Σελίδα 1 από 6 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 76

Θέμα: Αλλαγη honda cb500x 2015 με Vstorm 650 2017+ αξιζει?

  1. #1
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    20/07/2018
    Μηνύματα
    275

    Αλλαγη honda cb500x 2015 με Vstorm 650 2017+ αξιζει?

    Γεια σας παιδια ανοιγω αυτο το θεμα καθως με τρωει το χερι μου να την κανω την πατατα μου... Δεν παει ουτε χρονος που εχω στην κατοχη μου το cb500x και ηδη ψαχνω για το επομενο μοτοσακο χωρις να ειμαι σιγουρος ομως αν αξιζει να κανω την αλλαγη μεσα στον χειμωνα ή να το κρατησω αλλο ενα καλοκαιρι το hondaki και να το αλλαξω τον επομενο χειμωνα. Το cb500x που εχω στην κατοχη μου με καλυπτει σε ολα εκτος απο την εθνικη που ενω αυτο μπορει να παει 140 χλμτρα και να τα κρατησει εγω δεν μπορω λογω των κραδασμων που παραγει και αντεχω να παω μεχρι 130 σταθερα(αν το κρατησω θα αλλαξω σιγουρα αλυσιδογραναζα και θα βαλω ενα δοντι μπροστα μεγαλυτερο καθως ολοι οι κατοχοι λενε οτι με αυτο τον τροπο λυνεται αυτο το θεμα). Σε επαρχιακους δρομους απο την αλλη δεν χρειαζομαι κατι αλλο καθως ποτε δεν παω πανω απο 100χλμτρα σαν νεος οδηγος που ειμαι στα μεγαλυτερα κυβικα ερχομενος απο 125 κυριως λογω φοβου που δεν θα φυγει ευκολα μην τυχον μου πεταχτει καποιο οχημα απο καποιο δρομο ή χωματοδρομο.... Στην πολη επισης το cb ειναι σαν παπι κ δεν με εχει δυσκολεψει καθολου εως τωρα και επισης η μικτη καταναλωση του με αρκετα νορμαλ οδηγηση θεωρω ειναι γυρω στα 4-4.5λ/100. Ενδιαφερομαι κυριως για το στρωμα του 17 και μετα καθως το εχω δει απο κοντα και φαινεται σημαντικα μικροτερο απο τον προκατοχο του αλλα αυτο δεν ξερω αν εχει αντικτυπο στην χρηση απο ψηλοτερους αναβατες καθως ειμαι 1.88 και 95 κιλα και στο cb500x εχω και αφτερμαρκετ ζελατινα givi στην ψηλη θεση καθως και φρυδακι για να εχω καλυψη απο τον αερα. Θεωρειται οτι αξιζει η μεταβαση για μικρα ταξιδακια και οταν μπορω και ποιο μακρινα και χρηση εντος επαρχιακης πολης? Επισης θα ανεβουν πολυ τα καθημερινα μου εξοδα σε σχεση με το cb που καιει λιγο πανω απο παπι καρμπυρατερ. Υπαρχει κ η δυνατοτητα να επισκευασω ενα παπι που εχω στην κατοχη μου για τις μετακινησεις μ εντος πολης...

  2. #2
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.149
    Το είπες μόνος σου... Κράτα αυτό που έχεις. Το στρώμα καίει αρκετά παραπάνω, είναι αρκετά βαρύτερο, έχει μεγαλύτερα κόστη συντήρησης λόγω V2 μοτέρ. Θα υποστείς όλα αυτά αλλά και μόνο για... Κραδασμούς; Βάλε το γρανάζι και βλέπεις. Εγώ δεν θα το άλλαζα πάντως. Το στρώμα στην πόλη είναι αρκετά δυσκίνητο. Αυτοί με τους κραδασμούς, πάντως με ξενίζει. Έχω μεγάλο μονοκύλινδρο (τα οποία είναι μανούλα σε αυτούς ) και δεν με ενοχλούν....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  3. #3
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.448
    Εγω θυμάμαι την πορεια σου, συνεπως αν εισαι σε φαση να δοκιμασεις οσο περισσοτερα μπορεις και το σηκώνει η τσεπη σου μη ρωτας καντο.
    Παραλληλα ομως προγραμματισε καποιο απο τα προσεχές μαθήματα οδηγησης μοτοσυκλετας οτι ερθει πιο γρηγορα
    Γιατι με αυτο θα αναθεωρήσεις πολλα δεδομένα που θα έχουν σχεση και με την επιλογη της ιδανικής μοτοσυκλετας για εσενα.

  4. #4
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.059
    Κρατα το χοντα που τα κανει ολα και ειναι και παπι μπροστα στο vstroma,βαλε το γραναζακι σου και μην κανεις τιποτα αλλο.Εθνικες στην Ελλαδα ειναι το 2% των διαδρομων που θα κανεις,τα υπολοιπα 98% ειναι επαρχιακοι που ποτε δεν θα χρειασθεις να πας πανω απο 130-140.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  5. #5
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.149
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    Κρατα το χοντα που τα κανει ολα και ειναι και παπι μπροστα στο vstroma,βαλε το γραναζακι σου και μην κανεις τιποτα αλλο.Εθνικες στην Ελλαδα ειναι το 2% των διαδρομων που θα κανεις,τα υπολοιπα 98% ειναι επαρχιακοι που ποτε δεν θα χρειασθεις να πας πανω απο 130-140.
    130-140 σε επαρχιακούς δρόμους; λες να θέλει να αυτοκτονήσει ο άνθρωπος;
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  6. #6
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    20/07/2018
    Μηνύματα
    275
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Το είπες μόνος σου... Κράτα αυτό που έχεις. Το στρώμα καίει αρκετά παραπάνω, είναι αρκετά βαρύτερο, έχει μεγαλύτερα κόστη συντήρησης λόγω V2 μοτέρ. Θα υποστείς όλα αυτά αλλά και μόνο για... Κραδασμούς; Βάλε το γρανάζι και βλέπεις. Εγώ δεν θα το άλλαζα πάντως. Το στρώμα στην πόλη είναι αρκετά δυσκίνητο. Αυτοί με τους κραδασμούς, πάντως με ξενίζει. Έχω μεγάλο μονοκύλινδρο (τα οποία είναι μανούλα σε αυτούς ) και δεν με ενοχλούν....
    Κυρίως με ενοχλούν οι κραδασμοί στο τιμόνι που έχει όχι στα πατακια ή στη σέλα. Βέβαια μπορεί να λύνονται κ με σινεμπλόκ αυτοι οι κραδασμοί του τιμονιού κ μετά να μην με ξαναενοχλησουν.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    Εγω θυμάμαι την πορεια σου, συνεπως αν εισαι σε φαση να δοκιμασεις οσο περισσοτερα μπορεις και το σηκώνει η τσεπη σου μη ρωτας καντο.
    Παραλληλα ομως προγραμματισε καποιο απο τα προσεχές μαθήματα οδηγησης μοτοσυκλετας οτι ερθει πιο γρηγορα
    Γιατι με αυτο θα αναθεωρήσεις πολλα δεδομένα που θα έχουν σχεση και με την επιλογη της ιδανικής μοτοσυκλετας για εσενα.
    Γενικα θελω να δοκιμάσω αρκετες μοτοσυκλέτες της κατηγορίας 500-750cc ωστε να κατασταλαξω σε μια που θα μ κατσει κουτι και να την παρω καινούργια για να χω φέρει το κεφάλι μου ήσυχο.
    Τωρα όσο αφορά το σχολείο θα προσπαθήσω να το κανω καθως μέχρι τωρα βρίσκομαι σε νησί κ δεν μπορώ να παω εύκολα Αθήνα . Απο Σεπτέμβρη που θα βρίσκομαι επαρχία θα το βάλω στο πρόγραμμα να το κανω.
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    Κρατα το χοντα που τα κανει ολα και ειναι και παπι μπροστα στο vstroma,βαλε το γραναζακι σου και μην κανεις τιποτα αλλο.Εθνικες στην Ελλαδα ειναι το 2% των διαδρομων που θα κανεις,τα υπολοιπα 98% ειναι επαρχιακοι που ποτε δεν θα χρειασθεις να πας πανω απο 130-140.
    Σε αυτό εχεις δικιο καθώς σε οσες διαδρομές έχω κάνει μέχρι τωρα σπανια βγαινω εθνικη και προτιμω βουνο με στροφυλικι αλλα τις λιγες φορές που βγηκα εθνικη με κούρασε.

  7. #7
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από masterone Προβολή μηνύματος
    Κυρίως με ενοχλούν οι κραδασμοί στο τιμόνι που έχει όχι στα πατακια ή στη σέλα. Βέβαια μπορεί να λύνονται κ με σινεμπλόκ αυτοι οι κραδασμοί του τιμονιού κ μετά να μην με ξαναενοχλησουν.
    Το τιμονι εχει βαρβατα σιδερενια αντιβαρα?
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  8. #8
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από masterone Προβολή μηνύματος
    Κυρίως με ενοχλούν οι κραδασμοί στο τιμόνι που έχει όχι στα πατακια ή στη σέλα. Βέβαια μπορεί να λύνονται κ με σινεμπλόκ αυτοι οι κραδασμοί του τιμονιού κ μετά να μην με ξαναενοχλησουν.
    Το τιμονι εχει βαρβατα σιδερενια αντιβαρα?
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  9. #9
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    20/07/2018
    Μηνύματα
    275
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    Το τιμονι εχει βαρβατα σιδερενια αντιβαρα?
    Τα εργοστασιακά εχει και νορμαλ θεωρω είναι ουτε πολυ βαρια ουτε πολύ ελαφριά. Μηπως να εβαζα μια μπανανα μηπως και ελατωθουν οι κραδασμοί?

  10. #10
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από masterone Προβολή μηνύματος
    Τα εργοστασιακά εχει και νορμαλ θεωρω είναι ουτε πολυ βαρια ουτε πολύ ελαφριά. Μηπως να εβαζα μια μπανανα μηπως και ελατωθουν οι κραδασμοί?
    Εξαρταται που θα την βαλεις



    Παντως σιγουρα μπορεις να κανεις δουλεια, ειτε με αμμο μεσα στο τιμονι, ειτε με αλλο πχ fatbar τιμονι, ειτε με πιο βαρια αντιβαρα. Θελει ψαξιμο αλλα σιγουρα θα βγει φτηνοτερα απο το να αγορασεις αλλη μηχανη. Τσεκαρε και την αλυσιδα μηπως εχει τιποτα σφιχτους κρικους.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  11. #11
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.448
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από masterone Προβολή μηνύματος
    Τα εργοστασιακά εχει και νορμαλ θεωρω είναι ουτε πολυ βαρια ουτε πολύ ελαφριά. Μηπως να εβαζα μια μπανανα μηπως και ελατωθουν οι κραδασμοί?
    αυτο που λέει ο dr, ευκολη και φθηνή παρέμβαση κοίτα για βαρύτερα αφτερμαρκετ αντίβαρα απο τα μαμα
    παράδειγμα
    you rise you fall you're down then you rise again

  12. #12
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    20/07/2018
    Μηνύματα
    275
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    Εξαρταται που θα την βαλεις



    Παντως σιγουρα μπορεις να κανεις δουλεια, ειτε με αμμο μεσα στο τιμονι, ειτε με αλλο πχ fatbar τιμονι, ειτε με πιο βαρια αντιβαρα. Θελει ψαξιμο αλλα σιγουρα θα βγει φτηνοτερα απο το να αγορασεις αλλη μηχανη. Τσεκαρε και την αλυσιδα μηπως εχει τιποτα σφιχτους κρικους.
    Η αλυσιδα εχει αρχισει να βγαζει κομπους απλα οχι σφικτους ακόμη. Στο επόμενο σερβις ειναι να αλλαξω και αλυσιδογραναζα και ελεγχο-ρυθμιση βαλβίδων και φίλτρο αέρος και μπουζί

  13. #13
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από masterone Προβολή μηνύματος
    Η αλυσιδα εχει αρχισει να βγαζει κομπους απλα οχι σφικτους ακόμη. Στο επόμενο σερβις ειναι να αλλαξω και αλυσιδογραναζα και ελεγχο-ρυθμιση βαλβίδων και φίλτρο αέρος και μπουζί
    Καντα αυτα πρωτα, πολυ πιθανο οι κραδασμοι να μειωθουν αρκετα.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  14. #14
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.149
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από masterone Προβολή μηνύματος
    Τα εργοστασιακά εχει και νορμαλ θεωρω είναι ουτε πολυ βαρια ουτε πολύ ελαφριά. Μηπως να εβαζα μια μπανανα μηπως και ελατωθουν οι κραδασμοί?
    Σινεμπλοκ και τέλος. Τι προτιμάς, να κουράζεσαι τις λίγες φορές στην Εθνική η όλες τις άλλες φορές που κυκλοφορίες;
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.030
    Σου φώναζα από περισυ να πάρεις NC αντί για το Cb το οποίο είναι πολύ τίμιο μεν, αλλά δεν παύει να μην τα έχει ξεκούραστα τα km με πιο υψηλές ταχύτητες. Υπόψιν και το Vstrom έχει κραδασμούς μετά τα 130.Κανε ένα τεστ πριν κινηθείς σε αγορά.

Σελίδα 1 από 6 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ΑΛΛΑΓΗ ΑΛΥΣΙΔΑΣ, παντα μαζι με γραναζι??
    από lyk0s στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 04/05/2007, 21:51
  2. Mia BohΘΕΙΑ Boys!ΧΤΧ 660 Ή Streetadikh 600 Ή ΜΗΠΩΣ Vstorm 650?
    από Vendedas στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 21/11/2006, 16:40
  3. Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 14/06/2006, 08:30
  4. honda και yamaha με άξονα
    από cityfly στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 04/03/2004, 22:57

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF