Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 34 από 34

Θέμα: Πίσω γρανάζι με λιγότερα δόντια - τι πρόκειται να συμβεί άραγε?

  1. #31
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.168
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από andreastwin Προβολή μηνύματος
    Αντε παλι απο την αρχη. Τι δεν καταλαβες ρε φιλε!!!!!δεν μιλαμε για παπι, εγω το εκανα σε cb1300 με ροπη να τραβιξω τροχοσπιτο, και ειδα οτι με το ενα δοντι μεγαλητερο μπροστα εχω στο κοντερ μου τα ακριβη χιλιομετρα με το gps. Δεν σου αναφεραμε οτι αλλαζουμε γραναζι για να σεταρουμε και καλα το κοντερ, αλλα να χαλαρωσει λιγο το μοτερ σε ταξιδια, που και η 500 rpm που κατεβαινει ειναι καλα. Αν το καταλαβες τωρα εχει καλος.
    Εσυ δεν κατάλαβες μαλλον...κι οχι μόνο αυτό αλλά φορτώνεις κιόλας!
    Απαντάς στον THEOD για την απάντηση που έδωσε ο THEOD στον costas_versys, λες και απαντούσε σε εσένα.
    O costas_versys δεν εχει CB1300, Versys 650 έχει και ανέφερε οτι βασικός λόγος που έκανε την αλλαγή είναι οτι θέλει να 'στρωσει' το κοντέρ του και σε αυτά του απάντησε ο THEOD.

    Το κατάλαβες τώρα?
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  2. #32
    Την αφορμή, την αιτία, τον λόγο καθώς και σκεπτικό μου, τους υπολογισμούς μου και τα προσδοκόμενα από το γρανάζωμα αποτελέσματατα έχω αναπτύξει πλήρως στις προηγούμενες αναρτήσεις μου. Με το καινούριο setup (-3 δόντια πίσω) σκοπεύω να περάσω τον Αύγουστο και ίσως και τον Σεπτέμβριο και από Οκτώβρη που πάω για καινούρια λάστιχα, θα αποφασίσω εαν θα κρατήσω το 46αρι ή το 43άρι γρανάζι στον πίσω τροχό. Παρόλα αυτά, οι πρώτες μου εντυπώσεις από το 43αρι είναι πολύ καλές

  3. #33
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/05/2009
    Μηνύματα
    839
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Εσυ δεν κατάλαβες μαλλον...κι οχι μόνο αυτό αλλά φορτώνεις κιόλας!
    Απαντάς στον THEOD για την απάντηση που έδωσε ο THEOD στον costas_versys, λες και απαντούσε σε εσένα.
    O costas_versys δεν εχει CB1300, Versys 650 έχει και ανέφερε οτι βασικός λόγος που έκανε την αλλαγή είναι οτι θέλει να 'στρωσει' το κοντέρ του και σε αυτά του απάντησε ο THEOD.

    Το κατάλαβες τώρα?
    ενα δικιο το εχεις, αλλα αναφερθηκε στο πρωτο του ποσταρισμα, και μπερδευτηκε με τα τωρινα.
    Να αναγνωριζουμε και τα λαθη μας. Δικο μου.

  4. #34
    Εκλεισα και τα πρώτα 200 χιλ με το γρανάζωμα και στις μεγάλες ταχύτητες εμφανίζεται η διαφορά. Πάνω από τα 120 χ/ω παρουσιάζεται μια ελαφρά μείωση της ρεπρίζ. Ιδιαίτερα μεταξύ 140-150-160 η επιτάχυνση πχ. για προσπέρασμα, έχει γίνει ποιό δύσκολη και κατά συνέπεια ποιό αργή η διαδικασία. Δεν με ενοχλεί σημαντικά αλλά έτσι είναι, κάπου κερδίζεις και κάπου χάνεις. Κατά τα άλλα το κοντέρ είναι ακριβέστατο σε όλες τις ταχύτητες και ταυτίζεται με τα όσα λέει το GPS ενώ στην ταχύτητα ταξιδιού με 120 χ/ω δεν έχω κανένα θέμα στροφών ή δύναμης. Συνολικά, και πάλι θετικό το βλέπω το αποτέλεσμα και ελπίζω να συνηθίσω γρήγορα την διαφοροποιημένη συμπεριφορά της μηχανής

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123

Παρόμοια θέματα

  1. Τι πρόβλημα να έχει άραγε;
    από project.breeze στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 08/11/2006, 11:03
  2. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 27/06/2006, 20:45
  3. Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 02/12/2005, 11:32
  4. Τι τίτλο να βάλω....., Επεσα με 160 χαω....!
    από asmar στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 22/12/2003, 15:28

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF