Σελίδα 1 από 11 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 163

Θέμα: Αγορά big adventure

  1. #1
    Μέλος
    Εγγραφή
    06/10/2019
    Μηνύματα
    55

    Αγορά big adventure

    Καλησπέρα σας , έχοντας στη κατοχή μου μοτοσυκλέτα 500 κυβικών έχω πάρει την απόφαση να κάνω μια αναβάθμιση σε μοτοσυκλέτα "ζωής" να την κρατήσω για αρκετά χρόνια . Κυριως χρήση για ταξίδια κοντινά και μακρινά 90% κίνηση σε άσφαλτο αλλά και για ταξίδι σε εξωτερικό , υπάρχει δεύτερη μοτοσυκλέτα για την πόλη οπότε δε με ενδιαφέρει η κίνηση εντός αυτής .μπάτζετ έως και 17 χιλιάδες και μιλάμε για καινούργια μοτοσυκλέτα . Είμαι ανάμεσα σε tiger 900 , f 850 gsa , v strom 1050 xt ,tracer 900 gt. Θα ήθελα να ρωτήσω αν αξίζει να επενδύσω περισσότερα για να πάω σε κάτι 1200 κυβικών όπως το 1290sa η το tiger 1200 xcx ή θα ξεφύγει το κόστος συντήρησης και γενικότερα αν υπάρχει μεγάλο φάσμα ανάμεσα σε αυτά και τα παραπανω(συντήρησης και ποιότητας κύλισης ). Γενικά ποια επιλογή θα κάνατε και γιατί ;; Ευχαριστώ πολύ

  2. #2
    To καινουριο μεγαλο africa το απέκλησες ;

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της KotsosDR
    Εγγραφή
    23/06/2012
    Μηνύματα
    1.112
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Lioulios Προβολή μηνύματος
    To καινουριο μεγαλο africa το απέκλησες ;
    Στο μυαλό μου είσαι !

  4. #4
    Μέλος
    Εγγραφή
    06/10/2019
    Μηνύματα
    55
    δεν το απέκλεισα απλα δεν με καλύπτει τοσο οπτικά ! Αδερφέ εχουμε μπλέξει ασχημα αλλα με ωραίο μπλέξιμο αχαχαχαχαα

  5. #5
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    31/01/2017
    Μηνύματα
    797
    Βασικα εξαρτάται απο το ρυθμο που θελεις να ταξιδεύεις και την άνεση που ζητάς.
    Το budget σου υπερκαλύπτει τα 800-900 που αναφέρεις, αν δεν κανω λάθος.

    Κόστος συντήρησης δεν πιστέυω οτι εχει τεράστια διαφορά μεταξύ πχ του F850 με το 1290.

    Επίσης, μιας και λες για καινούργιο, αν εχω ακουσει σωστα το Tiger 1200 θα αλλάξει ουσιαστικά σε 1-2 χρόνια αλλα και το 1290 εχει ακουστεί οτι ετοιμάζεται νεο μοντελο με πιο πολλά ηλεκτρονικά.

    Προσωπικά πέρυσι πήρα το 1290 μονο για ταξίδια Ευρώπης οποτε οτι θες μου λες/ρωτάς.

    Με το καλό και καλές αγορες !!

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.461
    Όλα καλά είναι. Καλύτερα να τα κάνεις ένα τεστ ράιντ (νομίζω πως θα τα βρεις όλα) για να αποφασίσεις μιας και για τον καθένα από εμάς κάθε μηχανή βγάζει διαφορετικά γούστα (πχ., οδήγησα το 1050ΧΤ και δεν τρελάθηκα, καλό χρυσό και τίμιο αλλά όχι αυτό που θα με έκανε να βάλω βαθιά το χέρι στην τσέπη).
    Για το θέμα των πιο μεγάλων ον οφ, νομίζω ότι οι όποιες διαφορές σε κόστη θα είναι μικρές ώστε να σε αποτρέψουν από την αγορά τους. Πιθανότερο να προβληματιστείς από τον μεγαλύτερο όγκο/βάρος ή να είσαι συνειδητοποιημένος αγοραστής και να μην θέλεις τα 160 άλογα που δίνουν.
    Βασανισμένη μηχανόβια ψυχή...

  7. #7
    Μέλος Το avatar του/της Maradi
    Εγγραφή
    26/11/2012
    Μηνύματα
    164
    Όσο πιο πολύ τεχνολογία τόσο χειρότερα. Έχω τη 1250 GS και η λίστα με προβλήματα δεν έχει τελειωμό. Παρόμοια προβλήματα έχουν παρουσιάσει και αλλά ευρωπαϊκά. Αν όλα λειτουργούν κανονικά όλες οι ‘μεγάλες’ είναι ιδανικές για ταξίδια στο δρόμο. Για πιο off road , γνώμη μου, πήγαινε κάτω από 1000 κυβικά.
    Ίσως και το Tenere 700 αλλά θέλει κανα χιλιάρικο να το ‘δυναμώσεις’ που σε πάει σε τιμή KTM 790 αλλά είναι πιο αξιόπιστο.
    Αν θες το σίγουρο για όλα χωρίς να είναι τελειο, κοίτα προς το καινούργιο V Strom 1050 που όλοι ξέρουμε τα περί αξιοπιστίας.
    Και φυσικά, δοκίμασε πριν πάρεις.

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Parking
    Εγγραφή
    17/12/2019
    Μηνύματα
    1.369
    Μια και λες big adventure στον τίτλο
    πρέπει να ξεκαθαρίσεις τι ταξίδια θες να κάνεις.
    Αν δηλαδή θα κάνεις και χώμα εκτός από άσφαλτο.
    Αν δεν κάνεις χώμα λοιπόν το τρέισερ είναι τοπ
    Αν κάνεις λίγο χώμα σουζουκάρα.

    Τ άλλα δεν θα πάρω ευχαριστώ.
    Πολλά λεφτά
    Συνεργεία 2 3 που ξέρουν οι άλλοι για τα μπάζα
    και βλάβες που τις ομολογούν μόλις τα πουλήσουν.

    Τα κυβικά δεν παίζουν ρόλο πια και με 600 πας παντού.
    Η άνεση όμως παίζει ρόλο ειδικά αν είσαι δικέφαλος
    Σόρι δικάβαλος

  9. #9
    Μέλος
    Εγγραφή
    06/10/2019
    Μηνύματα
    55
    η χρήση θα ειναι καθαρά για ασφαλτο , διελεύσεις σε χωμα για να φτάσω σε καποιον προορισμό , οκ , αλλα οχι για χωμάτινες διαδρομές !

  10. #10
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από elohimaros Προβολή μηνύματος
    δεν το απέκλεισα απλα δεν με καλύπτει τοσο οπτικά ! Αδερφέ εχουμε μπλέξει ασχημα αλλα με ωραίο μπλέξιμο αχαχαχαχαα
    Αν δεν θες να ξεκαυλωνεις και επιδοσεις ΚΤΜ και αφου το θες για μηχανη ζωης για πολλα χρονια ...να πας να ξαναδεις το καινουριο africa το 1100 και να το κοιτας μεχρι να ξεκινησει να σου αρεσει .
    Οτι ψαχνεις στα χρηματα που ψαχνεις.Τα υπολοιπα λιγο ή πολυ ξεφευγουν σε τιμη αλλα και σε εξοπλισμο-επιδοσεις κτλ.
    Το χαζευα προχθες . Πολυ πιο ομορφο απο το 1000 μπρος - πισω

  11. #11
    Μέλος
    Εγγραφή
    06/10/2019
    Μηνύματα
    55
    Στο αφρικα με ξενερώνει το γεγονός οτι ειναι πανύψηλο και η 21 μπροστα δείχνει παρα , μα παρα πολυ ! οπως ειπα η χρήση θα ειναι κυρίως για δρόμο οποτε ο 21 εμποδιο θα μου είναι παρα για καλό . Επίσης δε νομίζω να με βολέψει και τοσο στα στροφιλίκια και πραγματικά , 18 χιλιάρικα για κατι που δε με εξιτάρει δεν αξίζει με τιποτα . Οσον αφορά το ΚΤΜ προβληματίζομαι για την δύναμη του , μηπως δεν ειναι τοσο διαχειρίσιμη και το μηχανακι σε βάζει σε τσίτα 24/7 , για το κόστος συντήρησης και βλάβης κλπ κλπ

  12. #12
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.480
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Lioulios Προβολή μηνύματος
    ...να πας να ξαναδεις το καινουριο africa το 1100 και να το κοιτας μεχρι να ξεκινησει να σου αρεσει .



    Προτείνω το Tracer 900 GT. Διαφορετικά, το V-Strom 1050.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της KotsosDR
    Εγγραφή
    23/06/2012
    Μηνύματα
    1.112
    To versys 1000?

  14. #14
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.130
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από KotsosDR Προβολή μηνύματος
    To versys 1000?
    Ακριβώς.

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Parking
    Εγγραφή
    17/12/2019
    Μηνύματα
    1.369
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από elohimaros Προβολή μηνύματος
    η χρήση θα ειναι καθαρά για ασφαλτο , διελεύσεις σε χωμα για να φτάσω σε καποιον προορισμό , οκ , αλλα οχι για χωμάτινες διαδρομές !
    τρέισερ ασυζητητί

Σελίδα 1 από 11 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Αγορά KTM Adventure 990
    από kox23 στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 12/07/2016, 11:18
  2. Αγορά 1190 Adventure R
    από lookylook στο forum KTM
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο μήνυμα: 14/04/2016, 16:57
  3. Αγορα ΚΤM adventure 640
    από Emden στο forum KTM
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 17/07/2008, 23:38
  4. Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 12/09/2007, 00:16
  5. Αγορα Adventurer 990
    από antonopc στο forum KTM
    Απαντήσεις: 34
    Τελευταίο μήνυμα: 16/08/2006, 11:46

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF