Σελίδα 5 από 8 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 61 έως 75 από 112

Θέμα: Ducati Monster 950 2021

  1. #61
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.499
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από p@nos Προβολή μηνύματος
    ...
    Στο θεμα αποδοσης, τι να συζηταμε, τα μηχανακια σημερα ειναι πιο ψοφια γιατι απλα οι εταιρειες δεν ασχολουνται, δε φταινει τα euro, τα αμαξια ειναι ηδη euro 6 με τουρμπινες και βγαζουν απο 1000κε τρικυλιδρα 150 αλογα...Εχει νοημα να συζηταμε περι εξελιξης στα νεοτερα μηχανακια ακομα?
    ...
    Με έχει προβληματίσει αυτό. Πέρασαν κάποιες δεκαετίες, που οι μοτοσυκλέτες είχαν τα σκήπτρα στην ειδική ισχύ, παρόλο το σοκ που έπαθε η βιομηχανία κινητήρων εσωτερικής καύσης με τους καταλύτες, τη δεκαετία '90. Εδώ και 10 χρόνια όμως, η έλευση των υπερσυμπιεστών, είτε είναι μηχανικοί, είτε καυσαερίων, είτε συνδυασμός, έχει φέρει τα πάνω κάτω σε αυτοκίνητα που προορίζονται για το ευρύ κοινό. Σε όλα αυτά, έρχεται αρχικά η υβριδική τεχνολογία που δίνει επιπλέον ισχύ, αλλά και η αμιγώς ηλεκτρική ώθηση, η οποία οσονούπω θα γίνει προσιτή.

    Οι μοτοσυκλέτες έχουν μείνει σε επιδόσεις Κ6, με λίγες εξαιρέσεις να αφορούν πλούσιους πελάτες. Δεν εννοώ ότι είναι κακές οι επιδόσεις τους, σε σχέση με τα αμάξια. Όμως δεν είναι ορατή η πρόοδος των μοτοσυκλετών ως προς την ειδική ισχύ, παρά μόνο ως προς την κατανάλωση. Ίσως έρθει η ηλεκτροκίνηση να μας κάνει να ξεχάσουμε τα ζητήματα των κινητήρων εσωτερικής καύσης και στις μοτοσυκλέτες. Ίδωμεν.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  2. #62
    ...και καλη τυχη μάγκες Το avatar του/της bulmont
    Moderator
    Εγγραφή
    06/09/2010
    Μηνύματα
    4.174
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από byron Προβολή μηνύματος
    Πάντα υπάρχουν λύσεις. Ένα 4 lt μπετονακι βενζινη στο σακίδιο πλάτης, θα βοηθήσει.
    και στην σκάρα καλά είναι.......
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	HPIM1207.jpg 
Προβολές:	304 
Μέγεθος:	101,0 KB 
ID:	423420
    "ελλαδα ειναι η χωρα οπου ο λαζοπουλος κανει σατιρα και ο αρκας προπαγανδα....(!)"

  3. #63
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από bulmont Προβολή μηνύματος
    και στην σκάρα καλά είναι.......
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	HPIM1207.jpg 
Προβολές:	304 
Μέγεθος:	101,0 KB 
ID:	423420
    Ο φίλος 17ίντσος με το τούμπανο 450 SMR (ή ΕΧC sm δεν θυμάμαι), έσκαγε στην βόλτα με το μπετονάκι στο σακίδιο...
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  4. #64
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.168
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από byron Προβολή μηνύματος
    Ο φίλος 17ίντσος με το τούμπανο 450 SMR (ή ΕΧC sm δεν θυμάμαι), έσκαγε στην βόλτα με το μπετονάκι στο σακίδιο...
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από byron Προβολή μηνύματος
    Πάντα υπάρχουν λύσεις. Ένα 4 lt μπετονακι βενζινη στο σακίδιο πλάτης, θα βοηθήσει.
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από bulmont Προβολή μηνύματος
    και στην σκάρα καλά είναι.......
    Ερασιτεχνικές λύσεις, που να πας με τα 4 λίτρα?

    Να η πραγματική λύση!!
    To Bimota έχει 17 λίτρα αλλά καίει το άτιμο! 4 40ρια ειναι αυτα.
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων bimota_bmw1_small.JPG‎  
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  5. #65
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Ερασιτεχνικές λύσεις, που να πας με τα 4 λίτρα?

    Να η πραγματική λύση!!
    To Bimota έχει 17 λίτρα αλλά καίει το άτιμο! 4 40ρια ειναι αυτα.
    Έτσι είναι φίλε... ότι πάει καίει, και ότι καίει πάει.
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  6. #66
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.106
    Σοφές κουβέντες, ελπίζω να το αποδείξω πριν ανατιναχτεί το δικό μου

  7. #67
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.168
    Πέρα απο την πλάκα εγώ προσωπικά το θεωρώ αστείο να έχει μια μοτοσυκλέτα κοντά στα 1000cc με 100 ίππους τόσο μικρό τεπόζιτο.
    Δεν ξέρω κατα πόσον είμαι μειοψηφία αλλά για μένα αυτό και μόνο είναι κριτηριο για να μην την αγοράσω.
    Και δεν μιλάω μόνο για το monster αλλά και για όλες τις άλλες μοτο που έχουν παρόμοια τεπoζιτα, όπως το νέο Katana.

    Μια τέτοια μοτο θα πρέπει να έχει τουλάχιστον 17 λίτρα τεπόζιτο για να είναι κατάλληλη για μένα.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  8. #68
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Ζεύκας
    Εγγραφή
    15/10/2005
    Μηνύματα
    7.135
    Καλησπέρα.

    Αν το ducati έχει σχετικά χαμηλή κατανάλωση, μια χαρά είναι τα λίτρα του τεποζίτου.

    Η τεχνολογία έχει προοδεύσει και οι καταναλώσεις πέφτουν.

    Ένα σκούτερ 250 10-15 ετών καίει πιο πολύ από ένα σύγχρονο μηχανάκι 900 κυβικών.

    Το μτ-09 καθημερινή χρήση -και όχι ήπια- μου καίει μετρημένα 5,4 λτ/100. Μοτέρ 850 κυβικά, 105 άλογα ρόδα, 8,5 κιλά ροπή.

    Στις καταδρομικές έχω αυτονομία 180-190 χλμ, με 14 λίτρα τεπόζιτο.
    Με το τουόνο είχα 140-150 χλμ. Με 18 λίτρα τεπόζιτο!!


    Να φανταστείτε το μτ-09 του 2021 με παραπάνω κυβικά και άλογα θα καίει 5 λτ/100. Κατηγορία του Monster 950.
    Τελευταία τροποποίηση από Ζεύκας; 08/12/2020 στις 12:30.

  9. #69
    Εσυ επρεπε να ειχεs superduke

  10. #70
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Ζεύκας Προβολή μηνύματος
    Στις καταδρομικές έχω αυτονομία 180-190 χλμ, με 14 λίτρα τεπόζιτο.
    Με το τουόνο είχα 140-150 χλμ. Με 18 λίτρα τεπόζιτο!!
    Οι καταναλώσεις του Τ που αναφέρεις, αφορούν μέχρι να ανάψει λαμπάκι ρεζέρβας; Αντίστοιχα και του ΜΤ; Γιατί το Τ είχε παράδοξα μεγάλη ρεζέρβα, αλλά αν σου ανάψει το λαμπάκι δεν το ρισκάρεις και είσαι με την ψυχή στο στόμα. Αντιλαμβάνομαι οτι οι καταναλώσεις έχουν αλλάξει, αλλά τα 5,4 για το MT που αναφέρεις δεν ειναι σε kafrila mode υποθέτω...ναι;

    Όσο αφορά τις καταναλώσεις στα γυμνά, παίζει τεράστιο ρόλο το πως τα πηγαίνεις νομίζω. Με το παλιό γνωστό μας Tuono, οι 1.000 σαλ παραπάνω στην εθνική (που πρακτικά σημαίνουν ταχύτητα από 155-160 σε 185-190 χλμ) αύξαναν την κατανάλωση κατά 30% (!!). Έχεις μετρήσει τι καίει το ΜΤ στα αντίστοιχα χλμ;
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  11. #71
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/07/2018
    Μηνύματα
    616
    Περίπου τις ίδιες καταναλώσεις έχω με το Tracer.
    Βέβαια οι διακυμάνσεις έχουν μεγάλες διαφορές (Στην Θίσβη που τα χιλιόμετρα μπορούν να ανέβουν πολύ άνετα περνάς τα 7.5λτ)
    Παρ'όλα αυτά ακόμα και τα 17λτ του ρεζερβουάρ μου εμένα μου φαίνονται λίγα.
    Βαριέμαι αφόρητα τους βενζινάδες

  12. #72
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Ζεύκας
    Εγγραφή
    15/10/2005
    Μηνύματα
    7.135
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από byron Προβολή μηνύματος
    Οι καταναλώσεις του Τ που αναφέρεις, αφορούν μέχρι να ανάψει λαμπάκι ρεζέρβας; Αντίστοιχα και του ΜΤ; Γιατί το Τ είχε παράδοξα μεγάλη ρεζέρβα, αλλά αν σου ανάψει το λαμπάκι δεν το ρισκάρεις και είσαι με την ψυχή στο στόμα. Αντιλαμβάνομαι οτι οι καταναλώσεις έχουν αλλάξει, αλλά τα 5,4 για το MT που αναφέρεις δεν ειναι σε kafrila mode υποθέτω...ναι;
    Τα 5,4 είναι μέση καθημερινή κατανάλωση που περιλαμβάνουν και 2 φορές την ημέρα ψιλοσκίσιμο στην περιφ.Υμηττού.

    Θα σου δώσω ένα απτό παράδειγμα: Με το τουόνο με τεπόζιτο των 18λτ όταν πήγαινα Επίδαυρο έπρεπε οπωσδήποτε να γεμίσω στο βενζινάδικο στο Στόρκ.
    Με το μτ09 με τεπόζιτο των 14λτ, ίδιο σκίσιμο, βάζω βενζίνη στην επιστροφή στα Ίσθμια.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από byron Προβολή μηνύματος
    Όσο αφορά τις καταναλώσεις στα γυμνά, παίζει τεράστιο ρόλο το πως τα πηγαίνεις νομίζω. Με το παλιό γνωστό μας Tuono, οι 1.000 σαλ παραπάνω στην εθνική (που πρακτικά σημαίνουν ταχύτητα από 155-160 σε 185-190 χλμ) αύξαναν την κατανάλωση κατά 30% (!!). Έχεις μετρήσει τι καίει το ΜΤ στα αντίστοιχα χλμ;
    Σε σταθερή πορεία με 120χλμ/ωρα έχω κατανάλωση 3,2λτ/100. Στροφές δν θυμάμαι.

    Δεν ξέρω αν σε καλύπτει το παράδειγμα αυτό.

  13. #73
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από p@nos Προβολή μηνύματος
    Οι προδιαγραφες euro δεν λαμβανουν υποψιν το τερμα γκαζι, οποτε εκει οι κινητηρες δουλευουν αρκετα σωστα απο καυσιμο.
    Οχι πλεον, για τσεκαρε. Νομιζω η €5 οχι μονο λαβαινει υπ οψιν και το τερμα γκαζι, αλλα οι αρχικες προδιαγραφες οσο το συνολο ειναι καινουργιο θα πρεπει να ειναι ακομα πιο πρασινες, ωστε μετα απο 50000κμ που θα εχουν επελθει καποιες φθορες, το οχημα να εξακολουθει να ειναι εντος των 5.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  14. #74
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.499
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Ζεύκας Προβολή μηνύματος
    Σε σταθερή πορεία με 120χλμ/ωρα έχω κατανάλωση 3,2λτ/100. Στροφές δν θυμάμαι.
    Μήπως εννοείς 4,2 L/100 km;
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  15. #75
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Ζεύκας
    Εγγραφή
    15/10/2005
    Μηνύματα
    7.135
    ναι 4,2 έκανα λάθος

Σελίδα 5 από 8 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Προσ ΚατοΧουσ Ducati Monster 620
    από LINA στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 25/06/2004, 17:54
  2. Ducati Monster 600 1998-2000
    από mastermastoras στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 24/05/2004, 11:43
  3. Αγορα Ducati Monster 620/800
    από megatim στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 04/05/2004, 08:17
  4. Ducati monster 800s
    από Dean στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 03/03/2004, 08:54

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF