Σελίδα 4 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 76

Θέμα: Αλλαγη honda cb500x 2015 με Vstorm 650 2017+ αξιζει?

  1. #46
    Μέλος Το avatar του/της Triathlon 7
    Εγγραφή
    16/01/2016
    Μηνύματα
    213
    Φίλε masterone, όπως έχεις καταλάβει, οι κραδασμοί προέρχονται από το κοντό γρανάζωμα της μηχανής. Έχεις την αίσθηση, ότι στον ανοιχτό δρόμο ταξιδεύεις με τέταρτη. Με τέταρτη, ούτε καν πέμπτη. Το πρόβλημα - σε διαβεβαιώ - λύνεται με το κατάλληλο γρανάζωμα. Όπως θα διαπιστώσεις και στο cb500x.com, μαζί με την αντικατάσταση - μετατροπή του windshield, πρόκειται για τις δύο πιο διαδεδομένες μετατροπές, που σχεδόν κανένας δεν αναιρεί. Θα πρέπει να ξέρεις λοιπόν, ότι εκτός από το 16αρι μπροστινό, μπορείς να δοκιμάσεις και 39άρι ή και 37άρι πίσω γρανάζι, όπως και συνδυασμούς από αυτά. Το 39άρι ταιριάζει από NC και το 37άρι από X-ADV 750, ενώ υπάρχουν και aftermarket. Κάποιοι έχουν δοκιμάσει και πιο ακραία γραναζώματα αλλά χωρίς επιτυχία. Χρησιμοποίησε το gearingcommander.com και πειραματίσου.
    Στο δικό μου μηχανάκι πλέον, όχι μόνο σταμάτησα να ψάχνω συνέχεια για έβδομη, αλλά πολλές φορές ξεχνιέμαι στην Εθνική με πέμπτη. Τους ελάχιστους εναπομείναντες κραδασμούς, πρέπει να επικεντρωθείς σε αυτούς για να τους καταλάβεις. Μιλάμε πάντα για νόμιμες ταχύτητες. Δεν έγινε βέβαια BMW, αλλά και η BMW δεν πρόκειται να γίνει 500X σε αστικό περιβάλλον. Διαλέγεις και πορεύεσαι.
    Μάλλον όμως, όπως σου επισημαίνει και ο ptc, έχεις πάρει ήδη την απόφαση σου για αλλαγή και απλά ψάχνεις για μία δικαιολογία απέναντι στον εαυτό σου. Όλοι έχουμε περάσει από αυτή την φάση. Επειδή λοιπόν yolo, άντε καλορίζικο το επόμενο μηχανάκι σου και από εμένα!

  2. #47
    Φίλε δεν υπάρχει ξεκάθαρη απάντηση στο ερώτημά σου.

    Κατά τη γνώμη μου το Vstrom είναι καλύτερο παντού από το Honda, από εκεί και πέρα όμως πόσο είσαι διατεθειμένος να πληρώσεις αυτή τη διαφορά μόνο εσύ το ξέρεις.

    Ο,τι και να κάνεις πάντως δεν υπάρχει πολύ λάθος απόφαση. Αν ψωνίζεις μεταχειρισμένα και τα 2 μηχανάκια κρατάνε αξία, μικρή θα είναι η χασούρα.

    gl

  3. #48
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/07/2018
    Μηνύματα
    382
    Αν σε κάνει χαρούμενο φυσικά και αξίζει.. Οι μηχανές πρώτα από όλα είναι κ@υλα κ μετά μεταφορικα μέσα.. Αλλιώς θα είχαμε όλοι πάπιες για την πόλη κ αμάξι για ταξίδι..Το τι θα γράψω εγώ ή τα άλλα παιδιά εδώ δεν έχει κ μεγάλη σημασία γτ ο καθένας τα βλέπει διαφορετικά τα πράματα κ έχει διαφορετικές ανάγκες κ προτεραιότητες.. Κάνε ένα καλό test ride κ αν νιώσεις ότι πρέπει να κάνεις την αλλαγή απλά καντην..

  4. #49
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    20/07/2018
    Μηνύματα
    275
    Επανερχομαι στο θεμα μετα απο καμποσο καιρό καθώς δεν οδηγουσα την μοτοσυκλετα λογω του οτι δεν την ειχα μαζι μου επειδη ημουν εν μεσω μετάθεσης και ειχα κρατησει μονο το αυτοκίνητο. Μεσα σε 3 μερες απο τοτε που γυρισα εκανα γυρω στα 500 χλμτρα απο τα οποια τα 350 ηταν χιλιομετρα βολτας στο Πήλιο μαζι με καλο φιλο και συντροχο με Vstrom 650 2008 abs. Οδηγοντας και το vstrom του φιλου διαπιστωσα οτι και αυτο εχει κραδασμους στα ιδια χλμτρα με εμενα που ειναι ενα πολυ τακ μικρότερο απο οσο στο cb αλλα δεν παυουν να με ενοχλούν οποτε την αγορα του Vstrom την ξεχναω αν και η θεση του ειναι αρχοντικη και τα πισω μαγουλα χαιρονται να καθονται πανω τους σε σχέση με του cb όπως και τα γόνατα βρισκονται σε ποιο ανετη θέση. Ομως εχει ενα μεγάλο αρνητικό για εμενα το γεγονός οτι δεν ειναι παπι σαν το cb καθως λογικα λογω μακρύ μεταξονιου και ψηλου κεντρου βάρους δεν αλλαζει το ιδιο ευκολα κατευθυνσεις οπως το cb και δεν στριβει και το ιδιο ευκολα. Τωρα οσο αφορα το cb μου διπιστωσα οτι μαλλον εχω στραβή δισκοπλακα απο το disc lock που συνηθίζω να βαζω οποτε ενα μερος των κραδασμων στο τιμονι οφειλεται και σε αυτό. Με βαση αυτα θα αλλαξω πρώτα δισκοπλακα αφού μου το επιβαιβεωσει και μηχανικός και στην συνεχεια θα παραμείνω με το cb μου και θα του κανω και το μεγαλο σερβις και θα το κρατησω μεχρι να το βαρεθω. Δεν αξιζει να το αλλαξω καθώς και στην ιδια διαδρομη με ιδιες ταχύτητες το vstrom εκαψε +1λ/100 κατι που για εμενα μετράει αρκετα καθως δεν θέλω να αυξηθουν παρα πολύ τα καθημερινα μου έξοδα.Αν το αλλαξω με κατι καποια στιγμη αυτο θα είναι το nc750x ή το Tracer 900(ξερω διαφορετικα μηχανάκια αλλα στο ενα μιλαει η λογικη και στο αλλο το συναίσθημα)
    Τελευταία τροποποίηση από masterone; 29/08/2020 στις 21:35.

  5. #50
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της contes di Zante
    Εγγραφή
    01/11/2007
    Μηνύματα
    299
    Θεωρώ απίθανο έως αδύνατον να έχεις στραβό δίσκο λόγω χρήσης disc lock...όσο για τους κραδασμούς σου έχω λύση. Πάρε ένα παλιό lc4 ή duke κάνε 1-2 ταξιδάκια και μετά το CB θα σου φανεί πιο smooth κ' από 4κύλινδρο
    διονύσης K / έλα να πάμε στο νησί...το (multi)strada μου εγώ και 'σύ

  6. #51
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    20/07/2018
    Μηνύματα
    275
    Το ειχα παθει και στο προηγούμενο μηχανακι λογω χρησης disc lock που ειχα οποτε το ποιο πιθανο ειναι να το ξαναεπαθα.

  7. #52
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.030
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από masterone Προβολή μηνύματος
    Το ειχα παθει και στο προηγούμενο μηχανακι λογω χρησης disc lock που ειχα οποτε το ποιο πιθανο ειναι να το ξαναεπαθα.
    Εννοείς φαντάζομαι οτι το ξέχασες πάνω και ξεκίνησες έστω μια φορά γιατί αλλιώς δε στέκει!Υπόψιν οι κραδασμοί(λιγο τρέμουλο) παίζει να οφείλονται και σε στραβή ζάντα εκτός απο τους κλασικούς του μοτερ.
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  8. #53
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της TKM
    Εγγραφή
    18/08/2019
    Μηνύματα
    250
    Το V-Strom, με την προϋπόθεση βέβαια ότι θα είναι σε καλή κατάσταση, θα σου φανεί ασύγκριτα καλύτερο στην Εθνική, ακόμα κι αν αλλάξεις γρανάζι στο Honda, ενώ στην πόλη δεν είναι τόσο δυσκίνητο όσο φαίνεται, θα το συνηθίσεις πάρα πολύ εύκολα - το είχα και ξέρω. Το μόνο που πιθανότατα θα σου κακοφανεί, θα είναι ότι θα καίει περισσότερη βενζίνη από το Honda. Κατά τα άλλα, νομίζω ότι θα αλλάξεις επίπεδο προς τα πάνω, αν κάνεις την αλλαγή που σκέπτεσαι.

  9. #54
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    20/07/2018
    Μηνύματα
    275
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billy84 Προβολή μηνύματος
    Εννοείς φαντάζομαι οτι το ξέχασες πάνω και ξεκίνησες έστω μια φορά γιατί αλλιώς δε στέκει!Υπόψιν οι κραδασμοί(λιγο τρέμουλο) παίζει να οφείλονται και σε στραβή ζάντα εκτός απο τους κλασικούς του μοτερ.
    Το ξεχασα μια φορα ενω ηθελα να την κουνισω με τα χέρια μ μπλοκαρε απότομα οππτε μάλλον τοτε εγινε . Βέβαια για αυτό θέλω να το δει κ ο μηχανικός και να το οδηγήσει καθώς θα καταλαβει πιστεύω αμέσως τι είναι. Βέβαια νιωθω κ την μανετα του φρένου οταν την παταω λιγο να πιανει ξεπιανει οποτε λογικα αυτό φταίει
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TKM Προβολή μηνύματος
    Το V-Strom, με την προϋπόθεση βέβαια ότι θα είναι σε καλή κατάσταση, θα σου φανεί ασύγκριτα καλύτερο στην Εθνική, ακόμα κι αν αλλάξεις γρανάζι στο Honda, ενώ στην πόλη δεν είναι τόσο δυσκίνητο όσο φαίνεται, θα το συνηθίσεις πάρα πολύ εύκολα - το είχα και ξέρω. Το μόνο που πιθανότατα θα σου κακοφανεί, θα είναι ότι θα καίει περισσότερη βενζίνη από το Honda. Κατά τα άλλα, νομίζω ότι θα αλλάξεις επίπεδο προς τα πάνω, αν κάνεις την αλλαγή που σκέπτεσαι.
    Το θέμα είναι ότι εγω δεν θέλω καθόλου κραδασμούς οποτε και αυτοι που έχει με ενοχλούν οπως κ με ενοχλεί το ότι δεν μπορώ να το κανω οτι θελω οπως το cb το οποίο απο την πρώτη στιγμή το ένιωσα σαν ενα μεγαλο παπί κ δεν με δυσκολεψε πουθενα στον χειρισμό οποτε από το να παρω κάτι και ουσιαστικά να μην λυσω το βασικό θέμα μου που εχω με το cb καλύτερα ας μεινω με το cb

  10. #55
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Volpad
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    991
    Αν δεν θες καθόλου μα καθόλου κραδασμούς, να πάρεις τετρακυλινδρο.

  11. #56
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    20/07/2018
    Μηνύματα
    275
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Volpad Προβολή μηνύματος
    Αν δεν θες καθόλου μα καθόλου κραδασμούς, να πάρεις τετρακυλινδρο.
    Στο τελος εκει με βλεπω αν και μαλλον θα συμβιβαστώ και θα μαθω να ζω με τους κραδασμούς

  12. #57
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.706
    Όμορφη δεκαετία του '80... πόσο μου λείπεις!

  13. #58
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    20/07/2018
    Μηνύματα
    275
    Χρονια πολλα και καλα χριστουγεννα σε ολους και με το καλο να μπει το νεο ετος. Επανερχομαι στο θεμα καθως το εδωσα τελικα το cb500x και ειμαι στην αναζητηση της επομενης μοτοσυκλετας αντιστοιχης κατηγοριας. Ειμαι αναμεσα σε V-strom 650 2020 new ή ελαφρως μεταχειρισμενο με αρκετα εξτρα που να αξιζει την τιμη του ή nc750x(manual) new ή και αυτο ελαφρως μεταχειρισμενο με αρκετα εξτρα.Αυτο που θελω απο την μοτοσυκλετα ειναι ανεση για οδηγο και συνοδηγο και καλυψη απο τον αερα καθως και να φορτωνεται σαν γαιδουρι καθως θελω να ξεκινησω και ταξιδια εκτος ελλαδος. Η αγορα σε καινουριο θα γινει προς το καλοκαιρι λογικα καθως χειμωνα δεν χρησιμοποιω μοτοσυκλετα παρα μονο εντος πολης τις ηλιολουστες ημερες και νωριτερα θα παρω μονο αν βρω καποια ευκαιρια ελαφρως μεταχειρισμενη. To V-strom ξερω οτι πασχει λιγο σε σελα σε σχεση με τον προκατοχο του καθως κ σε ζελατινα. Το nc750x ειναι ενα cb500x λιγο μεγαλυτερο. Περιμενω τις απαντησεις σας με ανυπομονισια. Ειμαστε και σε καραντινα και αντι να κανουμε καλο στην τσεπη μας προσθετουμε εξοδα ενω αμα βγαιναμε βολτες μπορει να μην σκεφτομασταν αγοραπωλησιες τοσο πολυ... Αν αγοραστει καινουρια εχω σκοπο να την κρατησω μια 5ετια τουλαχιστον καθως ειμαι της αποψης οτι παιρνεις κατι καινουριο για να το κρατησεις εκτος αν εχεις την οικονομικη δυνατοτητα να χανεις 1 κ 1.5 χιλιαρικο καθε χρονο την οποια και δεν εχω.
    Τελευταία τροποποίηση από masterone; 30/12/2020 στις 11:29.

  14. #59
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    30/01/2020
    Μηνύματα
    759
    Αν θα βάζεις συχνά συνεπιβάτη πας για στρομ.

  15. #60
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.041
    Μεταξυ αυτων των 2
    ΧΟΝΤΑ παροιμιωδης αξιοπιστια,ηρεμοτερη λειτουργια,οικονομια στην καταναλωση
    ΣΟΥΤΖΟΥΚΙ δυνατωτερη,ποιο ανετη (μονο λογω δυναμης) σε υψηλοτερες μεσες ταχυτητες ταξιδιου.
    Διαλεγεις και παιρνεις
    ΕΓΩ ΧΟΝΤΑ θα επαιρνα.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

Σελίδα 4 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ΑΛΛΑΓΗ ΑΛΥΣΙΔΑΣ, παντα μαζι με γραναζι??
    από lyk0s στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 04/05/2007, 21:51
  2. Mia BohΘΕΙΑ Boys!ΧΤΧ 660 Ή Streetadikh 600 Ή ΜΗΠΩΣ Vstorm 650?
    από Vendedas στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 21/11/2006, 16:40
  3. Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 14/06/2006, 08:30
  4. honda και yamaha με άξονα
    από cityfly στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 04/03/2004, 22:57

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF