Σελίδα 2 από 11 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 163

Θέμα: Αγορά big adventure

  1. #16
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.342
    Honda VFR 1200 crosstourer με DCT και super tenere 1200
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  2. #17
    Μέλος
    Εγγραφή
    06/10/2019
    Μηνύματα
    55
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Parking Προβολή μηνύματος
    τρέισερ ασυζητητί
    το tracer 900 στα 13 χιλιαρικα και ιαπωνας ειναι σιγουρα μια καλη λύση αλλα αμφιβάλω για τον adventure χαρακτήρα του και στα πολύωρα ταξίδια ποσο ανετο ειναι ...

  3. #18
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    31/01/2017
    Μηνύματα
    797
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από elohimaros Προβολή μηνύματος
    ........18 χιλιάρικα για κατι που δε με εξιτάρει δεν αξίζει με τιποτα .
    Αυτη ειναι η πιο σημαντική παράμετρος !!!!

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από elohimaros Προβολή μηνύματος
    Οσον αφορά το ΚΤΜ προβληματίζομαι για την δύναμη του , μηπως δεν ειναι τοσο διαχειρίσιμη και το μηχανακι σε βάζει σε τσίτα 24/7 , για το κόστος συντήρησης και βλάβης κλπ κλπ
    Το ΚΤΜ, εμενα τουλάχιστον, ΔΕΝ με βάζει στην πρίζα

    Για αυτο και το πηρα για ταξιδι μονο, γιατι πας οσο θες και εισαι χαλαρός - ειτε με λίγα είτε με πολλά !
    Ειναι τράτα σε ροπή, με 3-4η απο 2000-2500χιλ ανεβάζει ομορφα και ας ειναι φορτωμένο.
    Του αρέσει να δουλεύει απο 4χιλ μεχρι 8χιλ, βεβαια μπορεί να ειμαι και αρνητικά προκατηλειμένος μιας και το συγκρίνο με το V4 που μαμει και δέρνει απο 2500 μέχρι 11-12

    Δεν νομίζω οτι του αρέσει να δουλεύει ψηλά, πανω απο 8-9χιλ στροφές - ακουω τον κινητήρα και τον λυπάμαι

    ΠΧ αυτο που με βαζει στην πρίζα, εμενα τουλαχιστον, ειναι το BMW S1000Xr το οποιο προσωπικά δεν μπορούσα να το παω ήσυχα αλλα ειναι άνοστο για τα γούστα μου

  4. #19
    Μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2014
    Μηνύματα
    338
    Άμα θες για μεγάλα ταξίδια κοίτα για τα big adventure..1290..multi..bmw..tiger1200...αρκεί βέβαια να τα κάνεις ένα τεστ να βεβαιωθεις ότι μπορείς ν διαχειριστείς τον όγκο τους..την δύναμη μην την φοβάσαι, έχουν τοσες ηλεκτρονικές ρυθμίσεις που την φαιρνεις στα μέτρα σου ανάλογα την καβλα...Άμα είσαι πάνω από 1,80 θα σου έλεγα να τα απορρίψεις όλα αυτά που κοιτάς κ να κατευθυνθεις μόνο σε αυτά που αναφερα,καθώς ο επιπλέον όγκος του προσφέρει καλύτερη καλυψη,μεγαλύτερες σέλες,κ πιο ξεκούραστες γωνίες σε χέρια κ πόδια για πολύωρα ταξίδια...

  5. #20
    Μέλος
    Εγγραφή
    06/10/2019
    Μηνύματα
    55
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dorso Προβολή μηνύματος
    Άμα θες για μεγάλα ταξίδια κοίτα για τα big adventure..1290..multi..bmw..tiger1200...αρκεί βέβαια να τα κάνεις ένα τεστ να βεβαιωθεις ότι μπορείς ν διαχειριστείς τον όγκο τους..την δύναμη μην την φοβάσαι, έχουν τοσες ηλεκτρονικές ρυθμίσεις που την φαιρνεις στα μέτρα σου ανάλογα την καβλα...Άμα είσαι πάνω από 1,80 θα σου έλεγα να τα απορρίψεις όλα αυτά που κοιτάς κ να κατευθυνθεις μόνο σε αυτά που αναφερα,καθώς ο επιπλέον όγκος του προσφέρει καλύτερη καλυψη,μεγαλύτερες σέλες,κ πιο ξεκούραστες γωνίες σε χέρια κ πόδια για πολύωρα ταξίδια...
    ειμαι γυρω στο 1.85 95 κιλά , εχω το trk 502 x που ευκολο διαχειρίσιμο δεν το λες αλλα οχι και βαραντέρο . ειναι γυρω στα 240 κιλά βαρυ με φουλ υγρά και υψος σελας 850μμ . Οποτε πιστευω θα μπορω να τα βγαλω περα ...

  6. #21
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    31/01/2017
    Μηνύματα
    797
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dorso Προβολή μηνύματος
    Άμα θες για μεγάλα ταξίδια κοίτα για τα big adventure..1290..multi..bmw..tiger1200...αρκεί βέβαια να τα κάνεις ένα τεστ να βεβαιωθεις ότι μπορείς ν διαχειριστείς τον όγκο τους..την δύναμη μην την φοβάσαι, έχουν τοσες ηλεκτρονικές ρυθμίσεις που την φαιρνεις στα μέτρα σου ανάλογα την καβλα...Άμα είσαι πάνω από 1,80 θα σου έλεγα να τα απορρίψεις όλα αυτά που κοιτάς κ να κατευθυνθεις μόνο σε αυτά που αναφερα,καθώς ο επιπλέον όγκος του προσφέρει καλύτερη καλυψη,μεγαλύτερες σέλες,κ πιο ξεκούραστες γωνίες σε χέρια κ πόδια για πολύωρα ταξίδια...
    Συμφωνω σε ολα εκτος απο το
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dorso Προβολή μηνύματος
    έχουν τοσες ηλεκτρονικές ρυθμίσεις που την φαιρνεις στα μέτρα σου ανάλογα την καβλα..
    το οποιο δεν πιστευω οτι ισχύει για τις αναρτήσεις.

    Προσωπικά θα προτειμούσα ενα σουπερ ντουπερ πανω ράφι σετ χειροκίνητες αναρτήσεις παρα τις ηλεκτρονικα ρυθμιζόμενες αφου με εξαιρεση το Multi της Ducati ολοι οι άλλοι εχουν καποιες προεπιλογες (modes) που καποιες φορές ειναι δυσδιακριτες οι διαφορες τους ή πρεπει να διαλεξεις κατι που δεν ειναι η αληθεια για να το φερεις στα μετρα σου.

    Οποτε απλα αλλάζει ο τροπος επιλογής και το αποτέλεσμα ειναι λιγοτερο δυνατο να το ρυθμίσης στην λεπτομέρεια.

    Βεβαια, για να ειμαστε ρεαλιστες, σε ταξίδια δεν χρειάζεται μεγαλη ακρίβεια σε αναρτήσεις - τουλάχιστον στο 1290 ολα ειναι καλα

  7. #22
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    11/12/2013
    Μηνύματα
    923
    Tenere 1200

  8. #23
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της bros 650
    Εγγραφή
    12/07/2014
    Μηνύματα
    225
    Αφού χώμα ελάχιστο γιατί πας σε adventure?και όχι σε τουρισμού δρόμου; Εκτός αν σε αρέσει αυτό το στυλ. Αλλά αν θέλεις ταξίδια σε άσφαλτο υπάρχουν και άλλα μοντέλα πιο πολύ τουρισμού με καλύτερη κάλυψη που δεν ασχημαινουν με τις βαλίτσες με άξονα αντί αλλυσιδα που ο κινητήρας γουργουριζει ευχάριστα χαμηλα σε ταχύτητες ταξιδιού με χαμηλή κατανάλωση για τα κυβικα τους κτλπ. Αν τώρα επιμένεις σε adventure στυλ προτείνω να κοιτάξεις αυτό που σε βολεύει καλύτερα σαν θέση οδήγησης γωνίες γονάτων κτλπ την καλύτερη ανεμοκαλυψη την καλύτερη κατανάλωση σε συνθήκες ταξιδιού

  9. #24
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.703
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lospsi Προβολή μηνύματος
    Όλα καλά είναι. Καλύτερα να τα κάνεις ένα τεστ ράιντ (νομίζω πως θα τα βρεις όλα) για να αποφασίσεις μιας και για τον καθένα από εμάς κάθε μηχανή βγάζει διαφορετικά γούστα (πχ., οδήγησα το 1050ΧΤ και δεν τρελάθηκα, καλό χρυσό και τίμιο αλλά όχι αυτό που θα με έκανε να βάλω βαθιά το χέρι στην τσέπη).
    Για το θέμα των πιο μεγάλων ον οφ, νομίζω ότι οι όποιες διαφορές σε κόστη θα είναι μικρές ώστε να σε αποτρέψουν από την αγορά τους. Πιθανότερο να προβληματιστείς από τον μεγαλύτερο όγκο/βάρος ή να είσαι συνειδητοποιημένος αγοραστής και να μην θέλεις τα 160 άλογα που δίνουν.
    Αυτό δε θέλουμε κύριος και μάλιστα συνέχεια.... να βάζουμε το χέρι βαθειά στη τσέπη.



    Εσένα η γνώμη σου δε μετράει. Από το Tuono και μετά.... δε νομίζω να υπάρχει κανένα on/off που θα σε εξιτάρει.

    Πέρα από τη πλάκα εμένα που είμαι παραδοσιακός on/off-ας μου άρεσε πολύ το 1050 XT. Τα έχουμε γράψει και οι δυο και αλλού. Αντίθετες απόψεις αλλά με respect και κατανόηση από που και τι προέρχεται ο καθένας μας.
    Τελευταία τροποποίηση από STF; 29/06/2020 στις 23:23.

  10. #25
    Μέλος
    Εγγραφή
    06/10/2019
    Μηνύματα
    55
    Η αλήθεια είναι ότι η λογική πάει στο βεστρομ 1050 Χτ από θέμα χρημάτων , ηλεκτρονικών , αξιοπιστίας , δυναμική κλπ κλπ . Τώρα το οπτικό .... Το οπτικό είναι μεγάλο θέμα . Χάθηκε να βάλουν ένα καλύτερο φανάρι ; Είναι δυνατόν να υπάρχει αυτό το τετράγωνο πράγμα μπροστά ; Τέλος πάντων . Μεγάλη σπαζοκεφαλια αυτή η κατηγορία . Είναι πολλοί οι παράγοντες που παίζουν ρόλο και δε μπορείς εύκολα να διαλέξεις μοτοσυκλέτα σε αυτά τα λεφτά ! Μακάρι να μου άρεσαν τα αμάξια να έπαιρνα έναν κουβά να ησυχαζα χαχαχαχαχαχα

  11. #26
    Μέλος Το avatar του/της meccanica
    Εγγραφή
    09/09/2013
    Μηνύματα
    37
    φιλε μου εγω στην θεση σου πηγαινα καρφι για το μουλτι 950 και τα ρεστα βενζινες
    the only way to feel the noise is when is good and loud

  12. #27
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.703
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Maradi Προβολή μηνύματος
    Όσο πιο πολύ τεχνολογία τόσο χειρότερα. Έχω τη 1250 GS και η λίστα με προβλήματα δεν έχει τελειωμό. Παρόμοια προβλήματα έχουν παρουσιάσει και αλλά ευρωπαϊκά. Αν όλα λειτουργούν κανονικά όλες οι ‘μεγάλες’ είναι ιδανικές για ταξίδια στο δρόμο. Για πιο off road , γνώμη μου, πήγαινε κάτω από 1000 κυβικά.
    Ίσως και το Tenere 700 αλλά θέλει κανα χιλιάρικο να το ‘δυναμώσεις’ που σε πάει σε τιμή KTM 790 αλλά είναι πιο αξιόπιστο.
    Αν θες το σίγουρο για όλα χωρίς να είναι τελειο, κοίτα προς το καινούργιο V Strom 1050 που όλοι ξέρουμε τα περί αξιοπιστίας.
    Και φυσικά, δοκίμασε πριν πάρεις.
    Εσύ πρέπει να τρολάρεις.... ιδιοκτήτης BMW δε γράφει τέτοια πράγματα. Βγες από το λογαριασμό του ανθρώπου!

  13. #28
    Μέλος
    Εγγραφή
    06/10/2019
    Μηνύματα
    55
    Καλό το μουλτι οπτικά πανέμορφο κλπ κλπ αλλά όταν παω για σέρβις θα πρέπει να δώσω και ένα νεφρό ...

  14. #29
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.703
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από elohimaros Προβολή μηνύματος
    Η αλήθεια είναι ότι η λογική πάει στο βεστρομ 1050 Χτ από θέμα χρημάτων , ηλεκτρονικών , αξιοπιστίας , δυναμική κλπ κλπ . Τώρα το οπτικό .... Το οπτικό είναι μεγάλο θέμα . Χάθηκε να βάλουν ένα καλύτερο φανάρι ; Είναι δυνατόν να υπάρχει αυτό το τετράγωνο πράγμα μπροστά ; Τέλος πάντων.
    Η επιλογή του φαναριού δεν είναι τυχαία.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Suzukikatana1100-2010.jpg 
Προβολές:	180 
Μέγεθος:	109,0 KB 
ID:	419231
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Copy of Download 06-22-2006 103.jpg 
Προβολές:	178 
Μέγεθος:	102,0 KB 
ID:	419232

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	suzuki-katana-timokatalogos-ioulios-2019-1.jpg 
Προβολές:	178 
Μέγεθος:	68,6 KB 
ID:	419233
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	dl1050rcm0_beak_2.jpg 
Προβολές:	178 
Μέγεθος:	72,5 KB 
ID:	419234
    Τελευταία τροποποίηση από STF; 30/06/2020 στις 08:09.

  15. #30
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της TKM
    Εγγραφή
    18/08/2019
    Μηνύματα
    250
    Αυτό πάει να πει ευχάριστος πονοκέφαλος...

    "Αν ήμουν εγώ", το V-Strom 1050 θα έπαιρνα - αξιοπιστία δοκιμασμένη, λίγα συγκριτικά ηλεκτρονικά (ΕΥΤΥΧΩΣ) και μου αρέσει που το έκαναν να μοιάζει με το παλιό DR-Big.

Σελίδα 2 από 11 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Αγορά KTM Adventure 990
    από kox23 στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 12/07/2016, 11:18
  2. Αγορά 1190 Adventure R
    από lookylook στο forum KTM
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο μήνυμα: 14/04/2016, 16:57
  3. Αγορα ΚΤM adventure 640
    από Emden στο forum KTM
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 17/07/2008, 23:38
  4. Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 12/09/2007, 00:16
  5. Αγορα Adventurer 990
    από antonopc στο forum KTM
    Απαντήσεις: 34
    Τελευταίο μήνυμα: 16/08/2006, 11:46

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF