Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 8 από 8

Θέμα: Προετοιμασία Honda Astrea Supra και YAMAHA Crypton T105 του 98 για διακοπές σε νησί.

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    30/06/2020
    Μηνύματα
    3

    Question Προετοιμασία Honda Astrea Supra και YAMAHA Crypton T105 του 98 για διακοπές σε νησί.

    Καλησπέρα σε όλους,

    Εγώ και ένας φίλος ετοιμαζόμαστε να πάμε διακοπές με τα μηχανάκια που γράφω στον τίτλο και ψάχναμε να αλλάξουμε μπαταρίες μιας και οι δύο είναι ετοιμόρροπες. Έχετε να προτείνετε μπαταρίες που θα μπορούσαμε να προμηθευτούμε γύρω στα 20 ευρώ (μιας και είμεθα πτωχοί φοιτητάς);

    Ακόμη μιας και άνοιξα το thread θα ήθελα να ρωτήσω αν επίσης μπορείτε να προτείνετε και καμία σαμπρέλα, έτσι ώστε να είμαστε καλυμμένοι. Το νησί είμαι 99% σίγουρος ότι δεν έχει βουλκανιζατέρ και πιστεύω ο βενζινάς θα μας γδάρει το μαύρισμα αν αγοράσουμε από εκείνον. Επίσης γενικά αν έχετε προτάσεις για πράγματα που πρέπει να τσεκάρουμε οπωσδήποτε πριν φύγουμε ή πράγματα τα οποία θα μπορούσα να πάρω ώστε να είμαι καλυμμένος θα ήθελα πολύ να ακούσω τις προτάσεις σας. Ως τώρα έχω σκεφτεί σίγουρα να αλλάξω λάδια στο Honda μιας και έχω ξεπεράσει τα 3000χλμ.

    Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων !

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.278
    Καλώς τον Bill που μας θυμίζει τα νιάτα μας

    Μπαταρία μια Yuasa των 20€ είναι οκ.

    Πριν ξεκινήσετε είναι απαραίτητο να γίνει ένα σέρβις για να μην υπάρξουν απρόοπτα και αναγκαστείτε να πέσετε στην ανάγκη κάποιου μάστορα του νησιού που θα πάτε.

    Ότι χρειαστεί να αλλαχθεί, πρέπει να αλλαχθεί.

    Μπουζί
    Λάδια
    Φίλτρο λαδιού
    Φίλτρο αέρα
    Φίλτρο Βενζίνης
    Αλυσίδα - γρανάζια (ρύθμιση/τέντωμα/λάδωμα/έλεγχος)
    Βαλβίδες ρύθμισμα.

    Ελαστικά;; Είναι οκ;

    Αν τα μηχανάκια είναι παρτάλια δείτε και ρουλεμάν τιμονιού και σινεμπλοκ τροχών.

    Σε γενικές γραμμές με αυτά πιστεύω θα είστε εντάξει.

    Για το κλατάρισμα: Αφρός, σαμπρέλα (να είναι φρέσκιες για να είναι και οι βαλβίδες τους σε καλή κατάσταση) και 1-2 λεβιεδάκια για εξαγωγή του ελαστικού αν χρειαστεί.

    Κορίτσια θα πάρετε ή θα βρείτε εκεί;
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    30/06/2020
    Μηνύματα
    3
    Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση και για την λίστα, το yamaha έκανε πολύ πρόσφατα μεγάλο service (όπως τουλάχιστον λέει ο φίλος). Εγώ αν είναι θα πιάσω τον πατέρα μου (που έχει και κάποια ιδέα σαν παλιός μηχανόβιος) να δούμε τα πράγματα που προτείνατε.

    Το κορίτσι, θα μείνει εδώ και εκεί θα πάμε για εργένικη χαλαρουίτα μιας και έχουμε να πάμε διακοπές 2-3 χρόνια, τώρα αν θα βρει το άλλο παλικάρι είναι δικό του ζήτημα να λύσει :P Καλό καλοκαίρι!!

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/12/2008
    Μηνύματα
    1.008
    Αν είσαι αθηνα προτείνω τον Τογελο που έχει μεγάλη ποικιλία σε original και ιμιτασιον αναλώσιμα και ανταλλακτικά. Αν πιάνουν τα χέρια σας και τα κάνετε μόνοι σας (ίσως η ρυθμιση βαλβίδων που είναι λίγο πιο "τεχνική" εργασία να θέλει μηχανικό) δεν θα ξεπεράσετε τα 50€ στα αναλώσιμα.

    Μπουζί 3€
    Λάδια 6€
    Φίλτρο λαδιού (έχει εσωτερική σίτα που δεν αλλάζει στο σούπρα.Το γιαμάχα δεν ξέρω, αλλά αν έχει 3€)
    Φίλτρο αέρα 8-10€(το μαμα το σφουγγάρι. Αν έχεις χοάνη κανα δυο €)
    Φίλτρο Βενζίνης 0,50€
    Αλυσίδα - γρανάζια (ρύθμιση/τέντωμα/λάδωμα/έλεγχος) 20€ ολόκληρο το σετ αλυσιδογράναζα (ποιότητα βαθιά κινέζικη, αλλά απο ξεχειλωμένη, φθαρμένη,σκουριασμένη αλυσίδα σαφώς είναι καλύτερα)

    Σαμπρελίτσες κάνα τάληρο η μία, υπόψη φοράνε διαφορετικές εμπρός πίσω.

    Κάνα τακάκι ή σιαγώνες για πίσω, 5€ έκαστο.

    Οι παραπάνω τιμές είναι στο περίπου για ανταλλακτικά εμπορίου , όχι γνήσια. Αλλά όπως γράφω και παραπάνω, απο το να είσαι με τελειωμένα αναλώσιμα, καλύτερα φρέσκα κι ας είναι χαμηλότερης ποιότητας.

    Καλές διακοπές (και ζηλεύουμε!)

  5. #5
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.652
    και άντε και στις χαρίσανε τις σαμπρέλες...
    τι θα τις κάνεις αν ω μη γένοιτο σου σκάσει το λάστιχο;
    ψιλομάζεψε ότι σου είπαν (αν δεν το έχεις κανει ήδη) κι αμόλα. ποσα χλμ δηλαδή νομίζεις ότι θα κάνετε στο νησάκι;
    Καλά να περάσετε!
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gior-gos
    Εγγραφή
    22/02/2014
    Μηνύματα
    1.233
    Αν κάνεις κάποιες εργασίες πριν, μόλις τις κάνεις, και πριν φύγεις για το νησί, κοίτα να οδηγήσεις αρκετά το μηχανάκι σου ώστε αν έχει γίνει κάποια αστοχία στο σέρβις να μην σε βρει στο νησί. Δώσε βάση σε λάδια, φρένα και αλυσιδογράναζα. Μετά το ζόρι που θα φάει στο νησί (χωματόδρομοι κτλ) μπορείς να ασχοληθείς και με τα υπόλοιπα (ρουλεμάν κτλ).

  7. #7
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    30/06/2020
    Μηνύματα
    3
    Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις, θα το κοιτάξω σε βάθος το θέμα γιατί το Honda μου το έχω στην πένα (21χιλ χλμ μόνο, όλα πάνω μαμά), οπότε με ενδιαφέρει τα ανταλλακτικά να είναι καλής ποιότητας ή αυθεντικά.

    τι θα τις κάνεις αν ω μη γένοιτο σου σκάσει το λάστιχο;
    Εκεί που θα πάω ξέρω, ότι υπάρχει βενζινάς ο οποίος συντηρεί και ένα μικρό συνεργείο για τέτοιες μικροδουλειές έτσι ώστε να μπορεί και να ανταπεξέρχεται και στον πολύ μικρό πληθυσμό του νησιού. Οπότε σκέφτομαι απλά να έχω τις σαμπρέλες έτσι ώστε απλά να πληρώσω τα εργατικά, μιας και όντως δεν έχω ιδέα από αλλαγή σαμπρέλας με το χέρι.


    Αν κάνεις κάποιες εργασίες πριν, μόλις τις κάνεις, και πριν φύγεις για το νησί, κοίτα να οδηγήσεις αρκετά το μηχανάκι σου ώστε αν έχει γίνει κάποια αστοχία στο σέρβις να μην σε βρει στο νησί.
    Καλή πρόταση, θα το έχω σίγουρα κατά νου. Αλυσιδογράναζα, με πληροφόρησε ο πατέρας μου, ότι είχε αλλάξει σχετικά πρόσφατα μαζί με τακάκια και σιαγόνες. Βασικά τα σίγουρα που θα αλλάξουμε είναι φίλτρα αέρα-λαδιού λάδια και κατά πάσα πιθανότητα μπουζί.


    Τώρα που το θυμήθηκα, έχετε να προτείνετε κάποιο αφρό,υγρό ή τρόπο να απομακρύνω κομματάκια σκουριάς από ζάντες, σταντ και το κάτω μέρος της εξάτμισης χωρίς να τους κάνω ζημιά;

  8. #8
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.652
    ενα ταληρο-δεκάρικο πάει η αλλαγη σαμπρέλας στην πάπια παντού φίλε οπότε και να μην έχεις εσύ σπέαρ, δε θα πέσει ο προϋπολογισμός έξω.

    ΦΙλτρα, λάδια κ΄ μπουζί, είναι μια καλή ευκαιρία να μάθεις πως να τα κάνεις μόνος σου.
    Πολύ απλές και βασικές εργασίες που δε θέλουν και καντάρια γνώσεων για να γίνουν.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

Παρόμοια θέματα

  1. Honda Astrea SUPRA tuning HELP
    από AngelHondaSupra στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 11/03/2008, 22:59
  2. ΚΛΟΠΗ Honda Astrea Supra
    από zzr2005 στο forum Κλοπές
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 31/08/2007, 14:14

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF