Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 34

Θέμα: Πίσω γρανάζι με λιγότερα δόντια - τι πρόκειται να συμβεί άραγε?

  1. #1

    Πίσω γρανάζι με λιγότερα δόντια - τι πρόκειται να συμβεί άραγε?

    Μηχανή Kawasaki Versys με OEM γρανάζια 15 εμπρός / 46 πίσω.

    (Πιστεύω ότι τα παρακάτω ισχύουν και σε Vstrom 650, HONDA 650/700 και πολλές άλλες μηχανές)

    Χθες λοιπόν έκανα μια μεγάλη διαδρομή στην Αττική οδό με χρήση του GPS και μέτρησα τις αποκλίσεις του ταχύμετρου. Από τα 80χ/ω και πάνω το κοντέρ του Versys γίνεται πολύ αισιόδοξο και έχει απόκλιση +10 χ/ω. Δηλαδή, Versys : 110χ/ω vs GPS:100χ/ω. Δεν είχα καμιά αμφιβολία ότι είναι βλαμένο, αλλά δεν περίμενα και τόσο μεγάλη απόκλιση. Επειδή λοιπόν θέλω να βελτιώσω επίσης και την οδηγική συμπεριφορά του, αποφάσισα να αλλάξω το πίσω γρανάζι από 46 δόντια σε 43 δόντια (χωρίς αλλαγή του εμπρός γραναζιού) όπου αναμένω ότι :

    - θα μου διορθώσει το ταχύμετρο και ευελπιστώ ότι θα βλέπω την ίδια ταχύτητα με αυτή που καταγράφει το GPS
    - θα μακρύνουν αρκετά οι αλλαγές ( θα μακρύνουν κατά 7%). Καλύτερα νομίζω, γιατί το Versys έχει ήδη κοντές σχέσεις ( μετά από τόσα χρόνια που το οδηγώ ακόμα προσπαθώ να ανεβάζω από 6η ..ψάχνοντας για 7η !!! )
    - θα χάσω λίγες στροφές στο WOT αλλά θα κερδίσω σίγουρα σε ταχύτητα στις ίδιες στροφές, ίσως και σε καύσιμα.
    - Τέλος, πιστεύω ότι θα βελτιωθεί σημαντικά η χρήση στην πόλη. Κάτι μου λέει ότι αντί για 1η ,2α, 3η, 4η (46 δόντια) θα κινούμαι ταχύτερα και καλύτερα, αλλά με 1η,2α και 3η (43 δόντια).

    Εσεις τι λέτε ? Θα ήθελα την γνώμη όσων το έχουν δοκιμάσει
    Τελευταία τροποποίηση από costas_versys; 28/06/2020 στις 00:22.

  2. #2
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.007
    απο που μετραει την ταχυτητα το μηχανακι σου,απο τον μπροστα ή απο τον πισω τροχο?
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  3. #3
    Εχει αισθητήρα στο εμπρός γρανάζι. Ηταν και ο λόγος που δεν προτίμησα να μεγαλώσω το εμπρός αλλά να αλλάξω μόνο το πίσω

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Volpad
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    962
    Πάντως το ότι σου δείχνει 10 χιλιόμετρα στα 100 λάθος, δεν είναι λόγος να αλλάξεις γραναζωμα...
    Άμα θες να το κάνεις για οικονομία, κάντο. Αλλά διαφορά θα δεις σε ταξίδια. Μέσα στη πόλη θα αναγκαστείς να οδηγείς μια ταχύτητα κάτω, σε ψηλότερες στροφές, γιατί θα έχεις χάσει ροπή.

    Δεν ξέρω αν αξίζει. Προσωπικά δεν θα το έκανα στο versys.
    Επίσης προσωπικά βέβαια, δεν με νοιάζει τι λέει το κοντέρ.
    Παρά πάρα πολύ σπάνια κοιτάω την ταχύτητα με την οποία πάω.
    Συνήθως όταν ξέρω ότι έχει καμερα και πρέπει να κόψω...

  5. #5
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    Λογικά θα ερθει εκει που το υπολογίζεις, ίσως να εχεις ελαχιστη απόκλιση.
    Δες το παρακάτω (green stock, orange 43, red 40)
    https://www.gearingcommander.com/gc_graph4.htm

  6. #6
    Μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2014
    Μηνύματα
    338
    Όταν λέμε μετράει από το μπροστά γρανάζι εννοούμε από τον άξονα,οπότε κ το μπροστά να άλλαζες θα είχες το ίδιο αποτέλεσμα.. Μετράει τις στροφές του άξονα που βιδωνει το μπροστά γρανάζι...Για να καταλάβεις αν αφαιρέσεις τα αλυσιδογραναζα κ βάλεις την μηχανή να δουλέψει με ταχύτητα,το ταχύμετρο θα δείχνει τα χιλιόμετρα ενώ η μηχανή θα είναι ακίνητη..
    Τελευταία τροποποίηση από dorso; 28/06/2020 στις 16:16.

  7. #7
    Μην κανεις τετοια αλλαγη αν ειναι και καθημερηνο οχημα .
    Θα χασεις ροπη χαμηλα .
    Εδω εμεις κοιταγαμε και τα κοντεναμε .Μονο κατι πιτσιρικαδες με παπια τα μακραινουν ψαχνοντας την τελικη καπου στα 90χμλ/ω.

  8. #8
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από costas_versys Προβολή μηνύματος
    Μηχανή Kawasaki Versys με OEM γρανάζια 15 εμπρός / 46 πίσω.

    (Πιστεύω ότι τα παρακάτω ισχύουν και σε Vstrom 650, HONDA 650/700 και πολλές άλλες μηχανές)

    Χθες λοιπόν έκανα μια μεγάλη διαδρομή στην Αττική οδό με χρήση του GPS και μέτρησα τις αποκλίσεις του ταχύμετρου. Από τα 80χ/ω και πάνω το κοντέρ του Versys γίνεται πολύ αισιόδοξο και έχει απόκλιση +10 χ/ω. Δηλαδή, Versys : 110χ/ω vs GPS:100χ/ω. Δεν είχα καμιά αμφιβολία ότι είναι βλαμένο, αλλά δεν περίμενα και τόσο μεγάλη απόκλιση. Επειδή λοιπόν θέλω να βελτιώσω επίσης και την οδηγική συμπεριφορά του, αποφάσισα να αλλάξω το πίσω γρανάζι από 46 δόντια σε 43 δόντια (χωρίς αλλαγή του εμπρός γραναζιού) όπου αναμένω ότι :

    - θα μου διορθώσει το ταχύμετρο και ευελπιστώ ότι θα βλέπω την ίδια ταχύτητα με αυτή που καταγράφει το GPS
    - θα μακρύνουν αρκετά οι αλλαγές ( θα μακρύνουν κατά 7%). Καλύτερα νομίζω, γιατί το Versys έχει ήδη κοντές σχέσεις ( μετά από τόσα χρόνια που το οδηγώ ακόμα προσπαθώ να ανεβάζω από 6η ..ψάχνοντας για 7η !!! )
    - θα χάσω λίγες στροφές στο WOT αλλά θα κερδίσω σίγουρα σε ταχύτητα στις ίδιες στροφές, ίσως και σε καύσιμα.
    - Τέλος, πιστεύω ότι θα βελτιωθεί σημαντικά η χρήση στην πόλη. Κάτι μου λέει ότι αντί για 1η ,2α, 3η, 4η (46 δόντια) θα κινούμαι ταχύτερα και καλύτερα, αλλά με 1η,2α και 3η (43 δόντια).

    Εσεις τι λέτε ? Θα ήθελα την γνώμη όσων το έχουν δοκιμάσει
    Αν σου φαινεται κοντο το γραναζωμα τωρα, τοτε μαλλον θα σε βολεψει το 43ρι. Θα μακρυνει ομως και το μεταξονιο κατα 12 περιπου χιλιοστα που δεν ειναι διολου αμελητεο, στην πρωτη βολτα ειδικα θα νομισεις πως οδηγας αλλο μηχανακι. Σε καθε περιπτωση βεβαιωσου πως οι ρεγουλατοροι εχουν χωρο να παρουν αυτα τα 12 χιλιοστα.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  9. #9
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Volpad Προβολή μηνύματος
    Πάντως το ότι σου δείχνει 10 χιλιόμετρα στα 100 λάθος, δεν είναι λόγος να αλλάξεις γραναζωμα...
    ..
    Δεν με ενδιαφέρει και τόσο για το τι λέει το κοντέρ. Αυτή ήταν η αφορμή. Κυρίως θέλω να μακρύνω λίγο τις σχέσεις

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    Δες το παρακάτω (green stock, orange 43, red 40)
    Σε ευχαριστώ

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Lioulios Προβολή μηνύματος
    Μην κανεις τετοια αλλαγη αν ειναι και καθημερηνο οχημα . Θα χασεις ροπη χαμηλα .
    Αυτό ακριβώς με προβληματίζει. Το τι θα χάσω. Εαν πράγματι η ροπή είναι τελείως πεσμένη τότε πράγματι θα είναι ο μόνος λόγος για να μην το κάνω.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    .. βεβαιωσου πως οι ρεγουλατοροι εχουν χωρο να παρουν αυτα τα 12 χιλιοστα.
    Το τσέκαρα και δεν έχω θέμα. Εχουν το περιθόριο αυτό. Thanks

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.342
    https://www.healtech-electronics.com/shop/sh/

    Έχει ο παπασταυρου στην Καλλιρρόης
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Καλημέρα. Το έχω κάνει και εγώ.Το μηχανάκι μού είχε κοντό γραναζωμα. Η διαφορά σε εμένα είναι ότι είναι μονοκυλινδρο και εξαλειψα λιιιιγο τους κραδασμούς στις ψηλές. Κάντο. Απλά άν σηκώνεις σουζες θα πρέπει να προσπαθείς μετά περισσότερο
    καθε μερα ...νεα μερα.

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.803
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από costas_versys Προβολή μηνύματος
    Aυτό ακριβώς με προβληματίζει. Το τι θα χάσω. Εαν πράγματι η ροπή είναι τελείως πεσμένη τότε πράγματι θα είναι ο μόνος λόγος για να μην το κάνω.
    Για versys δεν ξέρω, αλλά σε ανάλογα πειράματα με το xr με ενόχλησε το άπλωμα των ταχυτήτων γιατί όπως διαπίστωσα
    στο τέλος ,δεν ρύθμιζα την ταχύτητα με το γκάζι αλλά με το κιβώτιο.
    Δηλαδή λειτουργούσα τον κινητήρα σε κάποια περιοχή στροφών και άλλαζα τις ταχύτητες για να πετύχω την ταχύτητα που ήθελα.
    Ενώ με μαμά πήγαινα ας πούμε 20 40 60 80 στην κάθε ταχύτητα χαλαρά και ωραία με μακρύ γρανάζωμα πήγαινα 30 60 90 και τις περισσότερες φορές
    ένιωθα ότι είμαι μιά ταχύτητα πάνω ή μια ταχύτητα κάτω.

  13. #13
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.131
    Προχώρα το,δεν είναι τιποτα σοβαρό και θα αποκομίσεις εμπειρία ιδίοις όμμασι.Το πολυ πολυ αν δε σε ικανοποιεί το ξαναλλάζεις.Αργότερα πάρε και ένα μπροστινό γρανάζι -1 δοντι και παίζε ανάλογα.

  14. #14
    Υπαρχει δηλ καποιος που το εκανε και του αρεσε ;
    Σοβαρα ρωταω . Δεν εχω εμπειρία .
    Εχω κανει μονο το αναποδο και μαλιστα μπρος-πισω και γενικα με πολλους συνδιασμους και κατεληξα να εχω κοντο μηχανακι γιατι ετσι μου αρεσε .Το αναποδο δεν θα το εκανα και να με πληρωνανε .Το λεω και γιατι μιλαμε για το 650 βερσις του φιλου .

  15. #15
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karellen Προβολή μηνύματος
    Προχώρα το,δεν είναι τιποτα σοβαρό και θα αποκομίσεις εμπειρία ιδίοις όμμασι.Το πολυ πολυ αν δε σε ικανοποιεί το ξαναλλάζεις.Αργότερα πάρε και ένα μπροστινό γρανάζι -1 δοντι και παίζε ανάλογα.
    Αυτής της άποψης είμαι και εγώ. Ενας πρόχειρος υπολογισμός φανερώνει ότι τρία δόντια λιγότερα πίσω = με ένα δόντι περισσότερο εμπρός ή αλλιώς 43/15 = 46/16. Αποφάσισα τα 3 δόντια λιγότερα πίσω για να πετύχω εκτός της επιθυμητής μακριάς σχέσης και όσο το δυνατόν διόρθωσης της ακρίβειας του κοντέρ. Αλλιώς θα μπορούσα να κάνω μια ποιό ήπια μείωση πχ με 44 δόντια πίσω, αλλά δεν μου έβγαιναν οι υπολογισμοί !

    Σ¨ημερα θα καταγράψω την κατάσταση με τα stock γρανάζια ώστε μετά την αλλαγή του πίσω γραναζιού να μπορώ να έχω νούμερα & επιδόσεις. Αμα πέσω τόσο έξω και έχω πρόβλημα, επαναφέρω το μαμα γρανάζι των 46 δοντιών.
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Capture.JPG‎  
    Τελευταία τροποποίηση από costas_versys; 28/06/2020 στις 11:32.

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Τι πρόβλημα να έχει άραγε;
    από project.breeze στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 08/11/2006, 12:03
  2. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 27/06/2006, 21:45
  3. Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 02/12/2005, 12:32
  4. Τι τίτλο να βάλω....., Επεσα με 160 χαω....!
    από asmar στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 22/12/2003, 16:28

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF