Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 13 από 13

Θέμα: Μικρή μηχανή, επιλογές για αποσκευές?

  1. #1
    Μέλος
    Εγγραφή
    26/05/2020
    Μηνύματα
    142

    Μικρή μηχανή, επιλογές για αποσκευές?

    Μετά την αγορά της μηχανής, προκειμένου να μπορώ να πάω κανένα ταξιδάκι έχω αρχίσει να ψάχνω επιλογές.

    Λέω να προτιμήσω drybags όπως πχ αυτά. Αυτό γιατί παρόλο που δεν έχουν τσέπες θήκες και ουσιαστικά είναι ένας άδειος σάκος, είναι φτηνότερα και έχουν εξασφαλισμένη αδιαβροχοποίηση.

    Μοναδική προυπόθεση που έχω θέσει είναι η όποια επιλογή να είναι universal, να μπορούν δηλαδή να χρησιμοποιηθούν σε επόμενες μηχανές.

    Η μηχανούλα είναι ένα ταπεινό Benelli TRK251, έχει μια μικρή σχάρα πίσω και σηκώνει μέχρι 176 κιλά συνολικό βάρος (αναβάτες+αποσκευές)

    Όπως σκέφτομαι τις επιλογές μέχρι στιγμής:

    • Αγορά tankbag, σακίδιο πλάτης και ενός μικρού λουκάνικου (που θα δένει στην σχάρα με χταπόδι)
    • Παίρνω ένα σετάκι universal βάσεις σαν αυτές και ένα σετ μικρά σαμάρια και αφήνω το σακίδιο.
    • Παίρνω τα σαμάρια και αφήνω το λουκάνικο.


    Νομίζω το tankbag είναι must γιατί εκτός από αποθήκευση βολεύει και για χάρτες, χαρτιά, χρήματα κλπ. Για τα υπόλοιπα οι όποιες προτάσεις, αντιρρήσεις, συμβουλές κλπ από τους εμπειρότερους ευπρόσδεκτες.

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

  2. #2
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.427
    Καλές βόλτες καταρχήν!
    Μόνος θα ταξιδέψεις;Αν ναι δες και αυτό https://www.motoraid.eu/luggages-tan...rice&order=ASC .
    Χωράει πολύ πράμα και βολεύει πίσω στην σέλα.Το πιάνεις με χταπόδι,ιμάντες,δίχτυ,ότι σε βολεύει.Οικονομικό και σχετικά καλή ποιότητα,έχει και ακριβότερους βέβαια.
    Ένα tankbag είναι πολύ βολικό όπως είπες ακόμα και αν είναι ένα μικρό κινέζικο.Ψιλά,χαρτιά,γυαλιά,κλειδιά,τσιγάρα κτλ,εμένα με βόλεψε πολύ και σε μικρές βόλτες,δεν το έχω σαν αποθηκευτικό χώρο όπως τα μεγάλα Touring.

    edit Όλες οι επιλογές που προτείνεις βέβαια είναι βιώσιμες.Τον σάκο πλάτης π.χ μπορείς να τον βάζεις πάνω από το λουκάνικο και να τον πιάνεις με ένα δίχτυ για να μην τον κουβαλάς στην πλάτη σου.
    Βασικό αν το κάνεις έτσι να πιάσεις το καθένα ξεχωριστά,πρώτα δέσιμο τον μεγάλο σάκο και μετά τον σάκο πλάτης,όχι το ένα πάνω στο άλλο και πιάσιμο μαζί σαν ένα σώμα.
    Τελευταία τροποποίηση από katsar; 08/07/2020 στις 13:53.
    porca miseria.

  3. #3
    Η πιο φτηνή λύση είναι αυτή που σου είπε ο katsar, ο συγκεκριμένος σάκος είναι δοκιμασμένα αδιάβροχος αν και στον δικό μου μετά από λίγες χρήσεις κόπηκε η μια θηλιά που περνάς τους ιμάντες. Πιο εύκολος στο δέσιμο, πιο πρακτικός γιατί μπορείς να τον ανοίγεις χωρίς να λύσεις τους ιμάντες αλλά και πιο ακριβός είναι αυτός. Θέλει καλούς ιμάντες όμως (βλ. rockstraps ή kriega) για να μη σταματάς κάθε μισή ώρα να τους σφίγγεις.

    Η πιο universal λύση που μπορεί να χρησιμοποιηθεί σε οποιαδήποτε μηχανή είναι μια από τις επιλογές πλαϊνών σάκων που δεν χρειάζονται κάγκελα, δες kriega με το os system, enduristan blizzard, adventure spec και mosko. Είναι παρόμοιες λύσεις με τους lomo αλλά με καλύτερα συστήματα πρόσδεσης πάνω στη μηχανή, ευκολότερη πρόσβαση, περισσότερο ανθεκτικές (προορίζονται για χρήση εκτός δρόμου), πλήρως αδιάβροχες αλλά και πιο ακριβές. Καλό είναι να έχεις ένα προστατευτικό στην εξάτμιση αν τους βάλεις χωρίς κάγκελα για να μη λαμπαδιάσουν (πχ αυτό). Υπάρχουν και λύσεις χαμηλότερου κόστους και μεγαλύτερης χωρητικότητας αλλά χρειάζονται κάγκελα και δεν είναι εγγενώς αδιάβροχες. Πχ η givi που περιλαμβάνουν εσωτερικό drybag στο οποίο βάζεις ότι θες να μείνει στεγνό και το βάζεις στον σάκο με το drybag.

    Το θέμα είναι πόσα λίτρα αποθηκευτικού χώρου χρειάζεσαι. Για ένα σκ για 2 άτομα ο σάκος κάνει μια χαρά δουλειά. Εγώ θα έλεγα να ξεκινήσεις με ένα σάκο που μπαίνει στη σχάρα και αν δεν σου φτάνει προσθέτεις και πλαινούς σάκους. Το πλεονέκτημα των πλαινών σάκων είναι το χαμηλότερο κέντρο βάρους, πιο εύκολο άνοιξε-κλείσε στη διάρκεια του ταξιδιού και προστατεύουν και τη μηχανή σε χαζοπτώσεις.

    Το tankbag κράτα το για τα απαραίτητα, πχ δίπλωμα, ασφάλεια κτλ, πορτοφόλι για διόδια-βενζίνη, γυαλιά ηλίου και ό,τι άλλο χρειάζεσαι άμεσα πρόσβαση στο ταξίδι. Αν έχεις μεταλλικό ντεπόζιτο, η καλύτερη λύση είναι tankbag με μαγνητική βάση και έναν ιμάντα που πιάνει γύρω από το λαιμό της μηχανής.
    Τελευταία τροποποίηση από StarSailor; 08/07/2020 στις 14:14.

  4. #4
    Αμετανόητος Κριός... Το avatar του/της Manalishi
    Εγγραφή
    22/09/2008
    Μηνύματα
    1.039
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από katsar Προβολή μηνύματος
    Καλές βόλτες καταρχήν!
    Μόνος θα ταξιδέψεις;Αν ναι δες και αυτό https://www.motoraid.eu/luggages-tan...rice&order=ASC .
    Χωράει πολύ πράμα και βολεύει πίσω στην σέλα.Το πιάνεις με χταπόδι,ιμάντες,δίχτυ,ότι σε βολεύει.Οικονομικό και σχετικά καλή ποιότητα,έχει και ακριβότερους βέβαια.
    Ένα tankbag είναι πολύ βολικό όπως είπες ακόμα και αν είναι ένα μικρό κινέζικο.Ψιλά,χαρτιά,γυαλιά,κλειδιά,τσιγάρα κτλ,εμένα με βόλεψε πολύ και σε μικρές βόλτες,δεν το έχω σαν αποθηκευτικό χώρο όπως τα μεγάλα Touring.

    edit Όλες οι επιλογές που προτείνεις βέβαια είναι βιώσιμες.Τον σάκο πλάτης π.χ μπορείς να τον βάζεις πάνω από το λουκάνικο και να τον πιάνεις με ένα δίχτυ για να μην τον κουβαλάς στην πλάτη σου.
    Βασικό αν το κάνεις έτσι να πιάσεις το καθένα ξεχωριστά,πρώτα δέσιμο τον μεγάλο σάκο και μετά τον σάκο πλάτης,όχι το ένα πάνω στο άλλο και πιάσιμο μαζί σαν ένα σώμα.

    Καταρχάς, όχι καταρχήν..
    Πρόκειται για δύο παρεμφερείς φράσεις, οι οποίες έχουν διαφορετικές σημασίες. Η φράση κατ’ αρχήν χρησιμοποιείται όταν εννοούμε «στα βασικά σημεία», «κατά βάση», «όσον αφορά την ουσία». Η φράση κατ’ αρχάς χρησιμοποιείται όταν εννοούμε «αρχικά», «αρχίζοντας», «στην αρχή», «πρώτα-πρώτα», «εν πρώτοις».
    Vi døde ikke...
    vi har aldri levd..

  5. #5
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.427
    Ευχαριστώ για την διόρθωση
    porca miseria.

  6. #6
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.427
    Πρόταση ..σερβιρίσματος παρακάτω.
    Προσωπικά έχω βάση και βαλίτσες σκληρές πίσω-πλάι αλλά δεν ήθελα να την κουβαλάω κάθε μέρα μιας και είναι παλιάς σχολής και με μεγάλο όγκο,οι καινούργιες βάσεις για βαλίτσες ή σάκους είναι πιο διακριτικές,ελαφριές και μπαίνουν-βγαίνουν εύκολα νομίζω.
    Ένα σοβαρό μειονέκτημα είναι πως αν χρειαστείς κάτι πρέπει να λύνεις και να ξεκινάς την ..ανασκαφή αλλά με λίγη εμπειρία μαθαίνεις που πρέπει να βάζεις τι.
    Ένα άλλο είναι πως είναι αποκλειστικά για μοναχικούς καβαλάρηδες.
    Στον σάκο π.χ έχω αδιάβροχα και πράγματα πρώτης ανάγκης ώστε να μην χρειαστεί να βγάζω ιμάντες.Επίσης φαίνεται λίγο ...τσιγγάνικος τρόπος (νο ρασισμ ) ,δεν έχει το κιμπαριλίκι της επώνυμης βαλίτσας-σαμαριού + κάποιες ευκολίες τους.
    Ακουμπάω την πλάτη μου βέβαια πίσω στις μεγάλες βαρετές ευθείες
    Σημαντικό να υπάρχουν και πιασίματα στην μηχανή σου για να περνάς ιμάντες,χταπόδια κτλ.Κάνουν και οι βάσεις των μασπιέ συνεπιβάτη.
    Τώρα για τις βροχές,ο σάκος προσφέρει μια ασφάλεια αλλά άλλος ένας καλός τρόπος είναι να βάζεις τα ρούχα μέσα σε σακούλες και μετά στον σάκο.
    Καλά ..δεσίματα και συγνώμη για το σεντόνι αλλά μου αρέσουν αυτά τα θέματα και ''προβληματισμοί''

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	2.jpg 
Προβολές:	188 
Μέγεθος:	102,0 KB 
ID:	419508
    porca miseria.

  7. #7
    Μέλος
    Εγγραφή
    26/05/2020
    Μηνύματα
    142
    Ευχαριστώ πολύ παιδιά για τις προτάσεις και συμβουλές.

    Προς το παρόν η γυναίκα δεν θέλει ούτε να ακούσει για ταξιδάκι παρέα με την μοτό αλλά ξέρετε πως είναι αυτά...οι γνώμες αλλάζουν.

    Το θέμα των λίτρων με έχει προβληματίσει γιατί δεν έχω κάποια ιδέα για το πόσο χώρο θα χρειαστώ. Παρόλο που είπα πως θέλω λύσεις μακροπρόθεσμες για μια επόμενη μηχανή, η τρέχουσα είναι μικρούλα άρα ένας μεγάλος σάκος των 45L δεν ξέρω πόσο κατάλληλος θα ήταν. Για αυτό σκεφτόμουν για περισσότερα σακίδια αλλά με μικρότερο όγκο το κάθε ένα.

    Σε άλλα θέματα που διάβασα πολλοί είναι εναντίον του σακιδίου πλάτης για πολύωρα ταξίδια. Ίσως η σκέψη να μην είναι λάθος, ενδεχομένως όντως να κουράζει μετά απο ένα διάστημα.

    Επίσης δεν ξέρω τι γίνεται όσον αφορά το θέμα της ασφάλειας. Καλά όταν σταματήσεις για μια διανυκτέρευση τα βγάζεις όλα και τα παίρνεις μαζί αλλά σε μια μικρή στάση για ένα κατούρημα?

  8. #8
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    12/08/2018
    Μηνύματα
    479
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από haga1981 Προβολή μηνύματος
    Ευχαριστώ πολύ παιδιά για τις προτάσεις και συμβουλές.

    Προς το παρόν η γυναίκα δεν θέλει ούτε να ακούσει για ταξιδάκι παρέα με την μοτό αλλά ξέρετε πως είναι αυτά...οι γνώμες αλλάζουν.

    Το θέμα των λίτρων με έχει προβληματίσει γιατί δεν έχω κάποια ιδέα για το πόσο χώρο θα χρειαστώ. Παρόλο που είπα πως θέλω λύσεις μακροπρόθεσμες για μια επόμενη μηχανή, η τρέχουσα είναι μικρούλα άρα ένας μεγάλος σάκος των 45L δεν ξέρω πόσο κατάλληλος θα ήταν. Για αυτό σκεφτόμουν για περισσότερα σακίδια αλλά με μικρότερο όγκο το κάθε ένα.

    Σε άλλα θέματα που διάβασα πολλοί είναι εναντίον του σακιδίου πλάτης για πολύωρα ταξίδια. Ίσως η σκέψη να μην είναι λάθος, ενδεχομένως όντως να κουράζει μετά απο ένα διάστημα.

    Επίσης δεν ξέρω τι γίνεται όσον αφορά το θέμα της ασφάλειας. Καλά όταν σταματήσεις για μια διανυκτέρευση τα βγάζεις όλα και τα παίρνεις μαζί αλλά σε μια μικρή στάση για ένα κατούρημα?
    Αγοράζεις ένα φτηνό λουκέτο με συναγερμό.(Για την δισκοπλακα)
    Τον κουμπωνεις στους ιμάντες των σακων όταν σου έρθει η ανάγκη χωρίς να φαίνεται με την πρώτη ματιά.
    Και "κόψιμο" να σε πιάσει που λέει ο λόγος, για να σου πάρει τον σάκο χωρίς να χτυπήσει ο συναγερμός πρέπει να είναι ο Χάρι Πότερ.

    Οι καλύτεροι σακοι για μένα είναι οι στεγανοι για ψαροντούφεκο-σκαφος τυπου (λουκανικου).
    Είναι κατασκευασμένοι από σκληρό PVC, εγγυημένα αδιάβροχη,υπάρχουν σε διάφορα λίτρα, χρώματα. Πολλοί έχουν και ιμάντες πλάτης και αντέχουν στην ταλαιπωρία. Αν δεν είχα σκουτερ θα ήταν ο πρώτος που θα αγόραζα. Κρατάει πολλά χρόνια. ( τσεκαρισμενο από φόρουμ ψαροντουφεκαδων)

  9. #9
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.590
    ο σάκος του μοτοραηντ που έχει βάλει ο αστροναύτης είναι ιδανικός!
    Σε τιμή προσιτή μάλιστα, γιατι κάτι κριέγκα κλπ, θέλουν και βιβλιάριο υγείας για συνταγογράφηση.
    τον έχω δοκιμάσει εκτός απο ημερήσιες βόλτες και σε 2 ταξίδια των 4Κ & των 7Κ χιλιομέτρων (με το δεύτερο να έχει και πολύ οφφ) δεμένο με ταπεινά χταπόδια στην πισω σέλα στο Ζ μου (το αναφέρω γιατι δεν έχω πουθενά σημεία δεσίματος,σε αντίθεση με το δικόσου).

    Α και γράψε στα μαλακα σου το νούμερο που αναφέρει το βιβλιαράκι ως μάξιμουμ κιλά φόρτου.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Για το θέμα της αδιαβροχοποιησης μη μασάς. Όπως είπε ο κατσαρ η φθηνότερη και ασφαλέστερη λύση είναι μαυροσακουλα σκουπιδιών.Δε περνάει τίποτα.

    Αν αποφασίσεις να πάρεις γυναίκα μαζί σου οι χώροι πού προαναφερες δε σε φτάνουν με τίποτα

    Αν το κάνεις με το καλό γράψε 2 λόγια για το τρκ. Ωραία θα ήταν να το βλέπαμε στη πράξη
    καθε μερα ...νεα μερα.

  11. #11
    Μέλος
    Εγγραφή
    26/05/2020
    Μηνύματα
    142
    Να στε καλά παιδιά, ευχαριστώ για τις συμβουλές.

    Μέχρι στιγμής αν δεν αλλάξει κάτι με βλέπω με τον (ακριβότερο) 40άρι σάκο από το Motoraid με μερικούς καλούς ιμάντες και βλέπουμε.

    Για το σακίδιο πλάτης δεν έχω αποφασίσει ακόμα. Ίσως να μπορούσα να το δέσω πίσω μαζί με το λουκάνικο αλλά δεν ξέρω, ο χώρος είναι περιορισμένος.

    Εκεί που σίγουρα έχω θέμα είναι με το tank bag, δεν με βλέπω να βρίσκω σε κατάλληλη διάσταση και το να δώσω 80-100+ δεν παίζει.

  12. #12
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.427
    tank bag ψάχνεις ένα μικρό για τα μικροπράγματα σου άντε και καμιά ανοιξιάτικη μακρυμάνικη διπλωμένη ή πιο μεγάλο για να βάλεις και εκεί περισσότερα;
    Υπάρχουν στο car.gr με 25-30ε αλλά είναι σχετικά μικρά και noname-κινεζιές,παίζει και ένα 23lt στο μοτοραιδ με ένα 45ρι.-edit δεν είναι μαγνήτες
    Παίζει όμως αυτό με 55ε https://www.motoraid.eu/luggages-tan...rice&order=ASC
    Τελευταία τροποποίηση από katsar; 09/07/2020 στις 13:31.
    porca miseria.

  13. #13
    Μέλος
    Εγγραφή
    26/05/2020
    Μηνύματα
    142
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από katsar Προβολή μηνύματος
    tank bag ψάχνεις ένα μικρό για τα μικροπράγματα σου άντε και καμιά ανοιξιάτικη μακρυμάνικη διπλωμένη ή πιο μεγάλο για να βάλεις και εκεί περισσότερα;
    Υπάρχουν στο car.gr με 25-30ε αλλά είναι σχετικά μικρά και noname-κινεζιές,παίζει και ένα 23lt στο μοτοραιδ με ένα 45ρι.
    Ιδανικά θα προτιμούσα ένα 15L τύπου drybag που βγάζει η lomo για να είμαι κομπλέ στο θέμα βροχή αλλά το βλέπω μεγάλο για το τρέχων μηχανάκι.

    Με τον διαθέσιμο χώρο πάνω στο ντεπόζιτο δεν νομίζω να μπορώ να πάρω μεγαλύτερου μεγέθους και να ήθελα. Επίσης έχει παντού πλαστικά οπότε δεν μπορώ να πάρω και με μαγνήτες

Παρόμοια θέματα

  1. Πόσα λίτρα για αποσκευές χρειάζομαι;
    από mia_zoi_kawa στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 30/08/2011, 12:00
  2. Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 27/06/2010, 08:00
  3. Μηχανή Ss για (πολύ) ψηλούς?
    από shinedown στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 16/09/2009, 13:50
  4. Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο μήνυμα: 05/09/2007, 15:51
  5. Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 14/03/2007, 10:06

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF