Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 24

Θέμα: παπι και νομοι

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    13/07/2020
    Μηνύματα
    22

    παπι και νομοι

    εχω διπλωμα για 125 και εχω ενα παπι honda c50 (50αρι στα χαρτια δηλαδη) εχω αλλαξει κινητηρα λογο καταστροφεις σε ανευ και το εχω δηλωσει (στιν αδεια γραφει οτι ειναι ανευ) αλλα ο κινητηρας δεν ειναι 50 ειναι 125.. ειπαρχει περιπτωση να με γραψουν για υπερκυβισμο;; η με καλυπτει το διπλωμα;; αν και με εχουν σταματησει δεν μου εχουν πει τιποτα για τον κινητηρα (φαινεται οτι ειναι θηριο) για πειτε ρε μαγκες

  2. #2
    ο γ@μω τα κυβικα σας... Το avatar του/της mikes
    Εγγραφή
    18/11/2009
    Μηνύματα
    3.327
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από alexrokas97 Προβολή μηνύματος
    εχω διπλωμα για 125 και εχω ενα παπι honda c50 (50αρι στα χαρτια δηλαδη) εχω αλλαξει κινητηρα λογο καταστροφεις σε ανευ και το εχω δηλωσει (στιν αδεια γραφει οτι ειναι ανευ) αλλα ο κινητηρας δεν ειναι 50 ειναι 125.. ειπαρχει περιπτωση να με γραψουν για υπερκυβισμο;; η με καλυπτει το διπλωμα;; αν και με εχουν σταματησει δεν μου εχουν πει τιποτα για τον κινητηρα (φαινεται οτι ειναι θηριο) για πειτε ρε μαγκες
    λογικα αμα ο κινητηρας ειναι δηλωμενος στην αδεια (ασχετα το ανευ), και η αδεια παραμενει μοτοποδηλατου, δε θα εχεις κανενα θεμα..

  3. #3
    ...και καλη τυχη μάγκες Το avatar του/της bulmont
    Moderator
    Εγγραφή
    06/09/2010
    Μηνύματα
    4.163
    Εχω την εντύπωση ότι υπάρχει περιορισμός στην τοποθέτηση μεγαλύτερου κυβισμού κινητήρα από
    τον αρχικό (μάλλον +25% ).........
    "ελλαδα ειναι η χωρα οπου ο λαζοπουλος κανει σατιρα και ο αρκας προπαγανδα....(!)"

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/12/2008
    Μηνύματα
    1.008
    Αρχικά ξέρουμε κι εσύ κι εγώ ότι είσαι παράνομος. Το κλείνουμε αυτό.
    Παρακάτω.
    Σε έλεγχο δύσκολα θα έχεις θέμα, θα πρέπει να πέσεις σε στραβοξυλο. Αμα πέσεις όμως μπορείς να σου κάνει κ κατάσχεση ακόμη. Υποθέτω τον κινητήρα τον έχεις αγοράσει με τιμολόγιο κ έχει νούμερα επάνω. Αν για κάποιο λόγο δεν έχει (aka κλεμμένο) κατάσχεση κ δικαστήριο που θα πρέπει να αποδείξεις ότι δεν είσαι ελέφαντας.

    Σε ατύχημα όμως που θα μπλέξουν ασφαλιστικές, ακόμη κ να μην φταις, την γαμησες... Ανασφάλιστο (ακόμη κ να έχεις ασφάλεια δεν θα σε καλύψει) κ δικαστήρια μέχρι να δακρύσεις. Δεν φαντάζεσαι τι π... τσα θα φας. Συγνώμη που στο λέω τόσο ωμά, αλλά είναι η πραγματικότητα κ εσύ μου κάνεις για "επιρρεπες" άτομο.

  5. #5
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    13/07/2020
    Μηνύματα
    22
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από typhoon Προβολή μηνύματος
    Αρχικά ξέρουμε κι εσύ κι εγώ ότι είσαι παράνομος. Το κλείνουμε αυτό.
    Παρακάτω.
    Σε έλεγχο δύσκολα θα έχεις θέμα, θα πρέπει να πέσεις σε στραβοξυλο. Αμα πέσεις όμως μπορείς να σου κάνει κ κατάσχεση ακόμη. Υποθέτω τον κινητήρα τον έχεις αγοράσει με τιμολόγιο κ έχει νούμερα επάνω. Αν για κάποιο λόγο δεν έχει (aka κλεμμένο) κατάσχεση κ δικαστήριο που θα πρέπει να αποδείξεις ότι δεν είσαι ελέφαντας.

    Σε ατύχημα όμως που θα μπλέξουν ασφαλιστικές, ακόμη κ να μην φταις, την γαμησες... Ανασφάλιστο (ακόμη κ να έχεις ασφάλεια δεν θα σε καλύψει) κ δικαστήρια μέχρι να δακρύσεις. Δεν φαντάζεσαι τι π... τσα θα φας. Συγνώμη που στο λέω τόσο ωμά, αλλά είναι η πραγματικότητα κ εσύ μου κάνεις για "επιρρεπες" άτομο.
    ο κινητηρας δεν εχει αριθμους ειναι σκετος εξου και το ανευ.. εχω τιμολογιο αγορας και χαρτι απο μαστορα οτι μου εκανε τιν αλλαγει του κινητηρα... με αυτο το χαρτι το τιμολογιο και το παπι με τον καινουργιο κινητηρα πιγα στο τμημα και το ειδαν και μου το δηλωσαν ανευ.... δηλαδη εχει εγκριθει και στην αδεια πλεον γραφει ανευ αριθμου (και στην τελευταια σελιδα γραφει τμημα τροχαιας ταδε δηλωθηκε αλλαγη κινητηρα-καρτερ απο c50E-ταδε σε ανευ αριθμου, ημερομηνια και σφραγιδα) οποτε για την ασφαλιστικη δεν υπαρχει θεμα απλος δεν ξερω αν λογο οτι εχω το διπλομα 125 με καλυπτει η θεωρειται υπερκυβισμο

  6. #6
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/12/2008
    Μηνύματα
    1.008
    Εως 50cc θεωρούνται μοτοποδήλατα, άδειες κ πινακίδες βγαίνουν απο την τροχαία.
    Τα 125 θεωρούνται μοτοσυκλέτες, άδειες και πινακίδες βγαίνουν απο το Υπουργείο Συγκοινωνιών.

    Η δική σου περίπτωση θεωρείται τυπικά υπερκυβισμός. Ναι μεν το δίπλωμα σε καλύπτει για τα κυβικά, τα χαρτιά της μοτό όμως είναι απο την τροχαία.
    Θα μου πεις πως αποδεικνύεται κάτι τέτοιο...
    Τρέχα γύρευε θα σου απαντήσω, ωστόσο επιμένω ότι σε περίπτωση "στραβής" θα βρεθείς μπλεγμένος.

  7. #7
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Το μοτερ ανευ (αριθμου) δεν αποδεικνυει απολυτως τπτ..!!!
    Υποθετικα, εσυ μπορεις να αλλαξεις οσα μοτερια γουσταρεις (και οτι κυβισμου γουσταρεις) με το αρχικο χαρτι του μαστορα..
    (και να εισαι σιγουρος οτι αν ο μαστορας κληθει σε καποιο δικαστηριο να αναγνωρισει τον υπερκυβισμο, απλα ΔΕΝ θα το κανει..)
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  8. #8
    μια σκιά μ' ακολουθάει Το avatar του/της cityfly
    Εγγραφή
    07/05/2003
    Μηνύματα
    3.701
    Δεν έχεις θέμα οδήγησης χωρίς δίπλωμα.
    Όμως το ότι άλλα γράφει η άδεια και άλλη είναι η πραγματικότητα συνεπάγεται μια σειρά από διάφορες παρανομίες.
    Πχ, πληρώνεις άλλη ασφάλεια από αυτήν που θα έπρεπε, πληρώνεις άλλα τέλη κυκλοφορίας από αυτά που θα έπρεπε και σίγουρα και διάφορα άλλα που δεν τα γνωρίζω. Αν με κάποιον τρόπο αυτά εντοπιστούν θα έχεις πρόβλημα, τι ακριβώς δεν μπορώ να ξέρω βρες ένα δικηγόρο να σου πει.

  9. #9
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    13/07/2020
    Μηνύματα
    22
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από cityfly Προβολή μηνύματος
    Δεν έχεις θέμα οδήγησης χωρίς δίπλωμα.
    Όμως το ότι άλλα γράφει η άδεια και άλλη είναι η πραγματικότητα συνεπάγεται μια σειρά από διάφορες παρανομίες.
    Πχ, πληρώνεις άλλη ασφάλεια από αυτήν που θα έπρεπε, πληρώνεις άλλα τέλη κυκλοφορίας από αυτά που θα έπρεπε και σίγουρα και διάφορα άλλα που δεν τα γνωρίζω. Αν με κάποιον τρόπο αυτά εντοπιστούν θα έχεις πρόβλημα, τι ακριβώς δεν μπορώ να ξέρω βρες ένα δικηγόρο να σου πει.
    Έκανα αυτό που μου είπε ρώτησα δικηγόρο και μου είπε ότι δεν έχω κάποιο πρόβλημα. κάποιο πρόστιμο μπορεί αν πέσω σε κανέναν που θέλει να με γράψει λογο υπερκιβισμου η δικαστήριο αν με πιάσουν να κάνω κόντρες που δεν είμαι άτομο που κάνει κόντρες όποτε είμαι μια χαρά.. με ασφαλιστικές δεν έχω πρόβλημα απλός πρέπει να ενημερώσω την ασφαλιστική μου να ξέρει ότι είναι πλέον άνευ αριθμού και λογικά θα ανέβει λίγο η τιμή λογο και καλά μεγαλύτερου κυβισμου

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.109
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από alexrokas97 Προβολή μηνύματος
    Έκανα αυτό που μου είπε ρώτησα δικηγόρο και μου είπε ότι δεν έχω κάποιο πρόβλημα. κάποιο πρόστιμο μπορεί αν πέσω σε κανέναν που θέλει να με γράψει λογο υπερκιβισμου η δικαστήριο αν με πιάσουν να κάνω κόντρες που δεν είμαι άτομο που κάνει κόντρες όποτε είμαι μια χαρά.. με ασφαλιστικές δεν έχω πρόβλημα απλός πρέπει να ενημερώσω την ασφαλιστική μου να ξέρει ότι είναι πλέον άνευ αριθμού και λογικά θα ανέβει λίγο η τιμή λογο και καλά μεγαλύτερου κυβισμου
    Δεν κατάλαβες μάλλον αυτά που σου είπαν

  11. #11
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    913
    Εχεις διπλωμα για 125.....και το νεο μοτερ ειναι 125....και ειναι δηλωμενο ετσι λες...
    Δεν νομιζω να εχεις κανενα θεμα !

  12. #12
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    13/07/2020
    Μηνύματα
    22
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από buckley Προβολή μηνύματος
    Δεν κατάλαβες μάλλον αυτά που σου είπαν
    αυριο θα παω στ αστυνομια και θα μιλησω και με την ασφαλιστικη μου και θα δω

  13. #13
    μια σκιά μ' ακολουθάει Το avatar του/της cityfly
    Εγγραφή
    07/05/2003
    Μηνύματα
    3.701
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από alexrokas97 Προβολή μηνύματος
    Έκανα αυτό που μου είπε ρώτησα δικηγόρο και μου είπε ότι δεν έχω κάποιο πρόβλημα. κάποιο πρόστιμο μπορεί αν πέσω σε κανέναν που θέλει να με γράψει λογο υπερκιβισμου η δικαστήριο αν με πιάσουν να κάνω κόντρες που δεν είμαι άτομο που κάνει κόντρες όποτε είμαι μια χαρά.. με ασφαλιστικές δεν έχω πρόβλημα απλός πρέπει να ενημερώσω την ασφαλιστική μου να ξέρει ότι είναι πλέον άνευ αριθμού και λογικά θα ανέβει λίγο η τιμή λογο και καλά μεγαλύτερου κυβισμου
    Από τη στιγμή και μόνο που σου είπε ότι πρέπει να ειδοποιήσεις την ασφαλιστική για αλλαγή σημαίνει ότι όπως είναι κάτι δεν είναι απολύτως εντάξει.
    Στην περίπτωσή σου δεν υπάρχει θέμα διπλώματος καθώς αυτό το έχεις.
    Δεν ξέρω αν υπάρχει θέμα τεχνικό (να επιτρέπεται πχ να κυκλοφορεί ένα τέτοιο όχημα) δεν λέω ότι απαραίτητα υπάρχει θέμα αλλά το μηχανάκι είναι διαφορετικό από ότι ήταν αποδεκτό να κυκλοφορεί. (Πιθανότατα το «αποδεκτό» να μην είναι ο σωστός όρος αλλά καταλαβαίνεις φαντάζομαι τι εννοώ)
    Επίσης αν τα τέλη για το 50άρι και το 125άρι είναι τα ίδια τότε δεν έχεις ουσιαστικά θέμα με εφορία (ή γενικά το κράτος) καθώς δεν χάνουν κάτι αν όμως δεν είναι το ίδιο θα έχεις εφόσον κάποιος αποφασίσει να το κυνηγήσει.
    Το ίδιο ισχύει και για την ασφάλεια

    Δεν πιστεύω ότι είναι και πολύ πιθανό να ασχοληθεί κάποιος αλλά ποτέ δεν ξέρεις.

    Edit, διευκρίνησέ μας κάτι, στα χαρτιά του μάστορα γράφει τα κυβικά; Αν ναι τότε εσύ δεν έχεις κάνει κάτι λάθος, θα πρέπει όμως να αλλάξεις την ασφάλεια, έχω την εντύπωση πάντως ότι κάτι μπακαλίστικο έγινε από μεριά της τροχαίας, αν δεν έγγραφε τότε προφανώς θεώρησαν ότι παρέμεινε 50άρι
    Τελευταία τροποποίηση από cityfly; 15/07/2020 στις 17:10.

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.344
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από alexrokas97 Προβολή μηνύματος
    αυριο θα παω στ αστυνομια και θα μιλησω και με την ασφαλιστικη μου και θα δω
    Πες για έναν φίλο μου ρωτάω όχι για εμένα
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  15. #15
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    13/07/2020
    Μηνύματα
    22
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από viper1 Προβολή μηνύματος
    Πες για έναν φίλο μου ρωτάω όχι για εμένα
    ενα παιδι απο το χωριο δεν τον ξερεις

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. suzuki address (παπί) και πίσω αμορτισέρ ή γενικά αμορτισέρ
    από liospi στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 18/07/2020, 20:08
  2. C-50 Παπί και ξερό ψωμί
    από alfisti156 στο forum Ανακατασκευές (Restoring)
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 15/01/2013, 10:48
  3. Κόκκινα φανάρια και Νόμοι: το περιούσιον
    από monstermind στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 13/12/2010, 01:18
  4. Μια ερώτηση σχετικά με παπί και καλάθι
    από Infini στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 11/05/2006, 18:10

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF