Σελίδα 8 από 11 ΠρώτοΠρώτο ... 34567891011 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 106 έως 120 από 163

Θέμα: Αγορά big adventure

  1. #106
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.452
    δε ξέρω αν σου αρέσει ή όχι αλλά αυτά που περιγράφεις με έμφαση σε εκτός συνόρων ταξίδι με περίσσια άνεση σε αναβάτες αντικατοπτρίζονται στο παρακάτω δε ξέρω αν παιζεί test ride, αν υπάρχει, κάνε το μια βόλτα αξίζει
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	B5F80A48-3621-4470-848A-E9873AFAD97C.jpg 
Προβολές:	299 
Μέγεθος:	62,3 KB 
ID:	420701
    you rise you fall you're down then you rise again

  2. #107
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    31/01/2017
    Μηνύματα
    795
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από elohimaros Προβολή μηνύματος
    Δεν ειμαι ατομο που θέλει να πηγαίνει με τόσο μεγάλη ταχύτητα ουτε εχω τα χέρια να πάω με τόσο ! Το θεμα ειναι οτι υπάρχει πολυ μεγαλη γκρίνια σε αυτο το θέμα και εφόσον εχει πάρει τέτοια τροπή δεν θέλω να δώσω 20 χιλιάρικα και να παρω κατι που δεν θα μπορω εστω να το ανοιξω διοτι υπάρχει κενό ασφαλείας . Αν ηταν σε ενα ατομο να πω αστοχία υλικού , οκ αλλα εδω μιλάμε για ολοκληρο θεμα που εχει κανει και το περιοδικό motomag πανω στο συγκεκριμένο . Εχω διαβάσει μεχρι και στα 120 χιλιομετρα χωρις εξτρα πανω να παρουσιάζει τετοια . Δεν το ρισκάρω .
    Βρε καλά κανείς και δεν προσπαθώ να σε πείσω

    Πάντως στον σωλήνα έχει βίδεο από το περιοδικό ΜΟΤΟ με 270 να μην κουνάει όσο και αν το προσπαθούν.

    Όσο για τους διάφορους πολλά μπορούν να ισχύουν, λάστιχα, σωστή ρύθμιση, σφίξιμο πάνω ρουλεμάν κλπ κλπ

    Άλλοι γκρινιάζουν ότι το μηχανάκι γέρνει/παίρνει δεξιά λέγοντας ότι φταίει η εξάτμιση που είναι δεξιά και κακή διανομή βάρους.

    Το έκανε και σε εμένα ελαφρά σε κάποια φάση, το πρόβλημα λύθηκε με ένα λύσιμο - δέσιμο της κάτω τιμονόπλακας και τροχού για να ισιώσουν όλα.

    Για το bmw S1000xr πολλοί παραπονιόντουσαν για κραδασμούς, εγώ δεν είδα κάτι όταν το οδήγησα για 1,5 ώρα.

    Άλλοι λένε για κραδασμούς στα πίσω πατάκια του 1290, η γυναίκα που δεν είναι και Μότο τολεραντ δεν παραπονέθηκε σε 6-7 ώρες ημερήσια χιλιόμετρα

    Αυτό που θέλω να πω είναι Κάθε κωλος και γνώμη - ΓΙΑ ΚΑΘΕ μηχανάκι κάνε μόνος σου τεστ Drive και βγάλε τα δικά σου συμπεράσματα για το εκάστοτε μηχανάκι και αν σου ταιριάζει.

  3. #108
    Μέλος
    Εγγραφή
    06/10/2019
    Μηνύματα
    55
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από GogosLux Προβολή μηνύματος
    Βρε καλά κανείς και δεν προσπαθώ να σε πείσω

    Πάντως στον σωλήνα έχει βίδεο από το περιοδικό ΜΟΤΟ με 270 να μην κουνάει όσο και αν το προσπαθούν.

    Όσο για τους διάφορους πολλά μπορούν να ισχύουν, λάστιχα, σωστή ρύθμιση, σφίξιμο πάνω ρουλεμάν κλπ κλπ

    Άλλοι γκρινιάζουν ότι το μηχανάκι γέρνει/παίρνει δεξιά λέγοντας ότι φταίει η εξάτμιση που είναι δεξιά και κακή διανομή βάρους.

    Το έκανε και σε εμένα ελαφρά σε κάποια φάση, το πρόβλημα λύθηκε με ένα λύσιμο - δέσιμο της κάτω τιμονόπλακας και τροχού για να ισιώσουν όλα.

    Για το bmw S1000xr πολλοί παραπονιόντουσαν για κραδασμούς, εγώ δεν είδα κάτι όταν το οδήγησα για 1,5 ώρα.

    Άλλοι λένε για κραδασμούς στα πίσω πατάκια του 1290, η γυναίκα που δεν είναι και Μότο τολεραντ δεν παραπονέθηκε σε 6-7 ώρες ημερήσια χιλιόμετρα

    Αυτό που θέλω να πω είναι Κάθε κωλος και γνώμη - ΓΙΑ ΚΑΘΕ μηχανάκι κάνε μόνος σου τεστ Drive και βγάλε τα δικά σου συμπεράσματα για το εκάστοτε μηχανάκι και αν σου ταιριάζει.
    Εχεις απολυτο δικιο σε αυτο που λες ! Μόνο που ειναι λιγο αδυνατο να κάνω τεστ ride to 1290 καθως εχασα τα orange days και το demo τους πουλήθηκε . Οπως επίσης δεν ρισκάρω να δωσω τοσα λεφτα , να ειμαι ο ατυχος που θα μου κουναει εστω στα 100 και μετα να μη μπορω να βγάλω ακρη . Δείχνει δελεαστική η προταση της triumph , θα δοκιμάσω το multi 950 και θα δω που θα καταλήξω . Οσο για το tracer ειναι ακριβως οπως το ειπες . Δοκιμασα και τελικά δεν εκανε και ας μου λεγανε σχεδον ολοι να παρω αυτο ....

  4. #109
    Μέλος
    Εγγραφή
    06/10/2019
    Μηνύματα
    55
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    δε ξέρω αν σου αρέσει ή όχι αλλά αυτά που περιγράφεις με έμφαση σε εκτός συνόρων ταξίδι με περίσσια άνεση σε αναβάτες αντικατοπτρίζονται στο παρακάτω δε ξέρω αν παιζεί test ride, αν υπάρχει, κάνε το μια βόλτα αξίζει
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	B5F80A48-3621-4470-848A-E9873AFAD97C.jpg 
Προβολές:	299 
Μέγεθος:	62,3 KB 
ID:	420701
    καλη μηχανή αλλα την σιχαίνομαι οπτικά ...

  5. #110
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της contes di Zante
    Εγγραφή
    01/11/2007
    Μηνύματα
    299
    Κολλητός με το 1290Τ βγάζει όλη την Ιόνια οδό τριβάλιτσος δικάβαλος και δεν πέφτει κάτω από 190-200, ποτέ δεν έχω ακούσει να αναφέρει προβλήματα σταθερότητας. To Versys δεν το σχολιάζω κάν.....
    διονύσης K / έλα να πάμε στο νησί...το (multi)strada μου εγώ και 'σύ

  6. #111
    Μέλος
    Εγγραφή
    06/10/2019
    Μηνύματα
    55
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από contes di Zante Προβολή μηνύματος
    Κολλητός με το 1290Τ βγάζει όλη την Ιόνια οδό τριβάλιτσος δικάβαλος και δεν πέφτει κάτω από 190-200, ποτέ δεν έχω ακούσει να αναφέρει προβλήματα σταθερότητας. To Versys δεν το σχολιάζω κάν.....
    οχι το Τ , το S , αυτα εχουν παρουσιασει αυτο το θεμα απ οτι εχω πληροφορηθεί

  7. #112
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της TKM
    Εγγραφή
    18/08/2019
    Μηνύματα
    250
    Είδα από κοντά αυτό... μου άρεσε πολύ περισσότερο απ' όσο δείχνει στη φωτογραφία, κοίταξέ το!

    https://www.thebikemarket.co.uk/medi...-White_RHS.jpg

  8. #113
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    31/01/2017
    Μηνύματα
    795
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TKM Προβολή μηνύματος
    Είδα από κοντά αυτό... μου άρεσε πολύ περισσότερο απ' όσο δείχνει στη φωτογραφία, κοίταξέ το!

    https://www.thebikemarket.co.uk/medi...-White_RHS.jpg
    Οντως ωραίο ειναι αλλα άλλη κατηγορία σε σχεση με το 1290.

    Αν εχω ακουσει καλα το μεγαλο της εταιρίας παει για ανανέωση οποτε ίσως να πρεπει να περιμένεις.

  9. #114
    Μέλος
    Εγγραφή
    06/10/2019
    Μηνύματα
    55
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TKM Προβολή μηνύματος
    Είδα από κοντά αυτό... μου άρεσε πολύ περισσότερο απ' όσο δείχνει στη φωτογραφία, κοίταξέ το!

    https://www.thebikemarket.co.uk/medi...-White_RHS.jpg
    το 900 rally λενε πολυ καλα λογια , ανανεωμενος κινητηρας με πλουσια προίκα απο ηλεκτρονικά και η triumph στην ελλαδα κανει ατοκο προγραμμα και προσφέρει αρκετά δώρα . Ειναι δελεαστική η πρόταση πολυ αν πας με γνώμονα την λογική και την οικονομική κατάσταση .... ομως ...

  10. #115
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της TKM
    Εγγραφή
    18/08/2019
    Μηνύματα
    250
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από elohimaros Προβολή μηνύματος
    το 900 rally λενε πολυ καλα λογια , ανανεωμενος κινητηρας με πλουσια προίκα απο ηλεκτρονικά και η triumph στην ελλαδα κανει ατοκο προγραμμα και προσφέρει αρκετά δώρα . Ειναι δελεαστική η πρόταση πολυ αν πας με γνώμονα την λογική και την οικονομική κατάσταση .... ομως ...
    ...όμως βλέπω (φιλικά εννοείται το λέω) ότι τελικά δεν σου αρέσει καμιά!

  11. #116
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από elohimaros Προβολή μηνύματος
    οχι το Τ , το S , αυτα εχουν παρουσιασει αυτο το θεμα απ οτι εχω πληροφορηθεί
    Εδώ εχεις κάποιο κενό..ενημέρωσης. Κουνήματα έχουν εμφανιστεί σε όλη την σειρά 1290 (οπως παλαιότερα και σε 990) όπως κατά περιπτώσεις και σε άλλες μοτο.

    Δεν είναι κατασκευαστικό ελλαττωμα αφού δεν το κάνει σε όλους-ούτε καν στην πλειοψηφια. Σε όσα το κανει συνήθως υπάρχει κάτι προβληματικό (ζάντα, ελαστικό, ροπή συσφιξης ρουλεμάν τιμονιου κλπ) ενώ σε κάποια εμφανιζεται με topbox ή πλαινες πάνω από κάποια χιλιομετρα(170-180+)

    Γι'αυτό το λόγω η KTM έχει βάλει steering damper σε adventure μηχανη αλλά η αλήθεια είναι ότι έπρεπε να βάλει καλύτερης ποιοτητας/περισσότερων ρυθμίσεων ώστε να δίνει περισσότερες επιλογές στον χρηστη. Επίσης θα έπρεπε να δίνει και αντιστοιχα επιλογή ελατήριο πισω βαση κιλων ή περισσοτερες ρυθμισεις αλλα αυτο ει αι ευχολογιο.
    Κάτι αντίστοιχο είχε κάνει και η BMW για τα GS από 2013 και μετά (μετα το δυατυχημα του δημοσιογραφου kevin Ash) απλά εκεί δεν υπάρχουν οι ίδιες επιταχύνσεις +άλλο ζυγισμα+άλλο είδος ανάρτησης και βγαίνει ένα πιο βιδωμενο σύνολο.

    Αν με ρωτήσεις, ναι θα έπρεπε να το έχουν μελετησει/σχεδιάσει καλύτερα (ρύθμιση αναρτησης/καλυτερο sterring damper κλπ) ή να έχουν καλύτερο quality control και στους προμηθευτες τους ώστε να έρχονται τα μηχανάκια ΟΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ σε ΟΛΟΥΣ με ελάχιστη πιθανότητα να κουνήσει έστω και σε 1 στους 1000.

    Αν αυτός είναι λόγω να μην το πάρω? Οχι! Καθε μηχανη μπορει να παρουσιασει ελλατωμα και ακόμα και για τα κορυφαία έχουν ακουστεί πολλά (GS, MULTI κλπ) Με αυτή τη λογική δεν θα πάρεις πότε γιατί τίποτα δεν είναι απροβλημάτιστο με την βουλα.

    Υ.Γ Εγώ πάντως πήρα το S

  12. #117
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της contes di Zante
    Εγγραφή
    01/11/2007
    Μηνύματα
    299
    Για το multi τι έχει ακουστεί? Αν και δεν είμαι λάτρης της υψηλής ταχύτητας όσες φορές το άνοιξα δεν παρατήρησα κάτι
    διονύσης K / έλα να πάμε στο νησί...το (multi)strada μου εγώ και 'σύ

  13. #118
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από contes di Zante Προβολή μηνύματος
    Για το multi τι έχει ακουστεί? Αν και δεν είμαι λάτρης της υψηλής ταχύτητας όσες φορές το άνοιξα δεν παρατήρησα κάτι
    Δεν αναφερομουν στα κουνήματα αλλά γενικά πως για κάθε μηχανή ακόμα και τις top των εταιρειών ακούγονται προβλήματα πχ στα πρόσφατα multistrada false neutrals μεταξύ 5-6 χρησιμοποιώντας quickshifter ή ηλεκτρικά προβλήματα, στο ktm προβλήματα με την οθονη ή το keyless συστημα (κυρίως στους 2017 πριν τασχετικά upgrades) ή τα κουνηματα που λεμε, στα gs1250 θόρυβος "χτυπήματος" στον κινητηρα κλπ κλπ.

  14. #119
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Μα τα "τοπ" ειναι που εχουν συνηθως τα "προβληματα".....για καποιο μυστηριο λογο.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  15. #120
    Μέλος
    Εγγραφή
    06/10/2019
    Μηνύματα
    55
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από xaotikos Προβολή μηνύματος
    Δεν αναφερομουν στα κουνήματα αλλά γενικά πως για κάθε μηχανή ακόμα και τις top των εταιρειών ακούγονται προβλήματα πχ στα πρόσφατα multistrada false neutrals μεταξύ 5-6 χρησιμοποιώντας quickshifter ή ηλεκτρικά προβλήματα, στο ktm προβλήματα με την οθονη ή το keyless συστημα (κυρίως στους 2017 πριν τασχετικά upgrades) ή τα κουνηματα που λεμε, στα gs1250 θόρυβος "χτυπήματος" στον κινητηρα κλπ κλπ.
    καλα τα λες φιλε μου γενικά , Αυτο που θα ηθελα εγω για την υπερβαση το 1290 ηταν να ειναι και αξιοπιστο γενικα για να μπορω να κανω το βήμα στα 20 χιλ , και για την καθε μηχανή των 20 χιλ , Δεν ειναι φυσιολογικο να σου παιζει το τιμόνι σε μια μηχανη 160 ιππών για οποιονδηποτε λόγο ,και ο αλλος να σου λεει φταίει το λαστιχο , ο αλλος η βαλίτσα , ο αλλος το ρουλεμαν , τωρα θα μου πεις ο καθενας παιρνει , συμβιβάζεται και μπορει να μην τύχεις σε αυτη τη μάζα των καταναλωτών που το αντιμετωπίζουν ναι αλλα ποτε δε ξέρεις ! Τέλος πάντων δε νομίζω να παω για ΚΤΜ , δεν μου δίνεται καν η δυνατότητα για test ride με μια επικοινωνία στην αντιπροσωπεία

Σελίδα 8 από 11 ΠρώτοΠρώτο ... 34567891011 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Αγορά KTM Adventure 990
    από kox23 στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 12/07/2016, 10:18
  2. Αγορά 1190 Adventure R
    από lookylook στο forum KTM
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο μήνυμα: 14/04/2016, 15:57
  3. Αγορα ΚΤM adventure 640
    από Emden στο forum KTM
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 17/07/2008, 22:38
  4. Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 11/09/2007, 23:16
  5. Αγορα Adventurer 990
    από antonopc στο forum KTM
    Απαντήσεις: 34
    Τελευταίο μήνυμα: 16/08/2006, 10:46

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF