Σελίδα 3 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 76

Θέμα: Αλλαγη honda cb500x 2015 με Vstorm 650 2017+ αξιζει?

  1. #31
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από masterone Προβολή μηνύματος
    Κοιτα τα αντίβαρα μπορώ ναι αλλα το γραναζι επειδη δεν το εχω ξανακανει φοβαμαι να βαλω χέρι σε αυτο γιατι αν κανω μια βλακεια μπορει και να χτυπησω καθώς ειναι σημαντικο μερος της μοτοσυκλετας.


    Το ξερω οτι θα χρειαστεί μεγαλο σερβις απλα αυτο που φοβαμαι ειναι μην κανω το μεγαλο σέρβις μαζί με τα επιπλεον πραγματα που θελω να αλλαξω για τους κραδασμους και μετα δεν διορθωθει και αποφασισω να το δωσω.
    Σιγά τις μετατροπές που θα κάνεις στο CB.
    Κόστος 50 ευρω να αγοράσεις ενα ζευγαρι βαριά αντίβαρα κι ενα γραναζι εμπρός τοποθετημένα.

    Στην εξίσωση μετράει πολύ οτι τώρα έχεις ενα μηχανακι που το αγόρασες καινούριο και το ξέρεις κι αυτό δεν το έχεις λάβει σοβαρά υπ όψιν.
    Αυτό είναι πολύ πιο σοβαρό απο το κόστος ενός μεγαλου service.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  2. #32
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της TKM
    Εγγραφή
    18/08/2019
    Μηνύματα
    250
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από masterone Προβολή μηνύματος
    Το ξερω οτι θα χρειαστεί μεγαλο σερβις απλα αυτο που φοβαμαι ειναι μην κανω το μεγαλο σέρβις μαζί με τα επιπλεον πραγματα που θελω να αλλαξω για τους κραδασμους και μετα δεν διορθωθει και αποφασισω να το δωσω.
    Βασικά... πρέπει να καταλάβεις τι είναι αυτό που θέλεις.

    Νομίζω ότι δεν θέλεις να αλλάξεις τη μηχανή που έχεις λόγω κραδασμών κλπ., κλπ., κλπ.

    Θέλεις να την αλλάξεις επειδή τη βαρέθηκες!

    Αν ισχύει αυτό, ό,τι και να της κάνεις, πάλι θα τρώγεσαι.

    Το μικρόβιο μπήκε μέσα σου όπως σου έγραψα πιο πάνω!

  3. #33
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    εάν το πρόβλημα είναι οι κραδασμοί και η αλυσίδα είναι σε κακή κατάσταση όπως αναφέρθηκε παραπάνω πρέπει να ξεκινήσεις απο εκεί και μετά όλα τα υπόλοιπα που προαναφέρθηκαν, αν δεν έχουν πρόβλημα τα γρανάζια λίγα χλμ κλπ μη τα αλλάζεις, αλλάζεις αλυσίδα μονο
    you rise you fall you're down then you rise again

  4. #34
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    20/07/2018
    Μηνύματα
    275
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Σιγά τις μετατροπές που θα κάνεις στο CB.
    Κόστος 50 ευρω να αγοράσεις ενα ζευγαρι βαριά αντίβαρα κι ενα γραναζι εμπρός τοποθετημένα.

    Στην εξίσωση μετράει πολύ οτι τώρα έχεις ενα μηχανακι που το αγόρασες καινούριο και το ξέρεις κι αυτό δεν το έχεις λάβει σοβαρά υπ όψιν.
    Αυτό είναι πολύ πιο σοβαρό απο το κόστος ενός μεγαλου service.
    Δεν το ανεφερα και λαθος μου αλλα το μηχανάκι αγοραστηκε μεταχειρισμένο και αν το δωσω φετος ισως να μην χασω και τπτ ή να χασω πολυ λιγα κανα 300αρι πολυ.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TKM Προβολή μηνύματος
    Βασικά... πρέπει να καταλάβεις τι είναι αυτό που θέλεις.

    Νομίζω ότι δεν θέλεις να αλλάξεις τη μηχανή που έχεις λόγω κραδασμών κλπ., κλπ., κλπ.

    Θέλεις να την αλλάξεις επειδή τη βαρέθηκες!

    Αν ισχύει αυτό, ό,τι και να της κάνεις, πάλι θα τρώγεσαι.

    Το μικρόβιο μπήκε μέσα σου όπως σου έγραψα πιο πάνω!
    Κοιτα να την βαρεθω λιγο δυσκολο καθως εχω κανει μονο 1000χλμτρα καθώς λογο θεματος υγειας δεν μπορουσα να καβαλήσω. Επισης το σκεπτικό μου όταν την πηρα μεταχειρισμενη ήταν να την δοκιμάσω και αν δεν μου κανει να εχει καλή μεταπώληση ωστε να την δώσω χωρις μεγαλη χασουρα. Επισης το γραναζι δεν θελω να το αλλάξω μονο του και να αφησω την παλια αλυσίδα και πισω γρανάζι.
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    εάν το πρόβλημα είναι οι κραδασμοί και η αλυσίδα είναι σε κακή κατάσταση όπως αναφέρθηκε παραπάνω πρέπει να ξεκινήσεις απο εκεί και μετά όλα τα υπόλοιπα που προαναφέρθηκαν, αν δεν έχουν πρόβλημα τα γρανάζια λίγα χλμ κλπ μη τα αλλάζεις, αλλάζεις αλυσίδα μονο
    Σε πολυ κακη κατασταση δεν ειναι αλλα σιγουρα στο μεγάλο σερβις θα χρειαστεί αλλαγη.

  5. #35
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από masterone Προβολή μηνύματος
    Δεν το ανεφερα και λαθος μου αλλα το μηχανάκι αγοραστηκε μεταχειρισμένο και αν το δωσω φετος ισως να μην χασω και τπτ ή να χασω πολυ λιγα κανα 300αρι πολυ.


    Κοιτα να την βαρεθω λιγο δυσκολο καθως εχω κανει μονο 1000χλμτρα καθώς λογο θεματος υγειας δεν μπορουσα να καβαλήσω. Επισης το σκεπτικό μου όταν την πηρα μεταχειρισμενη ήταν να την δοκιμάσω και αν δεν μου κανει να εχει καλή μεταπώληση ωστε να την δώσω χωρις μεγαλη χασουρα. Επισης το γραναζι δεν θελω να το αλλάξω μονο του και να αφησω την παλια αλυσίδα και πισω γρανάζι.

    Σε πολυ κακη κατασταση δεν ειναι αλλα σιγουρα στο μεγάλο σερβις θα χρειαστεί αλλαγη.
    Μια αλυσίδα με κόμπους ΕΙΝΑΙ σε πολύ κακή κατάσταση και θέλει άμεσα αλλαγή.
    Μαζί και γραναζια μια και δεν την αλλαξες εσύ και δεν ξερεις αν αλλάχτηκαν και πότε.
    Πιθανότατα θα εκλείψουν και οι 'κραδασμοί' που περιγράφεις.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  6. #36
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από masterone Προβολή μηνύματος
    Επισης το γραναζι δεν θελω να το αλλάξω μονο του και να αφησω την παλια αλυσίδα και πισω γρανάζι.
    Ο λογος που αλλαζουμε μαζι και τα τρια (γραναζια και αλυσιδα) ειναι για να μην υπαρχει παραπανω φθορα στα υπολοιπα μελη με την αλλαγη μονο του ενος. Σωστο αυτο φυσικα, αλλα οχι για την περιπτωση σου. Σκεφτεσαι να κανεις μια κινηση απ΄την οποια θα χασεις καποιες εκατονταδες ευρω (να σου θυμισω οτι αυτη τη στιγμη η αγορα ειναι σε αθλια κατασταση οποτε η τιμη πωλησης που εχεις στο μυαλο σου ειναι πιθανοτατατα λαθος). Παμε λοιπον στα δυο σεναρια:

    1) Αλλαζεις το μπροστα γραναζι και τα αντιβαρα. Κοστος 50€ τοποθετημενα οπως σου εχει γραψει και ο sapilas πιο πανω (αυτο επειδη ειπες πως δεν μπορεις να το κανεις μονος σου, λες και τα συνεργεια δεν αλλαζουν μονο μπροστινα γραναζια). Αν δεις πως οι κραδασμοι επεσαν σε αποδεκτα επιπεδα εισαι κομπλε. Αλλαζεις και το αλλο γραναζι και την αλυσιδα (ετσι κι αλλιως για αλλαγη ειναι και πλεον προκειται να το κρατησεις το μηχανακι). Δεν εχεις τωρα τα λεφτα για αλυσιδα; Οκ, το τρεναρεις και κανεις την αλλαγη και των τριων οποτε μπορεις (το μπροστα μονο του κοστιζει 15€, αν θες το ξαναλλαζεις χωρις δευτερη σκεψη για να μην το εχεις στο μυαλο σου). Γλυτωσες διαδικασια πωλησης/αγορας και καποιες εκατονταδες ευρω.

    2) Κανεις τις αλλαγες και τελικα δε σε καλυπτουν. Εχασες 50€.

    Δε μου φαινεται και πολυ περιπλοκο το τι πρεπει να κανεις...

  7. #37
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    20/07/2018
    Μηνύματα
    275
    Τελικά παιδιά θα αλλάξω γραναζι μπροστινό και αντιβαρα και θα βάλω και μια μπανανα με βαρος και βλέπουμε αν δεν νε καλυψει το βάζω αγγελία.

  8. #38
    χιλιομετροφάγος! Το avatar του/της pektis
    Εγγραφή
    26/02/2008
    Μηνύματα
    2.801
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από masterone Προβολή μηνύματος
    Τελικά παιδιά θα αλλάξω γραναζι μπροστινό και αντιβαρα και θα βάλω και μια μπανανα με βαρος και βλέπουμε αν δεν νε καλυψει το βάζω αγγελία.
    Οπως γραφεις, εχεις θεμα & με την αλυσιδα.
    Αρα, καλυτερα ειναι να αλλάξεις σετ αλυσιδα-γραναζια.
    Ισως αυτο ειναι που προκαλει τοσους κραδασμους στην μηχανη...
    Μια καινουργια αλυσιδα με γραναζια θα λυσει το προβλημα...
    Ποτέ δεν αλλάζουμε μόνο γρανάζια ή μονο αλυσιδα...
    προσέχουμε για να έχουμε!...

  9. #39
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από pektis Προβολή μηνύματος
    Οπως γραφεις, εχεις θεμα & με την αλυσιδα.
    Αρα, καλυτερα ειναι να αλλάξεις σετ αλυσιδα-γραναζια.
    Ισως αυτο ειναι που προκαλει τοσους κραδασμους στην μηχανη...
    Μια καινουργια αλυσιδα με γραναζια θα λυσει το προβλημα...
    Ποτέ δεν αλλάζουμε μόνο γρανάζια ή μονο αλυσιδα...
    Κανονικά έτσι είναι.
    Ομως βλέπεις υπάρχουν και κάποιοι που αντί να αλλάξουν αλυσιδογράναζα αλλάζουν μοτοσυκλέτα.
    Δεν είναι σπάνια περίπτωση ο masterone, το έχω δεί επανειλλημένως ειδικά παλαιότερα που ο κόσμος είχε και περισσότερα χρήματα.
    Υπαρχει κατηγορια αναβατών που δεν κάνει ποτέ μεγάλο service, δεν αλλάζει ποτέ αλυσιδογράναζα κλπ, απλά το πουλάει και παίρνει άλλο.
    Βέβαια αυτό κανονικά το κάνουν αυτοί που έχουν τα φράγκα και το αγόρασαν καινούριο, το πουλάνε και ξαναγοράζουν καινούριο.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  10. #40
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.263
    Σε αυτό το άρθρο γίνεται μια αναφορά σε κραδασμούς.

    Δεν ξέρω εαν αναφέρεται σε αυτούς ο συμφορουμίτης ή είναι κάτι άλλο.

    Υπάρχει ροπή και γεμάτη απόδοση με καλή απόκριση στο γκάζι στις χαμηλές και μεσαίες στροφές. Εκεί που αποδίδεται η μέγιστη ροπή, στις 7.000 rpm, έρχονται και υψίσυχνοι κραδασμοί που γαργαλούν ότι ακουμπάει πάνω στη σέλα…
    Οι κραδασμοί αυτοί ενοχλούν αν παραμείνεις πολλή ώρα “πάνω τους”, στο ταξίδι ας πούμε, ενώ πρέπει να σημειώσουμε ότι με έκτη στο κιβώτιο τα 100 km/h, έρχονται στις 4.800 rpm.
    Είναι όμως επιβλημένο η αλυσίδα να αλλαχθεί προχθές!
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  11. #41
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    20/07/2018
    Μηνύματα
    275
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από pektis Προβολή μηνύματος
    Οπως γραφεις, εχεις θεμα & με την αλυσιδα.
    Αρα, καλυτερα ειναι να αλλάξεις σετ αλυσιδα-γραναζια.
    Ισως αυτο ειναι που προκαλει τοσους κραδασμους στην μηχανη...
    Μια καινουργια αλυσιδα με γραναζια θα λυσει το προβλημα...
    Ποτέ δεν αλλάζουμε μόνο γρανάζια ή μονο αλυσιδα...
    Το ξερω και το γραναζι θα μπει για δοκιμη και αν χρειαστει θα ξανααλλαχτει. Οπως ανεφερα και στο αρχικό μήνυμα πολλούς κραδασμούς εχω στα 140 και πανω. Αρα αν στις ιδιες στροφες που τώρα εχω 130 χλμτρα με την αλλαγη να εχω 140 τοτε θα καλυφθω προσωρινα μεχρι να τα αλλαξω όλα
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Κανονικά έτσι είναι.
    Ομως βλέπεις υπάρχουν και κάποιοι που αντί να αλλάξουν αλυσιδογράναζα αλλάζουν μοτοσυκλέτα.
    Δεν είναι σπάνια περίπτωση ο masterone, το έχω δεί επανειλλημένως ειδικά παλαιότερα που ο κόσμος είχε και περισσότερα χρήματα.
    Υπαρχει κατηγορια αναβατών που δεν κάνει ποτέ μεγάλο service, δεν αλλάζει ποτέ αλυσιδογράναζα κλπ, απλά το πουλάει και παίρνει άλλο.
    Βέβαια αυτό κανονικά το κάνουν αυτοί που έχουν τα φράγκα και το αγόρασαν καινούριο, το πουλάνε και ξαναγοράζουν καινούριο.
    Κοιτα λεφτα απο τα μπαγζακια δεν μου τρεχουν και κοιταω αρκετα τα κοστη. Απλα εχω ενα συγκεκριμενο μπατζετ για μοτοσυκλέτα κάθε χρόνο που δεν θελω να υπερβω. Και καποια στιγμη θα παρω καινουρια μοτοσυκλέτα αλλα αφου εχω δοκιμασει αρκετες μετσχειρισμενες και εχω κατασταλάξει στο τι θελω να εχω για μακροχρόνια συμβιωση(οχι για παντα). Ενα μεγαλο σερβις στοιχιζει με ολα αυτα που εχω σκοπο να κανω στοιχιζει γυρω στα 450-500€ κατι που στην μεταπωληση δεν θα παρω πισω αν το δωσω 2-3 μηνες μετα το σέρβις και ετσι θα το κρατησω τουλαχιστον ενα χρόνο ακόμα ωστε να κανω καποια χλμτρα

  12. #42
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από masterone Προβολή μηνύματος
    Το ξερω και το γραναζι θα μπει για δοκιμη και αν χρειαστει θα ξανααλλαχτει. Οπως ανεφερα και στο αρχικό μήνυμα πολλούς κραδασμούς εχω στα 140 και πανω. Αρα αν στις ιδιες στροφες που τώρα εχω 130 χλμτρα με την αλλαγη να εχω 140 τοτε θα καλυφθω προσωρινα μεχρι να τα αλλαξω όλα

    Κοιτα λεφτα απο τα μπαγζακια δεν μου τρεχουν και κοιταω αρκετα τα κοστη. Απλα εχω ενα συγκεκριμενο μπατζετ για μοτοσυκλέτα κάθε χρόνο που δεν θελω να υπερβω. Και καποια στιγμη θα παρω καινουρια μοτοσυκλέτα αλλα αφου εχω δοκιμασει αρκετες μετσχειρισμενες και εχω κατασταλάξει στο τι θελω να εχω για μακροχρόνια συμβιωση(οχι για παντα). Ενα μεγαλο σερβις στοιχιζει με ολα αυτα που εχω σκοπο να κανω στοιχιζει γυρω στα 450-500€ κατι που στην μεταπωληση δεν θα παρω πισω αν το δωσω 2-3 μηνες μετα το σέρβις και ετσι θα το κρατησω τουλαχιστον ενα χρόνο ακόμα ωστε να κανω καποια χλμτρα

    Ολοι απο πανω σου εχουν γραψει να αλλάξεις την αλυσίδα που είπες οτι εχει κόμπους κι εσυ το κάνεις γαργάρα.
    Εχεις μπερδεψει την υπόθεση μοτοσυκλέτα και κόστος χρήσης με την οικονομία και το budget σου.
    Δεν σκέφτεσαι οτι αν σου κοπεί η αλυσίδα εν κινήσει μπορεί να χτυπήσεις άσχημα και μπορεί και να το πετάξεις το μηχανάκι στο τέλος αντι να το πουλήσεις.
    Tότε να δεις που θα παει το budget!
    Στα γραφω λίγο χοντρά γιατί δεν βλέπω να παίρνεις χαμπάρι.
    Παντως μην ξεκινησεις να πας μεγαλη διαδρομή με αυτη την αλυσίδα.

    Οπως και να χει πραγματικά ελπίζω να σου βγεί το έργο όπως το θέλεις.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  13. #43
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    20/07/2018
    Μηνύματα
    275
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Ολοι απο πανω σου εχουν γραψει να αλλάξεις την αλυσίδα που είπες οτι εχει κόμπους κι εσυ το κάνεις γαργάρα.
    Εχεις μπερδεψει την υπόθεση μοτοσυκλέτα και κόστος χρήσης με την οικονομία και το budget σου.
    Δεν σκέφτεσαι οτι αν σου κοπεί η αλυσίδα εν κινήσει μπορεί να χτυπήσεις άσχημα και μπορεί και να το πετάξεις το μηχανάκι στο τέλος αντι να το πουλήσεις.
    Tότε να δεις που θα παει το budget!
    Στα γραφω λίγο χοντρά γιατί δεν βλέπω να παίρνεις χαμπάρι.
    Παντως μην ξεκινησεις να πας μεγαλη διαδρομή με αυτη την αλυσίδα.

    Οπως και να χει πραγματικά ελπίζω να σου βγεί το έργο όπως το θέλεις.
    Λοιπον η μηχανή ειναι απο προσφατο σέρβις στο οποίο εγινε και ερωτηση στον μαστορα αν με παιρνει να κρατησω την υπαρχουσα αλυσιδα για 3-4000 χλμτρα και μ ειπε ανετα και για παραπανω. Οι κόμποι που αναφερεται κ ανεφερα και ηταν ενας πολυ πολυ μικρος ο οποιος έπρεπε να παρατηρησω πολυ προσεκτικα την αλυσιδα για να τον δω και με το που την γρασαρα εξαφανιστηκε χωρις να τον πειραξω χωρις τπτ και κανοντας 400 χλμτρα μετα το γρασαρισμα ακομη δεν υπάρχει κόμπος.

  14. #44
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από masterone Προβολή μηνύματος
    Λοιπον η μηχανή ειναι απο προσφατο σέρβις στο οποίο εγινε και ερωτηση στον μαστορα αν με παιρνει να κρατησω την υπαρχουσα αλυσιδα για 3-4000 χλμτρα και μ ειπε ανετα και για παραπανω. Οι κόμποι που αναφερεται κ ανεφερα και ηταν ενας πολυ πολυ μικρος ο οποιος έπρεπε να παρατηρησω πολυ προσεκτικα την αλυσιδα για να τον δω και με το που την γρασαρα εξαφανιστηκε χωρις να τον πειραξω χωρις τπτ και κανοντας 400 χλμτρα μετα το γρασαρισμα ακομη δεν υπάρχει κόμπος.
    Τότε είσαι ΟΚ προς το παρόν και ίσως και για ακόμα παραπάνω χλμ.
    Παρ όλα αυτα, αυτα που σου εγραψα ισχύουν και θα πρέπει να τα λάβεις υπ όψιν.
    Η μοτοσυκλέτα δεν είναι οικονομικό μέσο μεταφοράς, εκτός αν μιλάμε για μονοκύλινδρα μεχρι 250cc.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  15. #45
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    Masterone, ασε τον μαστορα εσυ οδηγείς, αν εχεις κραδασμούς ανεξαρτητα αν την πουλησεις η οχι αλλαξε την αλυσίδα, αν βαση μανιουλ τα γραναζια σου δεν γιναν κωνικα οπως περιγραφεται σχετικα και δε θελεις να δωσεις παραπανω λεφτα την παρουσα στιγμη μην τα αλλαξεις, αλλαξε ομως αλυσιδα με κανα 60ρι για να γουσταρεις οδήγηση.
    Πολλες φορες αλυσίδες γίνονται ετσι απο ελλιπέστατη συντήρηση.

Σελίδα 3 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ΑΛΛΑΓΗ ΑΛΥΣΙΔΑΣ, παντα μαζι με γραναζι??
    από lyk0s στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 04/05/2007, 22:51
  2. Mia BohΘΕΙΑ Boys!ΧΤΧ 660 Ή Streetadikh 600 Ή ΜΗΠΩΣ Vstorm 650?
    από Vendedas στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 21/11/2006, 17:40
  3. Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 14/06/2006, 09:30
  4. honda και yamaha με άξονα
    από cityfly στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 04/03/2004, 23:57

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF