Σελίδα 2 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 76

Θέμα: Αλλαγη honda cb500x 2015 με Vstorm 650 2017+ αξιζει?

  1. #16
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    20/07/2018
    Μηνύματα
    275
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Σινεμπλοκ και τέλος. Τι προτιμάς, να κουράζεσαι τις λίγες φορές στην Εθνική η όλες τις άλλες φορές που κυκλοφορίες;
    Εννοείται οτι προτιμω να είμαι παντου άνετα αλλα και ενα vstrom για επαρχιακή πόλη που το θελω δεν το θεωρω απαγορευτικό.
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    Καντα αυτα πρωτα, πολυ πιθανο οι κραδασμοι να μειωθουν αρκετα.
    Απλα φοβαμαι μην τα κανω ολα αυτά και μετα παλι δεν με καλύψει γτ θα ειναι έξοδα που δεν θα παρω πισω στην μεταπώληση
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billy84 Προβολή μηνύματος
    Σου φώναζα από περισυ να πάρεις NC αντί για το Cb το οποίο είναι πολύ τίμιο μεν, αλλά δεν παύει να μην τα έχει ξεκούραστα τα km με πιο υψηλές ταχύτητες. Υπόψιν και το Vstrom έχει κραδασμούς μετά τα 130.Κανε ένα τεστ πριν κινηθείς σε αγορά.
    Το nc ακομη το γλυκοκοιταζω απλά σχεδόν ίδιο με το cb και ελεγα μηπως παω σε κατι λιγο διαφορετικό

  2. #17
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.024
    Σχεδόν ίδιο εμφανισιακά φαντάζομαι ότι εννοείς. Κατά τα άλλα μέρα με τη νύχτα τα 2 μηχανάκια!

  3. #18
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    20/07/2018
    Μηνύματα
    275
    Ναι αυτό εννοώ οτι μοιαζουν πολυ εμφανισιακα.

  4. #19
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.427
    'Αποψη μου .Είσαι ''μεγάλο'' παιδί ,εγώ με 183 και στα κιλά σου δεν θα έπαιρνα ποτέ το cbx ,καλύτερα να έπαιρνα ένα naked ή ένα ss να το ευχαριστιέμαι τουλάχιστονε.Πολύ μικροκαμωμένο.
    Αν θέλεις μεγαλύτερες ταχύτητες σταθερής πορείας σε ΕΟ 150,160+ και να είσαι άνετος,χωρίς κραδασμούς,χωρίς να δουλεύει ψηλά το μοτέρ, χρειάζεσαι ή μεγαλύτερο ονοφ ή κάτι σε στυλ cbf 1000 με ότι σημαίνει αυτό σε βάρος,καταναλώσεις κτλ.
    porca miseria.

  5. #20
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της TKM
    Εγγραφή
    18/08/2019
    Μηνύματα
    250
    Όσες αλλαγές και να κάνεις στη μοτοσυκλέτα που έχεις, πάλι θα θέλεις να την αντικαταστήσεις... το μικρόβιο μπήκε μέσα σου πλέον!

    Με το V-Strom θα έχεις:

    ΘΕΤΙΚΑ: Πολύ καλύτερο και πιο άνετο ταξίδι, αισθητά (αλλά όχι δραματικά) μεγαλύτερη δύναμη κινητήρα, περισσότερο χώρο, αίσθηση ότι έχεις "μηχανή" κι όχι "μηχανάκι".

    ΑΡΝΗΤΙΚΑ: Μεγαλύτερο βάρος (που πάντως συνηθίζεται), μεγαλύτερη κατανάλωση, πιο ακριβά σέρβις (αλλά όχι δραματικά ακριβότερα), λιγότερο μανιτζέβελο στην πόλη (χωρίς να σημαίνει ότι δεν αντέχεται, πάλι συνηθίζεις).

    Αν θες να δεις ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ μεγάλη διαφορά, καλύτερα είναι να πάρεις μια Yamaha Tracer 900 ή μια Honda Crossrunner... όμως τότε αλλάζεις γενικότερα επίπεδο σε κόστος απόκτησης και συντήρησης, κατανάλωση κλπ.

  6. #21
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    20/07/2018
    Μηνύματα
    275
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από katsar Προβολή μηνύματος
    'Αποψη μου .Είσαι ''μεγάλο'' παιδί ,εγώ με 183 και στα κιλά σου δεν θα έπαιρνα ποτέ το cbx ,καλύτερα να έπαιρνα ένα naked ή ένα ss να το ευχαριστιέμαι τουλάχιστονε.Πολύ μικροκαμωμένο.
    Αν θέλεις μεγαλύτερες ταχύτητες σταθερής πορείας σε ΕΟ 150,160+ και να είσαι άνετος,χωρίς κραδασμούς,χωρίς να δουλεύει ψηλά το μοτέρ, χρειάζεσαι ή μεγαλύτερο ονοφ ή κάτι σε στυλ cbf 1000 με ότι σημαίνει αυτό σε βάρος,καταναλώσεις κτλ.
    Γενικα στις εθνικες ψιλοβαριεμαι οποτε και 150 και 160 να παω παλι μια ατελειωτη ευθεια θα βλεπω απλα θελω για τις λιγες φορες που θα βγω εθνικη να μπορω να διατηρησω ταχυτητες 140-150χλμ. Για 4κυλινδρο το σκεφτομαι αν δεν με καλυψει κανενα 2κυλινδρο αλλα κατι σε 600 κυβικα. Δεν ειμαι ετοιμος ακομη για 1000αρια και τα σχετικα κυριως με το γεγονος οτι ειναι υπερβολη να εχω κατι περισσοτερο απο 80-100 αλογα και να μην τα χρησιμοποιω.
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TKM Προβολή μηνύματος
    Όσες αλλαγές και να κάνεις στη μοτοσυκλέτα που έχεις, πάλι θα θέλεις να την αντικαταστήσεις... το μικρόβιο μπήκε μέσα σου πλέον!

    Με το V-Strom θα έχεις:

    ΘΕΤΙΚΑ: Πολύ καλύτερο και πιο άνετο ταξίδι, αισθητά (αλλά όχι δραματικά) μεγαλύτερη δύναμη κινητήρα, περισσότερο χώρο, αίσθηση ότι έχεις "μηχανή" κι όχι "μηχανάκι".

    ΑΡΝΗΤΙΚΑ: Μεγαλύτερο βάρος (που πάντως συνηθίζεται), μεγαλύτερη κατανάλωση, πιο ακριβά σέρβις (αλλά όχι δραματικά ακριβότερα), λιγότερο μανιτζέβελο στην πόλη (χωρίς να σημαίνει ότι δεν αντέχεται, πάλι συνηθίζεις).

    Αν θες να δεις ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ μεγάλη διαφορά, καλύτερα είναι να πάρεις μια Yamaha Tracer 900 ή μια Honda Crossrunner... όμως τότε αλλάζεις γενικότερα επίπεδο σε κόστος απόκτησης και συντήρησης, κατανάλωση κλπ.
    Υπαρχει και η δυνατοτητα χρησης παπιου για την πολη το οποιο εχω και χρειαζεται επισκευη και το κραταω για αυτον τον λογο και μονο καθως δεν αξιζει να παρω καινουριο παπι.Απλα με το cb δεν ενιωσα να χρειαζομαι κατι μικροτερο για να κινηθω εντος πολης. To tracer 900 μαρεσει πολυ αλλα ακομη στοιχιζει αρκετα και εχει πολυ περισσοτερη δυναμη απο αυτο που χρειαζομαι καθως δεν θελω να παρω κατι για να το παρω και να μην το αξιοποιω. Τωρα το vstrom κοιτουσα στο fuelly.com καταναλωσεις κτλπ και για το 2017 και μετα μοντελο βλεπω καταναλωσεις 4.5-5λ/100 που δεν ειναι μεγαλη αυξηση στα καθημερινα μου εξοδα αν καλυφθω απο θεμα κραδασμων. Βεβαια αυτο που βλεπω ειναι οτι αν δεν θελω κραδασμους πρεπει να παω σε 3κυλινδρο ή 4κυλινδρο...

    Κατι σε bandit 650 s abs ή yamaha xj6 diversion θεωρειται αξιζει ή ανεβαινω πολυ σε εξοδα?

  7. #22
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.263
    Μου κάνει μεγάλη εντύπωση αυτό με τους κραδασμούς.

    Έχεις οδηγήσει το μοντέλο του '19;

    (Ρωτάω από περιέργεια, για να δω πως σου φάνηκε στο θέμα των κραδασμών)
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  8. #23
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της TKM
    Εγγραφή
    18/08/2019
    Μηνύματα
    250
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από masterone Προβολή μηνύματος

    Κατι σε bandit 650 s abs ή yamaha xj6 diversion θεωρειται αξιζει ή ανεβαινω πολυ σε εξοδα?
    Ξεπερασμένα τα βρίσκω αυτά τα δυο... Το V-Strom αντέχει περισσότερο στο χρόνο. Επειδή το είχα, δεν με είχαν ενοχλήσει κραδασμοί πρέπει να πω. Βέβαια, το δικό μου ήταν μοντέλο 2010, δεν ξέρω τι γίνεται με τα επόμενα.

  9. #24
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kons
    Εγγραφή
    05/01/2018
    Μηνύματα
    237
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από masterone Προβολή μηνύματος
    Γεια σας παιδια ανοιγω αυτο το θεμα καθως με τρωει το χερι μου να την κανω την πατατα μου... Δεν παει ουτε χρονος που εχω στην κατοχη μου το cb500x και ηδη ψαχνω για το επομενο μοτοσακο χωρις να ειμαι σιγουρος ομως αν αξιζει να κανω την αλλαγη μεσα στον χειμωνα ή να το κρατησω αλλο ενα καλοκαιρι το hondaki και να το αλλαξω τον επομενο χειμωνα. Το cb500x που εχω στην κατοχη μου με καλυπτει σε ολα εκτος απο την εθνικη που ενω αυτο μπορει να παει 140 χλμτρα και να τα κρατησει εγω δεν μπορω λογω των κραδασμων που παραγει και αντεχω να παω μεχρι 130 σταθερα(αν το κρατησω θα αλλαξω σιγουρα αλυσιδογραναζα και θα βαλω ενα δοντι μπροστα μεγαλυτερο καθως ολοι οι κατοχοι λενε οτι με αυτο τον τροπο λυνεται αυτο το θεμα). Σε επαρχιακους δρομους απο την αλλη δεν χρειαζομαι κατι αλλο καθως ποτε δεν παω πανω απο 100χλμτρα σαν νεος οδηγος που ειμαι στα μεγαλυτερα κυβικα ερχομενος απο 125 κυριως λογω φοβου που δεν θα φυγει ευκολα μην τυχον μου πεταχτει καποιο οχημα απο καποιο δρομο ή χωματοδρομο.... Στην πολη επισης το cb ειναι σαν παπι κ δεν με εχει δυσκολεψει καθολου εως τωρα και επισης η μικτη καταναλωση του με αρκετα νορμαλ οδηγηση θεωρω ειναι γυρω στα 4-4.5λ/100. Ενδιαφερομαι κυριως για το στρωμα του 17 και μετα καθως το εχω δει απο κοντα και φαινεται σημαντικα μικροτερο απο τον προκατοχο του αλλα αυτο δεν ξερω αν εχει αντικτυπο στην χρηση απο ψηλοτερους αναβατες καθως ειμαι 1.88 και 95 κιλα και στο cb500x εχω και αφτερμαρκετ ζελατινα givi στην ψηλη θεση καθως και φρυδακι για να εχω καλυψη απο τον αερα. Θεωρειται οτι αξιζει η μεταβαση για μικρα ταξιδακια και οταν μπορω και ποιο μακρινα και χρηση εντος επαρχιακης πολης? Επισης θα ανεβουν πολυ τα καθημερινα μου εξοδα σε σχεση με το cb που καιει λιγο πανω απο παπι καρμπυρατερ. Υπαρχει κ η δυνατοτητα να επισκευασω ενα παπι που εχω στην κατοχη μου για τις μετακινησεις μ εντος πολης...
    Μιάς και το έχω το καινούργιο VStrom L18 και δεν θα μιλήσω θεωρητικά ή τι έχω ακούσει σε ενημερώνω ότι η κατανάλωση μέσα στην πόλη και με νευρικό χέρι δεν ξεπερνά τα 4.8 Lt/100 km με τίποτα ακόμα και με δεύτερο άτομο. Κραδασμοί ανύπαρκτοι !!! Η ζελατίνα του είναι ένα θέμα σχετικό και ανάλογα με το ήψος / κράνος σου. Σου προτείνω να πας να κάνεις ένα δοπκιμαστικό για να έχεις την δικιά σου οδηγική εμπειρία με αυτό πριν αποφασίσεις.
    Mil. Spec.

  10. #25
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Εγω θα ξεκινουσα πρωτα απο +1 μπροστινο γραναζι και αντιβαρα που σου προτειναν. Μπορει με ~50€ να βρεις την υγειά σου και να μη χρειαστει η αλλαγη.

  11. #26
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    20/07/2018
    Μηνύματα
    275
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Panos76 Προβολή μηνύματος
    Μου κάνει μεγάλη εντύπωση αυτό με τους κραδασμούς.

    Έχεις οδηγήσει το μοντέλο του '19;

    (Ρωτάω από περιέργεια, για να δω πως σου φάνηκε στο θέμα των κραδασμών)
    Του 19 οχι δεν το εχω οδηγησει δυστυχως.

  12. #27
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    20/07/2018
    Μηνύματα
    275
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TKM Προβολή μηνύματος
    Ξεπερασμένα τα βρίσκω αυτά τα δυο... Το V-Strom αντέχει περισσότερο στο χρόνο. Επειδή το είχα, δεν με είχαν ενοχλήσει κραδασμοί πρέπει να πω. Βέβαια, το δικό μου ήταν μοντέλο 2010, δεν ξέρω τι γίνεται με τα επόμενα.
    Το ξερω οτι αντεχει το vstrom και για αυτο κοιταω και προς τα εκει καθως θελω κατι αξιοπιστο οπως και το cb που εχω.
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kons Προβολή μηνύματος
    Μιάς και το έχω το καινούργιο VStrom L18 και δεν θα μιλήσω θεωρητικά ή τι έχω ακούσει σε ενημερώνω ότι η κατανάλωση μέσα στην πόλη και με νευρικό χέρι δεν ξεπερνά τα 4.8 Lt/100 km με τίποτα ακόμα και με δεύτερο άτομο. Κραδασμοί ανύπαρκτοι !!! Η ζελατίνα του είναι ένα θέμα σχετικό και ανάλογα με το ήψος / κράνος σου. Σου προτείνω να πας να κάνεις ένα δοπκιμαστικό για να έχεις την δικιά σου οδηγική εμπειρία με αυτό πριν αποφασίσεις.
    Εσυ τι υψος εχεις καθως το εχω δει απο κοντα και μου φαινεται σημαντικα μικροτερο απο το παλιοτερο vstrom.
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Εγω θα ξεκινουσα πρωτα απο +1 μπροστινο γραναζι και αντιβαρα που σου προτειναν. Μπορει με ~50€ να βρεις την υγειά σου και να μη χρειαστει η αλλαγη.
    Απλα οπως εγραψα και ποιο πανω το επομενο σερβις θα ειναι το μεγαλο που θα στοιχισει αρκετα αλλα εχω περιθωριο ακομη και προλαβαινω να το δωσω χωρις να χρειαστει να το κανω καθως και εγω του χρονου αν το κανω θα ειναι νωριτερα και απλα για να μην ξεφυγω μετα στα χιλιομετρα.

  13. #28
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από masterone Προβολή μηνύματος

    Απλα οπως εγραψα και ποιο πανω το επομενο σερβις θα ειναι το μεγαλο που θα στοιχισει αρκετα αλλα εχω περιθωριο ακομη και προλαβαινω να το δωσω χωρις να χρειαστει να το κανω καθως και εγω του χρονου αν το κανω θα ειναι νωριτερα και απλα για να μην ξεφυγω μετα στα χιλιομετρα.
    Μιλάμε για "μετατροπές" που μπορείς να τις κάνεις και μέσα στη βδομάδα έτσι; Και κόστος δύο γεμίσματα.

    Κατάλαβα, το έχεις πάρει ήδη απόφαση. Αλλαγή τίτλου σε "Ποιο να είναι το επόμενο μηχανάκι μου" και με το καλό η αγορά.

  14. #29
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από masterone Προβολή μηνύματος
    Το ξερω οτι αντεχει το vstrom και για αυτο κοιταω και προς τα εκει καθως θελω κατι αξιοπιστο οπως και το cb που εχω.

    Εσυ τι υψος εχεις καθως το εχω δει απο κοντα και μου φαινεται σημαντικα μικροτερο απο το παλιοτερο vstrom.


    Απλα οπως εγραψα και ποιο πανω το επομενο σερβις θα ειναι το μεγαλο που θα στοιχισει αρκετα αλλα εχω περιθωριο ακομη και προλαβαινω να το δωσω χωρις να χρειαστει να το κανω καθως και εγω του χρονου αν το κανω θα ειναι νωριτερα και απλα για να μην ξεφυγω μετα στα χιλιομετρα.
    Αν κατάλαβα καλά θεωρείς σοβαρό κριτήριο για την αλλαγή οτι το CB θέλει μεγάλο service σε λίγο.
    Αν πάρεις Vstrom εχεις την εντύπωση οτι δεν θα θέλει service?
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  15. #30
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    20/07/2018
    Μηνύματα
    275
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Μιλάμε για "μετατροπές" που μπορείς να τις κάνεις και μέσα στη βδομάδα έτσι; Και κόστος δύο γεμίσματα.

    Κατάλαβα, το έχεις πάρει ήδη απόφαση. Αλλαγή τίτλου σε "Ποιο να είναι το επόμενο μηχανάκι μου" και με το καλό η αγορά.
    Κοιτα τα αντίβαρα μπορώ ναι αλλα το γραναζι επειδη δεν το εχω ξανακανει φοβαμαι να βαλω χέρι σε αυτο γιατι αν κανω μια βλακεια μπορει και να χτυπησω καθώς ειναι σημαντικο μερος της μοτοσυκλετας.
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Αν κατάλαβα καλά θεωρείς σοβαρό κριτήριο για την αλλαγή οτι το CB θέλει μεγάλο service σε λίγο.
    Αν πάρεις Vstrom εχεις την εντύπωση οτι δεν θα θέλει service?
    Το ξερω οτι θα χρειαστεί μεγαλο σερβις απλα αυτο που φοβαμαι ειναι μην κανω το μεγαλο σέρβις μαζί με τα επιπλεον πραγματα που θελω να αλλαξω για τους κραδασμους και μετα δεν διορθωθει και αποφασισω να το δωσω.

Σελίδα 2 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ΑΛΛΑΓΗ ΑΛΥΣΙΔΑΣ, παντα μαζι με γραναζι??
    από lyk0s στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 04/05/2007, 22:51
  2. Mia BohΘΕΙΑ Boys!ΧΤΧ 660 Ή Streetadikh 600 Ή ΜΗΠΩΣ Vstorm 650?
    από Vendedas στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 21/11/2006, 17:40
  3. Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 14/06/2006, 09:30
  4. honda και yamaha με άξονα
    από cityfly στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 04/03/2004, 23:57

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF