Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 34

Θέμα: Πίσω γρανάζι με λιγότερα δόντια - τι πρόκειται να συμβεί άραγε?

  1. #16
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από costas_versys Προβολή μηνύματος
    Αυτής της άποψης είμαι και εγώ. Ενας πρόχειρος υπολογισμός φανερώνει ότι τρία δόντια λιγότερα πίσω = με ένα δόντι περισσότερο εμπρός ή αλλιώς 43/15 = 46/16. Αποφάσισα τα 3 δόντια λιγότερα πίσω για να πετύχω εκτός της επιθυμητής μακριάς σχέσης και όσο το δυνατόν διόρθωσης της ακρίβειας του κοντέρ. Αλλιώς θα μπορούσα να κάνω μια ποιό ήπια μείωση πχ με 44 δόντια πίσω, αλλά δεν μου έβγαιναν οι υπολογισμοί !

    Σ¨ημερα θα καταγράψω την κατάσταση με τα stock γρανάζια ώστε μετά την αλλαγή του πίσω γραναζιού να μπορώ να έχω νούμερα & επιδόσεις. Αμα πέσω τόσο έξω και έχω πρόβλημα, επαναφέρω το μαμα γρανάζι των 46 δοντιών.
    Aφού θέλεις να το μακρύνεις δοκιμασέ το, αλλά τα 3 πίσω είναι πολλά. Εγώ θα σου έλεγα να πας απο το 46 στο 44.
    Το να είναι 100% ακριβές το κοντέρ δεν είναι και τόσο χρήσιμο που να είναι κριτήριο.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  2. #17
    Μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2014
    Μηνύματα
    338
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από costas_versys Προβολή μηνύματος
    Αυτής της άποψης είμαι και εγώ. Ενας πρόχειρος υπολογισμός φανερώνει ότι τρία δόντια λιγότερα πίσω = με ένα δόντι περισσότερο εμπρός ή αλλιώς 43/15 = 46/16. Αποφάσισα τα 3 δόντια λιγότερα πίσω για να πετύχω εκτός της επιθυμητής μακριάς σχέσης και όσο το δυνατόν διόρθωσης της ακρίβειας του κοντέρ. Αλλιώς θα μπορούσα να κάνω μια ποιό ήπια μείωση πχ με 44 δόντια πίσω, αλλά δεν μου έβγαιναν οι υπολογισμοί !

    Σ¨ημερα θα καταγράψω την κατάσταση με τα stock γρανάζια ώστε μετά την αλλαγή του πίσω γραναζιού να μπορώ να έχω νούμερα & επιδόσεις. Αμα πέσω τόσο έξω και έχω πρόβλημα, επαναφέρω το μαμα γρανάζι των 46 δοντιών.
    Για ποιο λόγο δεν αλλάζεις το μπροστά που είναι πολύ πιο εύκολη διαδικασία? Κ πιο οικονομική.. Διάβασε λίγο τι σου έγραψα παραπάνω,οποίο κ να αλλάξεις το ίδιο αποτέλεσμα θ έχεις...

  3. #18
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.120
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dorso Προβολή μηνύματος
    Για ποιο λόγο δεν αλλάζεις το μπροστά που είναι πολύ πιο εύκολη διαδικασία? Κ πιο οικονομική.. Διάβασε λίγο τι σου έγραψα παραπάνω,οποίο κ να αλλάξεις το ίδιο αποτέλεσμα θ έχεις...
    Είπε πιο πάνω, το κοντέρ παίρνει σήμα από το εμπρός γρανάζι και αν αλλάξει αυτό θα γίνει κουκουρούκου το κοντέρ, την στιγμή που ο στόχος του είναι να γίνει πιο ακριβές....

    @costas_versys, κάνε ότι είπε ο Άρης (σαπίλας).
    Άλλωστε να ξέρεις ότι όλα μα όλα τα κοντέρ κλέβουν ένα 5 έως 10 τα εκατό προς τα πάνω για ευνόητους λόγους....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  4. #19
    Μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2014
    Μηνύματα
    338
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Είπε πιο πάνω, το κοντέρ παίρνει σήμα από το εμπρός γρανάζι και αν αλλάξει αυτό θα γίνει κουκουρούκου το κοντέρ, την στιγμή που ο στόχος του είναι να γίνει πιο ακριβές....

    @costas_versys, κάνε ότι είπε ο Άρης (σαπίλας).
    Άλλωστε να ξέρεις ότι όλα μα όλα τα κοντέρ κλέβουν ένα 5 έως 10 τα εκατό προς τα πάνω για ευνόητους λόγους....
    Διάβασε λίγο τα μηνύματα μου,μην τον μπερδεύεται..

  5. #20
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.120
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dorso Προβολή μηνύματος
    Διάβασε λίγο τα μηνύματα μου,μην τον μπερδεύεται..
    Σωστός, δεν το είχα δει. Αν ισχύει, τζάμπα κόστος...
    Από την άλλη, ένα δόντι παραπάνω εμπρός είναι 3 λιγότερα (περίπου) πίσω, θα μακρύνει αρκετά και θα κρεμάει φαντάζομαι. Είχα σκεφτεί να το κάνω κι εγώ έναν καιρό στο Πήγασο ελλείψει 6ης overdrive αλλά με απέτρεψαν άλλοι που το δοκίμασαν, στο apriliabikers....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  6. #21
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Lioulios Προβολή μηνύματος
    Υπαρχει δηλ καποιος που το εκανε και του αρεσε ;
    Σοβαρα ρωταω . Δεν εχω εμπειρία .
    Εχω κανει μονο το αναποδο και μαλιστα μπρος-πισω και γενικα με πολλους συνδιασμους και κατεληξα να εχω κοντο μηχανακι γιατι ετσι μου αρεσε .Το αναποδο δεν θα το εκανα και να με πληρωνανε .Το λεω και γιατι μιλαμε για το 650 βερσις του φιλου .
    Δε θα το έκανες ποτέ γιατί απλά δε το χρειαστηκες. Υπάρχουν αρκετοί λόγοι πού μπορεί κάποιος να μακραίνει τις σχέσεις. Οικονομία, ξεκούραση,απαλοιφή κραδασμών (στα μονοκυλινδρα) στις ψιλές....
    καθε μερα ...νεα μερα.

  7. #22
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    .. Εγώ θα σου έλεγα να πας απο το 46 στο 44..
    Κοίταξε, η πρώτη μου σκέψη ήταν να κατέβω μόνο 2 δόντια, δηλαδή από τα 46 στα 44 όπως προτείνεις. Μετά έφτιαξα το πινακάκι για να δω τι πρόκειται να συμβεί με όλους τους συνδυασμούς αλλαγής γραναζιού, είτε εμπρός είτε πίσω. Το παρακάτω πινακάκι, έχει δεξιά την αλλαγή που θα έχω στην ταχύτητα, είτε την αναγραφόμενη στο κοντέρ είτε την πραγματική. Εαν υποθέσουμε λοιπόν ότι κινούμαστε με σταθερές στροφές & ταχύτητα stock 110χ/ω και αλλάζουμε κάθε φορά δόντια στο εμπρός ή το πίσω γρανάζι το ενδιαφέρον είναι ότι το 43 με το 44 επιφέρει μια μεταβολή κατά 2χ/ω ή 0.022. Αυτή την διαφορά την θεώρησα τόσο μικρή που νομίζω ότι στις δοκιμές θα είναι.. μη ανιχνεύσιμη. Κατά τα άλλα, τα 43 δίνουν βελτίωση κατά 7χ/ω, αποτέλεσμα που δεν νομίζω ότι θα σκοτώσει την ροπή της μηχανής, η οποία ως 2κυλινδρο βγαίνει σχετικά χαμηλά.

    Περιμένω να δω εαν τα παραπάνω επιβεβαιωθούν και στην πράξη.

    Πληροφοριακά, το γρανάζι αγοράστηκε ήδη από ebay.uk
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Capture.JPG‎  

  8. #23
    Να συμπληρώσω επίσης ότι η αλλαγή γραναζιού, θα επιφέρει μια μείωση των μεγιστων στροφών (WOT) κατα - 500σ/λ. Το Kawasaki ανεβάζει σήμερα όλες τις στροφές, αλλά ως 2κίλυνδρο δεν είναι ψηλά η μέγιστη ροπή του ούτε και η απόδοση της υποδύναμής του. Ως προς τις στροφές λοιπόν δεν νομίζω ότι στην πράξη θα φτάσω στις μέγιστες στροφές για να καταλάβω αυτή την μείωση και από αυτή την πλευρά .. δεν με ενδιαφέρει κιόλας. Με ενδιαφέρει όμως τι θα συμβεί στην εκκίνηση όπου νομίζω ότι το μικρότερο πίσω γρανάζι θα κάνει αισθητή διαφορά, όχι ότι θα υπάρχει δυσκολία, απλά θα πρέπει να ξεκινώ από στάση με λίγο διαφορετικό τρόπο.

  9. #24
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    04/03/2012
    Μηνύματα
    1.852
    Περισσότερη σημασία από την ακρίβεια του ταχυμέτρου, έχει η ακρίβεια του οδομέτρου (για να ακολουθείς χάρτες, GPS κλπ) . Δεν έχουν πάντα την ίδια απόκλιση και μπορεί φτιάχνοντας το ένα να χαλάσεις το άλλο. Αυτά βέβαια αν ψάχνεις για μεγάλη ακρίβεια.

  10. #25
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/05/2009
    Μηνύματα
    839
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    Αν σου φαινεται κοντο το γραναζωμα τωρα, τοτε μαλλον θα σε βολεψει το 43ρι. Θα μακρυνει ομως και το μεταξονιο κατα 12 περιπου χιλιοστα που δεν ειναι διολου αμελητεο, στην πρωτη βολτα ειδικα θα νομισεις πως οδηγας αλλο μηχανακι. Σε καθε περιπτωση βεβαιωσου πως οι ρεγουλατοροι εχουν χωρο να παρουν αυτα τα 12 χιλιοστα.
    Κοβει ενα κρικο απο την αλυσιδα και το φερνει εκει που ηταν.Δεν ειναι προβλημα αυτο.

  11. #26
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/05/2009
    Μηνύματα
    839
    Το εχω κανει σε δυο μοτο, το πρωτο ενα XT500 που ειχα πριν πολλα χρονια, ηθελα να κατεβασω στροφες στο μοτερ γιατη εκανα χιλιομετρα. Και το δευτερο ειναι σε CB1300 που εχω, οπως λες στα 100 χιλ. χανει 10 χιλ. σχεδον το 99 % σε ολες τις μοτο τοσο χανουν, αλλα του αλλαξα μπροστινο γραναζι, απο 18 σε 19, και με το GPS εδειχνε ακριβος τα ιδια χιλ. σε ολο το φασμα τον χιλιομετρων. Και στα δυο μηχανακια επεσαν 500rpm.

  12. #27
    Το νεο γρανάζι ήλθε από UK, μπήκε στο versys και αρχίσαμε τις βόλτες. Πρώτες εντυπώσεις : ΘΕΤΙΚΟΤΑΤΕΣ

    Διαφορετικό ξεκίνημα με άλλο αμπραγιάρισμα που πρέπει να το συνηθίσω. Μακριές σχέσεις με ωραίο άπλωμα και λίγο ποιό ήπια - γλυκιά επιτάχυνση. Θα έλεγα ότι δεν κατάλαβα απώλεια ροπής, η μηχανή έχει πολύ καλή συμπεριφορά (ίδιο γκάζι, ανεβάζει εύκολα, δεν κατάλαβα κάτι αρνητικό) και θα περιμένω να δω και πως θα πάει δικάβαλη καθώς και πως θα ταξιδέψει με πχ 120-140 χ/ω. Οπως περίμενα στο 0-100χ/ω έχω πλέον μια σχέση λιγότερη

  13. #28
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/05/2009
    Μηνύματα
    839
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από costas_versys Προβολή μηνύματος
    Το νεο γρανάζι ήλθε από UK, μπήκε στο versys και αρχίσαμε τις βόλτες. Πρώτες εντυπώσεις : ΘΕΤΙΚΟΤΑΤΕΣ

    Διαφορετικό ξεκίνημα με άλλο αμπραγιάρισμα που πρέπει να το συνηθίσω. Μακριές σχέσεις με ωραίο άπλωμα και λίγο ποιό ήπια - γλυκιά επιτάχυνση. Θα έλεγα ότι δεν κατάλαβα απώλεια ροπής, η μηχανή έχει πολύ καλή συμπεριφορά (ίδιο γκάζι, ανεβάζει εύκολα, δεν κατάλαβα κάτι αρνητικό) και θα περιμένω να δω και πως θα πάει δικάβαλη καθώς και πως θα ταξιδέψει με πχ 120-140 χ/ω. Οπως περίμενα στο 0-100χ/ω έχω πλέον μια σχέση λιγότερη
    Δεν ειναι τρομερη η διαφορα το ενα δοντι μπροστα , αλλα κανει την δουλεια του, και ειδικα σε ταξιδι, θα πηγαίνει πιο ξεκουραστα το μηχανακι χαμηλωνοντας 500rpm. συν οτι θα σου σεταρει το κοντερ, οτι θα γραφει αυτα θα ειναι τα πραγματικα χιλιομετρα.
    Τελευταία τροποποίηση από andreastwin; 29/07/2020 στις 11:48.

  14. #29
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από costas_versys Προβολή μηνύματος
    Μηχανή Kawasaki Versys με OEM γρανάζια 15 εμπρός / 46 πίσω.

    (Πιστεύω ότι τα παρακάτω ισχύουν και σε Vstrom 650, HONDA 650/700 και πολλές άλλες μηχανές)

    Χθες λοιπόν έκανα μια μεγάλη διαδρομή στην Αττική οδό με χρήση του GPS και μέτρησα τις αποκλίσεις του ταχύμετρου. Από τα 80χ/ω και πάνω το κοντέρ του Versys γίνεται πολύ αισιόδοξο και έχει απόκλιση +10 χ/ω. Δηλαδή, Versys : 110χ/ω vs GPS:100χ/ω. Δεν είχα καμιά αμφιβολία ότι είναι βλαμένο, αλλά δεν περίμενα και τόσο μεγάλη απόκλιση. Επειδή λοιπόν θέλω να βελτιώσω επίσης και την οδηγική συμπεριφορά του, αποφάσισα να αλλάξω το πίσω γρανάζι από 46 δόντια σε 43 δόντια (χωρίς αλλαγή του εμπρός γραναζιού) όπου αναμένω ότι :

    - θα μου διορθώσει το ταχύμετρο και ευελπιστώ ότι θα βλέπω την ίδια ταχύτητα με αυτή που καταγράφει το GPS
    - θα μακρύνουν αρκετά οι αλλαγές ( θα μακρύνουν κατά 7%). Καλύτερα νομίζω, γιατί το Versys έχει ήδη κοντές σχέσεις ( μετά από τόσα χρόνια που το οδηγώ ακόμα προσπαθώ να ανεβάζω από 6η ..ψάχνοντας για 7η !!! )
    - θα χάσω λίγες στροφές στο WOT αλλά θα κερδίσω σίγουρα σε ταχύτητα στις ίδιες στροφές, ίσως και σε καύσιμα.
    - Τέλος, πιστεύω ότι θα βελτιωθεί σημαντικά η χρήση στην πόλη. Κάτι μου λέει ότι αντί για 1η ,2α, 3η, 4η (46 δόντια) θα κινούμαι ταχύτερα και καλύτερα, αλλά με 1η,2α και 3η (43 δόντια).

    Εσεις τι λέτε ? Θα ήθελα την γνώμη όσων το έχουν δοκιμάσει
    Λάθος σκεπτικό φίλε μου...
    Η απόκλιση του κοντέρ είναι εσκεμμένη και κοινό μυστικό σχεδόν σε όλες τις μοτό. Άλλες λιγότερο-άλλες περισσότερο, πάντως ένα σεβαστό κλέψιμο το έχουν όλα... Το γιατί είναι άλλη ιστορία.
    Το να προσπαθήσεις με αλλαγή στο γρανάζωμα να το φέρεις στα ίσια του είναι λάθος προσέγγιση. Το γρανάζωμα το πειράζεις βάσει οδηγικών επιθυμιών και συνθηκών και όχι ως μέσο αποκατάστασης της αλήθειας στο κοντέρ. Χώρια που θα έχεις μετά αντίστροφο πρόβλημα - θα δείχνει μεν αρκετά πιο σωστά το (πάντα αρκετά αισιόδοξο) ταχύμετρο αλλά θα αποκτήσεις μεγάλο σφάλμα στο (συνήθως ακριβέστερο) οδόμετρο...
    Στην πράξη τα περισσότερα σημερινά μηχανάκια δείχνουν να αισθάνονται καλύτερα με ένα ελαφρύ κόντυμα μιας και για λόγους καυσαερίων, οικονομίας, θορύβου τα περισσότερα μαμά γραναζώματα τείνουν προς την μακριά πλευρά. Μακραίνοντας ένα μηχανάκι και ΚΥΡΙΩΣ κατά τόσο μεγάλο ποσοστό όσο λες, απλά θα καταστρέψεις την δυναμική του. Θα χάσεις ότι νεύρο έχεις και σε φάσεις φορτίου (αέρηδες, 2κάβαλλος, ανηφόρες κλπ) θα μαρτυρήσεις την ώρα και την στιγμή που το έκανες. Χώρια που με 3 δόντια διαφορά μάλλον θα χρειαστείς και άλλη αλυσίδα...Σκέψου το....
    Αν η απόκλιση του κοντέρ σε ενοχλεί τόσο πολύ που πρέπει ντε και καλά να την διορθώσεις, σκέψου την λύση του speedo healer (αν και το πρόβλημα της διαφορετικής απόκλισης ταχυμέτρου-οδομέτρου δεν το γλυτώνεις ότι και να κάνεις).

  15. #30
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από andreastwin Προβολή μηνύματος
    Κοβει ενα κρικο απο την αλυσιδα και το φερνει εκει που ηταν.Δεν ειναι προβλημα αυτο.
    Εννοεις δυο κρικους. Το να προσθαφαιρεις κρικους ομως δεν ειναι και το πλεον ενδεδειγμενο, ειδικα οταν δε ξερεις αν θα σου αρεσει το αποτελεσμα.


    Σε καθε περιπτωση καλο θα ηταν αν γινεται, να επιλεγουμε γραναζια οπου οι αριθμοι των δοντιων ειναι πρωτοι αριθμοι.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Τι πρόβλημα να έχει άραγε;
    από project.breeze στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 08/11/2006, 12:03
  2. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 27/06/2006, 21:45
  3. Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 02/12/2005, 12:32
  4. Τι τίτλο να βάλω....., Επεσα με 160 χαω....!
    από asmar στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 22/12/2003, 16:28

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF