Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 23

Θέμα: suzuki address (παπί) και πίσω αμορτισέρ ή γενικά αμορτισέρ

  1. #1
    Καλώς τα παιδιά Το avatar του/της liospi
    Εγγραφή
    18/10/2004
    Μηνύματα
    261

    suzuki address (παπί) και πίσω αμορτισέρ ή γενικά αμορτισέρ

    Καλησπέρα...
    έχω στην κατοχή μου ένα suzuki address εδώ και 12 χρόνια
    έχει περίπου 80.000 και είναι καλοδουλεμένο/συντηρημένο
    ακόμη το πηγαίνω σε εξουσιοδοτημένο για service επειδή:
    -δεν έχω καθόλου συνεργείο στην γειτονιά μου ενώ της suzuki είναι κοντά στη δουλειά μου
    -δεν ξέρω/δεν έχω ακούσει κανέναν μηχανικό που να κάνει αντίστοιχη δουλειά, να είναι φθηνότερος και να με βολεύει σαν περιοχή

    στο θέμα μου τώρα
    λέω να αλλάξω τις πίσω αναρτήσεις. γενικά το μηχανάκι το έχω σπίτι - δουλειά, δουλειά - σπίτι
    χωρίς φορτώματα και διπλοκάβαλο σπάνια (όποτε χρειάζεται να πάω με την γυναίκα κανένα κέντρο κ.λπ.)

    εάν τις αλλάξω τι να βάλω; δεν θέλω σε 2 χρόνια να γίνει σουμιές το παπί. εάν μπω στην διαδικασία να αλλάξω να έκανα και μπροστά ελατήρια/λάδι;
    με τα μαμά είμαι γενικά ευχαριστημένος, ίσως τα μπροστινά να τα ήθελα πιο σκληρά γιατί εάν πατήσω φρένο «πανικού» τερματίζουν

    ακούω γνώμες - εμπειρίες κ.λπ.

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.263
    Προσωπικά και ασυζητητί θα έβαζα τα δικά του για να διατηρηθεί η εικόνα του και αξία του (εφόσον μέχρι τώρα έχει συντηρηθεί άψογα το μηχανάκι).

    Μιλάμε για κανα 200άρι κόστος.

    Από την άλλη, με τα μισά χρήματα βάζεις τοπ after market αμορτισέρ οπότε είναι θέμα προσωπική επιλογής.
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  3. #3
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Θα διαφωνήσω με τον συμφορουμίτη Pano.

    Τα original αμορτισερ ειδικά στα Γιαπωνέζικα είναι χαμηλής ποιότητας και πανάκριβα.
    Τζαμπα λεφτά ειναι στην ουσία.

    Δεν ξέρω απο παπιά αλλά σίγουρα με τα μισά λεφτά θα βρείς πολύ καλύτερα απο τα original.
    Για το μπροστινό, αλλάξε του τα λάδια με λίγο πιο παχύ ιξώδες.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  4. #4
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.590
    Τα αφτερμαρκετ αμορτισέρ στα παπάκια, εκτός από σχεδόν παρόμοιες τιμές (αν όχι παραπάνω) δεν έχουν πουθενά την αξιοπιστία και τη μακροζωία των ορίτζιναλ.
    Κάτι ψεύτικα τελείως των 30€ δεν τα υπολογίζω καν.
    Η μόνη λύση για ουσιαστική αναβάθμιση, είναι η πανάκριβη Ολινς και η πολύ ποιοτική ΚΥΒ,για όσα παπάκια αυτές βγάζουν μοντέλα. Για το κρυπτόνΧ πχ βγάζανε.
    Κάτι yss,rcb,κλπ κουραφεξαλα είναι χάντρες για τα πιτσιρίκια.
    Οπότε φίλε,αν δε θες να χώεις φράγκα πολλά, θα συστηνα τα ορίτζιναλ.
    Από προσωπική εμπειρια,σε δύο παπιά με πολύ χιλιόμετρο και στα δύο, σου λέω ότι κάτι άλλο απλά είναι πεταμένα λεφτά.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  5. #5
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    Τα αφτερμαρκετ αμορτισέρ στα παπάκια, εκτός από σχεδόν παρόμοιες τιμές (αν όχι παραπάνω) δεν έχουν πουθενά την αξιοπιστία και τη μακροζωία των ορίτζιναλ.
    Κάτι ψεύτικα τελείως των 30€ δεν τα υπολογίζω καν.
    Η μόνη λύση για ουσιαστική αναβάθμιση, είναι η πανάκριβη Ολινς και η πολύ ποιοτική ΚΥΒ,για όσα παπάκια αυτές βγάζουν μοντέλα. Για το κρυπτόνΧ πχ βγάζανε.
    Κάτι yss,rcb,κλπ κουραφεξαλα είναι χάντρες για τα πιτσιρίκια.
    Οπότε φίλε,αν δε θες να χώεις φράγκα πολλά, θα συστηνα τα ορίτζιναλ.
    Από προσωπική εμπειρια,σε δύο παπιά με πολύ χιλιόμετρο και στα δύο, σου λέω ότι κάτι άλλο απλά είναι πεταμένα λεφτά.
    Για να το λές εσυ που έχεις εμπειρία απο παπια κατι θα ξέρεις οπότε αναθεωρώ.
    Εγώ νόμιζα οτι ισχύει οτι και στα άλλα. Ομως πόσο κανουν τα origial ενός παπιού?
    Το λέω γιατί ξέρω οτι πχ η YSS εχει και φτηνά αμορτισερ, αλλά βγάζει κι άλλα πολύ ανωτερης ποιότητας απο τα φτηνα, με την αναλογη τιμή βέβαια.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kostas_1100gs
    Εγγραφή
    25/02/2009
    Μηνύματα
    404
    Έχω το ίδιο και τα πίσω αμορτισέρ είναι ακόμη καινούργια. Τα εμπρός, θέλαν αλλαγή από την πρώτη ημέρα. Στα λέω αυτά γιατί μπορεί εμπρός να είναι το θέμα. Εμπρός 12,5 λάδι, λίγο παραπάνω (δεν θυμάμαι τώρα πόσο 50μλ νομίζω) και προσθήκη 1 πόντου. Το έφερε ο μαστοράκος ακριβώς με το πίσω. Ξαναμιλάμε.

  7. #7
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.590
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Για να το λές εσυ που έχεις εμπειρία απο παπια κατι θα ξέρεις οπότε αναθεωρώ.
    Εγώ νόμιζα οτι ισχύει οτι και στα άλλα. Ομως πόσο κανουν τα origial ενός παπιού?
    Το λέω γιατί ξέρω οτι πχ η YSS εχει και φτηνά αμορτισερ, αλλά βγάζει κι άλλα πολύ ανωτερης ποιότητας απο τα φτηνα, με την αναλογη τιμή βέβαια.
    Γύρω στα 80Κ άλλαξα το ορίτζιναλ στο κρυπτόν μου που παρέδωσε. Επέλεξα ένα ρεησινγκ μπου που τάχα είχε και ρύθμιση προφορτισης (νταξει όχι τάχα,ειχε) και αν δε με απατά η μνήμη ήταν κατατι ακριβότερο από το ορίτζιναλ (που δεν έχει ρυθμίσεις).
    Το αφτερμαρκετ άντεξε σκάρτα 45Κ χλμ.
    Ξαναγύρισα φυσικά στο ορίτζιναλ για την μακροζωία και αξιοπιστία.τιμες αναλόγως και της μάρκας/μοντέλου,για το δικό μου (αν θυμάμαι σωστά) έπαιζαν λίγο πάνω λίγο κάτω των 100€. Λιγότερο το ορίτζιναλ, περισσότερα το αφτερμαρκετ.

    Με το προηγούμενο το καζερ, είχα βρει κάτι φανταστικές αναρτήσεις της ΚΥΒ (είχαμε δραχμές ακόμα τοτε,2000-2001 περίπου) οι οποίες δούλευαν απροβληματιστα μέχρι το 2011 που μου το κλέψανε.
    Το λέω για να δείξω ότι το ποιοτικό ανταλλακτικό, δε θα σε πουλήσει.
    Όλα αυτά,σε κάποιον που δεν γράφει χλμ μπορεί να φαίνονται δευτερεύοντα.
    Απλά προς ενημέρωση.

    Για τα yss, εξουσιοδοτημένος και πολύ ντόμπρος μηχανικός της Γιαμαπα μου είχε πει "μακρυά..."
    Τελευταία τροποποίηση από o_gavros; 11/07/2020 στις 17:40.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  8. #8
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    20/02/2020
    Μηνύματα
    110
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    Τα αφτερμαρκετ αμορτισέρ στα παπάκια, εκτός από σχεδόν παρόμοιες τιμές (αν όχι παραπάνω) δεν έχουν πουθενά την αξιοπιστία και τη μακροζωία των ορίτζιναλ.
    Κάτι ψεύτικα τελείως των 30€ δεν τα υπολογίζω καν.
    Η μόνη λύση για ουσιαστική αναβάθμιση, είναι η πανάκριβη Ολινς και η πολύ ποιοτική ΚΥΒ,για όσα παπάκια αυτές βγάζουν μοντέλα. Για το κρυπτόνΧ πχ βγάζανε.
    Κάτι yss,rcb,κλπ κουραφεξαλα είναι χάντρες για τα πιτσιρίκια.
    Οπότε φίλε,αν δε θες να χώεις φράγκα πολλά, θα συστηνα τα ορίτζιναλ.
    Από προσωπική εμπειρια,σε δύο παπιά με πολύ χιλιόμετρο και στα δύο, σου λέω ότι κάτι άλλο απλά είναι πεταμένα λεφτά.
    Θες να Μ πεις ότι έχεις βάλει YSS και σ βγήκαν μαπα? Θεωρείται τοπ εταιρία στις αναρτήσεις παπιών

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.803
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από CuckooDestroyer Προβολή μηνύματος
    Θες να Μ πεις ότι έχεις βάλει YSS και σ βγήκαν μαπα? Θεωρείται τοπ εταιρία στις αναρτήσεις παπιών
    Λέει ότι ότι πληρώνεις παίρνεις.
    Τα φτηνά είναι μάπα ότι και να γράφει πάνω, όταν αποφασίσεις να πληρώσεις δεν θα προτιμήσω την YSS από τα ohlins ή τα ΚΥΒ ακόμα και αν είναι λίγο ακριβότερα.

  10. #10
    Μέλος
    Εγγραφή
    08/08/2015
    Μηνύματα
    313
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kostas_1100gs Προβολή μηνύματος
    Έχω το ίδιο και τα πίσω αμορτισέρ είναι ακόμη καινούργια. Τα εμπρός, θέλαν αλλαγή από την πρώτη ημέρα. Στα λέω αυτά γιατί μπορεί εμπρός να είναι το θέμα. Εμπρός 12,5 λάδι, λίγο παραπάνω (δεν θυμάμαι τώρα πόσο 50μλ νομίζω) και προσθήκη 1 πόντου. Το έφερε ο μαστοράκος ακριβώς με το πίσω. Ξαναμιλάμε.
    Εμένα είναι του 07', και ενώ έχει μόλις 18000km. τερματίζει μπροστά και κοπανάει με το παραμικρό. Από την αρχή είχε κακό μπροστινό. Οταν λες προσθήκη ενός πόντου εννοείς αποστάτη; Aftermarket ελατήρια δεν υπάρχουν;

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kostas_1100gs
    Εγγραφή
    25/02/2009
    Μηνύματα
    404
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Lakisss Προβολή μηνύματος
    Εμένα είναι του 07', και ενώ έχει μόλις 18000km. τερματίζει μπροστά και κοπανάει με το παραμικρό. Από την αρχή είχε κακό μπροστινό. Οταν λες προσθήκη ενός πόντου εννοείς αποστάτη; Aftermarket ελατήρια δεν υπάρχουν;
    Ναι, υπάρχουν, αλλά το χρειαζόμουν και έτσι έκοψε από άλλο ελατήριο. Το έφερε μια χαρά. Κάνε το μπροστινό και βλέπεις για πίσω. Πίσω εμένα είναι βράχος. Ακόμη να έχεις υπ όψιν σου το γρανάζι της 3ης. Από βαφή κακή βουίζει.

  12. #12
    Καλώς τα παιδιά Το avatar του/της liospi
    Εγγραφή
    18/10/2004
    Μηνύματα
    261
    μίλησα με τα ανταλλακτικά της suzuki και μου είπαν 171€ το ένα
    και η επόμενη λύση ήταν του 50αρικου το ζεύγος
    ξέρετε κάποιο κατάστημα που να φέρνει ΚΥΒ; τα πίσω ακόμη την παλεύουν, δεν έχουν γίνει σουμιές, γιατί ούτε χλμ πολλά του κάνω ούτε βάρος κουβαλάω
    βέβαια μετά από 12 χρόνια και 80Κ χλμ. λογικό να μην έχουν την ίδια απόδοση

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.263
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από liospi Προβολή μηνύματος
    μίλησα με τα ανταλλακτικά της suzuki και μου είπαν 171€ το ένα
    και θεωρούσα του cub πανάκριβα που έχουν 110€ το ένα.

    Να ρωτούσες stelpet κλπ για Kyb;
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kostas_1100gs
    Εγγραφή
    25/02/2009
    Μηνύματα
    404
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από liospi Προβολή μηνύματος
    μίλησα με τα ανταλλακτικά της suzuki και μου είπαν 171€ το ένα
    και η επόμενη λύση ήταν του 50αρικου το ζεύγος
    ξέρετε κάποιο κατάστημα που να φέρνει ΚΥΒ; τα πίσω ακόμη την παλεύουν, δεν έχουν γίνει σουμιές, γιατί ούτε χλμ πολλά του κάνω ούτε βάρος κουβαλάω
    βέβαια μετά από 12 χρόνια και 80Κ χλμ. λογικό να μην έχουν την ίδια απόδοση
    Για τα πίσω λες 171ε? Μα λες την παλεύουν, δες τα εμπρός.

  15. #15
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.590
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από liospi Προβολή μηνύματος
    μίλησα με τα ανταλλακτικά της suzuki και μου είπαν 171€ το ένα
    και η επόμενη λύση ήταν του 50αρικου το ζεύγος
    ξέρετε κάποιο κατάστημα που να φέρνει ΚΥΒ; τα πίσω ακόμη την παλεύουν, δεν έχουν γίνει σουμιές, γιατί ούτε χλμ πολλά του κάνω ούτε βάρος κουβαλάω
    βέβαια μετά από 12 χρόνια και 80Κ χλμ. λογικό να μην έχουν την ίδια απόδοση
    ΟΠΕΛ ΜΕ ΠΟΣΟ;;;;
    Δεν πάνε καλά...δεν πάνε καθόλου καλά...

    Τα ΚΥΒ (αέρος-λαδιου) που ανέφερα σε προηγούμενο ποστ, τα είχα πάρει από ένα μαγαζάκι στην Πέτρου Ράλλη κοντά στο Περιβολάκι.ηταν ένας γεράκος εκεί και ήταν γνωστό μαγαζί στις γειτονιές του Πειραιά. Δεν ξέρω αν υπάρχει ακόμα.
    Ψάξουν πάντως, τώρα λίγο πολύ όλοι εμφανίζονται στο ίντερνετ έστω και με ένα τηλέφωνο αντί σελίδας.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Μια ερώτηση σχετικά με παπί και καλάθι
    από Infini στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 11/05/2006, 19:10
  2. Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 05/08/2004, 07:45

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF