Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 47

Θέμα: Honda nc750x χωρις DCT vs Kawasaki ER-5

  1. #16
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.024
    Παιδιά για να βγάλει 125 με 40 άλογα στο ίδιο στυλ αρχιτεκτονικής μοτέρ θα είναι τετρακυλινδρο και θεοβαρο για αυτά τα κυβικά. Δε θεωρώ πως θα είχε νόημα ένα τέτοιο μηχανάκι.
    Σημειωτέον επειδή το βλέπω συχνά.Κακως συγκρίνεται το NC με μηχανάκια ιδίων κυβικων καθώς το μόνο που έχουν κοινό είναι αυτό. Η κατανάλωση και η συντήρηση του χτυπαει και κερδίζει μηχανάκια με τα μισά κυβικά. Με αυτά θα έπρεπε να συγκρίνεται συνολικά και εκεί υπερτερεί και σε επιδόσεις. Αυτός άλλωστε ήταν ο σκοπός που παραχθηκε.

  2. #17
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.263
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    Ευχαριστω για τα καλα σου λογια,αλλα φαινεται αλλη γνωμη εχει η ομαδα σας στο φατσοβιβλιο οπου επισυναψα αυτουσιο το κειμενο,οι μισοι μου κανανε like ,οι αλλοι μισοι με βρισανε (σχεδον) γιατι τολμησα να συγκρινω σε καποιους τομεις το χοντα με το ερ-5,και στο τελος με διαγραψανε και απο μελος της ομαδας.Φαινεται η ελευθερια εκφρασης θελει πολυ δρομο ακομα.
    Άσχετο, γελάω το bold. Ίσως ήταν 17 χρονοι, ειδάλλως θα πρέπει να προβληματιστούμε, εκτός αν τους πρόγγιξες τόσο πολύ.

    Κατά τα λοιπά το review συνδυαστικά με του Bill καλύπτουν πλήρως.

    Ήταν η Νο 1 επιλογή μου αλλά ήδη με τo cbx - που ξεπέρασα τα 8Κ με έξτρας και εξοπλισμό - ήμουν εκτός αρχικού budget.
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  3. #18
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.343
    Δεν γνωρίζω πόσοι έχετε δοκιμάσει DCT αλλά επειδή ήμουν επιφυλακτικός απέκτησα προσωπική γνώμη πάνω σε ένα x-adv 750
    Το ποσό γλυκά δουλεύει το μοτέρ και οι αλλαγές ταχυτήτων δεν περιγράφεται. Σε επιθετική οδήγηση και αλλαγή μέσα στις στροφές το σασμαν απορροφά όλη την αδράνεια του κινητήρα χωρίς να αλλάζει γραμμή η μηχανή. Και πάντα έχεις την επιλογή να επιλέξεις σειριακό κιβώτιο και επιλογή κατά βούληση
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  4. #19
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.136
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από viper1 Προβολή μηνύματος
    Δεν γνωρίζω πόσοι έχετε δοκιμάσει DCT αλλά επειδή ήμουν επιφυλακτικός απέκτησα προσωπική γνώμη πάνω σε ένα x-adv 750
    Το ποσό γλυκά δουλεύει το μοτέρ και οι αλλαγές ταχυτήτων δεν περιγράφεται. Σε επιθετική οδήγηση και αλλαγή μέσα στις στροφές το σασμαν απορροφά όλη την αδράνεια του κινητήρα χωρίς να αλλάζει γραμμή η μηχανή. Και πάντα έχεις την επιλογή να επιλέξεις σειριακό κιβώτιο και επιλογή κατά βούληση
    Ρε πιλότε στον αυτόματο το βαλες δηλαδή και το Χόνδα.
    Πάει χάλασε ο κόσμος

  5. #20
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.343
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από buckley Προβολή μηνύματος
    Ρε πιλότε στον αυτόματο το βαλες δηλαδή και το Χόνδα.
    Πάει χάλασε ο κόσμος
    Αφού με το άλλο κρατάω ή καφέ ή τσιγάρο. Δύο χέρια έχω ο άνθρωπας
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  6. #21
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/08/2011
    Μηνύματα
    538
    Σορρυ που επανέρχομαι τώρα το ειδα το θέμα. Βασικά είναι λάθος να συγκρίνουμε τεχνολογία της αρχής του 90 (ίσως και του 80) με αυτήν του ΝC.

    Panavour έμεινα έκπληκτος από το.. "Στις καμπες των 170-180 στριβει καλα,ΟΧΙ ομως και καλυτερα απο το ΕΡ-5"

    Σου θυμίζω ότι το er έχει περίπου 24 ιππους και ειναι περίπου 200 κιλα. Επίσης ότι εσύ αναφέρεις ότι είσαι υπέρβαρος. Εγώ που ζυγίζω 85 δεν είχα δει πάνω από 160 χλμ. από ότι θυμάμαι. Και αυτά τα έβλεπα λίγο άβολα μιας και το μηχανάκι σε στραβή ήξερα ότι δεν θα μπορούσε να σταματήσει. Το δοκίμασα κάνα δυο φορές και μετά σταμάτησα. Είπα δεν θέλω να αυτοκτονήσω.

    Επίσης θυμάμαι ότι οι αναρτήσεις του δεν με ικανοποιούσαν στον αυτοκίνητο δρόμο.
    Τελευταία τροποποίηση από mia_zoi_kawa; 08/11/2020 στις 00:20.

  7. #22
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.122
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mia_zoi_kawa Προβολή μηνύματος
    Σορρυ που επανέρχομαι τώρα το ειδα το θέμα. Βασικά είναι λάθος να συγκρίνουμε τεχνολογία της αρχής του 90 (ίσως και του 80) με αυτήν του ΝC.

    Panavour έμεινα έκπληκτος από το.. "Στις καμπες των 170-180 στριβει καλα,ΟΧΙ ομως και καλυτερα απο το ΕΡ-5"

    Σου θυμίζω ότι το er έχει περίπου 24 ιππους και ειναι περίπου 200 κιλα. Επίσης ότι εσύ αναφέρεις ότι είσαι υπέρβαρος. Εγώ που ζυγίζω 85 δεν είχα δει πάνω από 160 χλμ. από ότι θυμάμαι. Και αυτά τα έβλεπα λίγο άβολα μιας και το μηχανάκι σε στραβή ήξερα ότι δεν θα μπορούσε να σταματήσει. Το δοκίμασα κάνα δυο φορές και μετά σταμάτησα. Είπα δεν θέλω να αυτοκτονήσω.

    Επίσης θυμάμαι ότι οι αναρτήσεις του δεν με ικανοποιούσαν στον αυτοκίνητο δρόμο.
    24 ίππους το ερ; Κάποιο λάθος κάνεις.... 50 έχει!
    24 ίππους βγάζουν τα 250αρια...
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  8. #23
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/08/2011
    Μηνύματα
    538
    Bowleno το κοίταξα και εχεις δίκαιο. Τα specs γράφουν 48. Η πλάκα ήταν το είχα δέκα χρόνια και ένιωθα ότι είχε 24 με 27...
    Ζητάω συγνώμη από τον panavour που αποδεικνύεται χερας... Και πάλι όμως μου ειν αι δύσκολο να πιστεψω ότι το er με το σεταρισμα που έχει είναι δυνατόν να έχει καλύτερη συμπεριφορά από το NC στα πολλά. Το NC και αυτό είναι σχεδόν street.

  9. #24
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.010
    Δεν ειμαι χερας,απλως σε κατηφορικη εθνικη οδο απο αγιο στεφανο προς αθηνα το ερ-5 στριβει στις καμπες τελικιαζοντας στα 180,εκει δεν ειδα διαφορα απο το χοντα.Στην ευθεια με τα κιλα μου και απνοια δεν εχω δει πανω απο 165-170.ΔΕΝ ειπα ποτε οτι εχει το χοντα χειροτερη συμπεριφορα .Ειπα οτι το χοντα ΔΕΝ εχει καλυτερη.Μαλλον εχουν την ιδια ,αλλα δεν ξερω αν ειχα σεταρει το χοντα εξ αρχης στην σκληροτερη σκαλα,αν θα ειχε καλυτερη.Το καβασακι ειναι πιο χαμηλο, και εχει χαμηλοτερο κεντρο βαρους, και ισως και λογω πολυχρονης συνηθειας μου εδινε αυτην την αισθηση.Μολις το εγραψα αυτο στο NC forum στο FACEBOOK ,καθως και οτι το πισω ταμπουρο του ερ-5 ηταν ΕΛΑΧΙΣΤΑ χειροτερο απο τον πισω δισκο του NC αρχισαν να με βριζουν ,και ενω προσπαθουσα να τους εξηγησω ,με διεγραψαν αβλεπί.Τωρα παντως που πουλησα το ερ-5 και ειμαι χωρις μηχανακι, εχω αρχισει και το νοσταλγω.Δυσκολα θα ξαναβρω τετοιον ελβετικο σουγιά να τα κανει σχεδον ολα,χωρις κανενα βογγητο,και χωρις να ζηταει τιποτα.Τελειως παρεξηγημένο μηχανακι στη Ελλαδα του πουλ μουρ.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  10. #25
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.122
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mia_zoi_kawa Προβολή μηνύματος
    Bowleno το κοίταξα και εχεις δίκαιο. Τα specs γράφουν 48. Η πλάκα ήταν το είχα δέκα χρόνια και ένιωθα ότι είχε 24 με 27...
    Ζητάω συγνώμη από τον panavour που αποδεικνύεται χερας... Και πάλι όμως μου ειν αι δύσκολο να πιστεψω ότι το er με το σεταρισμα που έχει είναι δυνατόν να έχει καλύτερη συμπεριφορά από το NC στα πολλά. Το NC και αυτό είναι σχεδόν street.
    Το είχα κι εγώ 5 χρόνια.... Τίμιο μηχανάκι, δεν μου έβγαλε το παραμικρό στην 5ετια και 50 χιλ. Χλμ. Έπινε όμως αρκετά και τα φρένα του δεν ήταν ακριβώς αυτό που θα λέγαμε ικανοποιητικά.... Σε σχέση με το στράντα που έχει τους ίδιους ίππους, η μέρα με την νύχτα σε όλα (φρένα, αναρτήσεις, κράτημα, άνεση σε μεγάλες διαδρομές, υπέρ του στράντα) εκτός της κατανάλωσης που είναι σε παρόμοια επίπεδα.
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  11. #26
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.024
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mia_zoi_kawa Προβολή μηνύματος
    Bowleno το κοίταξα και εχεις δίκαιο. Τα specs γράφουν 48. Η πλάκα ήταν το είχα δέκα χρόνια και ένιωθα ότι είχε 24 με 27...
    Ζητάω συγνώμη από τον panavour που αποδεικνύεται χερας... Και πάλι όμως μου ειν αι δύσκολο να πιστεψω ότι το er με το σεταρισμα που έχει είναι δυνατόν να έχει καλύτερη συμπεριφορά από το NC στα πολλά. Το NC και αυτό είναι σχεδόν street.

    Και καλά κάνεις και δυσκολεύεσαι να το πιστέψεις!

    Ένα μηχανάκι απο test ride με τα μαμά λάστιχα και τη μικρή ζελατίνα είναι πολύ πιθανό να μη δίνει την ίδια αίσθηση στον Pananour που είχε χρόνια το χαμηλό ER5 και προφανώς θα το είχε φέρει στα μέτρα του.

    Εξηγούμαι.Ένας άνθρωπος 150 κιλών καβάλησε ένα μηχανάκι στο οποίο εγώ που είμαι 95 κιλά με το καλημέρα έσφιξα την προφόρτιση αφήνοντας 3 σπείρες πριν το τέρμα καθώς ήταν ρυθμισμένο για Ιάπωνες απο οτι φαίνεται.

    Για ποια ακριβώς οδική συμπεριφορά να συζητήσουμε?Και κορυφαίος οδηγός να ήταν εντάσσεται σε συγκεκριμένη κατηγορία αναβατών.Εμένα περισσότερο μου κάνει εντύπωση που ένα μηχανάκι με ρύθμιση στην προφόρτιση για 70 κιλά άνθρωπο δεν ξεκίνησε να χορεύει καρσιλαμά στα 140km(για 180 ούτε λόγος) με τερματισμένη ανάρτηση ουσιαστικά!

    Υ.Γ: Για την ιστορία, μπορεί το NC να είναι πιο ψηλό σε στυλ έχει όμως πιο χαμηλό κέντρο βάρους απο τα περισσότερα μηχανάκια ακόμα και απο καθαρά στρητάδικα.Το μοτέρ είναι σχεδόν οριζόντια τοποθετημένο και ουσιαστικά απο εκεί και πάνω είναι ''κούφιο''.Το τεπόζιτο βρίσκεται κάτω απο τη σέλα σε αντίθεση με τα υπόλοιπα που το έχουν πάνω απο τη σέλα.
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  12. #27
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.010
    Παντως βασιλη αν ερθουν λιγο καλυτερες οικονομικως για μενα μερες το σκεφτομαι σοβαρα,γιατι 15 μερες τωρα χωρις μηχανακι ταχω δει ολα.Σκεφτομαι το S σαν λιγο χαμηλοτερο απο το X.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  13. #28
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.024
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    Παντως βασιλη αν ερθουν λιγο καλυτερες οικονομικως για μενα μερες το σκεφτομαι σοβαρα,γιατι 15 μερες τωρα χωρις μηχανακι ταχω δει ολα.Σκεφτομαι το S σαν λιγο χαμηλοτερο απο το X.

    Αν υπάρχει θέμα ύψους θα βολέψει καλύτερα το S το οποίο νομίζω βρίσκεις αρκετά φθηνότερα!Σε κάθε περίπτωση πάντως θα χρειαστεί αρχικά γενναίο σφίξιμο το ελατήριο και κατα πάσα πιθανότητα θα πάει για αλλαγή με σκληρότερο πολύ σύντομα.
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  14. #29
    Μέλος
    Εγγραφή
    01/10/2017
    Μηνύματα
    135
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billy84 Προβολή μηνύματος
    εγώ που είμαι 95 κιλά
    (95 κιλα και κανεις αυτες τις καταδρομικες αναβασεις;;;;!!! )

  15. #30
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.024
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από zoslen Προβολή μηνύματος
    (95 κιλα και κανεις αυτες τις καταδρομικες αναβασεις;;;;!!! )
    Για αυτό πολλές φορές μιλάω για υπερβατικές αναβάσεις.Γιατί πολύ απλά οτι κάνω θα έπρεπε να γίνεται απο 20 κιλά ελαφρύτερο άνθρωπο!

    Εντάξει είμαι παλιός αθλητής και έχω σοβαρή μυϊκή δομή,κάτω απο το λίπος βέβαια που έχω χτίσει με κόπο τα τελευταία 15+ χρόνια!
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. honda ax-1 250cc vs kawasaki kle 250
    από bill3377 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο μήνυμα: 11/10/2013, 17:08
  2. monster vs kawasaki er-n 650
    από boom123 στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 137
    Τελευταίο μήνυμα: 25/01/2009, 18:59
  3. Yamaha XJ6 vs Kawasaki ER-6F
    από theodore_tsi στο forum Kawasaki
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο μήνυμα: 24/10/2008, 22:29
  4. kawasaki er-6f vs honda cbf600s
    από WILDCAT_mmm στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο μήνυμα: 15/09/2006, 09:48
  5. Kawasaki ER-5 ή Honda CBF500?
    από trumpet στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 05/09/2006, 23:58

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF