Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 45

Θέμα: Yamaha TW 200cc αλλαγή "μαμίσιο" καρμπυρατέρ . Βοήθεια στην εύρεση καινούργιου.

  1. #31
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    25/09/2014
    Μηνύματα
    28
    Δεν εχω τα εργαλεια να τα κανω.. πρεπει να παω σε εναν καρμπιρατερίστα.. Πως εξηγεις το γεγονος ( το εχω γραψει και πιο πανω ) πως πηγα και δοκιμασα ενα ιδιο καρμπυρατερ απο μοτο ανταλλακτικων , το εβαλα πανω εκανα βολτα και ξανα τα ιδια.. μαυρισμα μπουζι και σβησιμο. Και πως εξηγεις το γεγονος πως εβαλα κι ενα αλλο καρμπυρατερ απο 125 της ιδιας μηχανης αλλα δεν μου εσβησε σε ρελαντι ( στο μισαωρο που το ειχα ) αλλα οταν κοιταξα το μπουζι το ειχε λιγο μαυρισει περιμετρικα. ;

  2. #32
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    31/01/2017
    Μηνύματα
    797
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vasilis26 Προβολή μηνύματος
    Δεν εχω τα εργαλεια να τα κανω.. πρεπει να παω σε εναν καρμπιρατερίστα..
    Το μονο εργαλειο που χρειαζεσαι ειναι ενα ισιο και ενα σταυροκατσάβιδο !

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vasilis26 Προβολή μηνύματος
    Πως εξηγεις το γεγονος ( το εχω γραψει και πιο πανω ) πως πηγα και δοκιμασα ενα ιδιο καρμπυρατερ απο μοτο ανταλλακτικων , το εβαλα πανω εκανα βολτα και ξανα τα ιδια.. μαυρισμα μπουζι και σβησιμο. Και πως εξηγεις το γεγονος πως εβαλα κι ενα αλλο καρμπυρατερ απο 125 της ιδιας μηχανης αλλα δεν μου εσβησε σε ρελαντι ( στο μισαωρο που το ειχα ) αλλα οταν κοιταξα το μπουζι το ειχε λιγο μαυρισει περιμετρικα. ;
    Οτι ειναι η αποδειξη οτι το προβλημα σου ειναι το καρμπυρατερ

    Σοβαρα, περιμενεις ενα μεταχειρω καρμπυρατερ απο τα μεταχειρισμενα αμφιβολου ποιοτητας και εσωτερικής κατάστασης να δουλεψει σωστα με το που το βαλεις ???
    Το γκαζον του γειτονα δεν ειναι παντα πιο πρασινο

    Επισης το καρμπ του 200 δεν ειναι ακριβως το ιδιο με το 125 + δεν ξερεις τι μαιμουδια εχει κανει ο καθενας.
    Εγω οταν το ανοιξα ειδα οτι ο προηγουμενος ειχε βαλει αλλο τσετ με πολλες τρυπες ενω το μαμα δεν ειχε τρυπες.
    Αποτελεσμα να εχει μεγαλη καταναλωση και να μην μπορει να ρυθμιστει σωστα.

    Αν θες να κανεις δουλεια και να μην παιδευεσαι πηγαινε παρε ενα καρμπ cleaner, ανοιξε το σιγα σιγα και καθάρισε το και δες τι φθορες εχει.
    Μπες στο site που σου εδωσα, ή σε αλλο, και παραγγειλε τα μαμα εντοσθια που θα δεις οτι εχουν προβλημα (κανα 70αρι και καθαρισες ή το κιτ που σου εβαλε με 30+ ευρώπουλα).

  3. #33
    Τα συμοτωματα σου ειναι λιγο αντιθτα... Ο ζεστος κινητηρας και το τσαφ δειχνουν φτωχο μιγμα το μαυρο μπουζι πλουσιο οποτε λεω να δοκιμασεις το εξης παρε ενα καινούργιο μπουζι βαλτο πανω βαλε μπροστα και πριν αρχισει τα τρελά βγαλτο και δες το χρωμα αν ειναι μαυρο πολυ {βρες μια φωτο πως διαβαζουμε μπουζι απο το νετ} εισαι πλουσιος στο ρελαντι αρα μαλλον το pilot jet οπως θα το βρεις στο μανουαλ ειναι μεγαλο για το σβησιμο μπορει το mai jet να ειναι μικρο ή βουλομενο αλλα πρι απο ολα αυτα βγαλε την βιδα του αερα δες αν ειναι σε καλη κατασταση χωρίς γδαρσιματα σκαλοπατια αν ναι πηγαινε σε ενα ανταλλακτικαδικο μαζι με την βιδα να σου δωσουν μια που ταιριαζει μην αγχεσαι που θα ειναι ιμιτασιον αν ειναι το προβλημα σου εκει αγοραζεις μια οριτζιναλ αργοτερα
    Αυτα τα ολιγα για αρχη και σορρυ για την μορφοποιησξ του κειμενου ειμαι απο κινητο
    Sekundu s`agapune n`agapisi

  4. #34
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    25/09/2014
    Μηνύματα
    28
    Γεια σας και παλι παιδια. Προσπάθησα να τραβηξω ορισμενες φωτογραφιες και 3 βιντεο για να σας δωσω να καταλάβετε παραπάνω. Λοιπόν στην φωτογραφια των 2 μπουζί έχουμε το παλιό και το καινούριο. Το παλιό όπως βλέπεται είναι μαύρο ( έτσι το κάνει μετά από 5 λεπτά ) και θα τοποθετήσω το καινούριο όπου και θα το ξαναβγάλω πριν μου σβήσει το μηχανάκι από μόνο του ( δηλαδή πριν μου κάνει τα τρελά του με τις αρρυθμίες στροφών)

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20200719_115245 (Αντιγραφή).jpg 
Προβολές:	152 
Μέγεθος:	28,9 KB 
ID:	419773


    Στην παρακάτω εικόνα βλέπετε το καινούριο μπουζί όπου το έβγαλα μετά από 1,5 λεπτό περίπου ( πριν δηλαδή μου κάνει νούμερα το καρμπυρατέρ)

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20200719_115958 (Αντιγραφή).jpg 
Προβολές:	154 
Μέγεθος:	71,3 KB 
ID:	419774


    Στην 3η εικόνα και τελευταία είναι το καινούριο μπουζί που το έχω αφήσει μέχρι να σβήσει η μηχανή μου ( στο ρελαντί πάντα - δηλαδή έσβησε μετά από 6-7 λεπτά )

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20200719_120002 (Αντιγραφή).jpg 
Προβολές:	154 
Μέγεθος:	69,7 KB 
ID:	419775
    Τελευταία τροποποίηση από vasilis26; 19/07/2020 στις 23:44.

  5. #35
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    25/09/2014
    Μηνύματα
    28
    Τώρα προχωράμε στα 3 βίντεο.

    1. https://www.youtube.com/watch?v=5ZPBkfRNEMo

    Το βίντεο τραβήχτηκε πάνω από 2 λεπτά απλά το έχω κόψει για λόγους οικονομίας χρόνου . Αν ακούσετε λειτουργεί σε ψηλές στροφές και γρήγορα. Παρατηρείστε πως από το 00:01 έως το 00:03 περίπου λειτουργεί πιο χαμηλά . Μετά αυξάνει τις στροφές του.

    2. https://www.youtube.com/watch?v=T0EA0_QzJNQ

    Στο 2ο βιντεο θα δείτε ( κι αυτό το έχω κόψει ) το λεγόμενο "τσαφ" που μου σβήνει ο κινητήρας από μόνος του. Βενζίνη το φίλτρο βενζίνης έχει μέσα μέχρι πάνω σχεδόν.

    3. https://www.youtube.com/watch?v=iWjykR5ppCk

    Στο 3ο και τελευταίο βίντεο κάνω μια δοκιμή της σπίθας από το μπουζί και την μπουζοπίπα ενώ έχει ζεσταθεί ο κινητήρας. Έχει ικανοποιητική σπίθα ( ίσως να μην φαίνεται τόσο καλή γιατί είναι και το φως της ημέρας )

    Αυτα παιδια , περιμένω τα σχολια σας και την βοηθεια σας.

  6. #36
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/12/2008
    Μηνύματα
    287
    οταν σβησει περιμενεις απλα να κρυωσει και υστερα ξαναπερνει?εχεις δοκιμασει να ψεκασεις σπρει καρμπ να δεις αν ρουφαει απο καπου αερα?
    τη λειτουργια του τσοκ την εχεις ελεγξει?

  7. #37
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    25/09/2014
    Μηνύματα
    28
    Όταν σβήσει κι είναι στα πρώτα του σβησιματα ( δηλαδή δεν έχει ζεσταθεί πολύ ο κινητήρας παίρνει με την 2-3 μίζα αλλά σβήνει αμέσως ή μετά από 10 δευτερόλεπτα). Όταν έχει ζεσταθεί αρκετά με βόλτα ( κι όχι στο ρελαντί μόνο ) δεν παίρνει αμέσως .. πρέπει να περάσουν 5 λεπτά σίγουρα. Αλλιώς με μανιβελα και επιτόπου μαρκάρισμα το γκάζι για να μην σβήσει .. όχι δεν το έχω δοκιμάσει αν και έχει καθαριστεί το καρμπ 2 φορές με σπρέι. Όταν λες την λειτουργία του τσοκ;δλδ τι να κάνω;

  8. #38
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kickstart
    Εγγραφή
    25/09/2018
    Μηνύματα
    856
    Βασίλη στο χουν πεί και πιο πίσω, θα το επαναλάβω να το κοιτάξεις προσεκτικα...κατι τέτοιες μαλακίες μου κανε και μενα ενα καβασακι που εχω, μολις ζεσταινόταν καλά στο βουνο μια ανέβαζε στροφές στο θεο μια επεφτε και έσβηνε με ενα μεγαλοπρεπες τσαφ...ειχα εξαντλήσει τα πάντα, έψαχνα εξατμιση, ηλεκτρικα, νερα, φίλτροκουτι αερα κτλ, έιχα κάνει ριμπιλντ (βελόνες, φλάντζες λαστιχάκια, παπαράκια κτλ) το καρμπ μέχρι και καινούργιο σκεφτόμουν να αγοράσω...

    τελικά έτσι από έμπνευση άλλαξα τη λαστιχένια εισαγωγή του καρμπ, την οποία σημειώνω πως είχαμε ελέγξει και δεν έδειχνε να ρουφάει αέρα από κάπου, και δούλεψε.

    ήταν τελείως ξερή (το μηχανάκι δουλεύει μόνο χώμα) και τα είχε τα χρονάκια της.

    για δοκίμασε το...10-20 ευρώ είναι το ανταλλακτικό, σιγά το έξοδο στην τελική.

    (σορι αν την έχεις αλλάξει ήδη και δεν το πρόσεξα σε προηγούμενα μνμ τα)
    Δεν υπάρχει ακατάλληλος καιρός για ταξίδι με μοτοσυκλέτα, υπάρχουν μόνο ακατάλληλα ρούχα και εξοπλισμός.

  9. #39
    Αυτο το μπουζι δειχνει πλουσιο μιγμα τσεκαρε το ζιγκλερ του ρελαντι pilot jet με το μανουαλ αν ειναι το σωστο
    Sekundu s`agapune n`agapisi

  10. #40
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/12/2008
    Μηνύματα
    287
    Παρε ενα σπρευ καρμπυρατερ ή και ενα φλογιστο αν εχεις.Βαλε μπροστα το μηχανακι και ψεκασε γυρω απο το καρμπυρατερ στα λαστιχα της εισαγωγης στο κυλινδρο στη βαση,στη κεφαλη.Προσεχε το φλογιστρο μη το εχεις αναμμενο απλα ανοιξε το να φευγει αεριο.Αν παρατηρησεις σκαμπανεβασματα στς στροφες απο καπου τραβαει αερα.
    Σχετικα με το τσοκ δες αν λειτουργει σωστα.Με κρυο κινητηρα τραβα το τσοκ και βαλε μπροστα , θα πρεπει να κραταει ρελαντι πιο ψηλα,και οταν το κλεινεις να πεφτει σε νορμαλ στροφες.

  11. #41
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2008
    Μηνύματα
    716
    φίλε συγνώμη αλλά ΔΕΝ ξέρεις ουτε τα βασικά ....βρες ΠΡΩΤΑ το service manual τού tw200 ,
    ποιός σού ειπε οτι μετράνε αν εχει σπινθήρα ετσι το μπουζι ?? (οπως δείχνεις στο 3 video )
    α ) αυτό το μπουζί που δοκιμάζεις παίρνει οντως το δικό σου μοτο ,η απλώς το βρήκες επάνω οταν το αγόρσαες κ παίρνεις τον ιδιο τύπο μετά ?
    β) βγάλε το μπουζί απο την θέση που μπαίνει ,μέτρα κατ αρχάς το διάκενο τής ακίδας ,αν ειναι σωστό κ αυτό που προτείνει για το μηχανάκι σου ,βάλε την μπουζοπίπα πάνω του κανονικά κ ακούμπησέ το ,το κάτω μέρος τού μπουζί σε ενα μεταλικό σημείο του μοτέρ π.χ. στίς ψύκτρες κ βάλε μπροστά να δείς αν βγάζει το μπουζί σου σωστό κ δυνατό σπινθήρα (φαίνεται πολύ καλά το βράδυ )
    γ) εχεις πολύ πλούσιο μίγμα ,αυτό δείχνει το μαύρισμα στο μπουζί ,ανοιξε προσεκτικά το καρμ/τέρ στη μέση ,προσεκτικά με τίς βίδες γιατί χαλάνε πανεύκολα θέλει σωστό κατσαβίδι για τίς βίδες κ οχι οτι εχεις σπίτι σου ,καθάρισέ το εσωτερικά πολύ προσεκτικά με spray κ με πολύ λεπτά συρματάκια που να χωράνε στα ζιγκλέρ ,για μένα φταίνε η το set βίδας που ρυθμίζει το μίγμα με τον αέρα ,θέλει προσεκτικά ξεβίδωμα κ καθάρισμα ,αλλά καλύτερα νέο set απο την yamaha ,προσοχή οταν την βγάλεις αυτη την βίδα γιατί εχει ενα μικρό ελατήριο + μιά πολύ μικρή στρογγυλή ροδελίτσα + μιά πολύ μικρή επίσης πλαστική μαύρη ροδελίτσα τα καθαρίζεις με spay καθαρίζεις κ την τρυπούλα που μπαίνει μέσα η ακρη της βίδας που ειναι σαν καρφίτσα ,την βιδώνεις τέρμα κ ξεβιδώνεις 2 με 2.5 στροφές απο το τέλος
    δ ) επίσης με ανοιχτό το καρ/τέρ βλέπεις την βελόνα τού slide (πιστεύω να ξέρεις ποιά ειναι ) λόγω της χρήσης σε 30 χρόνια μοτο ,η ακρη της θα εχει γίνει μυτερή σαν καρφίτσα ,απο εκεί περνάει πολύ καύσιμο κ μαυρίζει το μπουζί αμέσως η βάζεις καινούργια η ανεβάζεις μιά ασφαλίτσα μικρή που εχει μιά θέση πιό ΠΑΝΩ για να κατέβει η βελόνα πιο κάτω (οχι το αντίθετο να βάλεις δηλ.την ασφαλίτσα μια θέση ΚΑΤΩ) εχει συνήθως 5 θέσεις κ λογικά θα ειναι στη μέση ,αν ΔΕΝ την εχει πειράξει ο προηγούμενος ιδιοκτήτης ,το ξαναγράφω η yamaha εχει τα πάντα ,αν βέβαια ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ....δεν τα εχει ολα εδώ στην ελλάδα ,αλλά τα φέρνει απο γερμανία η ολλανδία σε 10-15 ημέρες ,κάνε αυτα που σού εγραψα .....αν ΔΕΝ το ανοίξεις το καρ/τέρ κ 10 spray να ρίξεις ΔΕΝ κάνεις τίποτα...ρίχνοντάς το εξωτερικά

  12. #42
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2008
    Μηνύματα
    716
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	8e2af97cf66805b3b53e389683de7c74.png 
Προβολές:	124 
Μέγεθος:	55,4 KB 
ID:	419780
    το καρμπύρατέρ σου ειναι αυτό ,εκτός αν ο προηγούμενος ειχε βάλει αλλο καρμπυρατέρ ....
    το 4 ειναι η βίδα ρύθμιση μίγματος
    και το 19 ειναι η βελόνα τού slide ,
    εχεις μήπως υπερχείλιση να τρέχει δηλ. βενζίνη κάτω απο το καρμ/τέρ ?
    Τελευταία τροποποίηση από alexis72; 20/07/2020 στις 17:10.

  13. #43
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    25/09/2014
    Μηνύματα
    28
    Καλησπέρα παιδιά .

    Βρήκα χρόνο ( ήμουν εκτός Αθηνών ) και το πήγα σε συνεργείο που έχει διαγνωστικό εργαλείο. Ο μάστορας πρόθυμος να βοηθήσει έβαλε την μηχανή στο δυναμόμετρο έγινε καυσανάλυση - διαχείριση καυσίμων , διαγνώσεις κλπ. Το γενικό πρόβλημα έγκειται σε 2 θέματα. Α)Στα ρεύματα της μηχανής και Β)στο μαμα καρμπυρατέρ.

    Για να μην σας ζαλίζω με τις περιγραφές μου , ο άνθρωπος μου έφτιαξε το μηχανάκι και τώρα δουλεύει σωστά όσο γίνεται . Ασχολήθηκε με τα ζιγκλέρ , το σλαιντ της βελόνας κι άλλα που συγχωρέστε με δεν είμαι γνώστης. Έκανε πολύ δουλειά πάνω στο θέμα του καρμπυρατέρ.. Αλλά πρέπει να αλλαχθεί με καινούριο καρμπυρατέρ ( διπλή ντίζα δεν υπάρχει στην Ελλάδα καινούριο ) και όσον αφορά τα ρεύματα είναι μια άλλη ιστορία..

    Αυτά παίδες. Για ότι νεότερο έχω θα σας ενημέρωσω.

  14. #44
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.445
    Στα ρεύματα τι ακριβώς εντόπισε?

  15. #45
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    25/09/2014
    Μηνύματα
    28
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    Στα ρεύματα τι ακριβώς εντόπισε?
    Έχει γίνει πατέντα από ηλεκτρολόγο να παίρνει μπροστά όχι από πηνία ( stator ) αλλά από πατέντα με αλλαγή καλωδίων κσι ηλεκτρονικής να ξεκινάει από την ηλεκτρονική όπως τα καινούργια μηχανάκια .

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123

Παρόμοια θέματα

  1. ΑΝΑΚΑΤΑΣΚΕΥΗ YAMAHA TW (TRAILWAY) 125cc
    από vasilis26 στο forum Ανακατασκευές (Restoring)
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο μήνυμα: 07/04/2015, 19:34
  2. αλλαγη κουστουμιου honda innova(καρμπυρατερ) σε honda innova injection
    από maris7 στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 29/10/2011, 19:48
  3. Yamaha TW info wanted
    από Panagis στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 26/09/2006, 14:29
  4. yamaha z 200cc
    από pearlman στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 29/10/2005, 21:46

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF