Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 45

Θέμα: Yamaha TW 200cc αλλαγή "μαμίσιο" καρμπυρατέρ . Βοήθεια στην εύρεση καινούργιου.

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    25/09/2014
    Μηνύματα
    28

    Yamaha TW 200cc αλλαγή "μαμίσιο" καρμπυρατέρ . Βοήθεια στην εύρεση καινούργιου.

    Παιδιά καλησπέρα σας !

    Έχω στην κατοχή μου μια yamaha tw 200cc μοντέλο του '89. Το καρμπυρατέρ έχει τα θεματάκια του καθώς μετά από κανά 5 λεπτό το μηχανάκι σβήνει ενώ μου έχει ζεσταθεί παράλληλα πάρα πολύ έντονα ( στο ρελαντί ) . Ψάχνω να αντικαταστήσω το καρμπυρατέρ με ένα καινούριο αλλά παρατήρησα πως ειναι δυσκολο να βρω ενα ίδιο ή πάρομοιο. ( Εχει 2 ντιζες το καρμπυρατερ το ενα ειναι επιστροφής ) .

    Έχω πελαγώσει , σπάει το κεφάλι μου να βρω μια λύση και εχω απελπιστεί. Παιδιά θα ήθελα την βοήθεια σας , μια γνώμη . Τελος να αναφερω πως η μεμβράνη υποπίεσης εχει μια μικρη εσοχη . Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20200707_113327 (Αντιγραφή).jpg 
Προβολές:	254 
Μέγεθος:	78,9 KB 
ID:	419570 Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20200605_095527 (Αντιγραφή).jpg 
Προβολές:	257 
Μέγεθος:	82,1 KB 
ID:	419571 Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20200707_113317 (Αντιγραφή).jpg 
Προβολές:	257 
Μέγεθος:	82,8 KB 
ID:	419572

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2015
    Μηνύματα
    1.286
    Είναι καθαρισμένο,ρυθμισμένο και ζιγκλερωμένο σωστά; Γιατί θες να το αλλάξεις;

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.517
    το καρμπυρατερ δεν υπαρχει λογος να αλλαχθει
    πιθανον το θεμα ειναι αλλου
    ισως σκισμενο κολλαρο εισαγωγης

  4. #4
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    25/09/2014
    Μηνύματα
    28
    Αρχικά ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση σας .

    Θα σας πω την ιστορία του συγκεκριμένου. Το μηχανάκι του είχα πάρει από έναν ιδιώτη.. ήταν μέσα στα λάδια ( ο κινητήρας ) και στην μπιχλα. Μύριζε βενζίνη και γενικά δεν ήταν σε καλή κατάσταση.. Όταν έγινε η μεταβίβαση και το πήγα σπίτι μου στο ρελαντί έσβηνε , και έπρεπε να το μαρσαρω σε κάθε φανάρι για να μην σβήσει. Σκέφτηκα πως θα φτιαχτούν μιας και θα αλλάξω τις φλαντζες από κινητήρα , θα καθαριστούν και γενικά θα το προσέξω όπου μπορώ..

    Άλλαξα λοιπόν φλάντζες κεφαλής , Κάρτερ , κόμπλερ μίζας και γενικά ασχολήθηκα για να το κάνω καινούργιο όσο μπορώ και οικονομικά. Όταν ήρθε η στιγμή να την ξεκινήσω με το καρμπυρατέρ να έχει ανοιχτεί 2 φορές και καθαριστεί ανελέητα , η μηχανή ζεσταινοταν στα 5-8 λεπτά σε ρελαντί φάση και εσβηνε κάνοντας ένα " τσαφ " θόρυβο. Το ανέφερα στον μάστορα και είδαμε μαζί το μπουζί όπου ήταν πιο μαύρο κι από την νύχτα...

    Έτσι λοιπόν μου είπε πως έχει πολύ μείγμα και πώς πρέπει να κατεβάσει την βελόνα του σλάιντ για να μην μπαίνει τόσο μίγμα βενιζνης..

    Έτσι κι έγινε , και από τότε μέχρι τώρα το μηχανάκι σβήνει μετά από 40 λεπτά και ψιλό καθυστερεί να ζεσταθεί όσο στην αρχή . Αλλά δεν δουλευουν σωστά οι χρόνοι ( είναι ρυθμισμένο για να δουλευει σωστά ) , έχει αρρυθμίες κιόλας μια ακούγεται ψηλά και μετά από λίγο κατεβαίνουν οι στροφές και σβήνει . Τέλος όταν το ανοίγω το γκάζι για προσπέραση ή για να το τρέξω λίγο μου κάνει λίγο σαν φρένο σαν να μην έχει ιπποδύναμη και ζοριζεται ενώ πριν να Μ κατεβάσει το σλάιντ δεν το έκανε. Η μεμβράνη υποπίεσης η αλήθεια είναι πως είναι λίγο σκισμένη .. λέτε να παίζει αυτό ρόλο σε όλο αυτό το πρβολημα ; Ή ένα μέρος θα φτιάξει;

    Για αυτό και ψσνψω ένα νέο καρμπυρατέρ.. να ησυχάσω πια.

  5. #5
    Δεν υπάρχει λόγος αν το αλλάξεις. Στη θέση σου θα έκανα τα εξής:

    1. Αφού έκανες καθαρισμό κάνε και μια ανακατασκευή στο καρμπυρατέρ με ένα κιτάκι σαν και αυτό και άλληξε οπωσδήποτε τη μεμβράνη
    2. Καινούργιο φίλτρο αέρα
    3. Καινούργια μπουζί
    4. Ρύθμιση βαλβίδων
    5. Αντικατάσταση φίλτρου βενζίνης (αν έχει)

    Αφού τα κάνεις αυτά, δες πως πάει και το ρυθμίζεις ανάλογα. Αν δούλευε κάποια στιγμή στο παρελθόν σωστά το μηχανάκι, λογικά δεν χρειάζεται να μπεις στη διαδικασία να αλλάξεις ζιγκλέρ, θέση στη βελόνα κλπ αλλά μάλλον θα χρειαστεί ρύθμιση μίγματος στο ρελαντί

  6. #6
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    25/09/2014
    Μηνύματα
    28
    Ο μηχανικός μου είπε πως η βελόνα του σλάιντ είναι άριστη αν όχι αρκετά καλή. Οι βαλβίδες έχουν ρυθμιστεί και το φίλτρο αέρος το ίδιο.. Έκανα πριν μέρες και μια άλλη πατέντα. Δανειστηκα από ένα άλλο μηχανάκι , ίδιο μοντέλο yamaha tw αλλά 125 κυβικά το καρμπυρατέρ του. Το έβαλα στο δικό μου και δούλεψε η μηχανή μου άψογα..

  7. #7
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    31/01/2017
    Μηνύματα
    797
    Καλημερα,

    Εγω εχω πάρει και χαρχαλεύω το 125 οποτε το καρμπυρατερ ειναι στα "αγαπημενα" μου θεματα.

    Απο όσο έψαξα, αυτο που δείχνεις με το διπλο συρματόσχοινο ειναι σε μοντέλα μετα το 2001, εισαι σίγουρος οτι ειναι 89αρι?

    Θα σου προτεινα να αγοράσεις ενα σετ μαμα εντόσθια και να το φτιάξεις.
    Δεν ειναι φθηνα μιας και εμενα η βελονα γκαζιού, κατι ορινγκ με την κεντρική φλάντζα και το ζιγκλέρ πήγαν κανα 70αρι αλλα χθες που τα εβαλα ειναι αλλο μηχανάκι.
    Αποδείχτηκε οτι ο προηγούμενος ειχε βαλει αλλο ζιγκλερ με πολλες τρουπες και εξου και η μεγαλη καταναλωση που είχε μετρημενο με αλλο ακριβώς ίδιο

    Επίσης, για το δικο σου μοντελο καρμπ παιζουν πολλα ιμιτασιον απο ebay σε πολυ φθηνη τιμη αλλα δεν ξερω τι λένε.

  8. #8
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    25/09/2014
    Μηνύματα
    28
    Καλησπέρα συνάδελφε.

    Κιτ για τα "εντοσθια" η yamaha τα εχει καταργήσει.. Στο λεω γιατι ρώτησα .. έχει διάφορα πχ για αέρα αλλά την κεντρική βελόνα ας πουμε δεν την εχει. Το μηχανακι ειναι του 89 σαν μοντελό με 1η αδεια το 91 αν θυμαμαι καλα.. Ιματασιον δεν θελω να βαλω σε ιαπωνικο μηχανακι.. Δηλαδη το σκεφτομαι πολυ.. Για μεταχειρισμενο το φοβαμαι.. μην πεσω στην ιδια λουμπα.. επισης η μεμβρανη υποπιεσης ειναι λιγο σκισμενη στις ραφες.. σκεφτομαι να το αλλαξω αλλα δεν ξερω αν θα καλυτερέψει

  9. #9
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    31/01/2017
    Μηνύματα
    797
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vasilis26 Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα συνάδελφε.

    Κιτ για τα "εντοσθια" η yamaha τα εχει καταργήσει.. Στο λεω γιατι ρώτησα .. έχει διάφορα πχ για αέρα αλλά την κεντρική βελόνα ας πουμε δεν την εχει. Το μηχανακι ειναι του 89 σαν μοντελό με 1η αδεια το 91 αν θυμαμαι καλα.. Ιματασιον δεν θελω να βαλω σε ιαπωνικο μηχανακι.. Δηλαδη το σκεφτομαι πολυ.. Για μεταχειρισμενο το φοβαμαι.. μην πεσω στην ιδια λουμπα.. επισης η μεμβρανη υποπιεσης ειναι λιγο σκισμενη στις ραφες.. σκεφτομαι να το αλλαξω αλλα δεν ξερω αν θα καλυτερέψει

    Δες απο εδω που τα εχουν ολα, φυσικα ειναι απο εξωτερικο:

    https://www.dam-sport.net/kit-repara...1999-2000.html

    https://www.wemoto.com/bikes/yamaha/...99#opensection

    https://www.cmsnl.com/

    https://www.motorcyclespareparts.eu/en

    Εγω ψωνισα τελικα τα μαμα απο το https://www.motorcyclespareparts.eu/en που ηταν φθηνοτερος σε σχεση με το cmsnl.com και τον εχω χρησιμοποιήσει και για αλλα μηχανακια.

    Εχε υποψιν σου οτι απο οτι εχω καταλάβει το TW200 δεν ηρθε επισημα ευρώπη, μονο το TW125 και για αυτο σε αναζητηση βγαζει πολυ αμερική.

  10. #10
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    25/09/2014
    Μηνύματα
    28
    Nαι ειναι εισαγωγή το μηχανάκι.. Το χω καταλαβει :P

    Βρηκα αυτα τα 2 καρμπυρατερ.

    https://www.amazon.com/Mikuni-Round-.../dp/B00M9MN3AG

    https://motorbiker-shop.de/Carburator-Mikuni-VM26-665

    αλλά δεν γνωρίζω αν κάνουν για το 200αρι μου.. Το μαμα καρμπυρατερ ειναι 24 της μηχανης μου αλλα τα 2 συγκεκριμένα μηπως ειναι για 125 ή 160?

  11. #11
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    31/01/2017
    Μηνύματα
    797
    Γνωμη μου ειναι οτι η πιο ασφαλης λυση ειναι να παραγγελεις ολα τα μαμα εντοσθια απο το δικο σου καρμπ και να το ανακατασκευασεις.

    Δες στα site που σου εστειλα και ειναι ευκολο.

    Τα μαμα καρμπ πανε ακρυβα και μεταχειρω, οσο για τα αλλα που βαζεις μαλλον ειναι λαχείο.

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.806
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vasilis26 Προβολή μηνύματος
    Η μεμβράνη υποπίεσης η αλήθεια είναι πως είναι λίγο σκισμένη .. λέτε να παίζει αυτό ρόλο σε όλο αυτό το πρβολημα ; Ή ένα μέρος θα φτιάξει;
    .
    Μηχανικό μοιάζει.
    Δεν έχει και πολλά να χαλάσουν.
    Μιλάμε για την μεμβράνη της φωτογραφίας?
    Και έχει και ένα ελατήριο από πίσω και πατάει σε ένα μπρούτζινο παπαράκι που από πίσω έχει ένα άλλο ελατήριο?
    Όλο και κάποιο ρόλο θα παίζει αλλιώς δεν θα το βάζαν.
    Συγκεκριμένα είναι για να κάνει πλουσιότερο το μείγμα και να μην "σκάει" η εξάτμιση στο κλείσιμο του γκαζιού.
    "Διαβάζει" την υποπίεση στην εισαγωγή από το σωληνάκι και όταν αυτή γίνει μεγάλη το διάφραγμα πιέζει το χοντρό ελατήριο
    και επιτρέπει στο μπρούτζινο παπαράκι να μετακινηθεί με την βοήθεια του λεπτού ελατηρίου και να αποκαλύψει μια επιπλέον δίοδο βενζίνης να κλείσει τον "αέρα" στο κύκλωμα του ρελαντί.
    Όπως καταλαβαίνεις λίγο σκισμένη, λίγο βρώμικο, λίγο να κολλήσει κάτι,λίγο να στραβώσει και δεν δουλεύουν σωστά τα ρημάδια.
    Κατά τα άλλα ότι λένε οι από πάνω.
    Τελευταία τροποποίηση από stefanos; 10/07/2020 στις 20:52.

  13. #13
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    25/09/2014
    Μηνύματα
    28
    Λοιπον παιδια σημερα πηγα σε ενα μαγαζι με μεταχειρισμένα και βρηκα ένα ΙΔΙΟ καρμπυρατερ της ιδιας χρονιας .. Εβγαλα το δικο μου ( αυτο των φωτογραφιών ) και τοποθέτησα το καρμπυρατερ του μαγαζιου με την προοπτική πως αν δουλευει και ειναι μια χαρα να το αγοράσω..

    Δυστυχώς μετά λύπης μου σας ενημερώνω πως τα ίδια συμπτώματα είχε πάλι η μηχανή μου.. Δηλαδή.. Ζεστάθηκε στο 25' και μου έσβησε.. Καμιά διαφορά με το δικο μου καρμπυρατερ , ίσως - ίσως οι στροφές ήταν πιο ήπιες άλλα σε απειροελάχιστο βαθμό ( δούλευε δλδ πιο ήρεμα ) . Όπως σας εγραψα μου εσβησε και το μπουζί παλι μαυρο ( να σημειωσω πως οταν εβαλα το καρμπυρατερ του μαγαζιου εβαλα και καινουριο μπουζι για να ειμαι σιγουρος οτι δεν φταιει το προηγουμενο που ειχα..)

    Τι να κανω; Μαλλον σκεφτομαι να το παω στην Yamaha... θα μου πιασουν καλα τον ..

    Για οσους δεν εχουν καταλαβει τι προβλημα εχω : -1)Ζεσταίνεται σχετικά γρήγορα ο κινητήρας 2)Μου σβήνει η μηχανή από 7' έως 30 ώρα. 3)Κι όταν προσπαθώ αμέσως να το βάλω μπροστά δεν παίρνει , πρέπει να κρυώσει λίγο. 4)Το μπουζί βγαίνει μαύρο..

    Σκέφτομαι , κάνω υποθέσεις μήπως φταίει κάτι σε
    -Ανορθωτή
    -Χρονισμός ηλεκτρονικής
    -Σπίθα απο το μπουζι ( το εχω τσεκαρει και οταν ειναι κρυο και οταν ειναι ζεστο βγαζει μια χαρα σπιθα )
    -Ρυθμιση βαλβιδων ( εχουν ρυθμιστεί )
    -Εισαγωγη καρμπυρατερ ( καποιο συνεργειο που ειπε πως τραβαει αερα αν δεν ειναι καλα εφαπτόμενο ) . Το τσεκαρα και ειναι μια χαρα γιατι το ξεβίδωσα και το ξαναέβαλα με κόλλα κιόλας.
    -Δεν ξερω τι αλλο να σκεφτω..

    ΥΓ: Δεν μπορω να φανταστώ ότι 2/2 καρμπυρατέρ έχουν θέμα , σβήνει η μηχανή και μαυρίζει το μπουζί. Παιδια μια βοηθεια!

  14. #14
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    Υπάρχει περίπτωση να ειναι αρυθμιστο ή doa και το δευτερο καρμπ που τσεκαρες
    Το πλούσιο μίγμα εχει σχεση με το καρμπ και την ρύθμιση του. Ρύθμιση με το manual με το μαμα ζιγκλερ και ολο το κιτ των orings καινούργια.
    Αν εισαι σιγουρος οτι εχεις παει by the book στα παραπανω, τοτε πας σε εισαγωγη(νεο φιλτρο), βουλωμενη εξαγωγη(καθαρισμα), βουλωμενη εξαερωση ρεζερβουαρ, πηνία, ανορθωτης ποιοτικα ρευματα(by the book ποσες στροφες τι ταση).
    Το μηχανακι ειναι ευκολο τεχνολογικα μονοκυλινδρο αερο, βρες ενα καλο μαστορι πεσε πανω απο το κεφαλι του και πηγαίνετε βημα-βημα.

    Το μανιουλ το εχεις?
    Αν οχι τσέκαρε παρακατω(διόρθωση)
    https://www.manualslib.com/manual/87...?page=9#manual
    Τελευταία τροποποίηση από doctoras; 14/07/2020 στις 09:00.

  15. #15
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2008
    Μηνύματα
    716
    δείχνει μάλλον πλούσιο μίγμα ...αφού το μπουζί γίνεται πίσσα σε λίγη ωρα ,μήπως σου κοκκινίζει και ο λαιμός τής εξάτμισης σε 3-4 λεπτά ? (αυτό θα το δείς σε απόλυτο σκοτάδι ),
    να βρείς το manual κ να ρυθμίσεις ακριβώς οτι γράφει για την βίδα που ρυθμίζεις το μίγμα αέρα ,για το serow 225 το δικό μου ,ειναι ακριβώς 2 στροφές απο το τέρμα , για αρχή βάλτο κ εσύ στίς 2 στροφές απο το τέρμα κ δοκίμασέ το ,στο manual το βρίσκεις σαν pilot screw set ,πιστεύω να ξέρεις να το βιδώσεις τέρμα κ μετά να ξεβιδώσεις 2 στροφές απο το τέλος ,εκτός αν γράφει το manual 2.5 στροφές η κάποια αλλη τιμή ,στο 6 post ,γράφεις οτι εβαλες καρμ/τέρ απο tw 125 κ δούλεψε αψογα οπως γράφεις ,οπότε φταίει το καρμ/τέρ σου αποκλειστικά, υπάρχει περίπτωση να εχει πάνω απο την βίδα που ρυθμίζεις το μίγμα αέρα μία τάπα ,πρέπει πρώτα να την αφαιρέσεις προσεκτικά για να μπορεί να μπεί η μύτη τού κατσαβιδιού για να την γυρίσεις ,αν δέν ξέρεις απο αυτά ΜΗΝ αχοληθείς εσύ αλλά πήγαινε σε μάστορα η σε φιλικό σου ατομο που να πιάνουν τα χέρια του .
    Τελευταία τροποποίηση από alexis72; 13/07/2020 στις 22:57.

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ΑΝΑΚΑΤΑΣΚΕΥΗ YAMAHA TW (TRAILWAY) 125cc
    από vasilis26 στο forum Ανακατασκευές (Restoring)
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο μήνυμα: 07/04/2015, 20:34
  2. αλλαγη κουστουμιου honda innova(καρμπυρατερ) σε honda innova injection
    από maris7 στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 29/10/2011, 20:48
  3. Yamaha TW info wanted
    από Panagis στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 26/09/2006, 15:29
  4. yamaha z 200cc
    από pearlman στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 29/10/2005, 22:46

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF