Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 14 από 14

Θέμα: Pilot snake ή....?

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    09/07/2020
    Μηνύματα
    3

    Pilot snake ή....?

    Καλημέρα, ψάχνω κράνος για διαδρομές εκτός πόλης. Όχι τρέλες ταχύτητες και είμαι κυρίως συνεπιβάτης. Δοκίμασα full face shark, agv,mt 130-200€ και όλα με πίεζαν στο μέτωπο( κάποια παρά πολύ). μια πωλήτρια μου πρότεινε το pilot snake που έκατσε τέλεια και ήταν σαν να μην φοράω κράνος(με σωστή εφαρμογή). Επειδή έχει πολύ χαμηλή τιμή φοβάμαι για την ποιότητα του. Έχει αντιμετωπίσει κάποιος το ίδιο πρόβλημα; Υπάρχει κάποια εταιρεία που να έχει πιο άνετα μαξιλαράκια στο μέτωπο; Ακόμη δεν είδα Caberg, HJC

  2. #2
    Μέλος Το avatar του/της Shinigami Ryuk
    Εγγραφή
    22/09/2014
    Μηνύματα
    257
    Ενας γενικος κανονας ειναι οτι το κρανος θα πρεπει να σε πιεζει στο μετωπο και στα μαγουλα.Θα το συνηθισεις και με τον καιρο ανοιγει και δεν θα ειναι ενοχλητικο.Δες και τον γιωργη http://www.google.com/search?q=jorge...YIIWnFoZmp23mM

    Γενικα οταν αγοραζεις κρανος σου μετρανε την περιφερεια του κεφαλιου με μεζουρα για να βρουν το μεγεθος σου αλλα απο εταιρεια σε εταιρεια παιζουν μικροδιαφορες στην εφαρμογη.Οποτε δοκιμασε και αγορασε αυτο που νιωθεις πιο ανετα στο κεφαλι σου.Αλλα σου ξαναλεω οτι το κρανος θα πρεπει να σε ψιλοπιεζει.

  3. #3
    Dog Days Are Over Το avatar του/της giorgosb
    Moderator
    Εγγραφή
    06/01/2014
    Μηνύματα
    1.063
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Shinigami Ryuk Προβολή μηνύματος
    Ενας γενικος κανονας ειναι οτι το κρανος θα πρεπει να σε πιεζει στο μετωπο

    Δε νομίζω ότι ισχύει αυτό

  4. #4
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.489
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από giorgosb Προβολή μηνύματος
    Δε νομίζω ότι ισχύει αυτό
    σωστά νομίζεις

  5. #5
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.067
    Το πάνω/πίσω μέρος του κράνους δεν πρέπει να σε πιέζει πουθενά, πρέπει να εφαρμόζει ακριβώς. Τα μάγουλα "κάθονται" λίγο (ή πολύ) με τη χρήση, οπότε εκεί ίσως βοηθήσει λίγη υπομονή.

    Επίσης τα αγωνιστικά κράνη - πρέπει να - έχουν πολύ πιο στενή εφαρμογή, αλλά οι περισσότεροι δε θέλουμε τέτοια στην καθημερινότητά μας.

    Γενικά, το κράνος πρέπει να κάθεται σφιχτά, αλλά χωρίς να ενοχλεί/πονάει πουθενά.

  6. #6
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.489
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Krer Προβολή μηνύματος
    Καλημέρα, ψάχνω κράνος για διαδρομές εκτός πόλης. Όχι τρέλες ταχύτητες και είμαι κυρίως συνεπιβάτης. Δοκίμασα full face shark, agv,mt 130-200€ και όλα με πίεζαν στο μέτωπο( κάποια παρά πολύ). μια πωλήτρια μου πρότεινε το pilot snake που έκατσε τέλεια και ήταν σαν να μην φοράω κράνος(με σωστή εφαρμογή). Επειδή έχει πολύ χαμηλή τιμή φοβάμαι για την ποιότητα του. Έχει αντιμετωπίσει κάποιος το ίδιο πρόβλημα; Υπάρχει κάποια εταιρεία που να έχει πιο άνετα μαξιλαράκια στο μέτωπο; Ακόμη δεν είδα Caberg, HJC
    Απο όσα αναφέρεις θα κοιτούσα μόνο Shark, AGV & HJC και θα έπαιρνα όποιο μου κάθεται καλύτερα στο κεφάλι.
    pilot snake και κομπρες δεν θα έβαζα στο κεφάλι μου.

    Για το τι σημαίνει "κάθεται καλύτερα" δες το μήνυμα του BLiTzER απο πάνω

    καλές αγορές και αχρείαστο να είναι

  7. #7
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.279





    Πολύ χασμουριεμαι τελευταία......η φταίνε τα θρεντ η πρέπει να το κοιτάξω.....μετρα ΣΩΣΤΑ το κεφάλι σου και δες το size chart κάθε μάρκας,το ότι φοράς ας πούμε medium σε shark δε σημαίνει ότι είσαι medium σε hjc ...και μετά δοκίμασε σωστά τα κράνη...ενα μεγάλο μέρος των πωλητών ΔΕΝ γνωρίζουν σωστά τη δουλειά τους στον τομέα αυτο.........
    Throttle that mysterious friend of ours

  8. #8
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.680
    Mηπως εχει κατι το μετωπο σου?

    ΔΕΝ γινεται να μην βρεις κρανος σωστο για το κεφαλι σου.
    Ride(s) the wind of change...

  9. #9
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    09/07/2020
    Μηνύματα
    3
    Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Απλά ρωτάω αν ειχε και κάποιος άλλος θέμα με το μέτωπο και αν ναι τελικά ποια εταιρεία επέλεξε.

  10. #10
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.965
    δεν υπάρχουν μαξιλαράκια στο μέτωπο. Το κεφάλι έρχεται σε (σχεδόν) απευθείας επαφή με την πολυστερίνη. Η επένδυση σε εκεινο το σημείο ειναι απλα για να μην ακουμπας το μέτωπο σου στο φελιζόλ. Τα κράνη δεν εφαρμόζουν σε όλους στο κρανίο σωστά. Πρέπει να ψάξεις ανάμεσα σε πολλά μοντέλα αν δεν είσαι το τυπικό σχήμα κεφαλιού. Το συγκεκριμένο κράνος δεν το γνωρίζω. Με μια ματιά ειναι θερμοπλαστικό του 1μιση κιλού. Δηλαδη σε ζυγαριά υπολόγισε κάνα 1600άρι. Τραγικό αλλα τοσα δίνεις αυτο παίρνεις. Με 70 ευρω λογικό μου φαίνετε.

    Ο τρόπος να επιλέξεις κράνος ειναι:
    Το φοράς και κάθεσαι 10 λεπτά με το κράνος στο κεφάλι. Αν σε πιέζει οπουδήποτε εκτός απο τα μάγουλα δεν κάνει. Μεγαλύτερο μέγεθος αρχικά. Αν κολυμπάει το μεγαλύτερο πας σε άλλο κράνος. Τα μάγουλα στο σαγόνι πρέπει να σε πιέζουν ελάχιστα. Αν δοκιμάσεις να ανοιγοκλείσεις το στόμα σου με το κράνος θα πρέπει να μήν νιώθεις καμία ενόχληση κατά την κίνηση. το κράνος πρέπει να μπαίνει και να βγαίνει δύσκολα.
    Πιάνεις το πιγούνι του κράνους και το κουνας δεξια αριστερα πανω κατω. Το κράνος πρεπει να έχει ελάχιστο αέρα στην κίνηση αυτή. μισό πόντο ας πούμε.

    https://www.youtube.com/watch?v=Y1Y93JW7Tsc

  11. #11
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    09/07/2020
    Μηνύματα
    3
    Βρήκα ποιο είναι το πρόβλημα! Το κεφάλι μου είναι στρόγγυλο και το αυτόν τον λόγο νιώθω πιο έντονη την πίεση στο μέτωπο.

  12. #12
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.279
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Krer Προβολή μηνύματος
    Βρήκα ποιο είναι το πρόβλημα! Το κεφάλι μου είναι στρόγγυλο και το αυτόν τον λόγο νιώθω πιο έντονη την πίεση στο μέτωπο.
    Και σου χω τη λύση...πας σε ένα τοίχο κατά προτίμηση μπετό...χτυπας το κεφάλι σου όσο χρειάζεται ώστε να γίνει τετράγωνο και έτοιμος...βαζεις ότι θες Μετά.....
    .
    .
    .


    .
    Oh wait τα κράνη είναι στρογγυλά.......μετρα άνθρωπε μου το κεφάλι σου να δεις ποια εταιρία και ποιο μέγεθος σου κάθεται σωστά και άντε να δοκιμάσεις...εκτος και αν σε δελεασε τόσο η αστεία τιμή όποτε πάρτο και όλοι χαρούμενοι....προχωραμε...

















    Μπορεί και Όχι....
    Throttle that mysterious friend of ours

  13. #13
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Krer Προβολή μηνύματος
    Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Απλά ρωτάω αν ειχε και κάποιος άλλος θέμα με το μέτωπο και αν ναι τελικά ποια εταιρεία επέλεξε.
    Κάποτε μου χάριζε η YAMAHA όποιο κράνος Shark ήθελα.
    Τα δοκίμασα όλα σε όλα τα μεγέθη. Τζίφος! 'Η θα με πίεζαν εξωφρενικά στο μέτωπο ή θα με ενοχλούσαν στο σαγόνι.
    Είναι να μην έχεις περίεργο κρανίο... Τελικά, τα μόνα που μου κάθονται άψογα είναι τα Arai (δυστυχώς) και κάπως τα HJC και X-Lite
    Think faster than you ride

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THRESH
    Εγγραφή
    13/09/2005
    Μηνύματα
    963
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Krer Προβολή μηνύματος
    Βρήκα ποιο είναι το πρόβλημα! Το κεφάλι μου είναι στρόγγυλο και το αυτόν τον λόγο νιώθω πιο έντονη την πίεση στο μέτωπο.
    ψάξε λίγο στις εταιρίες, η Bell για παράδειγμα βγάζει μερικά κράνη ως intermediate oval , δηλαδή λίγο πιο στενόμακρο

    η LS2 αν θυμάμαι καλά , βγάζει oval πιο πολύ εκτός απο ένα adventure των 120-130 ευρώ

    είναι σημαντικό να το δοκιμάσεις

    ΥΓ στο δια ταύτα , παίρνω για 2η φορά ένα ΜΤ Street ως απλό και ελαφρύ μέχρι να βρώ ένα πιο καλό jet , μάλλον το Airoh Helios

Παρόμοια θέματα

  1. Pilot power 2ct vs metzeler M3
    από AFTER στο forum Kawasaki Z series
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 06/04/2006, 23:47
  2. testaki gia "pilotous"
    από VANDA στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 03/04/2006, 17:55
  3. snake Vs kangaroo
    από FZR1000 στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 01/03/2006, 13:51
  4. Palm Pilot
    από devil's animal στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 21/12/2005, 18:14
  5. Οσοι ενδιαφερονται για ελαστικα Michelin Pilot Race...
    από Runner Ducati στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 06/06/2005, 13:29

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF