Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 45

Θέμα: Yamaha TW 200cc αλλαγή "μαμίσιο" καρμπυρατέρ . Βοήθεια στην εύρεση καινούργιου.

  1. #16
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.517
    Όταν σβήσει και δεν παίρνει σπινθήρα έχει;

  2. #17
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.806
    Όταν σβήνει έχει βενζίνη το μπόλ του καρμπιρατέρ?
    Μπορεί να θέλει καθάρισμα η σίτα στο ρουμπινέτο του ντεπόζιτου ή να μην παίρνει αέρα η τάπα...
    Τελευταία τροποποίηση από stefanos; 14/07/2020 στις 09:44.

  3. #18
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vasilis26 Προβολή μηνύματος
    Τι να κανω; Μαλλον σκεφτομαι να το παω στην Yamaha... θα μου πιασουν καλα τον ..

    Για οσους δεν εχουν καταλαβει τι προβλημα εχω : -1)Ζεσταίνεται σχετικά γρήγορα ο κινητήρας 2)Μου σβήνει η μηχανή από 7' έως 30 ώρα. 3)Κι όταν προσπαθώ αμέσως να το βάλω μπροστά δεν παίρνει , πρέπει να κρυώσει λίγο. 4)Το μπουζί βγαίνει μαύρο..
    Πάντως τα συμπτώματα που περιγράφεις είναι 100% πλούσιο μίγμα. Δεν χρειάζεται να το πας στη Yamaha σώνει και καλά, έναν καλό old school μάστορα να ξέρει από καρμπυρατέρ θες. Πάντως μην αποκλείεις ότι και το 2ο καρμπυρατέρ να είναι αρύθμιστο.

  4. #19
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    25/09/2014
    Μηνύματα
    28
    Ναι το εχω κοιταξει , εχει σπινθηρα. Στο φιλτρο βενζινης που εχω κοιταξει οι 8 στις 10 φορες ειναι γεματο απο βενζινα . Εναν μαστορα ψαχνω καλο αλλα δυστυχως εχουμε πηξει στος χαβαλεδες.. 5 συνεργεια εχω αλλαξει για το προβλημα αυτο και ολοι σφυριζουν..

  5. #20
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.517
    Βεβαιώσου ότι είναι καθαρή κάθε δίοδος στο σώμα του καρμπυρατέρ και ότι λειτουργεί σωστά το τσοκ. Από όσο ξέρω σε αυτά το τσοκ εμπλουτίζει το μίγμα οπότε αν δεν σφραγίζει σωστά δουλεύεις συνέχεια πλουσιος

  6. #21
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    25/09/2014
    Μηνύματα
    28
    Το πήγα στην Yamaha και μου είπαν πως η συμπίεση , και οι βαλβίδες είναι μια χαρά. Όσον αφορα το καρμπυρατέρ εφόσον έβαλα πάνω άλλο ίδιο και είχε τα ίδια συμπτώματα ( σβήσιμο , μαύρο μπουζί , ζέστη στον κινητήρα ) θεωρεί πως είναι τα ρεύματα.. Γιατί όταν χαμηλώνουν οι στροφές του καρμπυρατέρ μου είπε χαμηλώνουν και τα βανς ( ; ) , το ρεύμα της μηχανής πέφτει. Οπότε να κοιτάξω στον προηγούμενο ηλεκτρολόγο που το πήγα να δει.

  7. #22
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    25/09/2014
    Μηνύματα
    28
    Θεμα ρευματος δεν υπαρχει.. την πηγα ξανα στον ηλεκτρολογο.. Σκεφτομαι ισως σε καποιο συνεργειο μοτο να μου διαγνώσουν την μηχανη με δυναμόμετρο ( σωστα το λεω; ) Ποια ειναι η αποψη σας πανω σε αυτο;

  8. #23
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.655
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vasilis26 Προβολή μηνύματος
    χαμηλώνουν και τα βανς ( ; ) ,
    Για τα παπουτσια λες..???
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  9. #24
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.806
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vasilis26 Προβολή μηνύματος
    Θεμα ρευματος δεν υπαρχει.. την πηγα ξανα στον ηλεκτρολογο.. Σκεφτομαι ισως σε καποιο συνεργειο μοτο να μου διαγνώσουν την μηχανη με δυναμόμετρο ( σωστα το λεω; ) Ποια ειναι η αποψη σας πανω σε αυτο;
    Δηλαδή ο ηλεκτρολόγος την έβαλε μπροστά και μόλις έσβησε μετά από 20 την μέτρησε και είδε οτι είναι οκ?

  10. #25
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.517
    Υπάρχουν δύο πιθανοτητες
    Η δουλεύει φουλ πλούσιο και κάποια στιγμή την ακούει το μπουζί
    Η όταν ζεσταθεί βραχυκυκλωνουν τα πηνία η το μάτι και σβήνει από σπινθηρα

  11. #26
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.517
    Το μαύρο μπουζί και οι αρυθμιες δείχνουν προς το καρμπυρατερ

  12. #27
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    25/09/2014
    Μηνύματα
    28
    Όταν σβήσει ενώ έχει ζεσταθεί βγάζω την μπουζοπιπα και το καλώδιο του πολλαπλασιαστή το φέρνω κοντα ( 3 εκατοστά απόσταση) στο μπουζι και πατάω μίζα. Η σπίθα που βγάζει είναι από πολύ καλή έως δυνατή.

    Για το μάτι το έχω σκεφτεί κι εγώ.. Αλλά όταν είναι στο ρελαντί ανοιχτό κάποια στιγμή ζεσταίνεται και εκεί που το καρμπυρατέρ δουλευει ψηλά , απότομα πέφτουν οι στροφές του καρμπυρατέρ δουλευει πιο ήσυχα κι μετά από 10 με 15 δευτερόλεπτα ακούγεται ένα τσαφ από καρμπυρατέρ και σβήνει . Μετά το μπουζί είναι μαύρο..

    Η δυναμομετρηση και η καυσαερομετρηση αξίζουν να τα κάνω;

  13. #28
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    δεν μετράς το χρονικό με μονιτορινκ σύνδεση αμπερόμετρο + βολτόμετρο, για να δεις σε αυτά τα 30sec τις διαφορές των ρευμάτων. Αν δεν φανεί καμία αλλαγή στα ρέυματα(πρίν σβήσει) απο την μια κατάσταση στην άλλη τότε προσανατολίζεσαι στην τροφοδοσία, αν δείς διαφορες μήπως τα πηνία ή ανορθωτής ή κάτι άλλο αποτυγχάνουν μετά απο "χ" χρονικό
    you rise you fall you're down then you rise again

  14. #29
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    25/09/2014
    Μηνύματα
    28
    Δυστυχως αυτα δεν τα γνωριζω.. Ενα βολτομετρο εχω κι αυτο δεν ξερω να το χρησιμοποιώ..

  15. #30
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    31/01/2017
    Μηνύματα
    797
    Κατ' εμε επικεντρώσου στο καρμπυρατερ.

    Ανοιξε το και καθαρισε το καλα, αλλαξε τυχον φθαρμενα oring και κυρίως την βιδα του ρελαντί αν την εχει ακουσει.

    Αν εχει γδαρσίοματα και εγκοπές, απο δική μου εμπειρία, βοηθάει πολύ να το λειάνεις με την χρήση γυαλόχαρτων.
    Πιασε το στο ηλεκτρικό τρυπάνι και γυρνα το σε χαμηλες στροφές επανω σε γυαλόχαρτο ξεκινώντας απο χοντρο προς λεπτο (αυτονόητο).

    Τελος, βρες απο φορουμ αμερικής που τα αγαπανε πολύ τις μαμα ρυθμίσεις.
    Στο δικό μου η κατω βιδα ήταν 2,5 στροφές εξω απο τερμα βιδωμενη - σε οποιαδήποτε αλλη θεση απλα δεν πηγαινε καλα.

    Απο εκει έσβηνε και εκεινη ειναι που ρυθμίζει ποσότητα καυσίμου, η βιδα του γκαζιου (ρελαντί) ρυθμίζει το ρελαντι και την αποκριση (μπακαλίστικα οπως το εκανα/εμαθα)

    Χωρις να εισαι σιγουρος για το καρμπ ολα τα αλλα θα ειναι κοπος χωρις λογο.

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ΑΝΑΚΑΤΑΣΚΕΥΗ YAMAHA TW (TRAILWAY) 125cc
    από vasilis26 στο forum Ανακατασκευές (Restoring)
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο μήνυμα: 07/04/2015, 20:34
  2. αλλαγη κουστουμιου honda innova(καρμπυρατερ) σε honda innova injection
    από maris7 στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 29/10/2011, 20:48
  3. Yamaha TW info wanted
    από Panagis στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 26/09/2006, 15:29
  4. yamaha z 200cc
    από pearlman στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 29/10/2005, 22:46

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF