Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 37

Θέμα: προσοχή - για παραλαβη πινακίδων απο εφορία ....2020

  1. #16
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.445
    πως κάνεις tracking ρε παλικάρια σε αυτό το χάος?
    http://www.et.gr/index.php/anazitiseis

    δημοσιεύεται κάποιος αριθμός φεκ?
    το άρθρο δεν αναφέρει https://www.kathimerini.gr/1085357/a...lh-kykloforias
    you rise you fall you're down then you rise again

  2. #17
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Ζεύκας
    Εγγραφή
    15/10/2005
    Μηνύματα
    7.135
    Α στο αρχικό μνμ πήγε με σκοπό να πληρώσει τα τέλη και τώρα πήγε με σκοπό να ξεχέσει το διευθυντή για τα τηλέφωνα και να κάνει μια ερώτηση
    για το αν ξέρει ένας υπάλληλος της εφορίας πόσο καιρό παίρνει στη Βουλή από τη ψήφιση μιας διάταξης μέχρι τη δημοσίευσή της στην Εφημερίδα της Κυβέρνησης.
    Μάλιστα.

    Καλό θα ήταν -και το λέω γενικά- πρώτα να κοιτάμε τι κάνουμε και πόσο σωστοί είμαστε εμείς σαν πολίτες και μετά να αρχίζουμε να κράζουμε το Κράτος.



    Και επί τη ευκαιρία, ένα μεγάλο μπράβο στην ΙΓ' εφορία Αθηνών που έστειλα ένα ερώτημα με email και μου απάντησαν τηλεφωνικώς μέσα σε 24 ώρες.

  3. #18
    Μάνος Το avatar του/της mankam
    Εγγραφή
    15/08/2009
    Μηνύματα
    1.347
    Μαλιστα... Καλα που διαβασα αυτο το νημα και θα πηγαινα αυριο να παρω τις πινακίδες απο τον ζουζουρα, βεβαια ηδη εχω κανει ασφαλεια απο αυριο γιατι αλλιως δεν σου δινουν πινακιδες, εν αναμονη του φεκ λοιπον βασιζομαι σε εσας☺️

  4. #19
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2008
    Μηνύματα
    716
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mankam Προβολή μηνύματος
    Μαλιστα... Καλα που διαβασα αυτο το νημα και θα πηγαινα αυριο να παρω τις πινακίδες απο τον ζουζουρα, βεβαια ηδη εχω κανει ασφαλεια απο αυριο γιατι αλλιως δεν σου δινουν πινακιδες, εν αναμονη του φεκ λοιπον βασιζομαι σε εσας☺️
    αν βιάζεσαι π.χ. εχεις κλείσει ξενοδοχείο - δωμάτιο κλπ σε νησί κ πρέπει να φύγεις αμεσα σε μιά-δυό ημέρες κλπ - τίς παραλαμβάνεις κανονικά τίς πινακίδες (αφού την εχεις ασφαλίσει κιόλας ) αλλά θα πρέπει να πληρώσεις ΟΛΟ το 2020 υποχρεωτικά δηλ. κ τούς 12 μήνες ,αλλιώς περιμένεις πότε θα δημοσιευτεί στο ΦΕΚ ....

  5. #20
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2008
    Μηνύματα
    716
    χαχαχαχα και ο αγιος φοβέρα θέλει ....(λέει ο λαός...)
    σήμερα παρασκευή κατά τίς 10 την πήρε τηλέφωνο ο διευθυντής τής εφορίας (που εκανε παράπονα πώς ΔΕΝ σήκωναν τα τηλ. κλπ) και της ειπε ,να πάει να πάρει τίς πινακίδες γιατί επιτέλους γράφτηκε στο φεκ κ φυσικά πήγε και τίς πήρε κ τέλος καλό ολα καλά ...οπότε απο δευτέρα οποιος θέλει να πάρει πίσω τίς πινακίδες ας πάει αρκεί να εχει βέβαια πρώτα ασφαλίσει το ιχ η μοτο κ να βγάλει φωτοτυπία την ασφάλεια γιατί το ενα αντίτυπο το κρατά η εφορία κ να εχει μαζί την ταυτότητα κ το χαρτί που τού εδωσαν οταν παρέδωσε τίς πινακίδες κ φυσικά το χρήμα...για πληρωμή τών τελών κυκλοφορίας
    Τελευταία τροποποίηση από alexis72; 03/07/2020 στις 12:54.

  6. #21

  7. #22
    Μάνος Το avatar του/της mankam
    Εγγραφή
    15/08/2009
    Μηνύματα
    1.347
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από alexis72 Προβολή μηνύματος
    χαχαχαχα και ο αγιος φοβέρα θέλει ....(λέει ο λαός...)
    σήμερα παρασκευή κατά τίς 10 την πήρε τηλέφωνο ο διευθυντής τής εφορίας (που εκανε παράπονα πώς ΔΕΝ σήκωναν τα τηλ. κλπ) και της ειπε ,να πάει να πάρει τίς πινακίδες γιατί επιτέλους γράφτηκε στο φεκ κ φυσικά πήγε και τίς πήρε κ τέλος καλό ολα καλά ...οπότε απο δευτέρα οποιος θέλει να πάρει πίσω τίς πινακίδες ας πάει αρκεί να εχει βέβαια πρώτα ασφαλίσει το ιχ η μοτο κ να βγάλει φωτοτυπία την ασφάλεια γιατί το ενα αντίτυπο το κρατά η εφορία κ να εχει μαζί την ταυτότητα κ το χαρτί που τού εδωσαν οταν παρέδωσε τίς πινακίδες κ φυσικά το χρήμα...για πληρωμή τών τελών κυκλοφορίας
    Το επιβεβαιώνω και εγώ, Σήμερα πέρασα απο την εφορία και ρώτησα αν ήρθε η εγκύκλιος με τα τέλη κυκλοφορίας με τον μήνα , μου είπε ότι ήρθε να πάω από δευτέρα να πάρω τις πινακίδες

  8. #23
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.445
    Μιάμιση ωρα αναμονη στην ουρα αλλα εξυπηρετηθηκαμε, τις επόμενες μερες θα ομαλοποιηθουν τα πραματα, αν δε ειναι επείγον μη βιαζεστε να πατε στην εφορια

  9. #24
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της bros 650
    Εγγραφή
    11/07/2014
    Μηνύματα
    225
    Το με τον μήνα σημαίνει ότι μπορείς να πας να πάρεις τις πινακίδες να πεις εγώ θέλω να το κυκλοφορήσω 3 μήνες πχ. Ιούλιο Αύγουστο Σεπτεμβρίο και μετά Οκτωβρίο να τις παραδώσεις και του χρόνου αν θέλεις πάλι το ίδιο ή άμα θέλεις μόνο για ένα μήνα;;;;;;

  10. #25
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.706
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από bros 650 Προβολή μηνύματος
    Το με τον μήνα σημαίνει ότι μπορείς να πας να πάρεις τις πινακίδες να πεις εγώ θέλω να το κυκλοφορήσω 3 μήνες πχ. Ιούλιο Αύγουστο Σεπτεμβρίο και μετά Οκτωβρίο να τις παραδώσεις και του χρόνου αν θέλεις πάλι το ίδιο ή άμα θέλεις μόνο για ένα μήνα;;;;;;
    Ότι ισχύει είναι μόνο για φέτος. Αν τις πάρεις για Ιούλιο, Αύγουστο και Σεπτέμβριο θα πληρώσεις τα 3/12 των τελών κυκλοφορίας αλλά 30 Σεπτεμβρίου θα επιστρέψεις τις πινακίδες πάλι στην εφορία σου. Έλεγαν ότι από φέτος θα μονιμοποιηθεί η διαδικασία αλλά πάλι μια από τα ίδια. Το μόνο καλό είναι πως αφαίρεσαν το οικονομικό πενάλτι των +1 και +2 μήνες αν έπαιρνες τις πινακίδες μέχρι 3 μήνες ή από 4 μήνες και πάνω (αν έπαιρνες τις πινακίδες για 3 μήνες πλήρωνες 4/12, ενώ αν έπαιρνες τις πινακίδες για 4 μήνες πλήρωνες 6/12). Δυστυχώς αυτή η διαδικασία επαναλαμβάνεται κάθε χρόνο τα τελευταία χρόνια με υπουργική απόφαση και όχι με νόμο οπότε κάθε χρόνο περιμένεις.

    Είχα κάνει ενέργειες στο παρελθόν και τους εξήγησα με έγγραφο που τους κοινοποίησα για το πως λειτουργεί το πράγμα στη Γερμανία -εξαιρετικά και εύκολα- και πως με αυτό το μέτρο θα είχαν και περισσότερα έσοδα και τους πολίτες ευχαριστημένους. Φυσικά φωνή βοώντος εν τη ερήμω. Οι πεφωτισμένοι τους ξέρουν καλύτερα.
    Τελευταία τροποποίηση από STF; 05/07/2020 στις 01:19.

  11. #26
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.445
    Στην ελβετια που εχω γνωστό, τι κανουν, οσα μηχανακια και να εχεις υπο την κατοχη σου, εχεις μια πινακίδα την οποια μεταφερεις σε οποιο θελεις να οδηγησεις..
    Αντε γεια! Ειναι πολυ μακριά οι τύποι!!

  12. #27
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    30/01/2020
    Μηνύματα
    758
    [QUOTE=Ζεύκας;3054547]Α στο αρχικό μνμ πήγε με σκοπό να πληρώσει τα τέλη και τώρα πήγε με σκοπό να ξεχέσει το διευθυντή για τα τηλέφωνα και να κάνει μια ερώτηση
    για το αν ξέρει ένας υπάλληλος της εφορίας πόσο καιρό παίρνει στη Βουλή από τη ψήφιση μιας διάταξης μέχρι τη δημοσίευσή της στην Εφημερίδα της Κυβέρνησης.
    Μάλιστα.

    Καλό θα ήταν -και το λέω γενικά- πρώτα να κοιτάμε τι κάνουμε και πόσο σωστοί είμαστε εμείς σαν πολίτες και μετά να αρχίζουμε να κράζουμε το Κράτος.



    Και επί τη ευκαιρία, ένα μεγάλο μπράβο στην ΙΓ' εφορία Αθηνών που έστειλα ένα ερώτημα με email και μου απάντησαν τηλεφωνικώς μέσα σε 24 ώρες.[/QUOTE
    Πήρες σειρά και συ για το λόγο που δεν ανταποδίδω χαιρετισμό στα μηχανάκια πια...

  13. #28
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.230
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Tallyban Προβολή μηνύματος
    Πήρες σειρά και συ για το λόγο που δεν ανταποδίδω χαιρετισμό στα μηχανάκια πια...
    Αδερφέ, πάρε ένα Toyota Yaris να μη χαλιέσαι άδικα.

  14. #29
    Ειναι τοσο μεγάλη η παρακμή μας σαν λαος που δεν ξέρουμε που βαδίζουμε πια.
    Μου αρεσει που ευχαριστείς φιλε μου την εφορία που σου απαντησε σε 24 ωρες.
    Τα αυτονόητα τα θεωρούμε σαν κατι το καλο.
    Απλα χρεωθηκε ο υπάλληλος το mail με αριθμό πρωτοκόλλου και για αυτο σου απαντησε.
    Ακομα ολοι οι διευθυντές λαμβανουν τα φεκ σε pdf με mail και απλα κανουν την πάπια.
    Καποτε ειχα παει με την γυναίκα μου να καταθεση στο ΙΚΑ τα ένσημα της για καταμετρηση.
    Ο υπάλληλος αρνούνταν να τα παρει και την εβρισε, της ελεγε οτι για την συγκεκριμένη περιπτωση δεν χρειάζεται.
    Φυσικα εμεις ξεραμε το φεκ αλλα αυτο ανένδοτος.
    Πισω μου ηταν ενας δικηγόρος που κατάλαβε ακριβος τι λεγαμε.
    Με πιανει απο το χέρι και μου λεει, πας στον διευθυντή του δείχνεις το φεκ και του λες οτι εμεις θα καταθεσουμε τα ενσημα οπως και να εχει.
    Όντως και ετσι εγινε, αν και ουτε αυτος ήξερε το φεκ εδωσε εντολη στο πρωτόκολλο να τα παραλαβουν.
    Φεύγοντας μου λεει ο δικηγόρος που μας βοήθησε οτι ολες οι δημόσιες υπηρεσίες εχουν υποχρέωση να λαβουν
    το αίτημα σου στο πρωτόκολλο ακόμα και αν δεν ειναι σωστό και απλα θα σου απαντησουν αρνητικά.
    Αρα mail που λαμβανουν αριθμο ticket και πρωτοκόλλο ειναι η σωτηρία για εμας του πολίτες
    Dankannn

    CBR 600F THE BEST

  15. #30
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.706
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dankannn Προβολή μηνύματος
    Ειναι τοσο μεγάλη η παρακμή μας σαν λαος που δεν ξέρουμε που βαδίζουμε πια.
    Μου αρεσει που ευχαριστείς φιλε μου την εφορία που σου απαντησε σε 24 ωρες.
    Τα αυτονόητα τα θεωρούμε σαν κατι το καλο.
    Απλα χρεωθηκε ο υπάλληλος το mail με αριθμό πρωτοκόλλου και για αυτο σου απαντησε.
    Ακομα ολοι οι διευθυντές λαμβανουν τα φεκ σε pdf με mail και απλα κανουν την πάπια.
    Καποτε ειχα παει με την γυναίκα μου να καταθεση στο ΙΚΑ τα ένσημα της για καταμετρηση.
    Ο υπάλληλος αρνούνταν να τα παρει και την εβρισε, της ελεγε οτι για την συγκεκριμένη περιπτωση δεν χρειάζεται.
    Φυσικα εμεις ξεραμε το φεκ αλλα αυτο ανένδοτος.
    Πισω μου ηταν ενας δικηγόρος που κατάλαβε ακριβος τι λεγαμε.
    Με πιανει απο το χέρι και μου λεει, πας στον διευθυντή του δείχνεις το φεκ και του λες οτι εμεις θα καταθεσουμε τα ενσημα οπως και να εχει.
    Όντως και ετσι εγινε, αν και ουτε αυτος ήξερε το φεκ εδωσε εντολη στο πρωτόκολλο να τα παραλαβουν.
    Φεύγοντας μου λεει ο δικηγόρος που μας βοήθησε οτι ολες οι δημόσιες υπηρεσίες εχουν υποχρέωση να λαβουν
    το αίτημα σου στο πρωτόκολλο ακόμα και αν δεν ειναι σωστό και απλα θα σου απαντησουν αρνητικά.
    Αρα mail που λαμβανουν αριθμο ticket και πρωτοκόλλο ειναι η σωτηρία για εμας του πολίτες
    Έχεις δίκιο γιατί αναφέρεσαι σε όλους μας. Όλοι μας ευθυνόμαστε για τη κατάντια μας και όλοι μας μπορούμε να το αλλάξουμε ενεργώντας ατομικά όπως έκανες κι εσύ και μπράβο σου.
    Όμως θέλω να γράψω και αυτό (σαν γενική τοποθέτηση), τα τελευταία χρόνια γευτήκαμε πολλά και συνεχίζουμε να γευόμαστε περί τίνος πρόκειται όταν αναφερόμαστε στους "προχωρημένους" Ευρωπαίους. Μπορεί να είναι καλύτεροι μας σε "κάποια" πράγματα. Με το κλίμα που έχουν όμως, δε θα επιβίωναν αν δεν είχαν λειτουργικά συστήματα.
    Γεννημένος και σχεδόν μεγαλωμένος στη Γερμανία για πολλά χρόνια ασκούσα σκληρή κριτική στη χώρα μας, πιο σωστά όχι στη χώρα μας αλλά στο κρατικό της μηχανισμό σε όλα τα επίπεδα.
    Αυτό που κατάλαβα είναι πως η κριτική αρκεί (δεν είναι απαραίτητη η "σκληρή" κριτική) και να προσπαθώ εγώ να είμαι καλύτερος ατομικά, να δρω -όπως εσύ εν προκειμένω- και να μη "δωρίζω" στους απ'έξω τη γκρίνια μας. Εμάς ακούνε-διαβάζουν και αναφέρονται στην Ελλάδα υποτιμητικά, ενώ οι ίδιοι δεν το κάνουν ποτέ για τις χώρες τους και έχουν κακώς κείμενα και αυτοί... πολλά!

    Δεν αναφέρθηκες εσύ στους Ευρωπαίους, εγώ το κάνω.
    Τελευταία τροποποίηση από STF; 04/07/2020 στις 14:15.

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 38
    Τελευταίο μήνυμα: 01/07/2015, 19:01
  2. Εφορία και κατάθεση-παραλαβή πινακίδων.
    από menelaos46 στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 60
    Τελευταίο μήνυμα: 12/02/2014, 14:55
  3. Προσοχή στο τι ζητάτε απο τον Άι Βασίλη.....
    από latris mixanis στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 02/12/2005, 13:44
  4. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 06/01/2005, 21:28

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF