Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 15

Θέμα: Νέος δικυκλιστής αναζητά βοήθεια για να αποκτήσει προσανατολισμό - 1η μηχανή!

  1. #1
    Μέλος
    Εγγραφή
    01/10/2019
    Μηνύματα
    53

    Νέος δικυκλιστής αναζητά βοήθεια για να αποκτήσει προσανατολισμό - 1η μηχανή!

    Καλησπέρα σε όλους.

    Είμαι 38 και πριν μερικούς μήνες πήρα το δίπλωμα μηχανής (Α) με σκοπό να μπω στον κόσμο των δικύκλων.
    Το δίπλωμα το πήρα εν γνώση μου με συμπλέκτη και απεριόριστο ώστε να μην συναντήσω περιορισμούς.
    Είμαι 1.84 , 85 κιλά και αρκετά ως πολύ γεροδεμένος.
    Πριν πάρω το δίπλωμα δεν είχα ΚΑΜΙΑ εμπειρία με μηχανές , μη σας πω είχα και φόβο για αυτές...

    Οδηγός αυτοκινήτου τα τελευταία 20 χρόνια βαρέθηκα στις καθημερινές μου μετακινήσεις (Βόρεια Προάστια) την ταλαιπωρία του parking , την κίνηση και ότι κακό συνοδεύει το αυτοκίνητο. Το αυτοκίνητο το αγαπώ , δεν το αποχωρίζομαι αλλά σίγουρα δε θέλω να είναι πλέον το βασικό μου μέσο μετακίνησης.

    Με βάση ότι ήμουν ένας εντελώς ΑΠΕΙΡΟΣ οδηγός , ότι ήθελα ένα μέσο που να είναι άνετο εντός πόλης , πρακτικό , οικονομικό και έχοντας στο μυαλό μου ότι αν "γλυκαθώ" θα μπορώ να κάνω μια επιπλέον κίνηση αγόρασα ένα scooter Honda forza 300.

    Μετά από 3.5 μήνες και 2.800 χιλιόμετρα εντός Αττικής μπορώ να σας πω ότι δεν το μετάνιωσα ούτε στιγμή καθώς μπήκα στο χώρο τον δικύκλων , μου έφυγε ο έντονος αρχικός φόβος της πτώσης , είναι βολικό , ουδέτερο , οικονομικό και απροβλημάτιστο.

    Ταυτόχρονα γεννήθηκε σιγά σιγά και η σκέψη της αγοράς μιας μηχανής όπως ακριβώς το περίμενα.
    Έτσι βρίσκομαι εδώ ζητώντας βοήθεια ώστε να αποφύγω τις κακοτοπιές του νέοπα.

    Η σκέψη μου λοιπόν είναι σε βάθος 12 μηνών από σήμερα να έχω στο γκαράζ μου και μια μηχανή.
    Οι ανάγκες μου από αυτή θα είναι :

    1. Μετακινήσεις εντός Αττικής όταν δε θέλω να πάρω το σκούτερ ή το αυτοκίνητο.
    2. Να μου προσφέρει μια οδηγική ευχαρίστηση εντός ή εκτός πόλης που δεν μπορεί να μου προσφέρει το scooter.
    3. Να μου αρέσει οπτικά , να περιμένω το ΣΚ για να το βγάλω βόλτα.
    4. Να μπορώ να κάνω άνετα κάποιο κοντινό ταξίδι (πχ. μέχρι το Ναύπλιο).
    5. Να είναι άνετο και ξεκούραστο στην οδήγηση.

    Πράγματα που δε θα κάνω με αυτό :
    1. Δεν είμαι οδηγός-λάτρης της ταχύτητας. Έχω 165 άλογα στο αμάξι και ζήτημα να έχω φτάσει τα 180km/h στην Εθνική.
    2. Δεν είμαι τύπος του χώματος. Θα έλεγα να μπορώ να πάω κάποια χιλιόμετρα σε χωματόδρομο για να βρω μια όμορφη παραλία αλλά μέχρι εκεί.
    3. Δεν είμαι ο τύπος που του αρέσουν οι νευρικές μηχανές που μπορούν να ξαφνιάσουν τον οδηγό.
    4. Δεν είμαι ο τύπος που το ΣΚ θα κάτσει στο garage και θα συντηρήσει τη μηχανή ή θα ασχοληθεί μηχανικά μαζί της.


    Με βάση τα παραπάνω θα ήθελα τις προτάσεις σας λαμβάνοντας υπόψη έχω δει κάποιες μηχανές που μου άρεσαν αρκετά οπτικά αλλά ανήκουν σε διαφορετικές κατηγορίες με αποτέλεσμα να ΧΑΝΟΜΑΙ. Γενικά βλέπω πολλές κατηγορίες - υποκατηγορίες μηχανών και μπερδεύομαι.

    1. BMW μοντέλα R και F. Βλέπω ειναι πολύ δημοφιλή μοντέλα και μου αρέσουν αρκετά. Θα μου άρεσε σαν ιδέα να πάω Γερμανία και να πάρω ένα φορτωμένο με βαλίτσες και αξεσουάρ και να το φέρω Ελλάδα οδηγώντας μέσω Ιταλίας. Οι τιμές στα μεταχειρισμένα βλέπω είναι αισθητά χαμηλότερες από Ελλάδα και θα κάνω και τη βόλτα μου.

    2. Honda NC750X , μια μέση λύση μιας και έρχομαι από scooter με DCT κιβώτιο , όμορφη σχεδίαση και αξιοπιστία Honda. Βέβαια θα ήθελα να το αποφύγω καθώς μετά θα απομακρυνθώ τελείως από την οδήγηση με συμπλέκτη αποκλείοντας σχεδόν ΟΛΕΣ τις μηχανές.

    3. Yamaha Tracer. Μου άρεσε εμφανισιακά και θα μπορούσα να με φανταστω να το οδηγώ. Στην ίδια κατηγορία έχω και το CB500X το οποίο όμως θα ήθελα με τον 4κυλινδρο 650αρι κινητήρα των CB650R και CB650F που μου αρέσουν εξίσου αν και διαφορετικής κατηγορίας.

    Βλέπω υπάρχουν ΠΟΛΛΕΣ εταιρίες όπως οι Suzuki , Kawasaki , Triumph , Ducati , KTM και ίσως άλλες που ξεχνώ σε αυτή την κατηγορία που ψάχνω οι οποίες όμως δεν ξέρω αν πληρούν και πόσο τα κριτήριά που αναφέρω παραπάνω.

    Περιμένω τα σχόλια και τη βοήθεια σας για να επιλέξω σιγά σιγά την πρώτη μου μηχανή.

    Ευχαριστώ για το χρόνο σας!!

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lleonidas
    Εγγραφή
    31/03/2010
    Μηνύματα
    2.246
    Καλησπέρα!
    Ακούγεσαι αρκετά συνειδητοποιημένος, έχεις χρονική άνεση μέχρι να αποφασίσεις, διαθέτεις καλό budget(αν και δεν το προσδιορίζεις επακριβώς), σου λείπει μόνο η εμπειρία της οδήγησης!
    Με τις κατηγορίες είναι λογικό να μπερδεύεσαι, θα βοηθηθείς εδώ και γενικότερα από διαδικτυακές πληροφορίες...να θυμάσαι ότι εσύ ψάχνεις κάτι με ασφάλτινο προσανατολισμό.
    Προτείνω λοιπόν να ξεκινήσεις να οδηγείς κάποιες από τις μοτοσυκλέτες που σε ενδιαφέρουν, πράγμα που θα σε βοηθήσει στην τελική επιλογή.
    Και να προγραμματίσεις ίσως κάποιο σχολείο οδήγησης, ανεξάρτητα από το δίτροχο που θα επιλέξεις.
    Το ΝC νομίζω πως ταιριάζει πολύ σε όσα ζητάς... είναι αξιόπιστο, άνετο και εύκολο για πρώτη κανονική μοτό... μπορείς να επιλέξεις χειροκίνητο και όχι αυτόματο.
    Και το μικρό Tracer είναι καλή επιλογή.
    Όσο για τις BMW, μιλώντας για τη σειρά F φαντάζομαι πως αναφέρεσαι στα μεσαία on/off της(κάποια από αυτά έχουν off προσανατολισμό, πράγμα που εσύ δεν ψάχνεις... εκτός και αν εννοείς την καινούρια f900 xr) ενώ για την R μάλλον αναφέρεσαι στο μεγάλο GS.
    Είσαι σίγουρος ότι θέλεις να κάνεις τόσο μεγάλη μετάβαση;

  3. #3
    Μέλος
    Εγγραφή
    01/10/2019
    Μηνύματα
    53
    Καλησπέρα φίλε και σε ευχαριστώ για την απάντηση.

    Το NC νομίζω έχει νόημα λόγω του DCT κιβωτίου ταχυτήτων. Είναι μια ενδιάμεση λύση αλλά θα προσπαθήσω να την αποφύγω όσο και αν μου αρέσει σαν ιδέα καθώς :

    - Ξεχνάω τις μηχανές με συμπλέκτη αν έχω το scooter και το NC.

    - Αν πάω σε συμπλέκτη δεν υπάρχει ο λόγος να πάω στο NC όταν θα έχω να επιλέξω μεταξύ δεκάδων μοντέλων.

    Σε άσφαλτο θα κινείται κατά 95% η μηχανή , δε θέλω όμως να μη μπορώ όπως είπα να πάω σε μια παραλία που έχει και μερικά κμ χώμα.

    Γενικά δε θέλω να σκέφτομαι. Είτε είναι μια βόλτα εντός πόλης , είτε ένα ταξίδι να μπορώ να την παίρνω και να φεύγω. Θα είναι ξεκάθαρα μηχανή ευχαρίστησης.

    Για τη σχολή οδηγών έχεις δίκιο , έχω δει αυτή κοντά στη Μαλακάσα. Νομίζω θα είχε νόημα όμως όταν θα έχω και τη μηχανή. Να πάω εκεί με το σκούτερ μου φαίνεται υπερβολή.

    Γενικά δε με φοβίζει το μέγεθος(το Forza 300 είναι από τα μεγάλα scooters) , ούτε το να έχω γκάζι στο χέρι. Πιο πολύ αναζητώ την ουδετερότητα της μηχανής και τη γραμμική απόδοση και όχι την νευρικότητα και την έντονη συγκίνηση της επιτάχυνσης.

    Και πάλι ευχαριστώ.

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lleonidas
    Εγγραφή
    31/03/2010
    Μηνύματα
    2.246
    Παρακαλώ!
    Ναι, σχολείο με την καινούρια εννοούσα.
    Σχεδόν όλες οι μοτοσυκλέτες μπορούν να διανύσουν σύντομο βατό χωματόδρομο με σχετική άνεση, μη σε προβληματίζει αυτό.
    Οδηγείς δικάβαλος;
    Δες και το versys 650.
    Ή το crοssrunner 800 αφού σου αρέσουν τα τετρακύλινδρα.

  5. #5
    Μέλος
    Εγγραφή
    01/10/2019
    Μηνύματα
    53
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lleonidas Προβολή μηνύματος
    Παρακαλώ!
    Ναι, σχολείο με την καινούρια εννοούσα.
    Σχεδόν όλες οι μοτοσυκλέτες μπορούν να διανύσουν σύντομο βατό χωματόδρομο με σχετική άνεση, μη σε προβληματίζει αυτό.
    Οδηγείς δικάβαλος;
    Δες και το versys 650.
    Ή το crοssrunner 800 αφού σου αρέσουν τα τετρακύλινδρα.
    Δικάβαλος δεν οδηγώ και δε νομίζω να οδηγήσω και σύντομα. Το θεωρώ ανεύθυνο στη φάση που είμαι. Δεν το αποκλείω στο μέλλον αλλά δεν είναι βασικό σενάριο.

    Το Versys το είδα , φαίνεται σχετικά όμορφο και γενικά πρέπει να ταιριάζει στις ανάγκες μου. Όμως μάλλον θα πρέπει να πάω σε καινούργιο καθώς διάβασα για προβλήματα μηχανικά στα μεταχειρισμένα.

    Να γράψω και 1-2 πράματα για το budget γιατί το παρέλειψα όπως σωστά ανέφερες.

    1. Απεριόριστο budget ΔΕΝ υπάρχει.
    2. Από τη στιγμή που η μηχανή δε θα είναι στο δρόμο σε καθημερινή βάση δεν υπάρχει λόγος να πάω σε καινούργιο που θα αρχίσει να χάνει άμεσα την αξία του.

    Τη φάση του BMW από Γερμανία έτσι τη σκέφτηκα.

    1. Υπάρχουν σε πληθώρα σε αντίθεση με Ελλάδα και με μεγάλη διαφορά τιμής.
    2. Δεν αποτελούν το βασικό μέσο μετακίνησης και έχουν λιγότερα και πιο ποιοτικά χιλιόμετρα.
    3. Είναι φορτωμένα με έξτρα εξοπλισμό και βαλίτσες που εδώ δεν τα βρίσκεις εύκολα και κοστίζουν μια περιουσία. Κοινώς το παίρνεις έτοιμο και κομπλέ που με βολεύει καθώς βαριέμαι το ψάξιμο και την προσθήκη αξεσουάρ.
    4. Έχουν καλύτερο value αν θέλεις μετά από 2-3 χρόνια να το αλλάξεις.

    Γενικά δε θα ήθελα να ξεφύγω πάνω από τα 12.000 χωρίς να σημαίνει ότι πρέπει και να τα εξαντλήσω. Εξαρτάται την περίπτωση.

    Πριν πάρω το σκούτερ έψαχνα πολύ καιρό για μεταχειρισμένα και δε σου κρύβω ότι είχα απογοητευτεί με την προσφορά και τις τιμές. Κατέληξα σε καινούργιο καθώς η διαφορά τιμής σε σύγκριση με ένα ένα μεταχειρισμένο 6-15 μηνών ήταν μόλις 300-400 ευρώ.. Ελπίζω στις μηχανές τα πράγματα να είναι πιο λογικά
    Τελευταία τροποποίηση από Looter; 05/07/2020 στις 23:07.

  6. #6
    HALLO.

    Σου γραφω αυτα που μου αρεσουν εμενα σε αυτα που εσυ ζητας απο τη μοτο .Τα παρακατω δεν φημιζονται για την καλυτερη ποιοτητα κατασκευης αλλα ειναι τιμια μηχανακια για αυτα που ζητανε και χωρις πολλα προβληματα αναφορικα απο κατοχους .
    Για το tracer 900 απο 2018 και μετα και για τα benelli απο οτι ακουγεται απο το 500αρι και το λεοντσίνο μιας και αυτον τον κινητηρα θα φοραει το 800

    Αφου δεν βιαζεσαι ,ερχεται καινουριο μοντελο Benelli trk 800.
    Ερχεται το Σεπτεμβριο και τιμη θα δουμε αλλα κοντα στο 9αρι .
    μτχ Tracer 700...αντε και το 900 αφου 'σαι 'συ .

    Καλη ιδεα για σχολειο που λεει ο απο πανω . Μεγαλη πολυτελεια οσοι μπορειτε γιατι εμεις απο επαρχια ειναι δυσκολο να κανουμε κατι τετοιο.
    Επισης βασικο να καβαλησεις και να οδηγησεις αυτα που σε ενδιαφερουν.

  7. #7

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Parking
    Εγγραφή
    17/12/2019
    Μηνύματα
    1.369
    Ξέχασες κάτι
    Πόσα λεφτά θες να διαθέσεις

    Για καινούρια
    Ηονδα (cb500x 700 750)
    γιαμάχα (tracer 700 900)

    Μην την ψάχνεις αλλού
    πέρα απ το πουλ μουρ θα χάσεις χρόνο και χρήμα

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της TKM
    Εγγραφή
    18/08/2019
    Μηνύματα
    250
    Ουδετερότητα - γραμμική απόδοση - και λίγο βατό χώμα = Suzuki V-Strom 650!

  10. #10
    CB650κάτι
    safety doesn't happen by accident

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.517
    εισαι συνειδητοποιημενος.......
    εχεις συγκεκριμενο μπατζετ....
    θες καινουριο....
    κοιτα εδω...https://www.motostop.gr/
    βρες τι παιζει στα λεφτα σου
    διαλεξε ποια θες να δεις απο κοντα
    πηγαινε δεσ τα καντα και βολτα
    και παρε οτι σου αρεσει πιο πολυ χωρις να ρωτας κανεναν
    καλες βολτες

  12. #12
    Μέλος
    Εγγραφή
    01/10/2019
    Μηνύματα
    53
    Λοιπόν παιδιά επανέρχομαι στο θέμα μετά από σχεδόν 2 εβδομάδες περισσότερο προβληματισμένος από ποτέ.
    Να πω ότι αυτές τις 2 εβδομάδες έχω ρίξει αρκετό διάβασμα και έκανα και μερικές βολτίτσες σε κοντινές αντιπροσωπείες ώστε να πάρω μια εικόνα.
    Πιστεύω ότι είμαι αρκετά συνειδητοποιημένος και αυτό κάνει την επιλογή μου ακόμα πιο δύσκολη.

    Καινούργιο ή μεταχειρισμένο
    Από τη στιγμή που μιλάμε για 2η μηχανή ευχαρίστησης , η λογική λέει ότι ΔΕΝ πρέπει να πάω σε καινούργιο. Δεν πρέπει να πάω σε καινούργιο γιατί δεν ξέρω πόσο καιρό θα την κρατήσω και αν θα τη βαρεθώ εφόσον είναι η πρώτη μηχανή (είμαι κάτοχος ενός Forza 300 από το Μάρτιο και νέος οδηγός όπως έγραψα) , δεν υπάρχει λόγος να πληρώσω την υπεραξία του καινούργιου για κάτι που δε θα χρησιμοποιώ κάθε μέρα το οποίο όμως θα χάσει πολύ πιο γρήγορα την αξία του με το που βάλω για πρώτη φορά το κλειδί..

    Βλέπω δεκάδες αγγελίες στο car.gr για μηχανές 1-2 ετών οι οποίες κοστολογούνται από τους ιδιοκτήτες τους σε τιμές 5-10% κάτω από την τιμή του ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟΥ. Εκεί καταλαβαίνεις πόσο έχει εγκλωβιστεί κάποιος ο οποίος απλά έκανε μια αγορά η οποία για α-β λόγους ΔΕΝ τον ικανοποιεί και προσδοκεί να πάρει σχεδόν όσα χρήματα έδωσε για να πάρει τη μηχανή ΚΟΥΤΑ. Μηχανές των 10.000 ΚΟΥΤΑ με 1.5-2 χρόνια στην πλάτη πωλούνται 8.500-9.000 ευρώ με πρόσχημα τα όποια έξτρα έβαλε ο ιδιοκτήτης για να φέρει τη μηχανή στα μέτρα-γούστα του. Το παραπάνω είναι σχεδόν αποκλειστικό ελληνικό φαινόμενο καθώς δεν είδα κάτι αντίστοιχο σε Γερμανία , Αγγλία , Ιταλία που έψαξα. Τώρα αν υπάρχει κόσμος που τις αγοράζει , πάσο. Εγώ έχω χρόνο και στην άνεση να περιμένω μια μηχανή όχι σε τιμή ευκαιρίας (δε θεωρώ ότι με τόσους επαγγελματιές και γνώστες θα έρθει σε εμένα) αλλά σε μια ΤΙΜΙΑ τιμή που αν θέλω πχ να τη δώσω μετά από 1-2 χρόνια δε θα χάσω μεγάλο μέρος των χρημάτων μου. Οι καμπύλες αλλωστε στις τιμές των μεταχειρισμένων είναι συγκεκριμένες...

    Πάμε τώρα στο κομμάτι της μηχανής και της μέχρι τώρα έρευνας :

    Να αναφέρω ξανά ότι είμαι 1.87 , 85 κιλά , σχετικά γεροδεμένος και 38 ετών.
    Η μηχανή θα πρέπει κυρίως να :

    1. Με φτιάχνει εξωτερικά καθώς μιλάμε για 2η μηχανή ευχαρίστησης.
    2. Να ενσωματώνει τεχνολογίες αιχμής σε συστήματα και όργανα.
    3. Να έχει πολύ καλή ποιότητα κύλησης και άνεση.

    Στα παραπάνω θα έκανα κάποιες εκπτώσεις ΜΟΝΟ στο 2 αν μιλούσαμε για κάποια μεταχειρισμένη μηχανή η οποία δε θα ήταν στα 10.000 όμως αλλά κοντά στα μισά.


    Τι έχω δει μέχρι τώρα :

    1. Kawasaki Versys 650 (new). Εξωτερικά ΔΕΝ με τρέλανε μπορώ να πω αλλά δε με άφησε και αδιάφορο. Κάθισα πάνω και η θέση οδήγησης μου φάνηκε άνετη. Η μηχανή όμως μου φάνηκε ΜΙΚΡΗ, ένιωσα ότι το σκούτερ μου ήταν πιο βαρύ. Μόλις είδα τον αναχρονιστικό πίνακα οργάνων , την απουσία Euro 5 και τα 8.500 την απέρριψα συνοπτικά. Λόγω μεγέθους δε θα την έπαιρνα ούτε και ως μεταχειρισμένη ακόμα και σε τιμή ευκαιρίας.

    2. Triumph Tiger 800. Μπορώ να πω ότι η συγκεκριμένη μηχανή μου άρεσε εξωτερικά ΠΑΡΑ πολύ. Καινούργια στην έκδοση για δρόμο(XR) με οθόνη πολλαπλών ενδείξεων συν με προγράμματα οδήγησης η τιμή που άκουσα ήταν για να τρέξεις μακριά αν αναλογιστείς ότι μόλις βγήκε η 900αρα που την αντικαθιστά η οποία είναι και Euro 5. Μεταχειρισμένη Ελλάδα δεν παίζει ούτε μία και μάλλον λόγω τιμών η διαθεσιμότητα σε μεταχειρισμένα είναι μηδαμινή. Το συγκεκριμένο "καλούπι" θα το έπαιρνα και σε μεταχειρισμένο 2014-2016 χωρίς τις τεχνολογικές βελτιώσεις του τελευταίου μοντέλου. Οι τιμές που είδα στο car.gr στις ελάχιστες αγγελίες που υπάρχουν ήταν για να κλεισεις άμεσα ticket Αγγλία και να φέρεις ένα μόνος σου.

    3. Yamaha Tracer 900 GT. Το συγκεριμένο το έχει γνωστός και το βλέπω συχνά. ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΑ μηχανή , με αρκετή τεχνολογία πάνω της και στο μέγεθος ιδανική. Μια βόλτα που την έκανα όμως μου φάνηκε ΠΟΛΥ νευρική για τον τουριστικό χαρακτήρα μου. Μπορεί ο κινητήρας όπως γράφεται να είναι ΔΙΑΜΑΝΤΙ αλλά θα προτιμούσα καλύτερη ποιότητα κύλησης. Όχι οτι δε έμεινα ικανοιημένος αλλά θεωρώ υπερβολή να επενδύσω σε μηχανή που έχει ως κύριο ατού τον νευρικό και παιχνιδιάρικο κινητήρα ο οποίος ΔΕΝ είναι στις προτεραιότητες μου. Ένα επίσης αρνητικό για μένα είναι η κοινότητα Yamaha στην Ελλάδα. Στα σκούτερ που ήμουν μεταξύ forza 300 και XMAX 300 μου έκανε πολύ κακή εντύπωση η υπερτιμολόγηση της εδώ αντιπροσωπείας σε συγκριση με άλλες χώρες που ΔΕΝ ίσχυε στο Honda ενώ μου έχουν αναφέρει περιπτώσεις που η εδώ αντιπροσωπεία έβγαλε ως "αναλώσιμα" βλάβες εντός εγγύησης σε μηχανές των 10.000 ευρώ. Η ίδια υπερτιμολόγηση ισχύει και στα μεταχειρισμένα από τους κατόχους Yamaha λίγο που το έψαξα το car. Το συγκεκριμένο ΔΕΝ το απορρίπτω ακόμα καθώς με καλύπτει σε πολλά , υπάρχουν όμως αρκετά ΑΛΛΑ..

  13. #13
    Μέλος
    Εγγραφή
    01/10/2019
    Μηνύματα
    53
    4. Suzuki V-Strom 650. Εμφανισιακά και σε σε μέγεθος μου άρεσε επίσης. ΜΕΧΡΙ ΕΚΕΙ όμως. Το υπάρχον 650αρι είναι όμως ο ορισμός του μοντέλου που ΔΕΝ πρέπει να αγοράσεις καινούργιο αυτή την περίοδο. Μόλις δεις δίπλα το νέο 1050 καταλαβαίνεις ότι σύντομα θα βγει ΝΕΟ 650αρι με κινητήρα EURO 5 , νέο ταμπλό με driving modes, cruise control και ενσωμάτωση ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑΣ που λείπει. Το υπάρχον 650αρι 2016+ θα το σκεφτόμουν σοβαρά ως επιλογή σε μεταχειρισμένο καθώς ακούω για κορυφαία ποιότητα κύλησης και άνεσης για τα κυβικά του. Σε μια λογική τιμή όμως.

    5. BMW 750GS . ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΑ μηχανή. Μόλις έφτιαξα ένα configuration ανθρώπινο καθώς το ξεκινάνανε σχεδόν ΞΕΒΡΑΚΩΤΟ γύρισα πλευρό όμως. Πολύ τεχνολογία , και το μέγεθος μου κάνει οριακά. Στο συγκεκριμένο 800αρι μοντέλο κοιτάω και μεταχειρισμένα που υπάρχει σχετικά μεγάλη ποικιλία καθώς μου αρέσει και ως σχέδιο. Θέλει λίγο ψάξιμο καθώς έχει αλλάξει 10 ονόματα από το 2010 και μετά αλλά διαβάζοντας θα τη βγάλω την άκρη.

    Προς το παρόν έχω αποφύγει να πάω στη Honda καθώς φοβάμαι ότι θα φύγω με το NC750X , δε θα μάθω να οδηγώ με συμπλέκτη ΠΟΤΕ και δε θα χρησιμοποιώ συχνά και το σκούτερ που μόλις αγόρασα.. :lol :

    Αυτό που θα περίμενα από Honda είναι ένα τετρακύλινδρο CB650F , EURO5 και με όλα τα ηλεκτρονικά καλούδια.

    Γενικά αν ήθελα απλά τα "πετάξω" λεφτά θα πήγαινα και θα έπαιρνα την Tiger 900 GT PRO ή τη BMW F750GS σχετικά εξοπλισμένη.. Επειδή όμως ΔΕΝ έχω τόσα λεφτά για πέταμα , θα πρέπει να στύψω το μυαλό να βρω μια overall λύση.. Και μιλάω κυρίως με βάση την εμφάνιση και την τεχνολογία καθώς ΔΕΝ τα έχω οδηγήσει ακόμα τα συγκεκριμένα.

    Αυτά τα...λίγα προς το παρόν..

    Αν υπάρχουν άλλες προτάσεις σε μοντέλα που δεν έχω δει , περιμένω τις επισημάνσεις σας.

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lleonidas
    Εγγραφή
    31/03/2010
    Μηνύματα
    2.246
    Καλησπέρα ! Το μικρό tracer το είδες;Είναι πιο προσιτό σε τιμή και λιγότερο νευρικό από το 900.
    Αφού κοιτάζεις μηχανήματα μεγαλύτερα από 650cc, θα μπορούσες να ψάξεις για κάποια μεταχειρισμένη africa twin ή vstrom 1000...είναι δύο σύγχρονα μοντέλα τα οποία είναι μεν χιλιάρια αλλά δε θα σε προβληματίσουν περισσότερο από ένα tiger 800.
    Δες και τα καινούρια BMW F900 XR , Moto Guzzi V85 αλλά νομίζω πως είναι εκτός του budget σου.

  15. #15
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.427
    Τεχνολογία αιχμής τα riding modes και το cruise control.
    Μάλιστα.
    edit Για να μην φανεί ερειστικό -flame το ποστ μου,γιατί δεν είναι
    Δυστυχώς φίλε μου έτσι είναι η αγορά εδώ με τα μτχ ,τα euro5 είναι/θα είναι αναγκαστικά ακριβά και αυτά αφου μιλάμε για ολοκαίνουργια μοντέλα.
    Και τα καινούργια είναι πιο ακριβά σε πολλές περιπτώσεις σε σχέση με άλλες χώρες,θεωρητικά πιο πλούσιες.Εν πάση περιπτώση εσύ έχεις το μαχαίρι,έχεις και το καρπούζι.
    Τελευταία τροποποίηση από katsar; 19/07/2020 στις 03:06.
    porca miseria.

Παρόμοια θέματα

  1. "Βοήθεια" για να αποφασίσω
    από ThemisRafail στο forum Honda
    Απαντήσεις: 34
    Τελευταίο μήνυμα: 14/12/2016, 21:32
  2. νέος οδηγός θέλω βοήθεια για αγορά
    από boom shakalaka στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 19/02/2016, 07:40
  3. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 14/04/2009, 10:35
  4. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 13/08/2007, 00:36
  5. Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 16/02/2006, 14:25

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF