Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 9 από 9

Θέμα: Αγορά Jet κράνους

  1. #1

    Αγορά Jet κράνους

    Ψάχνω να αγοράσω ένα καλοκαιρινό κράνος . Χρήση αυτή την στιγμή σε Crypton x και κυρίως στην πόλη .

    Χρήματα +-150€

    Υπάρχει full face shark s900


    Από αυτά που έχω δει σε site λόγω ότι είμαι από επαρχία σκέφτομαι να παραγγείλω riviera v3, shark nano
    ON THE ROAD

  2. #2
    Φορα το full face κ πιες τα λεφτα μπυρες.τα ανοιχτα δεν παρεχουν σωστη προστασια
    αν τωρα σωνει κ καλα θες κατι δροσερο παρε ενα enduro κρανος ωστε κ να ''αεριζεσαι'' αλλα κ να χεις προστασια εμπρος.
    ''Εμείς τις βόλτες τις κάνουμε ταξίδια..!!

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.461
    Ψάχνω και εγώ.
    Νομίζω ότι το καλύτερο value for money είναι το HJC FG Jet. Πολύ καλό (αλλά ακριβότερο) είναι το AGV K5 jet.
    Βασανισμένη μηχανόβια ψυχή...

  4. #4
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από George_M. Προβολή μηνύματος
    Φορα το full face κ πιες τα λεφτα μπυρες.τα ανοιχτα δεν παρεχουν σωστη προστασια
    αν τωρα σωνει κ καλα θες κατι δροσερο παρε ενα enduro κρανος ωστε κ να ''αεριζεσαι'' αλλα κ να χεις προστασια εμπρος.
    Enduro όπως το acerbis jet aria? Δεν παλεύεται το full face μέσα στην πόλη. Όγκος, βάρος, αερισμός.... Σε κάνει να σκέφτεσαι να το φορέσεις για μικρές αποστάσεις.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lospsi Προβολή μηνύματος
    Ψάχνω και εγώ.
    Νομίζω ότι το καλύτερο value for money είναι το HJC FG Jet. Πολύ καλό (αλλά ακριβότερο) είναι το AGV K5 jet.
    Ναι το έχω δει που το έχουν αναφέρει σε παλιότερο post.

    Είναι το θέμα πως κινούμαι κυρίως σε μικρές αποστάσεις για αυτό σκέφτομαι να πάρω κάτι σε μικρότερες διαστάσεις αλλιώς θα έπαιρνα αυτό η το Nolan n40

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.461
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ns1982 Προβολή μηνύματος
    Enduro όπως το acerbis jet aria? Δεν παλεύεται το full face μέσα στην πόλη. Όγκος, βάρος, αερισμός.... Σε κάνει να σκέφτεσαι να το φορέσεις για μικρές αποστάσεις.


    Ναι το έχω δει που το έχουν αναφέρει σε παλιότερο post.

    Είναι το θέμα πως κινούμαι κυρίως σε μικρές αποστάσεις για αυτό σκέφτομαι να πάρω κάτι σε μικρότερες διαστάσεις αλλιώς θα έπαιρνα αυτό η το Nolan n40
    Κράνος με μικρότερες διαστάσεις νομίζω πως θα κάνεις ακόμα περισσότερες παραχωρήσεις στην ασφάλειά σου. Βέβαια, από το να μην το φοράς καθόλου, θα είναι καλύτερα...
    Βασανισμένη μηχανόβια ψυχή...

  6. #6
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lospsi Προβολή μηνύματος
    Κράνος με μικρότερες διαστάσεις νομίζω πως θα κάνεις ακόμα περισσότερες παραχωρήσεις στην ασφάλειά σου. Βέβαια, από το να μην το φοράς καθόλου, θα είναι καλύτερα...
    Έτσι ακριβώς.

    Αν σκεφτούμε και τον υπόλοιπο προστατευτικο εξοπλισμό που πρέπει να φοράς το σκέφτεσαι αν πάρεις μοτο η το αυτοκίνητο

  7. #7
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    31/01/2017
    Μηνύματα
    797
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ns1982 Προβολή μηνύματος
    Έτσι ακριβώς.

    Αν σκεφτούμε και τον υπόλοιπο προστατευτικο εξοπλισμό που πρέπει να φοράς το σκέφτεσαι αν πάρεις μοτο η το αυτοκίνητο
    Σχετικό, ας πουμε οτι ειναι 2 το μεσημέρι σε πόλη και εχει 38 βαθμους υπο σκια

    Αν εχεις το αμαξι σε υπογειο παρκινγκ τοτε δεν το συζητάμε, παιρνεις το αμαξι και εισαι ο αρχοντας της δροσιας
    Αν ομως το αμαξι ειναι παρκαρισμενο στον δρόμο τοτε το μηχανακι με full face κρανος και καλοκαιρινο μπουφαν ειναι πιο δροσερό - γνώμη μου

    Σοβαρα τωρα, το Enduro κράνος είναι σχεδιασμενα για τον μέγιστο αερισμο οποτε πιστεω οτι η σχέση αερισμος/ασφάλεια δεν ειναι υπερ του jet κράνους αλλα του Enduro !

    Δες και τα Accerbis που ειναι οικονομικά και καλα (απο προσωπική εμπειρια σε μια διαφωνία με ενα βράχο )

  8. #8
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από GogosLux Προβολή μηνύματος
    Σχετικό, ας πουμε οτι ειναι 2 το μεσημέρι σε πόλη και εχει 38 βαθμους υπο σκια

    Αν εχεις το αμαξι σε υπογειο παρκινγκ τοτε δεν το συζητάμε, παιρνεις το αμαξι και εισαι ο αρχοντας της δροσιας
    Αν ομως το αμαξι ειναι παρκαρισμενο στον δρόμο τοτε το μηχανακι με full face κρανος και καλοκαιρινο μπουφαν ειναι πιο δροσερό - γνώμη μου

    Σοβαρα τωρα, το Enduro κράνος είναι σχεδιασμενα για τον μέγιστο αερισμο οποτε πιστεω οτι η σχέση αερισμος/ασφάλεια δεν ειναι υπερ του jet κράνους αλλα του Enduro !

    Δες και τα Accerbis που ειναι οικονομικά και καλα (απο προσωπική εμπειρια σε μια διαφωνία με ενα βράχο )
    Ναι αμάξι μόνο σε σκιά και σε πόλη που δεν καις μισό τεπόζιτο να παρκάρεις . Είμαι επαρχία όποτε αυτό δεν είναι θέμα . Λίγο Ιούλιο Αύγουστο ζοριζομαστε

    Το πλαστικό που εξέχει σε αυτά τα κράνη όπως τα acerbis στο εμπρός επάνω μέρος μέχρι 80km παλεύεται με τον αέρα ?
    ON THE ROAD

  9. #9
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    31/01/2017
    Μηνύματα
    797
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ns1982 Προβολή μηνύματος
    Το πλαστικό που εξέχει σε αυτά τα κράνη όπως τα acerbis στο εμπρός επάνω μέρος μέχρι 80km παλεύεται με τον αέρα ?
    Θα έχεις Φούλερ αερισμό όπως και στο jet με την προστασία εμπρός σε περίπτωση (χτυπά ξύλο) πτώσης

    Ιδίως αυτά που έχουν και Ηλιοπροστασία που κατεβαίνει τότε είσαι κόμπλε, προστασία στα Μαρία από αέρα και ήλιο και αερισμό

Παρόμοια θέματα

  1. αγορα νεου κρανους x-spirit,xr-1100 η shark RSI?
    από dimkin στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 04/07/2010, 08:30
  2. Αγορά 1ου κράνους
    από dennis_95 στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 07/05/2008, 23:48
  3. βοήθεια για αγορά παιδικού κράνους
    από Skakinen στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 24/09/2007, 22:59
  4. επιτελους αγορα καινουριου κρανους..
    από 675 στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 48
    Τελευταίο μήνυμα: 22/09/2007, 00:34
  5. Αγορά ζελατίνας κράνους
    από Georg_ στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 24/12/2006, 14:55

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF