Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 36

Θέμα: 2020 Aprillia Tuono 1100 Factory η ΒΜW S1000R TE?? Γνωμες και συμβουλες? Αξιοπιστια?

  1. #16
    Μέλος Το avatar του/της Maradi
    Εγγραφή
    26/11/2012
    Μηνύματα
    164
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lospsi Προβολή μηνύματος
    Το υπάρχον R φοράει το μοτέρ του προηγούμενου RR, δεν έχει βγει ακόμα καινούργιο μοντέλο
    Γι'αυτο κοιταω το τωρινο. Δεν θελω καινουργιας γενιας.
    YAMAHA T7, HONDA NC750X, SUZUKI 125SM, HONDA CBF1000

  2. #17
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.717
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Maradi Προβολή μηνύματος
    Μετα απο συναντηση σημερα με τυπο, μηχανικο που κανει ΚΤΕΟ, που εχει την Tuono καταλαβα οτι δεν παιζει σαν επιλογη.. Καλο, χρυσο, αλλα χωρις εξουσιοδοτημενο συνεργειο. Επαθα! Μου ειπε οτι κανουν τα μικρα σερβις μονοι τους και τα μεγαλα απο βαν που περναει μια φορα το χρονο Σκωτια η πρεπει να κατεβουν Ουαλια. Κουφαθηκα! Ειπαμε γουσταρω αλλα οχι τοσο!! Παντως οταν ανεβηκα πανω μου φανηκε παρα πολυ μικρο και μαζεμενο. Κριμα!! Τωρα καταλαβα γιατι κυκλοφορουν τοσα λιγα.
    Το ΣΒΚ οδηγαω τη μπεμπα και βλεπουμε...
    Τέτοιες μοτοσυκλέτες πάντως είναι για τη κάβλα μας και για περιορισμένη και ατομική χρήση. Χώνεις πολλά -αν έχεις τη δυνατότητα- για χρήση που δε πρόκειται να κάνει απόσβεση ποτέ. Επομένως το λιγότερο που θα με ένοιαζε εμένα θα ήταν τα θέματα σέρβις, κυρίως γιατί θα ασχολιόμουν μόνος μου στα λίγα χιλιόμετρα που θα έγραφε. Αν ήταν η "μια" για μένα θα την έπαιρνα (που είναι δηλαδή ακόμη και στην έκδοση R)!
    Για μένα το Tuono έχει μεγάαααααλη απόσταση από τις άλλες. Αν με ενδιέφερε σε τόσο ιδιαίτερη κατηγορία μοτοσυκλέτας η υποστήριξη θα ξέχναγα και τις BMW και KTM και θα κοιτούσα ένα MT-10 SP και θα ξένοιαζα από οποιαδήποτε σκέψη.

  3. #18
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    31/01/2017
    Μηνύματα
    795
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από STF Προβολή μηνύματος
    Τέτοιες μοτοσυκλέτες πάντως είναι για τη κάβλα μας και για περιορισμένη και ατομική χρήση. Χώνεις πολλά -αν έχεις τη δυνατότητα- για χρήση που δε πρόκειται να κάνει απόσβεση ποτέ. Επομένως το λιγότερο που θα με ένοιαζε εμένα θα ήταν τα θέματα σέρβις, κυρίως γιατί θα ασχολιόμουν μόνος μου στα λίγα χιλιόμετρα που θα έγραφε. Αν ήταν η "μια" για μένα θα την έπαιρνα (που είναι δηλαδή ακόμη και στην έκδοση R)!
    Για μένα το Tuono έχει μεγάαααααλη απόσταση από τις άλλες. Αν με ενδιέφερε σε τόσο ιδιαίτερη κατηγορία μοτοσυκλέτας η υποστήριξη θα ξέχναγα και τις BMW και KTM και θα κοιτούσα ένα MT-10 SP και θα ξένοιαζα από οποιαδήποτε σκέψη.
    +1000, Το Tuono θελει βαλβιδες καθε 20.000 οποτε προσωπικά το εκανα οταν το πηρα μεταχειρω και μετα αλλαξω μονος μου λαδια-φιλτρα-φρενα-κλπ

    Οταν χρειαστώ ξανα θα κανω την αγγαρεία να παω σε συνεργείο που δεν ειναι τοσο κοντά.

    Αλλωστε σε γρηγορες βολτες και καμια πιστα (το 2020 το κλαίμε ακόμα) προσωπικά δεν γράφω πανω απο 5-6000χιλ

  4. #19
    Μέλος Το avatar του/της Maradi
    Εγγραφή
    26/11/2012
    Μηνύματα
    164
    Συμφωνώ απόλυτα, η Tuono είναι Η μηχανή. Αλλά τόσα λεφτά χωρίς καθόλου υποστήριξη σε περίπτωση που κάτι πάει στραβά με χαλάει. Θα μου είναι συνέχεια στο μυαλό

  5. #20
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    31/01/2017
    Μηνύματα
    795
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Maradi Προβολή μηνύματος
    Συμφωνώ απόλυτα, η Tuono είναι Η μηχανή. Αλλά τόσα λεφτά χωρίς καθόλου υποστήριξη σε περίπτωση που κάτι πάει στραβά με χαλάει. Θα μου είναι συνέχεια στο μυαλό
    Δεν εισαι ο μόνος

    Εγω εχω εξουσιοδοτημένο στην 1,5 ωρα απο εμενα οποτε ισως να ειμαι σε καλυτερη μοιρα σε σχεση με αυτο που έγραψες.

    Παντως να ξερεις δεν εχεις ιδιείτερα προβληματα να αντιμεωπίσεις.

    Καλες αγορες !

  6. #21
    Ο πυγολαμπιδας! Το avatar του/της ΟΚΤΑΝΙΟ
    Εγγραφή
    14/07/2005
    Μηνύματα
    1.189
    Βρε μπας και θες ενα XR με 2500 χλμ?


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20200704_103429.jpg 
Προβολές:	150 
Μέγεθος:	100,7 KB 
ID:	419450
    Οσο και να την τιναξεις, η τελευταια σταγονα θα μεινει στο σωβρακο.....

  7. #22
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.469
    Εγώ το θέλω!
    Θέλει και λεφτά ο ιδιοκτήτης?

  8. #23
    Ο πυγολαμπιδας! Το avatar του/της ΟΚΤΑΝΙΟ
    Εγγραφή
    14/07/2005
    Μηνύματα
    1.189
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lospsi Προβολή μηνύματος
    Εγώ το θέλω!
    Θέλει και λεφτά ο ιδιοκτήτης?
    Ο ιδιοκτητης βαραει το κεφαλι του. Μια ζωη με SS, πηρε το ορθιο οτι θα πηγαινε με κατι φιλους Αυστρια για τον αγωνα, και το μετανοιωσε την επομενη, και ο αγωνας θα γινει χωρις θεατες, ειναι να σκασει. Μολις του το εβαλα αγγελια στο καρ.
    Ειχαμε βρει περισυ ενα R1M με ενα σκασμο αξεσουαρ πανω του, και 2200 χλμ. Ακομα χτυπιεται που δε το πηρε
    Οσο και να την τιναξεις, η τελευταια σταγονα θα μεινει στο σωβρακο.....

  9. #24
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.717
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΟΚΤΑΝΙΟ Προβολή μηνύματος
    Ο ιδιοκτητης βαραει το κεφαλι του. Μια ζωη με SS, πηρε το ορθιο οτι θα πηγαινε με κατι φιλους Αυστρια για τον αγωνα, και το μετανοιωσε την επομενη, και ο αγωνας θα γινει χωρις θεατες, ειναι να σκασει. Μολις του το εβαλα αγγελια στο καρ.
    Ειχαμε βρει περισυ ενα R1M με ενα σκασμο αξεσουαρ πανω του, και 2200 χλμ. Ακομα χτυπιεται που δε το πηρε
    Για να καταλάβουμε... πήρε το το όρθιο XR απλά για να πάει σε έναν αγώνα στην Αυστρία;
    Αν έχει τέτοιες οικονομικές δυνατότητες δε χρειάζεται να βαράει το κεφάλι του. Θα βρει κάτι άλλο σύντομα. Αν κατάλαβα καλά, δηλαδή.

  10. #25
    Ο πυγολαμπιδας! Το avatar του/της ΟΚΤΑΝΙΟ
    Εγγραφή
    14/07/2005
    Μηνύματα
    1.189
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από STF Προβολή μηνύματος
    Για να καταλάβουμε... πήρε το το όρθιο XR απλά για να πάει σε έναν αγώνα στην Αυστρία;
    Αν έχει τέτοιες οικονομικές δυνατότητες δε χρειάζεται να βαράει το κεφάλι του. Θα βρει κάτι άλλο σύντομα. Αν κατάλαβα καλά, δηλαδή.

    Όχι ακριβώς έτσι.....
    Τελευταία μηχανή το πρωτο S1000RR του '09. Παλιωνε κ ήθελε να το αλλάξει. Η αλήθεια είναι ότι η παρέα με τα SS έσπασε. Οι πιο πολλοί το είχαν πάρει επειδή ήταν μόδα. Είχαμε να ανεβούμε Σέρρες από το 2013 (αυτός ανέβηκε το 15 τελευταία φορα). Τον ξεμυαλισε ένας άλλος, πρώην πιστακιας και αυτός, (τώρα με μουλτιμουσταρδα) κ τον άρχισε το παραμύθι να πηγαίνουν ταξίδια στην Ευρώπη μπλα μπλα μπλα μπλα.... Πουλάει το S1000RR, πήγε μετά στη BMW να δει το καινούριο S1000RR του 20. Του λένε από 6μηνο κ βλέπουμε.... εκεί βλέπει το XR. Πάει Yamaha να δει το tracer μιας κ ήταν η πρώτη επιλογή οικονομικά, όσα πήρε από το RR δλδ συν τα ιππολοιπα. Με το που το βλέπει, καταλαβαίνει ότι το επόμενο λεπτό θα το έχει σκυλομετανοιωσει, ο έμπορος τον ξενέρωσε κιόλας, κ γυρίζει στη BMW και βάζει τα ιππολοιπα σε δοσεις κ παίρνει το XR.
    Τότε στα ίδια κ λιγότερα χρήματα είχαμε δει ένα R1M με της Παναγίας τα μάτια πάνω, αλλά δεν ήθελε να ανέβει τόσο οικονομικά, άσχετα αν τα ξεπέρασε με το XR.
    Κ όχι, δεν τα φυσάει. Δάσκαλος στη δευτεροβάθμια είναι
    Οσο και να την τιναξεις, η τελευταια σταγονα θα μεινει στο σωβρακο.....

  11. #26
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.717
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΟΚΤΑΝΙΟ Προβολή μηνύματος
    Όχι ακριβώς έτσι.....
    Τελευταία μηχανή το πρωτο S1000RR του '09. Παλιωνε κ ήθελε να το αλλάξει. Η αλήθεια είναι ότι η παρέα με τα SS έσπασε. Οι πιο πολλοί το είχαν πάρει επειδή ήταν μόδα. Είχαμε να ανεβούμε Σέρρες από το 2013 (αυτός ανέβηκε το 15 τελευταία φορα). Τον ξεμυαλισε ένας άλλος, πρώην πιστακιας και αυτός, (τώρα με μουλτιμουσταρδα) κ τον άρχισε το παραμύθι να πηγαίνουν ταξίδια στην Ευρώπη μπλα μπλα μπλα μπλα.... Πουλάει το S1000RR, πήγε μετά στη BMW να δει το καινούριο S1000RR του 20. Του λένε από 6μηνο κ βλέπουμε.... εκεί βλέπει το XR. Πάει Yamaha να δει το tracer μιας κ ήταν η πρώτη επιλογή οικονομικά, όσα πήρε από το RR δλδ συν τα ιππολοιπα. Με το που το βλέπει, καταλαβαίνει ότι το επόμενο λεπτό θα το έχει σκυλομετανοιωσει, ο έμπορος τον ξενέρωσε κιόλας, κ γυρίζει στη BMW και βάζει τα ιππολοιπα σε δοσεις κ παίρνει το XR.
    Τότε στα ίδια κ λιγότερα χρήματα είχαμε δει ένα R1M με της Παναγίας τα μάτια πάνω, αλλά δεν ήθελε να ανέβει τόσο οικονομικά, άσχετα αν τα ξεπέρασε με το XR.
    Κ όχι, δεν τα φυσάει. Δάσκαλος στη δευτεροβάθμια είναι
    Τότε δεν καταλαβαίνω, γιατί να δώσει το S1000XR, μια χαρά δεν είναι με αυτό; Δεν έχει χάσει σε γκάζια -λέμε τώρα- και είναι πολύ πιο ξεκούραστος!
    Τέλος πάντων, ο καθένας ξέρει καλύτερα. Ήταν πολύ σύντομο το προηγούμενο ποστ σου και εμοιάζε κάπως έτσι. Και να το φυσούσε όμως εμάς δε μας πέφτει λόγος, δεν το είπα ειρωνικά πάντως.

  12. #27
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από STF Προβολή μηνύματος
    Τότε δεν καταλαβαίνω, γιατί να δώσει το S1000XR, μια χαρά δεν είναι με αυτό; Δεν έχει χάσει σε γκάζια -λέμε τώρα- και είναι πολύ πιο ξεκούραστος!
    Τέλος πάντων, ο καθένας ξέρει καλύτερα. Ήταν πολύ σύντομο το προηγούμενο ποστ σου και εμοιάζε κάπως έτσι. Και να το φυσούσε όμως εμάς δε μας πέφτει λόγος, δεν το είπα ειρωνικά πάντως.
    Προφανως ειναι "σκυφτος" και ξενερωσε με το στησιμο του xr. Για να πω την αληθεια και εγω ξενερωσα οταν το οδηγησα, αφ'ενος η σελα σε κλειδωνει σε μια θεση και αφ'ετερου ο 17ρης μπροστινος σε συνδυασμο με την αποσταση που εχεις απ αυτον δημιουργει μια περιεργη καπως δυσαρμονικη αισθηση. Αφ ενος εχεις την κοφτερη συμπεριφορα του 17ρη και αφ'ετερου μια θεση οδηγησης και γεωμετρια που σε αποκοπτει απο αυτην την αισθηση. Σε τετοιου ειδους μηχανακια θεωρω πως ταιριαζει πολυ παραπανω ο 19ρης.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  13. #28
    Ο πυγολαμπιδας! Το avatar του/της ΟΚΤΑΝΙΟ
    Εγγραφή
    14/07/2005
    Μηνύματα
    1.189
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από STF Προβολή μηνύματος
    Τότε δεν καταλαβαίνω, γιατί να δώσει το S1000XR, μια χαρά δεν είναι με αυτό;.
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    Προφανως ειναι "σκυφτος" και ξενερωσε με το στησιμο του xr..

    Ακριβώς αυτό.
    Οσο και να την τιναξεις, η τελευταια σταγονα θα μεινει στο σωβρακο.....

  14. #29
    Μέλος Το avatar του/της Maradi
    Εγγραφή
    26/11/2012
    Μηνύματα
    164
    Μετα απο δοκιμες σημερα ολη μερα, MT10, S1000r , KTM Superduke, S1000XR factory lowered, (Aprillia has no demos!!) η αποφαση μου φανηκε παρα πολυ ευκολη. Το XR! Λες και ητανε κομμενο και ραμμενο για τα μετρα μου και τα θελω μου. Επεσε υπογραφη και ερχεται σε 7-10 μερες. Κοκκινουλι. Τελικα ομως ολα ειναι απιθανα. Οτι και να διαλεγα δεν θα μετανοιωνα, απλα το XR μου μιλησε.
    Βεβαια ελπιζω, παρολα οσα ειπα πιο πανω, να μην εχει πολλα προβληματα ως μοντελο του 20, αλλα, ας ειναι καλα η εγγυηση και το συνεργειο που με ξερουν και με προσεχουν εδω και χρονια.
    Ευχαριστω για τις γνωμες και συμβουλες, να ειστε ολοι καλα και παντα ορθιοι!!
    YAMAHA T7, HONDA NC750X, SUZUKI 125SM, HONDA CBF1000

  15. #30
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της contes di Zante
    Εγγραφή
    01/11/2007
    Μηνύματα
    299
    ....δηλαδή το S1000XR βγαίνει με χαμηλομένη ανάρτηση? Καλή φάση....καλές βόλτες!!!
    διονύσης K / έλα να πάμε στο νησί...το (multi)strada μου εγώ και 'σύ

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Aprillia Tuono V4 1000 και 1100 / Dorsoduro 750 και 1200 και Caponord
    από Billymuse στο forum Ανακλήσεις
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 17/02/2017, 11:35
  2. 2007 Aprilia Tuono 1000R Factory
    από AFTER στο forum Aprilia
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 03/10/2006, 17:51
  3. aprillia tuono fighter experts!
    από picramenos στο forum Aprilia
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 27/09/2004, 16:29

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF