Σελίδα 4 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 76

Θέμα: Έπαθα λάστιχο. Και τώρα τι;

  1. #46
    Μέλος
    Εγγραφή
    06/04/2020
    Μηνύματα
    66
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nikonian Προβολή μηνύματος
    Το 2002 φορούσα κάτι michelin σε ένα Fazer. Το πρώτο καρφί το έφτιαξα επί τόπου με κορδόνι. Το δεύτερο το ίδιο, το τρίτο σε βουλκανιζατέρ και πάλι με κορδόνι, το τέταρτο επίσης. Μέχρι και με το τρίτο κορδόνι πήγαινα με 200+.
    Μετά το τέταρτο δεν πέρασα τα 200. Ήμουν κότα.

    Αδελφέ, αυτό που πάτησες δεν προχωράει βαθιά. Αν σε μια μέρα δεν έχει γίνει πίτα, εγώ θα το ξεχνούσα.

    Αν πάλι γίνει πίτα... κορδόνι. Τώρα ξέρεις. Θα έχεις και άλλα τρία "κανονάκια".
    Κατατοπιστικότατος...
    Σας ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια....

  2. #47
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από viper1 Προβολή μηνύματος
    Μήπως να άλλαζες δρόμο σε διαφορετικό χωρίς καρφιά?
    Τον καθάρισα τον δρόμο. Δεν άφησα κανένα καρφί για τους άλλους.
    " Ήταν μια κοινωνική προσφορά από nikonian"

  3. #48
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/08/2011
    Μηνύματα
    538
    Ξεθάβω λίγο το θέμα...

    Την Δευτέρα το πρωί κατέβαινα Αθήνα από Εύβοια με 120 - 140 με το cb 500χ. Κάπου στον Άγιο Στέφανο κάτι άκουσα σαν χτύπημα χωρίς να νιώσω κάτι στο τιμόνι. Φοραγα ωτοασπίδες και δεν μου ήταν καθαρό. Λίγο ποιο κάτω στην μεταμόρφωση είχε λίγο κίνηση και έκοψα ταχύτητα και αμέσως ένιωσα την μηχανή να έχει μια αστάθεια πρόλαβα έπιασα δεξιά και είδα ότι είχα μπροστινό λάστιχο.

    Το φόρτωσα με οδική και το πήγα σε βουλκανιζατερ. Τα παιδιά εκεί δεν ασχολήθηκαν πάνω από 2 λεπτά με το κορδόνι (βίδα ή προκα δεν βρήκαν).. Έμεινα έκπληκτος από την χρέωση των 30 ευρώ με την απόδειξη για την επισκευή μιας και όταν πηγαίνω το αμάξι εκεί για λάστιχο ενώ κάνουν πολλαπλάσιο χρόνο για την επισκευή του μου παίρνουν λιγότερα. Είναι δυνατόν να χρεώνεται τόσο ακριβά μια τόσο σύντομη επισκευή;

  4. #49
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mia_zoi_kawa Προβολή μηνύματος
    Ξεθάβω λίγο το θέμα...

    Την Δευτέρα το πρωί κατέβαινα Αθήνα από Εύβοια με 120 - 140 με το cb 500χ. Κάπου στον Άγιο Στέφανο κάτι άκουσα σαν χτύπημα χωρίς να νιώσω κάτι στο τιμόνι. Φοραγα ωτοασπίδες και δεν μου ήταν καθαρό. Λίγο ποιο κάτω στην μεταμόρφωση είχε λίγο κίνηση και έκοψα ταχύτητα και αμέσως ένιωσα την μηχανή να έχει μια αστάθεια πρόλαβα έπιασα δεξιά και είδα ότι είχα μπροστινό λάστιχο.

    Το φόρτωσα με οδική και το πήγα σε βουλκανιζατερ. Τα παιδιά εκεί δεν ασχολήθηκαν πάνω από 2 λεπτά με το κορδόνι (βίδα ή προκα δεν βρήκαν).. Έμεινα έκπληκτος από την χρέωση των 30 ευρώ με την απόδειξη για την επισκευή μιας και όταν πηγαίνω το αμάξι εκεί για λάστιχο ενώ κάνουν πολλαπλάσιο χρόνο για την επισκευή του μου παίρνουν λιγότερα. Είναι δυνατόν να χρεώνεται τόσο ακριβά μια τόσο σύντομη επισκευή;
    Οχι.Ειναι αισχροκέρδεια!
    καθε μερα ...νεα μερα.

  5. #50
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.263
    Δεν έχω βάλει ποτέ κορδόνι σε μηχανάκι. Σε αμάξι από 5 έως 7€ και μια φορά σε ένα βουλκανιζατέρ στο Χαλάνδρι δε μου πήρε τίποτα! Του άφησα με το ζόρι ένα τάλιρο.
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  6. #51
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.480
    Τρεις φορές μου έχει σκάσει πίσω λάστιχο στο αμάξι τα τελευταία 5 χρόνια. Τη μία φορά ήταν βαλβίδα. Μου είχε βάλει μεταχειρισμένη στην αλλαγή ελαστικών ο βουλκανιζατεράς, είχα δει το λάστιχό της να ξεραίνεται, αλλά σκέφθηκα ότι θα αντέξει. Ε, δεν άντεξε παρά μερικές εβδομάδες. 10€ η αλλαγή της στο Μαρούσι.

    Άλλες δύο φορές βρήκα βίδα. Την πρώτη φορά ήταν εσωτερικά του τροχού, διαγωνίως, σχεδόν στο πλάι. Απορούσα πώς μπήκε εκεί. 10€ για μακαρόνι στην Αργυρούπολη, αλλά με αφαίρεση του τροχού από το αμάξι και έλεγχο σε λεκάνη νερού.

    Η τρίτη φορά ήταν πριν από 3 εβδομάδες. Μπήκα για 300 μέτρα μέτρα σε ένα χωματόδρομο στο Μενίδι (άτιμο Google Maps) και βγαίνοντας άκουσα τακ-τακ, κατά την κύλιση. Κανένα πετραδάκι σκέφτομαι. Ήταν όμως πιο έντονος, έκανα 500 μέτρα μέχρι να το πάρω απόφαση να το ελέγξω. Είχε καρφωθεί βίδα στη μέση του πίσω ελαστικού, στο πιο χοντρό του μέρος. Βγάζω σταυροκατσάβιδο Knippex και σκέφτομαι ότι μάλλον τη γλίτωσα, διότι είναι στο παχύ μέρος του πέλματος. Μία-δύο στροφές στη βίδα και φσσσσσσσσσσσσσσς. Την γκζαναβιδώνω και πάω σε γειτονικό βουλκανιζατέρ (μπράβο Google Maps ). 5€ για μακαρόνι, 3 λεπτά υπόθεση για το βουλκανιζατερά. Αυτό πιστεύω ότι θα το γλίτωνα αν σταματούσα αμέσως μόλις άκουγα το θόρυβο, πριν μπει βαθιά η βίδα.

    Πάντως τα 30€ που σε χρέωσαν για το μακαρόνι είναι τραγικά. Μήπως είπες και σε αυτούς ότι έχεις κερδίσει το τζόκερ; Κανονικά 10€ χρεώνουν σε αμάξι, αν αφαιρέσουν τον τροχό από τη ζάντα για να τοποθετήσουν εσωτερικό μπάλωμα.
    Τελευταία τροποποίηση από νεοσσός; 03/08/2021 στις 09:56.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  7. #52
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.590
    Κανά φιλάκι σου έδωσαν τουλάχιστον ή κατευθείαν ακουμπημα;

    Με αφορμή το πάθημα του μια__ζωη_καβα, ένα σετακι με κορδόνια και σουβλιά έχει 20λιγα ευρώ. Απολύτως απαραίτητο για κάτω από τη σέλα.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  8. #53
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    Έχετε και το νού σας όσοι έχουμε διαιρούμενες δαγκάνες.
    Δεύτερη φορά σε έξι μήνες που πετυχαίνω δαγκάνες να ανοιγοκλείνουν με το πάτημα του φρένου
    γιατί ο γνώστης βουλκανιζατερας ήθελε να δουλέψει με άνεση..

  9. #54
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.590
    Τι λες ωρε; Δεν έσφιξε σωστά τις δαγκάνες και άνοιξαν σα καρπούζα;;;;;
    Αυτό εκτός από ξύλο σηκώνει και μήνυση!
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  10. #55
    Dog Days Are Over Το avatar του/της giorgosb
    Moderator
    Εγγραφή
    06/01/2014
    Μηνύματα
    1.063
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    Με αφορμή το πάθημα του μια__ζωη_καβα, ένα σετακι με κορδόνια και σουβλιά έχει 20λιγα ευρώ. Απολύτως απαραίτητο για κάτω από τη σέλα.
    Το κακό με το κιτ επισκευής με αμπούλες, είναι ότι δεν συστήνεται να αποθηκεύεται κάτω από την σέλα λόγω θερμοκρασιών.

    Αναγκάζεσαι δλδ να κουβαλάς και το κομπρεσεράκι της Xiaomi..

  11. #56
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    Τι λες ωρε; Δεν έσφιξε σωστά τις δαγκάνες και άνοιξαν σα καρπούζα;;;;;
    Αυτό εκτός από ξύλο σηκώνει και μήνυση!
    Για να μην ταλαιπωρηθεί να λασκάρει τις βάσεις τους στο μπροστινό, λύνει τις δαγκάνες!
    Ζεστές και ωραίες.
    Αν πετύχει τα Nm που θέλουν οκ, αν όχι πετάγομαι εγώ να κυνηγάω τον κάθε φίλο ουρλιάζοντας
    ότι οι δαγκάνες του κάνουν το pac man στους δίσκους..

    Σκηνές απείρου κάλους, να νομίζει ο άλλος ότι είμαι πειρατής, κλέφτης, πλασιέ, μεχρι να καταλάβει ότι:
    είναι λυμένες οι δαγκάνες σου! ανοιγοκλείνουν!

  12. #57
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.949
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από giorgosb Προβολή μηνύματος
    Το κακό με το κιτ επισκευής με αμπούλες, είναι ότι δεν συστήνεται να αποθηκεύεται κάτω από την σέλα λόγω θερμοκρασιών.

    Αναγκάζεσαι δλδ να κουβαλάς και το κομπρεσεράκι της Xiaomi..
    Ή προσθέτεις την οδική βοήθεια στην ασφάλεια...

  13. #58
    Dog Days Are Over Το avatar του/της giorgosb
    Moderator
    Εγγραφή
    06/01/2014
    Μηνύματα
    1.063
    Οδική εννοείται, πρέπει να υπάρχει πάντα. Στην περίπτωση όμως που τύχει κάτι σε ένα μικρό νησί πχ καλό θα ήταν να μπορείς να το αντιμετωπίσεις..

  14. #59
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.654
    Υπ' οψιν οτι η τοποθετηση "κορδονιου" μπορει να φαινεται απλη και ευκολη αλλα οταν την κανεις για πρωτη φορα κατω απο τον ήλιο σε κανενα κατσικοδρομο με την συνεπιβατισσα να σου λεει "εγω κατεβαινω beach-bar για μοχιτο γιατι ζεσταθηκα που σε βλεπω να παλευεις με το σουβλι", παιζει και να θες να μαμησεις το συμπαν..
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  15. #60
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.263
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από OldMan Προβολή μηνύματος
    Υπ' οψιν οτι η τοποθετηση "κορδονιου" μπορει να φαινεται απλη και ευκολη αλλα οταν την κανεις για πρωτη φορα κατω απο τον ήλιο σε κανενα κατσικοδρομο με την συνεπιβατισσα να σου λεει "εγω κατεβαινω beach-bar για μοχιτο γιατι ζεσταθηκα που σε βλεπω να παλευεις με το σουβλι", παιζει και να θες να μαμησεις το συμπαν..
    Εκεί παρατάς μηχανάκι και συνεπιβάτισσα και πας εσύ στην παραλία να βρεις άλλα κορδόνια και στο πΛι όλα
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

Σελίδα 4 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Και τώρα τι κάνουμε... Στέλιο μου;;;;
    από alximistis στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 131
    Τελευταίο μήνυμα: 10/07/2018, 20:18
  2. Και τώρα τι κάνουμε... Πανο μου?
    από zephyr1 στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 15/10/2007, 16:08
  3. Και τώρα τι κάνω ???
    από THEOD στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 16/06/2005, 17:32
  4. Και Τωρα Τι??????
    από koursaros7 στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 03/06/2005, 19:45

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF