Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 20

Θέμα: 1η μηχανη Α2

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    04/07/2020
    Μηνύματα
    2

    1η μηχανη Α2

    Καλησπερα. Επιτελους εβγαλα και εγω το διπλωμα μου και τωρα ηρθε η ωρα να παρω την 1η μου μηχανη. Ειμαι 21.εχω υψος 190 και ειμαι 90 κιλα. Η μηχανη θα ειναι το μονο μεταφορικο μου μεσω και οι στανταρ διαδρομες θα ειναι καθημερινα γλυφαδα-πειραια και πισω για την σχολη συν το πηγαινε ελα στη δουλεια και τις βολτες μου κλπ. Να ξεκαθαρισω οτι δεν θελω παπι η σκουτερ. Ψαχνω για μηχανη με συμπλεκτη σε στυλ μοταρντ on/off περισσοτερο λογω και του υψους μου. Το μπατζετ μου ειναι 3.000€ και ειναι καθαρα για την αγορα της μηχανης (κρανος-γαντια-μπουφαν εχω ιδη αγορασει). Εχω δει 2-3 μοντελα που μου αρεσουν σε αυτα τα λεφτα (Honda fmx 650. Yamaha xt660x) αλλα θελω να ακουσω και αλλες προτασεις η αν εχετε καμια συμβουλη να μου δωσετε τι να προσεξω στα συγκεκριμενα μοντελα

    Ευχαριστώ

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lleonidas
    Εγγραφή
    31/03/2010
    Μηνύματα
    2.246
    Καλησπέρα, καλώς μας ήρθες!
    Στα χρήματα που ψάχνεις μπορείς να δεις και για κάτι πιο καινούριο όπως ένα Z300 ή ένα 390 Duke, αν φυσικά σου αρέσουν τα γυμνά.
    Το ύψος να μη σε απασχολεί, θέμα συνήθειας είναι.
    Μπράβο σου που έχεις προνοήσει για την αγορά του απαραίτητου εξοπλισμού!
    Όσο για το δίλημμά σου, ρίξε μια πρώτη ματιά εδώ .

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της TKM
    Εγγραφή
    18/08/2019
    Μηνύματα
    250
    Εγώ θα κοίταζα κι αυτό: https://www.car.gr/26454762-yamaha-mt-03

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THRESH
    Εγγραφή
    12/09/2005
    Μηνύματα
    972
    δεν ξέρω σε τι κατάσταση είναι επακριβώς αλλά μοτέρ που κυκλοφόρησε πολύ άρα ξέρεις τι αδυναμίες θα συναντήσεις
    και περισσεύει και 1 χιλιάρικο αν χρειαστεί μαζέματα

    https://www.car.gr/29918172-bmw-g-650-xmoto

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lleonidas
    Εγγραφή
    31/03/2010
    Μηνύματα
    2.246
    Τα δύο μοντέλα που ενδιαφέρουν + τα δύο που προτείνετε, είμαστε σίγουροι ότι οδηγούνται με Α2;

  6. #6
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    20/02/2020
    Μηνύματα
    110
    Προφανώς και δεν οδηγούνται διότι το δίπλωμα Α2 επιτρέπει ΑΥΣΤΗΡΆ οδήγηση μοτό μέχρι 400cc , ο νόμος είναι ξεκάθαρος και μην αρχίσετε τις αηδιες για τις κιλοβατώρες και τα νιουτομετρα , ο νόμος άλλαξε το 2013 αν θυμάμαι καλα

  7. #7
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    24/05/2020
    Μηνύματα
    1
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από CuckooDestroyer Προβολή μηνύματος
    Προφανώς και δεν οδηγούνται διότι το δίπλωμα Α2 επιτρέπει ΑΥΣΤΗΡΆ οδήγηση μοτό μέχρι 400cc , ο νόμος είναι ξεκάθαρος και μην αρχίσετε τις αηδιες για τις κιλοβατώρες και τα νιουτομετρα , ο νόμος άλλαξε το 2013 αν θυμάμαι καλα
    Ο νόμος άλλαξε το 2013 και μαζί του κ οι κατηγορίες. Το Α2 πάει με kw κ hp/kg. Το έχω δε το διατυπώνω στον αέρα.αν δε είσαι σίγουρος μην εκφέρεις άποψη. Είναι το λιγότερο παραπλανητικο.

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THRESH
    Εγγραφή
    12/09/2005
    Μηνύματα
    972
    Ωπ, είδα τα XT, Fmx και παρασύρθηκα, έχει δίκιο ο lleonidas, το BMW είναι 50 φευγα στα άλογα οπότε όπως ακριβώς είναι, το ξεχνάς για Α2.

    Το XCountry ίσως να είναι συμβατό,ήτανε λιγότερα άλογα.

    Δίνω σημασία πάντως στο να πάρεις μηχανή με abs

  9. #9
    Μέλος
    Εγγραφή
    06/10/2019
    Μηνύματα
    55
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από CuckooDestroyer Προβολή μηνύματος
    Προφανώς και δεν οδηγούνται διότι το δίπλωμα Α2 επιτρέπει ΑΥΣΤΗΡΆ οδήγηση μοτό μέχρι 400cc , ο νόμος είναι ξεκάθαρος και μην αρχίσετε τις αηδιες για τις κιλοβατώρες και τα νιουτομετρα , ο νόμος άλλαξε το 2013 αν θυμάμαι καλα
    Κύριε μου καλησπέρα/ καλημέρα , το Α2 επιτρέλει μεχρι 35 kw και μεχρι συγκεκριμένο : Μοτοσικλέτες μέγιστης ισχύος 35 kW και με μέγιστο λόγο ισχύος προς βάρος μικρότερο από 0,2 kW/kg, που δεν προέρχονται από διασκευή άλλης μοτοσικλέτας, ισχύος μεγαλύτερης του διπλάσιου της ισχύος της διασκευασθείσας μοτοσικλέτας. Αυτο σημαίνει πως αν μια μοτοσυκλέτα ειναι 700 κυβικά και 47 αλογα και πληρει τον λογο ισχυος προς βαρος τοτε μπορεί να οδηγηθεί . Θα θελα να σας δείξω το ΦΕΚ αυτη τη στιγμή που εχει εκδοθεί η ανωτέρω σχετική διάταξη με φωτογραφία αλλα δεν μπορώ , αντιθετα ειναι το αρθρο 3 του ΦΕΚ Α-51/27.04.2012. Καλη σας μερα

  10. #10
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    04/07/2020
    Μηνύματα
    2
    Τα γυμνα δεν μου αρεσουν τοσο η για να το θεσω πιο σωστα απο οταν αποφασισα να μπω στο χωρο της μηχανης, να βγαλω το διπλωμα κλπ κλπ με φανταζομουν με ενα ψηλο μηχανακι. Μοιραζομαι και μια σκεψη που εκανα αυτες τις μερες ενω πιστευα πως ημουν σιγουρος για την αγορα μτχ. Σκεφτομουν ενα καινουριο μηχανακι πχ versys x 300 η το benelli trk 502 που μου αρεσουν και τα 2 full και παιζουν γυρω στα 6χιλ, με την προοπτικη οτι προκαταβαλλω το μισο ποσο τα 3χιλ που ιδη εχω και τα υπολοιπα σε δοσεις. Τι πιστεύετε οτι ειναι πρωτιμοτερο για εναν νεο οδηγο, το μτχ η το καινουριο?

  11. #11
    Trk πχ , υπαρχει και μεταχειρισμενο.
    Αυτο σου κανει .Ειναι λιγο βαρύ,αλλα εισαι και εσυ ψηλος και δεν θα εχεις θεμα .
    Συμπαθητικο μηχανακι που μου αρεσει πολυ .
    Κατι 300αρια που λες , αστα . Θα αναιβαινεις απανω και θα εξαφανιζονται.
    Αν μπορεις να βαλεις δοσεις , και καινουριο να το παρεις καλα θα ναι , απλα με το μτχ ,δεν χανεις πολλα χρηματα στην μεταπωληση

  12. #12
    Με μια γρηγορη ματια στο car με τα απαραιτητα φιλτρα , βγαζει εμπορους,δηλ δοσεις που πουλανε trk και με λιγα χλμ .
    https://www.car.gr/classifieds/bikes...7496&st=dealer

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της johnnybond
    Εγγραφή
    22/05/2019
    Μηνύματα
    120
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από CuckooDestroyer Προβολή μηνύματος
    Προφανώς και δεν οδηγούνται διότι το δίπλωμα Α2 επιτρέπει ΑΥΣΤΗΡΆ οδήγηση μοτό μέχρι 400cc , ο νόμος είναι ξεκάθαρος και μην αρχίσετε τις αηδιες για τις κιλοβατώρες και τα νιουτομετρα , ο νόμος άλλαξε το 2013 αν θυμάμαι καλα
    Δεν ξέρω τι όνειρο είδες και τα λες και με τόση σιγουριά αλλά μόνο αηδίες δεν είπαν οι παραπάνω.

    Δεν έχουν να κάνουν τα κυβικά αλλά kw και όριο kw/kg ξεκάθαρα. Και για να στο δώσω να το καταλάβεις καλύτερα αφού έχεις πλήρη άγνοια δες πχ 700άρια όπως mt 07 που βγαίνει restricted.
    Δεν έχει λιγότερα κυβικά αλλά περιοριστή υποδύναμης.

    Σαν κάτοχος cbr 500r καί Α2 μόλις ξεκίνησε άσε με να ξέρω καλύτερα. Συνεπώς για να μην μας βγάζεις και τρελούς συνιστώ να ενημερώνεσαι καλύτερά.

  14. #14
    Μέλος
    Εγγραφή
    03/03/2020
    Μηνύματα
    31
    Καλημερα σε ολους, θα ηθελα να κανω μια ερωτηση, εχω και εγω το Α2 το διπλωμα αλλα στις εξετασεις ειχα δωσει με βεσπακι οποτε στην ουσια δεν μου ειχαν δειξει να οδηγαω με συμπλεκτη, θα μπορουσα και εγω να οδηγησω μηχανη οπως η honda fmx η δεν επιτρεπεται??

  15. #15
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.804
    Μοτοσικλέτες μέγιστης ισχύος 35 kW και με μέγιστο λόγο ισχύος προς βάρος μικρότερο από 0,2 kW/kg, που δεν προέρχονται από διασκευή άλλης μοτοσικλέτας, ισχύος μεγαλύτερης του διπλάσιου της ισχύος της διασκευασθείσας μοτοσικλέτας.
    Η κατηγορία Α2, ισχύει και για την οδήγηση οχημάτων της κατηγορίας Α1 και ΑΜ.
    To fmx έχει 28 ΚW kai 1,2 kw/kg άρα είσαι οκ εκτός αν έχει Α2 για αυτόματο.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. 1η μηχανη
    από jimakos11 στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 67
    Τελευταίο μήνυμα: 28/09/2015, 12:38
  2. Αγορά Fazer 600 s2 σε αρχάριο για 1η μηχανή ή όχι;
    από vaggelis23 στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 49
    Τελευταίο μήνυμα: 21/07/2014, 11:30
  3. Νέος οδηγός και 1η μηχανή..
    από GeorgeMT στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 38
    Τελευταίο μήνυμα: 27/03/2012, 10:55
  4. 1η μηχανη
    από dkmikm8 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 01/09/2008, 13:17
  5. 1η μηχανή...ζόρικο!
    από Nikoskazer2000 στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 82
    Τελευταίο μήνυμα: 14/08/2008, 12:06

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF