Σελίδα 5 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 61 έως 75 από 76

Θέμα: Αλλαγη honda cb500x 2015 με Vstorm 650 2017+ αξιζει?

  1. #61
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.446
    Εφόσον βαζεις και τον τουριστικό παραγοντα μεσα, αναμφίβολα vstrom650. Μεγαλη διαφορά απο οτιδήποτε στην μεσαια κατηγορία. Ενω επισης ως old school ειναι ποιοτικότερο κατασκευαστικά.
    Αν μπορεις παρε αυτο με τις ακτινωτες ζαντες καθαρα λογω αισθητικής

  2. #62
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    20/07/2018
    Μηνύματα
    275
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Tallyban Προβολή μηνύματος
    Αν θα βάζεις συχνά συνεπιβάτη πας για στρομ.
    Στα ταξιδια μου εκτος ελλαδας που εχω σκοπο να κανω σχεδον παντα θα εχω συνεπιβατη οποτε και εγω προς τα εκει κλεινω.
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    Μεταξυ αυτων των 2
    ΧΟΝΤΑ παροιμιωδης αξιοπιστια,ηρεμοτερη λειτουργια,οικονομια στην καταναλωση
    ΣΟΥΤΖΟΥΚΙ δυνατωτερη,ποιο ανετη (μονο λογω δυναμης) σε υψηλοτερες μεσες ταχυτητες ταξιδιου.
    Διαλεγεις και παιρνεις
    ΕΓΩ ΧΟΝΤΑ θα επαιρνα.
    Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση με βοηθας αν και ποιο πολυ κλεινω σε vstrom ή αν εβγαζε κανενα benelli trk 800 θα το κοιτουσα και αυτο αλλα δεν το βλεπω συντομα
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    Εφόσον βαζεις και τον τουριστικό παραγοντα μεσα, αναμφίβολα vstrom650. Μεγαλη διαφορά απο οτιδήποτε στην μεσαια κατηγορία. Ενω επισης ως old school ειναι ποιοτικότερο κατασκευαστικά.
    Αν μπορεις παρε αυτο με τις ακτινωτες ζαντες καθαρα λογω αισθητικής
    Κοιτα απο θεμα αισθητικης μαρεσουν και τα 2 απο εκει και περα θα εξαρτηθει απο το τι εξτρα θα μου δινουν στο απλο και τι στο xt καθως και την τιμη. Δλδ αν μιλαμε για μια διαφορα της ταξης 300-400 ευρω θα παρω το xt γτ εχει εξτρα που θελω. Απο εκει και περα αν η διαφορα ειναι πχ της ταξης 700-800 ευρω απλο με xt τοτε θα παρω το απλο και θα βαλω εγω τα εξτρα που θελω αν και λιγο που εψαξα μονο τα καγκελα που δινει το xt εχουν 200 ευρω.

  3. #63
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.118
    Δεν πληρώνονται οι ζάντες με ακτίνες εκτός αγοράς, πρόσεξε το αν θέλεις την αντοχή τους.

  4. #64
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    20/07/2018
    Μηνύματα
    275
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Δεν πληρώνονται οι ζάντες με ακτίνες εκτός αγοράς, πρόσεξε το αν θέλεις την αντοχή τους.
    Κοιτα χωματινο enturo δεν προκειται να κανω. Τωρα μια απλη διελευση απο χωμα πιστευω οτι γινεται χωρις προβληματα και με τις απλες ζαντες. Δεν ακουσα ποτε καποια που κανει απλη διελευση απο χωματοδρομους ή κακοτραχαλους δρομους να εχει θεμα με τις ζαντες. Ποιο πολυ νομιζω παιζει ρολο η επιλογη σωστου λαστιχου για την καθε χρηση.

  5. #65
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.118
    Δεν έχουν σχέση στην αντοχή με τις ακτίνες. Ειδικά αυτές του dl τα σπάνε.

  6. #66
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Ειναι ομως και αρκετα πιο βαριες οι ακτινωτες και χρειαζονται ενιοτε σερβις. Οι χυτες ζαντες στα 17+ vstrom εχουν αρκετα περισσοτερες ακτινες απο τα παλιοτερα μοντελα που ειχαν μονο 3 αν θυμαμαι καλα. Προσωπικα θα επελεγα το base μοντελο χωρις κανενα εξτρα και θα εβαζα καγκελα και ποδιά στο μοτερ τριτης εταριας.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  7. #67
    Μέλος
    Εγγραφή
    08/11/2019
    Μηνύματα
    49
    Για το NC δεν έχω άποψη.
    Θα γράψω για το v strom, μια που είχα ένα ως πριν ένα μήνα. Ήταν του 2018, το κράτησα 2 χρόνια και 2 μήνες και το πούλησα τέλη Νοέμβρη, με 22.000km.
    Πρόλαβα να πάω 2 ταξίδια, το πρώτο 14 ημέρες (Τυνησία) μονός και το 2ο 5 μέρες εντός Ελλάδας, διπλός.
    Βλάβες: μου έκαψε τη λάμπα της μεσαίας σκάλας στα 2 χρόνια. Ουδέν άλλο.
    Στο ταξίδι: αρκετά άνετο, ιδίως για τον συνεπιβάτη. Μου φάνηκε κάπως κλειστή η γωνία των γονάτων (είμαι 1,80) μετά από κάποια ώρα στο ταξίδι. Ταχύτητα στην εθνική 130km/h. Άνετο σε χώρους για αποσκευές.
    Στην πόλη, δεν είχα σοβαρό πρόβλημα, δεδομένου του μεγέθους του. Δεν ζεσταίνεται και δεν καίει το αναβάτη του.
    Η ποιότητα σε κάποια υλικά θα μπορούσε να ήταν καλύτερη, αν και το πρόβλημα είναι πιο πολύ αισθητικό. Τα φρένα είναι μέτρια. Το μηχανάκι δεν εμπνέει για ζωηρές συγκινήσεις, θα κάνει όμως ό,τι του ζητηθεί. Είναι ένα Toyota Corolla. Κατανάλωση είχα 5,0lt/ 100km, με χρήση 50-50. Σε ταχύτητες πάνω από 120 - 130, τα νούμερα αυξάνονται.
    Δεν το πούλησα γιατί δεν ήμουν ευχαριστημένος (αλλά γιατί με έτρωγε ο ... μου). Οι ακτινικές ζάντες τα σπάνε και για μένα σε ένα μηχανάκι που αισθητικά μου ήταν μάλλον αδιάφορο μέτρησαν.
    Γενικά πολύ τίμιο μηχανάκι.

  8. #68
    Μέλος
    Εγγραφή
    19/07/2013
    Μηνύματα
    137
    Και γώ θα πρότεινα V strom από τη στιγμή που δίνεις προτεραιότητα στον τουρισμό με 2 άτομα πάνω.
    Το NC με διάφορες αλλαγές (σέλα ανεμοκάλυψη κλπ) θα μπορούσες να το φέρεις στα μέτρα σου για τουρισμό. Το βασικότερο μειονέκτημά του είναι η μικρή αυτονομία σε ψηλές ταχύτητες ταξιδιού που σε αναγκάζει να σταματάς για βενζίνη πριν κουραστούν οι αναβάτες. Το V-strom βλέπω έχει 20 λίτρα ρεζερβουάρ και με 6l/100 km πάς 300+ Km αυτονομία, pas mal.

  9. #69
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    20/07/2018
    Μηνύματα
    275
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από xbul Προβολή μηνύματος
    Για το NC δεν έχω άποψη.
    Θα γράψω για το v strom, μια που είχα ένα ως πριν ένα μήνα. Ήταν του 2018, το κράτησα 2 χρόνια και 2 μήνες και το πούλησα τέλη Νοέμβρη, με 22.000km.
    Πρόλαβα να πάω 2 ταξίδια, το πρώτο 14 ημέρες (Τυνησία) μονός και το 2ο 5 μέρες εντός Ελλάδας, διπλός.
    Βλάβες: μου έκαψε τη λάμπα της μεσαίας σκάλας στα 2 χρόνια. Ουδέν άλλο.
    Στο ταξίδι: αρκετά άνετο, ιδίως για τον συνεπιβάτη. Μου φάνηκε κάπως κλειστή η γωνία των γονάτων (είμαι 1,80) μετά από κάποια ώρα στο ταξίδι. Ταχύτητα στην εθνική 130km/h. Άνετο σε χώρους για αποσκευές.
    Στην πόλη, δεν είχα σοβαρό πρόβλημα, δεδομένου του μεγέθους του. Δεν ζεσταίνεται και δεν καίει το αναβάτη του.
    Η ποιότητα σε κάποια υλικά θα μπορούσε να ήταν καλύτερη, αν και το πρόβλημα είναι πιο πολύ αισθητικό. Τα φρένα είναι μέτρια. Το μηχανάκι δεν εμπνέει για ζωηρές συγκινήσεις, θα κάνει όμως ό,τι του ζητηθεί. Είναι ένα Toyota Corolla. Κατανάλωση είχα 5,0lt/ 100km, με χρήση 50-50. Σε ταχύτητες πάνω από 120 - 130, τα νούμερα αυξάνονται.
    Δεν το πούλησα γιατί δεν ήμουν ευχαριστημένος (αλλά γιατί με έτρωγε ο ... μου). Οι ακτινικές ζάντες τα σπάνε και για μένα σε ένα μηχανάκι που αισθητικά μου ήταν μάλλον αδιάφορο μέτρησαν.
    Γενικά πολύ τίμιο μηχανάκι.
    Ωραια σε ευχαριστώ πολυ για την απαντηση σου με βοηθας αρκετα. Με προβληματισε λιγο που ειπες για την κλίση των γονάτων καθως ειμαι 1.88 και το cb που ειχα δεν ήταν και οτι καλύτερο σε αυτο τον τομέα. Βεβαια οτι και απο τα 2 και να παρω θα προηγηθει τεστ ντραιβ. Παντως το παλιο Vstrom π εχω οδηγησει ειναι πολυ ανετο και στα γονατα και σαν σέλα.
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mike_4 Προβολή μηνύματος
    Και γώ θα πρότεινα V strom από τη στιγμή που δίνεις προτεραιότητα στον τουρισμό με 2 άτομα πάνω.
    Το NC με διάφορες αλλαγές (σέλα ανεμοκάλυψη κλπ) θα μπορούσες να το φέρεις στα μέτρα σου για τουρισμό. Το βασικότερο μειονέκτημά του είναι η μικρή αυτονομία σε ψηλές ταχύτητες ταξιδιού που σε αναγκάζει να σταματάς για βενζίνη πριν κουραστούν οι αναβάτες. Το V-strom βλέπω έχει 20 λίτρα ρεζερβουάρ και με 6l/100 km πάς 300+ Km αυτονομία, pas mal.
    Ωραία σε ευχαριστώ πολυ αν και τα 6 λ μου φαινονται αρκετα που αν αναφερεις. Αν σκεφτεις οτι το vstrom 08 φιλου με 120-130 καιει 5λ/100 εκτος πολης. Μου φαινεται λιγο παραλογο το καινούριο να καιει παραπάνω.

  10. #70
    Μέλος
    Εγγραφή
    19/07/2013
    Μηνύματα
    137
    Ακομα καλυτερη αυτονομια λοιπον αν καιει λιγοτερο. Το 6 υποθετικα το ειπα λαμβανοντας σαν δεδομενο το statement του φιλου απο πανω πως >130χαω το 5λ/100 χλμ αυξανεται.

  11. #71
    Μέλος
    Εγγραφή
    08/11/2019
    Μηνύματα
    49
    6 δεν θα φτάσει ποτέ, τουλάχιστον εγώ ποτέ δεν είδα τέτοια κατανάλωση. Αυτό με το ύψος σου να το κοιτάξεις (!). Εννοώ ότι εγώ μετά από 1 με 1,5 ώρα ένιωθα ότι με ενοχλούσε η γωνία στα γόνατα. Στη μιάμιση ώρα άρχιζαν να με ενοχλούν κι άλλα πράγματα βέβαια. Νομίζω ότι καλό θα ήταν να το δοκιμάσεις έχοντας αυτό κατά νου, γιατί σε μια σύντομη δοκιμή δεν φαίνεται ότι υπάρχει θέμα, παρά μόνον αν είμαστε υποψιασμένοι. Η σέλα είναι πολύ καλή. Είχα αλλάξει και τη ζελατίνα με Givi ψηλότερη (δεν θυμάμαι τον τύπο αλλά αν χρειαστεί θα κάτσω να το ξαναψάξω ή να ανεβάσω φωτογραφία). Για το ύψος μου, η νέα ζελατίνα ήταν εντάξει στην μεσαία από τις 3 ρυθμίσεις. Αν χρειαστεί κάτι άλλο και μπορώ να βοηθήσω, δεδομένου ότι πλέω σε πελάγη γενικής άγνοιας, πες μου.

  12. #72
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.446
    Ενα μπούσουλα θα δεις εδω, μπορεις να συγκρίνεις το τέως με το υποψήφιο
    http://cycle-ergo.com/
    Το καλυτερο βεβαια ειναι να πας να το τσεκαρεις απο κοντα και να κανεις ενα τεστ ραιντ.
    Το θεμα των γονατων διαφερει απο ανθρωπο σε άνθρωπο, αλλος εχεις προβλημα στα γόνατα οπότε θελει πιο ξεκούραστες γωνίες, αλλος 190 οδηγεί ss χωρις κανενα παράπονο.

  13. #73
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    05/05/2007
    Μηνύματα
    352
    να πω κ εγω κατι σχετικα με τα βε στρομ 650
    ειχα παρει το 2007 κουτα.το κρατησα 12 χρονια κ του εβαλα 283.000 χλμ..(ειχα παει κ 2 φορες στο νορτκαπ) κ ολα τα βαλκανια κ σχεδον ολη η ευρωπη ειχε πατηθει απο τις ροδες του.α κ ηταν το μοναδικο μηχανακι που ειχα ,οποτε κ στις δουλειες στην πολη αυτο καβαλουσα
    απο βλαβες σε ολα αυτα τα χρονια; ενα θερμοστατη, μια μπουζοπιπα,μια φορα αλλαγη ρουλεμαν κ στους δυο τροχους που δεν επρεπε ,αλλα ηταν της μοδας να τα ...αλλαζουμε κ μια φορα αλλαγη σε κωνικα στο τιμονι.εκει σκαλωνε ,οποτε καλα εκανα.α κ μια δισκοπλακα πισω 2 τσιμουχακια για τον θερμοστατη.
    απο σερβις νομιζω οτι αν πιανουν λιγο τα χερια σου θα τα κανεις μονος ,οπως εκανα κ εγω
    το ζορι ειναι να αλλαξεις καπελωτα.κ αυτο θα το κανεις στα 150.000.τοτε οι βαλβιδες βγαινουν εκτος οριων.
    πολυ τιμιο μηχακι .για αυτο στην αλλαγη πηρα παλι κουτα το 2019 το νεο βεστρομ 650,οχι με τις ακτινες αλλα αυτο με τις αλουμινιου ζαντες
    μεχρι τωρα εχω ...44.000 μονο χλμ κ απο καταναλωση μαξ 5,2 στην εθνικη με 130 φουλ φορτωμενος με σακο 35-40 κιλων πισω.
    εαν ο φιλος θελει αναβαθμιση τοτε του προτινω το βεστρομ 650.
    καλη επιλογη κ καλα ταξιδια
    σορυ για το σεντονι
    Τελευταία τροποποίηση από MARKOS-V; 02/01/2021 στις 10:31.

  14. #74
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    20/07/2018
    Μηνύματα
    275
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από xbul Προβολή μηνύματος
    6 δεν θα φτάσει ποτέ, τουλάχιστον εγώ ποτέ δεν είδα τέτοια κατανάλωση. Αυτό με το ύψος σου να το κοιτάξεις (!). Εννοώ ότι εγώ μετά από 1 με 1,5 ώρα ένιωθα ότι με ενοχλούσε η γωνία στα γόνατα. Στη μιάμιση ώρα άρχιζαν να με ενοχλούν κι άλλα πράγματα βέβαια. Νομίζω ότι καλό θα ήταν να το δοκιμάσεις έχοντας αυτό κατά νου, γιατί σε μια σύντομη δοκιμή δεν φαίνεται ότι υπάρχει θέμα, παρά μόνον αν είμαστε υποψιασμένοι. Η σέλα είναι πολύ καλή. Είχα αλλάξει και τη ζελατίνα με Givi ψηλότερη (δεν θυμάμαι τον τύπο αλλά αν χρειαστεί θα κάτσω να το ξαναψάξω ή να ανεβάσω φωτογραφία). Για το ύψος μου, η νέα ζελατίνα ήταν εντάξει στην μεσαία από τις 3 ρυθμίσεις. Αν χρειαστεί κάτι άλλο και μπορώ να βοηθήσω, δεδομένου ότι πλέω σε πελάγη γενικής άγνοιας, πες μου.
    Ωραια σε ευχαριστω πολυ με βοηθας αρκετα θα σου στειλω αν χρειαστω κατι για βοηθεια!!
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    Ενα μπούσουλα θα δεις εδω, μπορεις να συγκρίνεις το τέως με το υποψήφιο
    http://cycle-ergo.com/
    Το καλυτερο βεβαια ειναι να πας να το τσεκαρεις απο κοντα και να κανεις ενα τεστ ραιντ.
    Το θεμα των γονατων διαφερει απο ανθρωπο σε άνθρωπο, αλλος εχεις προβλημα στα γόνατα οπότε θελει πιο ξεκούραστες γωνίες, αλλος 190 οδηγεί ss χωρις κανενα παράπονο.
    Το ξερω δυστυχως δεν το βρηκα στο site το vstrom 2017 κ μετα παρα μονο το 1000

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MARKOS-V Προβολή μηνύματος
    να πω κ εγω κατι σχετικα με τα βε στρομ 650
    ειχα παρει το 2007 κουτα.το κρατησα 12 χρονια κ του εβαλα 283.000 χλμ..(ειχα παει κ 2 φορες στο νορτκαπ) κ ολα τα βαλκανια κ σχεδον ολη η ευρωπη ειχε πατηθει απο τις ροδες του.α κ ηταν το μοναδικο μηχανακι που ειχα ,οποτε κ στις δουλειες στην πολη αυτο καβαλουσα
    απο βλαβες σε ολα αυτα τα χρονια; ενα θερμοστατη, μια μπουζοπιπα,μια φορα αλλαγη ρουλεμαν κ στους δυο τροχους που δεν επρεπε ,αλλα ηταν της μοδας να τα ...αλλαζουμε κ μια φορα αλλαγη σε κωνικα στο τιμονι.εκει σκαλωνε ,οποτε καλα εκανα.α κ μια δισκοπλακα πισω 2 τσιμουχακια για τον θερμοστατη.
    απο σερβις νομιζω οτι αν πιανουν λιγο τα χερια σου θα τα κανεις μονος ,οπως εκανα κ εγω
    το ζορι ειναι να αλλαξεις καπελωτα.κ αυτο θα το κανεις στα 150.000.τοτε οι βαλβιδες βγαινουν εκτος οριων.
    πολυ τιμιο μηχακι .για αυτο στην αλλαγη πηρα παλι κουτα το 2019 το νεο βεστρομ 650,οχι με τις ακτινες αλλα αυτο με τις αλουμινιου ζαντες
    μεχρι τωρα εχω ...44.000 μονο χλμ κ απο καταναλωση μαξ 5,2 στην εθνικη με 130 φουλ φορτωμενος με σακο 35-40 κιλων πισω.
    εαν ο φιλος θελει αναβαθμιση τοτε του προτινω το βεστρομ 650.
    καλη επιλογη κ καλα ταξιδια
    σορυ για το σεντονι
    Ωραια σε ευχαριστω πολυ καθως η αξιοπιστια παιζει σημαντικοτατο ρολο οταν θελουμε να κανουμε ταξιδιωτικα χιλιομετρα!!

  15. #75
    ...και καλη τυχη μάγκες Το avatar του/της bulmont
    Moderator
    Εγγραφή
    06/09/2010
    Μηνύματα
    4.160
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από masterone Προβολή μηνύματος


    Ωραια σε ευχαριστω πολυ καθως η αξιοπιστια παιζει σημαντικοτατο ρολο οταν θελουμε να κανουμε ταξιδιωτικα χιλιομετρα!!

    Και μην παραβλέπεις πώς πάντα ο Μάρκος είναι ''δικάβαλος'' μ' έναν ιδιαίτερο συνεπιβάτη....
    "ελλαδα ειναι η χωρα οπου ο λαζοπουλος κανει σατιρα και ο αρκας προπαγανδα....(!)"

Σελίδα 5 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ΑΛΛΑΓΗ ΑΛΥΣΙΔΑΣ, παντα μαζι με γραναζι??
    από lyk0s στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 04/05/2007, 21:51
  2. Mia BohΘΕΙΑ Boys!ΧΤΧ 660 Ή Streetadikh 600 Ή ΜΗΠΩΣ Vstorm 650?
    από Vendedas στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 21/11/2006, 16:40
  3. Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 14/06/2006, 08:30
  4. honda και yamaha με άξονα
    από cityfly στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 04/03/2004, 22:57

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF