Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 47

Θέμα: Honda nc750x χωρις DCT vs Kawasaki ER-5

  1. #1
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.039

    Honda nc750x χωρις DCT vs Kawasaki ER-5

    Μ ετρωγε ο κωλος μου,και το ειχα καημο να δω τι πραμμα ειναι αυτο το χοντα,και ετσι πηγα μια μερα στην αντιπροσωπεια στον Σαρακακη να κλεισω ενα ραντεβου για τεστ.Αφου προσπαθησε ο πωλητης να με πεισει να παρω το μοντελλο με DCT (επιμονα )εκθειαζοντας τα πλεονεκτηματα του,τελικα αφηνω τα στοιχεια μου να με παρουν τηλεφωνο σε 2-3 μερες να παω να κανω τεστ το χειροκινητο χωρις DCT μοντελλο.
    Περιμενω-περιμενω περνανε 10 μερες και τελικα ξανακατηφοριζω Σαρακακη και βρισκομαι φαντης-μπαστουνι ξανα στην υποδοχη ,οπου η κοπελλα αναγνωριζοντας με (εχω και αναγνωρισιμη φιγουρα λογω υψους και κιλων)μου λεει ,περιμενετε λιγο και σας το φερνουμε ΑΜΕΣΩΣ για τεστ.
    Συμπληρωνω κατι χαρτια (τυπικα) ,καβαλαω και φευγω για εθνικη βορειως απ το ποταμι για μια βολτα μεχρι αγιο στεφανο και πισω.
    Η συγκριση παντα απο δω και περα θα γινεται εν σχεσει με το ΤΑΠΕΙΝΟΤΑΤΟ και ΚΑΤΑΦΡΟΝΕΜΕΝΟ καβλασακι ΕR-5 που
    κατεχω εδω και 7 χρονια.
    Η πρωτη εντυπωση,ψηλο-αρχοντικο μηχανακι με καλυτερες γωνιες για τα ποδια,ψηλοτερη θεση οδηγησης απ το καβασακι,γενικα σου δινει την αισθηση σαφως μεγαλυτερης μηχανης εν σχεσει με το ΠΟΔΗΛΑΤΟ ερ-5,πιο βαρυ,και με ΥΨΗΛΟΤΕΡΟ κεντρο βαρους,που στις αλλαγες διευθυνσης ΕΝ ΚΙΝΗΣΕΙ γινεται αισθητο.
    Ξεκιναω λοιπον οι ταχυτητες κουμπωνουν θετικα,χωρις ομως να εντυπωσιαζουν για ΧΟΝΤΑ,-βεβαια το μηχανακι ειχε 3500 χλμ και ηταν και μηχανακι τεστ,με οτι αυτο συνεπαγεται,και ανοιγουμε ταχυτητα κατευθυνομενοι ΒΟΡΕΙΩΣ με ανεμους ισχυρους εως 6 μποφορ απο εθνικη.
    Και εδω εχουμε τα πρωτα ΑΡΝΗΤΙΚΑ.
    Σ αυτους τους ΚΟΝΤΡΑ ανεμους με το υψος μου 1,85 η ζελατινουλα της μηχανης κρινεται ανεπαρκης και ο αερας σε ταλαιπωρει πολυ,κυριως στο υψος του κρανους,κανοντας πολυ θορυβο,και επηρεαζοντας την σταθεροτητα της μηχανης απο 140 και πανω(διαμηκης ταλαντωση)
    Η μηχανη οδηγειται σε χαμηλες στροφες,εχει πολλλλυ ροπη ,πολυ καλυτερη απ το ερ-5 λογω κυβικων και αυτοκινητιστικου χαρακτηρα (ο μισος κινητηρας χοντα τζαζ)αλλα πρεπει να τον συνηθισεις γιατι εκει που το καβασακι αρχιζει και τρελενεται,το χοντα τερματιζει σε στροφες κινητηρα.
    Το μηχανακι οδηγειται στις ανηφορες της εθνικης με κοντρα ανεμο με 4η-5η ,ενω σ αυτες τις συνθηκες και μετα τα 140 η 6η ειναι καθαρα οβερντραιβ.Σ αυτες τις συνθηκες και με το βαρος μου δυσκολευοταν να περασει τα 160.
    Μηχανικοι θορυβοι ελαχιστοι,αρχοντικο δουλεμα,αρχοντικη μηχανη.
    Και ερχομαστε στα ΦΡΕΝΑ.
    Στην αρχη παταω μονο το πισω για να δω τον πισω δισκο,αναλογικα με το ταμπουρακι του ΕΡ-5.
    Και παθαινω το ΠΡΩΤΟ ΣΟΚ με το πισω φρενο.
    ΕΛΑΧΙΣΤΑ καλυτερο,ανεπαισθητα απο το ταμπουρακι.
    Παταω μονο το μπροστινο και παθαινω το ΔΕΥΤΕΡΟ ΣΟΚ εν σχεσει με το ΕΡ-5 .
    ΠΑΑΑΑΡΑ ΠΟΛΥ καλυτερο απο το ερ-5.
    Τι φρεναρα ηταν αυτη ,επαθα πολιτισμικο σοκ.Δυνατο με το ενα δακτυλο,προοδευτικο ,ΚΑΘΟΛΟΥ προωρο επεμβατικο ΑBS,γενικα ενα πολυ καλο μπροστινο φρενο που σε συνδυασμο με το αδυναμο πισω που δεν μπλοκαρε ευκολα λογω αδυναμιας,εκαναν την μηχανη να εχει πολυ καλα φρενα για τον χαρακτηρα και τις επιδοσεις της.
    ΣΕΛΛΑ αρχοντικη για τον αρχοντικο μου ποπό ,ΑΛΛΑ αισθητα σκληρη ΟΧΙ για πολλα-πολλα,θα χρειασθει βελτιωση σε μαστορα για σελλες ή καποια αφτερ μαρκετ.
    Χειριστηρια ΑΡΙΣΤΑ,θεση και μεγεθος τιμονιου και γενικα ΕΡΓΟΝΟΜΙΑ αριστα,και ΚΑΘΡΕΦΤΕΣ θεση μεγεθος ορατοτητα πισω (ειμαι και θωρηκτο)οι καλυτεροι που εχω συναντησει σε μοτο μεχρι στιγμης.
    Γυρναω λοιπον απο την διασταυρωση της εθνικης στον αγιο στεφανο πισω για Αθηνα και εχω πλεον τον αερα 6 μποφορ απο πισω να με σπρωχνει.
    Και εδω η μηχανη μεταμορφωνεται,δεν κουναει η ζελατινα,η μηχανη ειναι πιο σταθερη και ανεβαζει και την 6 με ευκολια μεχρι τα 190 που την προλαβα να παω λογω κυκλοφοριας.
    Στις καμπες των 170-180 στριβει καλα,ΟΧΙ ομως και καλυτερα απο το ΕΡ-5 οπως θα περιμενε κανεις.Βεβαιως αλλη η εμπειρια μου με το καβα αλλη με το χοντα,ισως ηταν η αισθηση μου.
    ΑΝΑΡΤΗΣΕΙΣ.Εδω εχουμε εναν αναβατη 150 κιλων (εμενα)και δυστυχως ειδικα απο την πισω δεν εμεινα ικανοποιημενος ειδικα σε εγκαρσιες ανωμαλιες που η αναρτηση σου ταλαπωρουσε την μεση χτυπωντας δυνατα.Ο πωλητης μου ειπε οτι οι αναρτησεις ειναι ρυθμισμενες για ΕΝΑ ατομο 75 κιλων,αλλα εχουν εξτρα ρυθμιση για βαρυτερους.Μακαρι γιατι με συνεπιβατη και μπαγκαζια θα υπαρχει προβλημα,αν δεν ρυθμισθουν.
    ΕΝ ΚΑΤΑΚΛΕΙΔΙ η μηχανη ειναι μια τιμια προσπαθεια ,ειναι πολυ καλη γι αυτο που εχει κατασκευασθει,ταξιδευει ανετα με 150 σε ευθεια,δεν σπαει δεν χαλαει,καιει λιγο,και ειναι ΧΟΝΤΑ.
    Τωρα το κρισιμο ερωτημα ,αν θα εδινα 8400 που εχει καινουργια να την παρω?
    ΝΑΙ αν την επαιρνα για πρωτο μηχανακι ημουν απειρος οδηγος και ηθελα κατι να με μεταφερει απροβληματιστα σε ηπιους τονους.
    ΟΧΙ αν ειχα οπως εγω το ερ-5 ,που ειναι παρεμφερες σε αποδοση και το οποιο κανει σχεδον την ιδια δουλεια,και στην πολη ειναι καλυτερο λογω βαρους και υψους.
    Θα προτιμουσα να το κρατησω γιατι και να το πουλησω δεν πιανει 1,5 χιλιαρικο (με το ζορι) και να το εχω σαν παπι,και αν ηθελα κατι τουριστικο και με επιδοσεις θα επαιρνα για ΔΕΥΤΕΡΟ ενα BANDIT 1250 ή ενα CBF 1000 με 3500 χιλιαρικα
    ΠΙΣΤΕΥΩ να βοηθησα επιδοξους αγοραστες
    Τελευταία τροποποίηση από panavour; 11/07/2020 στις 14:22.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  2. #2
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Το μεγαλο ατου του nc ειδικα για μεσα στην πολη ειναι το dct. Αν το ακυρωσεις με το καλημερα δεν εχει νοημα να το συγκρινεις με το κατα πολυ φτηνοτερο να αποκτησει κανεις er5. Ολη η σειρα nc φτιαχτηκε με την φιλοσοφια του μηχανοσκουτερ, ασχετως αν βγαινουν και καποια μοντελα της σειρας και χωρις dct.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  3. #3
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.039
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    Το μεγαλο ατου του nc ειδικα για μεσα στην πολη ειναι το dct. Αν το ακυρωσεις με το καλημερα δεν εχει νοημα να το συγκρινεις με το κατα πολυ φτηνοτερο να αποκτησει κανεις er5. Ολη η σειρα nc φτιαχτηκε με την φιλοσοφια του μηχανοσκουτερ, ασχετως να βγαινουν καποια μοντελα της σειρας και χωρις dct.
    Με το dct φτανει το δεκαρικο σχεδον.εγω επειδη ειμαι παληος και εχω συνηθησει αλλοιως, δεν ηθελα κατι αυτοματο,θελω να ελεγχω με τον συμπλεκτη την δυναμη,ασε που θεωρω το dct περιττη και ακριβη πολυπλοκοτητα.Η συγκριση εγινε απο μενα για μενα,και δεν αποτελει προτροπη αγορας για το ερ-5,αλλα μονο για το χοντα απο τους αλλους.Το χοντα ειναι εξαιρετικο και αν δεν ειχα ηδη το καβα και ειχα και το χρημα θα το σκεφτομουν σοβαρα,οπως προανεφερα.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.028
    Ωραίο review και πολύ σημαντική παράμετρος τα κιλά σου(πολύ καλά κάνεις και τα αναφέρεις).

    Σήμερα κάποιος που ψάχνει NC είτε μάνιουαλ είτε DCT μπορεί να πάει με κλειστά τα μάτια σε μεταχειρισμένο.Έχει αποδείξει την αξιοπιστία του τόσο σε μηχανικά όσο και σε ηλεκτρικά μέρη(πέραν απο κάποιες λίγες περιπτώσεις στα DCT που έχουν βγάλει κάτι μικροπράγματα στο DCT).Ειδικά αν μιλάμε για μάνιουαλ αξίζει σαν Value for money το 700 που το βρίσκεις με 4.500-5.000,καίει λιγότερο απο το 750,πάει σχεδόν τα ίδια γιατί είναι λίγο πιο κοντό σε σχέσεις,έχει C-ABS και τριπίστονη εμπρός(καλύτερα φρένα).

    Ο Dr Big σωστά αναφέρει πως το ατου του NC είναι το DCT.Αυτό είναι ο κράχτης και αυτό τράβηξε το ενδιαφέρον του κόσμου.Οι μισές πωλήσεις και παραπάνω είναι με DCT παγκοσμίως.

    Όμως έχει και άλλο ένα σοβαρό ατού που περνάει απαρατήρητο στην Ελλάδα καθώς είμαστε λαός που δε γράφει πολλά km ετησίως με τη μοτοσυκλέτα του.Παράδοξο αυτό για μια καλοκαιρινή χώρα,αλλά συμβαίνει.Οι περισσότεροι έχουν 2ο μικρό όχημα και με αυτό βγάζουν τα πολλά.Το έκανα και εγώ όταν είχα τετρακύλινδρα,πάντα υπήρχε παπί για τη βρωμικη δουλειά.Το ατού που ανέφερα λοιπόν είναι το μοτέρ του.Χρειάζεται αραιή και ελάχιστη συντήρηση και μένει ανεπηρέαστο απο χιλιόμετρα.Όταν ξεκινάνε τα κλασσικά μοτοσυκλετιστικά μοτέρ να θέλουν τσεκ στα λάδια πριν απο κάθε βόλτα το NC ακόμα βρίσκεται στο 1/5 της ζωής του,δεν καίει σταγόνα ακόμα και στις αλλαγές ανα 12.000km.Για αυτό στο εξωτερικό πωλούνται πολλά μάνιουαλ NC και ορισμένα απο αυτά έχουν 100.000km παραπάνω απο το δικό μου(278.000km).
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  5. #5
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    Με το dct φτανει το δεκαρικο σχεδον.εγω επειδη ειμαι παληος και εχω συνηθησει αλλοιως, δεν ηθελα κατι αυτοματο,θελω να ελεγχω με τον συμπλεκτη την δυναμη,ασε που θεωρω το dct περιττη και ακριβη πολυπλοκοτητα.Η συγκριση εγινε απο μενα για μενα,και δεν αποτελει προτροπη αγορας για το ερ-5,αλλα μονο για το χοντα απο τους αλλους.Το χοντα ειναι εξαιρετικο και αν δεν ειχα ηδη το καβα και ειχα και το χρημα θα το σκεφτομουν σοβαρα,οπως προανεφερα.
    Κι εγω παλιος ειμαι και επισης εχω συνηθισει αλλιως. Το dct παντως με εχει αφησει ..... μακακα. Και μαλιστα οχι τοσο η αυτοματη του λειτουργια (που σε πολλες περιπτωσεις βολευει αφανταστα) οσο η μανιουαλ. Πλεον βρισκω την χορογραφια ποδι-χερι των κλασσικων συμπλεκτων ξενερωμα. Δυστυχως αυτο το μηχανακι δε βγαινει με 19ρη τροχο οπως το cbx αλλιως θα χα κλεισει με το θεμα διτροχο.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  6. #6
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.039
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billy84 Προβολή μηνύματος
    Ωραίο review και πολύ σημαντική παράμετρος τα κιλά σου(πολύ καλά κάνεις και τα αναφέρεις).
    .
    Ευχαριστω για τα καλα σου λογια,αλλα φαινεται αλλη γνωμη εχει η ομαδα σας στο φατσοβιβλιο οπου επισυναψα αυτουσιο το κειμενο,οι μισοι μου κανανε like ,οι αλλοι μισοι με βρισανε (σχεδον) γιατι τολμησα να συγκρινω σε καποιους τομεις το χοντα με το ερ-5,και στο τελος με διαγραψανε και απο μελος της ομαδας.Φαινεται η ελευθερια εκφρασης θελει πολυ δρομο ακομα.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  7. #7
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.647
    Ε καλά κι εσύ μη το πάρεις κατάκαρδα.
    Σε σβησανε από ένα γκρουπ στο φβ, σαν να λέμε χέστηκε η φατμε στο γενι τζαμί.
    Το ριβιου από την οπτική σου παρόλα αυτά, το βρίσκω εξαιρετικά χρήσιμο και αυτή είναι η ουσία των φόρουμ
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.347
    Αν δεν κάνεις σύγκριση με το er5 μια χαρά είναι το test ride review που έκανες.
    Όσο για το DCT και το ότι είσαι παλιός μεγαλώνοντας και ωριμάζοντας λίγο ακόμα θα αποδεχτείς την χρησιμότητα του. Ιδίως μέσα στην πόλη όπως σου έγραψαν και ποιο πάνω.
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.136
    Λογικό να σε σβήσουν μην μυξοκλαίς Για τον ίδιο ακριβώς λόγο εδώ σε κρατάνε

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.834
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από viper1 Προβολή μηνύματος
    Αν δεν κάνεις σύγκριση με το er5 μια χαρά είναι το test ride review που έκανες.
    Όσο για το DCT και το ότι είσαι παλιός μεγαλώνοντας και ωριμάζοντας λίγο ακόμα θα αποδεχτείς την χρησιμότητα του. Ιδίως μέσα στην πόλη όπως σου έγραψαν και ποιο πάνω.
    To dct θα είναι ουσιαστικά πλεονέκτημα όταν αποκτήσει 8-9 ταχύτητες και συνδυαστεί με ένα κινητήρα σχεδιασμένο να δουλεύει με αυτό, με σκοπό την οικονομία ή τις επιδόσεις.
    Μέχρι τότε το nc είναι για τους "ώριμους" που θα εκτιμήσουν το μικρότερο φόρτο εργασίας σε ένα καθημερινό μηχανάκι που κάνει 10 χιλιάρικα, και θα
    συγκρίνεται στα ίσια με κάθε δικύλινδρο 500-600 "καθημερινό εργαλείο" που είναι 3 χιλιάρικα φτηνότερο.
    Και τι πιο φυσικό από το να συγκρίνεις το er5 με το nc.

  11. #11
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stefanos Προβολή μηνύματος
    To dct θα είναι ουσιαστικά πλεονέκτημα όταν αποκτήσει 8-9 ταχύτητες και συνδυαστεί με ένα κινητήρα σχεδιασμένο να δουλεύει με αυτό, με σκοπό την οικονομία ή τις επιδόσεις.
    Μέχρι τότε το nc είναι για τους "ώριμους" που θα εκτιμήσουν το μικρότερο φόρτο εργασίας σε ένα καθημερινό μηχανάκι που κάνει 10 χιλιάρικα, και θα
    συγκρίνεται στα ίσια με κάθε δικύλινδρο 500-600 "καθημερινό εργαλείο" που είναι 3 χιλιάρικα φτηνότερο.
    Και τι πιο φυσικό από το να συγκρίνεις το er5 με το nc.
    Τι να τις κανει τις 8-9 ταχυτητες το μοτερ αυτο? Δεν του λειπει ροπη για να χρειαζεται να την αναπληρωσει με πολλες σχεσεις στο κιβωτιο.
    Επισης τα κατα 3 χιλιαρικα φτηνοτερα μηχανακια δεν εχουν μοτερ των 300+ Κ χμ (σε μια εποχη που τα παντα ειναι αναλωσιμα)!
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.834
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    Τι να τις κανει τις 8-9 ταχυτητες το μοτερ αυτο? Δεν του λειπει ροπη για να χρειαζεται να την αναπληρωσει με πολλες σχεσεις στο κιβωτιο.
    Επισης τα κατα 3 χιλιαρικα φτηνοτερα μηχανακια δεν εχουν μοτερ των 300+ Κ χμ (σε μια εποχη που τα παντα ειναι αναλωσιμα)!
    Δεν λέω το αντίθετο.
    Κάλυψαν τις αδυναμίες του dct τους φτιάχνοντας ένα μοτέρ να μη χρειάζεται κιβώτιο.
    Με περισσότερες ταχύτητες θα μπορούσαν να σχεδιάσουν τον κινητήρα να δουλεύει σε στενότερο φάσμα στροφών με στόχο μεγαλύτερη οικονομία ή τρελλά άλογα.
    Θα το δούμε φαντάζομαι αν δεν μας προλάβουν τα ηλεκτρικά.Οι κουτάκηδες το κάνουν χρόνια.

  13. #13
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stefanos Προβολή μηνύματος
    Δεν λέω το αντίθετο.
    Κάλυψαν τις αδυναμίες του dct τους φτιάχνοντας ένα μοτέρ να μη χρειάζεται κιβώτιο.
    Με περισσότερες ταχύτητες θα μπορούσαν να σχεδιάσουν τον κινητήρα να δουλεύει σε στενότερο φάσμα στροφών με στόχο μεγαλύτερη οικονομία ή τρελλά άλογα.
    Θα το δούμε φαντάζομαι αν δεν μας προλάβουν τα ηλεκτρικά.Οι κουτάκηδες το κάνουν χρόνια.
    Ποιες ειναι οι αδυναμιες του dct Στεφανε? Το συστημα δουλευει αψογα θα ελεγα, ειδικα οι τελευταιες γενιες. Περισσοτερες ταχυτητες σε μηχανη και δε χρειαζονται και θα δημιουργουσαν χωροταξικο θεμα. Τα αυτοκινητα εχουν πολυ μικροτερο λογο ροπης/βαρος και εκει ναι, οι πολλες σχεσεις σωζουν την κατασταση.
    Το συγκεκριμενο μοτερ ηδη δουλευει σε μικρο φασμα στροφων, μεγιστη ισχυ εχει στις 6000rpm.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.834
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    Ποιες ειναι οι αδυναμιες του dct Στεφανε? Το συστημα δουλευει αψογα θα ελεγα, ειδικα οι τελευταιες γενιες. Περισσοτερες ταχυτητες σε μηχανη και δε χρειαζονται και θα δημιουργουσαν χωροταξικο θεμα. Τα αυτοκινητα εχουν πολυ μικροτερο λογο ροπης/βαρος και εκει ναι, οι πολλες σχεσεις σωζουν την κατασταση.
    Το συγκεκριμενο μοτερ ηδη δουλευει σε μικρο φασμα στροφων, μεγιστη ισχυ εχει στις 6000rpm.
    Λάθος έκφραση.
    Εννοώ να βγάλει ένα 125 με 40 άλογα που να δουλεύει μόνο πάνω από τις 6000 σαλ και να χρειάζεται 11 ταχύτητες για να κινείται αξιοπρεπώς σε μια στενή περιοχή στροφών από τις 15000 έως τις 17000.
    Κάτι δηλαδή που δεν μπορώ να διαχειριστώ εγώ σαν οδηγός.
    Ή κάτι αντίστοιχο σε επίπεδο οικονομίας που είναι απολύτως εφικτά με την υπάρχουσα τεχνολογία.
    Το nc από τις 2500 μέχρι τέρμα γκάζι έχει 45 nm.
    Ακόμα και εγκεφαλικά νεκρός αναβάτης δεν μπορεί να κάνει λάθος αλλαγή σε αυτό το μοτέρ.

  15. #15
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stefanos Προβολή μηνύματος
    Λάθος έκφραση.
    Εννοώ να βγάλει ένα 125 με 40 άλογα που να δουλεύει μόνο πάνω από τις 6000 σαλ και να χρειάζεται 11 ταχύτητες για να κινείται αξιοπρεπώς σε μια στενή περιοχή στροφών από τις 15000 έως τις 17000.
    Κάτι δηλαδή που δεν μπορώ να διαχειριστώ εγώ σαν οδηγός.
    Ή κάτι αντίστοιχο σε επίπεδο οικονομίας που είναι απολύτως εφικτά με την υπάρχουσα τεχνολογία.
    Το nc από τις 2500 μέχρι τέρμα γκάζι έχει 45 nm.
    Ακόμα και εγκεφαλικά νεκρός αναβάτης δεν μπορεί να κάνει λάθος αλλαγή σε αυτό το μοτέρ.
    Οκ gotcha
    Θα επαιζε φανταζομαι και θα ειχε και ενδιαφερον, αλλα θα ξεχνουσαμε τοτε την παροιμοιωδη αξιοπιστια.
    Οπως ειπες και πριν, τα ηλεκτρικα θα το προλαβουν.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. honda ax-1 250cc vs kawasaki kle 250
    από bill3377 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο μήνυμα: 11/10/2013, 16:08
  2. monster vs kawasaki er-n 650
    από boom123 στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 137
    Τελευταίο μήνυμα: 25/01/2009, 17:59
  3. Yamaha XJ6 vs Kawasaki ER-6F
    από theodore_tsi στο forum Kawasaki
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο μήνυμα: 24/10/2008, 21:29
  4. kawasaki er-6f vs honda cbf600s
    από WILDCAT_mmm στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο μήνυμα: 15/09/2006, 08:48
  5. Kawasaki ER-5 ή Honda CBF500?
    από trumpet στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 05/09/2006, 22:58

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF