Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 36

Θέμα: 2020 Aprillia Tuono 1100 Factory η ΒΜW S1000R TE?? Γνωμες και συμβουλες? Αξιοπιστια?

  1. #1
    Μέλος Το avatar του/της Maradi
    Εγγραφή
    26/11/2012
    Μηνύματα
    164

    2020 Aprillia Tuono 1100 Factory η ΒΜW S1000R TE?? Γνωμες και συμβουλες? Αξιοπιστια?

    Ψαχνωμαι... Αρχιστε!
    YAMAHA T7, HONDA NC750X, SUZUKI 125SM, HONDA CBF1000

  2. #2
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Kawasaki Z H2
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.468
    Το BMW πάει για αλλαγή οπότε δεν ξέρω αν αξίζει να το πάρεις καινούργιο. Το Tuono είναι πολύ καλό μηχανάκι, πολύ ολοκληρωμένο. Ducati streetfighter V4 και SD1290 δεν κοιτάς?
    Βασανισμένη μηχανόβια ψυχή...

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    31/01/2017
    Μηνύματα
    795
    Απο θεμα αξιοπιστίας, τo δικο μου Tuono V4 1000 του 2014 εχει μεχρι τωρα +44 χιλ χιλιομετρα και ουτε κιχ !

    Πολλα χρονια κινητηρας και θεωρω οτι εχει λύσεις τις ασθένειες του στα πρώτα RSV4 που γεννούσαν

    Βεβαια εσυ λες για το 1100 που καποιοι λενε οτι ειναι ακομα καλύτερο ενω αλλοι οτι το 2014 ειναι πιο καγκούρικο - δεν εχω ιδεα μιας και δεν το εχω οδηγήσει το 1100.

    Οσο για το ΒΜW, ανοστο σε ολα του - αισθητικα και κινητηριακα αλλα γρηγορο και αυτο

    Οπότε δεν νομιζω υπαρχει συγκριση στα 2, καθε χρονο το Tuono βγαινει καλύτερο απο ολα + εχει ενα υπεροχο κινητηρα με ροπη χαμηλα, στροφάρισμα μεχρι οσο θες και σωστο V4 ηχο (οχι σαν το panigale V4 οπως λεει κατοχος του )

  5. #5
    Μέλος Το avatar του/της Maradi
    Εγγραφή
    26/11/2012
    Μηνύματα
    164
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lospsi Προβολή μηνύματος
    Το BMW πάει για αλλαγή οπότε δεν ξέρω αν αξίζει να το πάρεις καινούργιο. Το Tuono είναι πολύ καλό μηχανάκι, πολύ ολοκληρωμένο. Ducati streetfighter V4 και SD1290 δεν κοιτάς?
    KTM και ΜΤ10 μετα απο παρα πολυ ψαξιμο και αμετρητα reviews δεν μου ταιριαζουν κυριως λογω αγριαδας και εμφανισης, το δε Ducati ειναι για πιο μαγκες και διπλωνεις για να ανεβεις. Τα δυο που κοιταω ειναι ανετα με το BMW πιο ευχρηστο και γλυκο (προσωπικα μου αρεσει και εμφανησιακα και ο αγαπητος ηχος απο inline-4) και με το Tuono το πιο ομορφο και τελειο σε ΟΛΑ (και ηχητικα) αλλα δυσκολο στις χαμηλες ταχυτητες και πολη. Επισης και τα δυο ειναι πλεον δοκιμασμενα και δεν ψηνωμαι για τα καινουργια που ερχονται με ολα τα προβληματα που σιγουρα θα βγαλουν. Καθως ειναι και τα τελευταια πριν τα καινουργια μοντελα τα βρισκω με κανα δυο χιλιαρικα εκπτωση (UK). Αυτο που δεν ξερω ειναι τι λεει ποιοτικα το Tuono. Το BMW εχει αψογη εγγυηση τα πρωτα τρια χρονια (δικιμασμενη στο 1250 GS που εχω) με αντιπροσωπεια κοντα που με ξερουν και με προσεχουν. Δοκιμη παιζει με το BMW αλλα οχι με το Tuono
    YAMAHA T7, HONDA NC750X, SUZUKI 125SM, HONDA CBF1000

  6. #6
    Μέλος Το avatar του/της Maradi
    Εγγραφή
    26/11/2012
    Μηνύματα
    164
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    Kawasaki Z H2
    Με τιποτα, μαουνα σε συγκριση
    YAMAHA T7, HONDA NC750X, SUZUKI 125SM, HONDA CBF1000

  7. #7
    Μέλος Το avatar του/της Maradi
    Εγγραφή
    26/11/2012
    Μηνύματα
    164
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από GogosLux Προβολή μηνύματος
    Απο θεμα αξιοπιστίας, τo δικο μου Tuono V4 1000 του 2014 εχει μεχρι τωρα +44 χιλ χιλιομετρα και ουτε κιχ !

    Αυτο ακουγεται πολυ καλο!!
    YAMAHA T7, HONDA NC750X, SUZUKI 125SM, HONDA CBF1000

  8. #8
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Maradi Προβολή μηνύματος
    Με τιποτα, μαουνα σε συγκριση
    Τοτε απριλια εννοειται. Δεν τιθεται καν θεμα ερωτησης. Εκτος κι αν εχει καμια εκπληξη η bmw που ετοιμαζει και δε βιαζεσαι.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  9. #9
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    31/01/2017
    Μηνύματα
    795
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Maradi Προβολή μηνύματος
    Αυτο που δεν ξερω ειναι τι λεει ποιοτικα το Tuono. Το BMW εχει αψογη εγγυηση τα πρωτα τρια χρονια (δικιμασμενη στο 1250 GS που εχω) με αντιπροσωπεια κοντα που με ξερουν και με προσεχουν. Δοκιμη παιζει με το BMW αλλα οχι με το Tuono
    Προσωπικη γνώμη, μιας και ειχα και το 2004 μοντελο, ποιοτικα ειναι μακρα value for money !!!

    Τωρα σε σχεση με αντιπροσωπεια αυτο ειναι μια παγκοσμια πονεμενη ιστορια απο πάντα και δεν ισχύει μονο Ελλαδα
    Δεν ειναι θεμα αν εχει εγγύηση αλλα οτι το δύκτιο εξουσιοδοτημένων ειναι φτωχό, νομιζω οτι με εξαίρεση τους Ιαπωνες ολοι οι ευρωπαίοι εχουν βαλθει να ταλαιπωρουν τους πελατες τους με το μηδαμινο δυκτιο τους

    Απο οσο ξερω εχει να κανει με τις απαιτήσεις που βαζουν τοσο σε μαγαζια οσο και γραφειοκρατία.
    Ο τοπικος ΚΤΜ σταματα την ΚΤΜ και συνεχίζει με την Triumph μονο μιας και βγαζει περισσοτερα + εχει λιγοτερη χαρτουρα και χρονο να τρωει σε software updates

    Αν η Paprilia ειχε καλό δυκτιο θα ειχε παρει τα σωβρακα σε καποιες κατηγοριες, εδω το κανει τωρα αν και αρκετοι κανουν πισω λογο δυκτίου.

  10. #10
    Μέλος Το avatar του/της Maradi
    Εγγραφή
    26/11/2012
    Μηνύματα
    164
    Και εδω Σκωτια το ιδιο προβλημα με Aprillia δικτυο. Τρομερο μηχανακι αλλα ολα τα αλλα???? Γι'αυτο και ρωταω για θεματα αξιοπιστιας
    YAMAHA T7, HONDA NC750X, SUZUKI 125SM, HONDA CBF1000

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.468
    Αν είναι έτσι, πάρε το BMW. Είναι πολύ σημαντικό να έχεις κοντά σου αντιπροσωπία που εμπιστεύεσαι και σε προσέχουν.

    Είχα το S1000R του 2015, μου άρεσε πολύ (για naked). Δυνατό μοτέρ και γεμάτο παντού, βοηθάει το κοντό γρανάζωμα. Φίλοι με RSV4 και streetfighter 1098 που το είχαν οδηγήσει είχαν πει τα καλύτερα για αυτό (το μοτέρ). Πολύ καλά φρένα επίσης. Το δικό μου δεν είχε το DDC, οι απλές αναρτήσεις ήταν ΟΚ, ίσως λίγο μαλακές για τα κιλά μου (115). Ανεμοκάλυψη πολύ μικρή χωρίς ζελατίνα. Θέση οδήγησης αρκετά στριμωχτή σε σχέση με SD, MT10 όμως την θεωρώ αντίστοιχη του Tuono. Επειδή κοίταγα στο s1000r.co.uk και έβλεπα τι προσφορές παίζουν εκεί, νομίζω ότι είναι πολύ καλή επιλογή.
    https://www.moto.gr/forums/showthrea...ghlight=s1000r

    Tο Tuono V4 που είχα οδηγήσει (1000αρι βέβαια, του 2011) μου φάνηκε αρκετά πιο τραχύ. Βέβαια, το 1100 είναι αλλουνού παπά ευαγγέλιο.
    Βασανισμένη μηχανόβια ψυχή...

  12. #12
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.168
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από GogosLux Προβολή μηνύματος

    Αν η Paprilia ειχε δίκτυο θα ειχε παρει τα σωβρακα σε καποιες κατηγοριες.
    Οκ το διόρθωσα.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  13. #13
    Ο πυγολαμπιδας! Το avatar του/της ΟΚΤΑΝΙΟ
    Εγγραφή
    14/07/2005
    Μηνύματα
    1.187
    Δε κΣερω ποιας χρονολογιας bmw κοιτας, αλλα τα S1000RR του '20 εβγαλαν καποια θεματακια.... Αν εχουν το ιδιο μοτερ με το S1000R τοτε θελει λιγο παραπανω πΣακΣιμο
    Οσο και να την τιναξεις, η τελευταια σταγονα θα μεινει στο σωβρακο.....

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.468
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΟΚΤΑΝΙΟ Προβολή μηνύματος
    Δε κΣερω ποιας χρονολογιας bmw κοιτας, αλλα τα S1000RR του '20 εβγαλαν καποια θεματακια.... Αν εχουν το ιδιο μοτερ με το S1000R τοτε θελει λιγο παραπανω πΣακΣιμο
    Το υπάρχον R φοράει το μοτέρ του προηγούμενου RR, δεν έχει βγει ακόμα καινούργιο μοντέλο

  15. #15
    Μέλος Το avatar του/της Maradi
    Εγγραφή
    26/11/2012
    Μηνύματα
    164
    Μετα απο συναντηση σημερα με τυπο, μηχανικο που κανει ΚΤΕΟ, που εχει την Tuono καταλαβα οτι δεν παιζει σαν επιλογη.. Καλο, χρυσο, αλλα χωρις εξουσιοδοτημενο συνεργειο. Επαθα! Μου ειπε οτι κανουν τα μικρα σερβις μονοι τους και τα μεγαλα απο βαν που περναει μια φορα το χρονο Σκωτια η πρεπει να κατεβουν Ουαλια. Κουφαθηκα! Ειπαμε γουσταρω αλλα οχι τοσο!! Παντως οταν ανεβηκα πανω μου φανηκε παρα πολυ μικρο και μαζεμενο. Κριμα!! Τωρα καταλαβα γιατι κυκλοφορουν τοσα λιγα.
    Το ΣΒΚ οδηγαω τη μπεμπα και βλεπουμε...
    YAMAHA T7, HONDA NC750X, SUZUKI 125SM, HONDA CBF1000

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Aprillia Tuono V4 1000 και 1100 / Dorsoduro 750 και 1200 και Caponord
    από Billymuse στο forum Ανακλήσεις
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 17/02/2017, 11:35
  2. 2007 Aprilia Tuono 1000R Factory
    από AFTER στο forum Aprilia
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 03/10/2006, 17:51
  3. aprillia tuono fighter experts!
    από picramenos στο forum Aprilia
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 27/09/2004, 16:29

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF