το 90% των χιλομετρων ειναι με το 250 και το 10% με το 600.γιατι μην το βλεπεις 250+600>500.αλλα 250*0.9+600*0.1<500*1.
    ενταξει καταλαβαινεις τι θελω να πω.σιγουρα ειναι και αλλοι παραγοντες στην εξισωση.(κοστος ελαστικων-σερβις κλπ).
    αλλα σκεψου να εχω 1000αρι σουπερ και ενα παπι 110.αν κανω ολες τις καθημερινες μου μετακινησεις με την παπια και το αλλο για μια βολτα ανα 2 σκ θα μου κοστιζουν λιγοτερο απο ενα 600 καθημερινο και βολτα.μπορει να λεω και μαλακιες.
    αν δεν κοιτας εκει που πας...θα πας εκει που κοιτας!

  14. #14
    Μέλος
    Εγγραφή
    18/06/2020
    Μηνύματα
    36
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mikes Προβολή μηνύματος
    εγω λεω να κρατησεις το 125 για τις καθημερινες σου μετακινησεις και να παρεις το 600 για να κανεις τη κ@@λα σου τα σκ..

    καποια φεγγαρια ειχα ενα 4κυλινδρο 600 "τυπου ss" (κλικ εδω για να το δεις) για τις βολτες και τα ταξιδια,
    καθως και ενα yamaha ybr 250 για τις καθημερινες μου μετακινησεις.. τωρα εχω ενα cbf 500 που τα κανω ολα.. παμε να σου
    κανω μια αναλυση των παγιων ετησιων εξοδων τους, χωρις τα εξτρα εξοδα (βενζινες-διοδια) των εκδρομων και ταξιδιων του μεγαλου,
    καθως αυτα ποικοιλουν αναλογα τη διαδρομη.. επισης δεν βαζω ουτε τα εξοδα συντηρησης καθως και αυτα ποικιλουν απο μηχανη σε μηχανη

    TRIUMPH TT 600:
    ασφαλεια 200 το χρονο
    τελη 55 το χρονο

    YAMAHA YBR 250
    ασφαλεια 160 το χρονο
    τελη 22 το χρονο
    βενζινες 10 την εβδομαδα => 520 το χρονο

    ΣΥΝΟΛΟ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΑ ΔΥΟ: 957 ΤΟ ΧΡΟΝΟ


    HONDA CBF 500
    ασφαλεια 170 το χρονο
    τελη 55 το χρονο
    βενζινες 20 την εβδομαδα => 1040 το χρονο

    ΣΥΝΟΛΟ ΜΟΝΟ ΤΟΥ ΤΟ 500ΑΡΙ: 1265 ΤΟ ΧΡΟΝΟ

    βλεπεις τη διαφορα? με ενα μικρο για καθημερινο και ενα μεσαιο για βολταδικο
    εισαι 300+ ευρω κατω το χρονο απ'οτι να χρησιμοποιεις το μεσαιο για τα παντα..
    με αυτα τα λεφτα μπορεις να καλυψεις καποια συντηριση (λαστιχα, σερβις) του ενος απ'τα δυο..
    τα εξτρα εξοδα για βολτες ταξιδια, ειτε στη μια περιπτωση ειτε στην αλλη, τα ιδια θα ειναι..
    Μαρεσει να κυκλοφοραω καθε μερα με κατι που να μου αρεσει και να το το γουσταρω δεν με φτιαχνει να πηγαινω με παπι και μονο σκ να βγαζω το 600αρι
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billy84 Προβολή μηνύματος
    Τα Supersport είναι φτιαγμένα για να οδηγούνται γρήγορα.Σε οποιαδήποτε άλλη περίπτωση δεν αξίζουν και ταλαιπωρούν τον αναβάτη σε όλα τα επίπεδα όντας μηχανήματα ειδικής χρήσης.Σαφέστατα δεν αξίζει λοιπόν να χρησιμοποιείται σαν παπί.
    Προφανως για αυτο και ρωταω
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από rainmike Προβολή μηνύματος
    Δεν αξίζει η αλλαγή,εκτός και αν η εμφάνιση του ninja σου αρέσει τόσο πολύ.Αν πρέπει να κρατήσεις ένα μηχανάκι θα πρότεινα ένα γυμνό 600 αράκι ,κατα προτίμηση
    δικύλινδρο.Και διαφορά σε αίσθηση θα δεις και στην πόλη θα πηγαίνεις μια χαρά και τις βόλτες σου θα κάνεις.
    Καλα σιγουρα εμφανισιακα δειχνει πιο ωραιο το ninja Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	ferrykristian27_77200160_353420155526070_5080199343250071210_n.jpg 
Προβολές:	332 
Μέγεθος:	107,8 KB 
ID:	419173
    αλλα μιας και δεν το εχω οδηγησει δεν εχω αποψη οποτε καταληγω στο το να το παρω και αν δω οτι θελω παραπανω παιρνω 600αρι,δεν μου αρεσει κατι αλλο εκτος απο supersport μονο το z750

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΟΚΤΑΝΙΟ Προβολή μηνύματος
    Τα 5 τελευταία παπάκια που ειχα:
    Cbr600rr 07
    R1 99
    R1 04
    R1 07
    Rsv mille Factory 04
    Και τωρα
    Rsv4 Factory 09 Aprc mod


    Ελπίζω να καταλαβαίνεις τι εννοώ
    Δυνατα παπια

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από johnnybond Προβολή μηνύματος
    Σε περίπτωση που θέλεις να έχεις μόνο ένα μοτό για τα πάντα βάλε στο μενού τα δυνατότερα δικυλινδα "τύπου-look ss" που καλύπτονται με το Α2 (ninja 300-400, r3 και cbr 500r)

    Με κάποιο από αυτά πιστεύω θα βρεις την ισορροπία που θέλεις και δεν θα ξεφύγεις και σε έξοδα.
    Νταξει σκοπευα να βαλαω φουλ εξατμιση ,φιλτρο κτλ στο ninja φτανει κοντα στα επιπεδα σε αυτα τα μηχανακια,επισης δεν ξερω παρα ειναι ακριβα με 4000 χιλιαρικα παιρνεις καλο 600αρι

  15. #15
    Μέλος
    Εγγραφή
    18/06/2020
    Μηνύματα
    36
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DoctoR_k6 Προβολή μηνύματος
    Το 1000 είναι πιο βολικό από 600 στην πόλη. Έχει κ ροπή...
    Ρε λες?

Σελίδα 1 από 6 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 07/12/2015, 13:21
  2. Τι μπορείς να κάνεις με ένα μπαλάκι...
    από manhunter στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 10/02/2010, 13:42
  3. πως να σου γαμουν τη ψυχολογια!και να εχεις μετα στενη επαφη με καδο!
    από wolfman13 στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 25/10/2004, 08:27
  4. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 11/12/2003, 13:19

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF