Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 7 από 7

Θέμα: Αποψη για Peugeot Geopolis 125

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    03/08/2017
    Μηνύματα
    6

    Αποψη για Peugeot Geopolis 125

    Καλησπερα παιδια , ψαχνω μηχανακι για αγορα και επεσε στο ματι μου το Peugeot Geopolis 125 , συγκεκριμενα ειναι μοντελο του 2007.
    Ειδα οτι ειναι μεγαλο μιας και χρειαζεται γιατι ειμαι 1.97 υψος , απο καταναλωση ειδα χοντρικα στα 4/4,5 λιτρα στα 100 , το οποιο μια χαρα μου φαινεται .
    Θα ηθελα την αποψη σας για το συγκεκριμενο , η αν εχετε καποιο αλλο να προτεινετε.
    Γενικα το budget ειναι πολυ μικρο 1000 αντε με το ζορι κοντα 1200 , διπλωμα Α1 εχω οποτε μεχρι 125cc οτι ειναι .
    Ευχαριστω ,
    Γιαννης

  2. #2
    Μέλος
    Εγγραφή
    28/10/2019
    Μηνύματα
    135
    Φιλε μου ο κινητηρας ειναι ιδιος με piaggio beverly 125 (υπηρχε τοτε)
    Η καταναλωση μαλλον ειναι μεγαλη
    Καποιο προβλημα εχει το μηχανακι.
    Δες καλυτερα και sym symphony 200i

  3. #3
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/12/2008
    Μηνύματα
    1.008
    διπλωμα Α1 εχω οποτε μεχρι 125cc οτι ειναι .

    Δες καλυτερα και sym symphony 200i

  4. #4
    Μέλος
    Εγγραφή
    28/10/2019
    Μηνύματα
    135
    Ok
    Sym 125

  5. #5
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    03/08/2017
    Μηνύματα
    6
    Για Yamaha X-city του 2011 τι αποψη εχετε ?
    Ξερω ο ιαπωνας εχει φτηνα ανταλλικτικα χοντρικα , πολυ γνωστη εταιρεια σε μηχανες και εμπιστη απο οσο ξερω.
    Τωρα για συγκεκριμενο μοντελο δε ξερω για ζημιες και ιστοριες .

  6. #6
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/12/2008
    Μηνύματα
    1.008
    Ρε συ μαν, επειδή συνήθως όταν πας για μαλλί βγαίνεις κουρεμένος , στα λεφτά που κοιτάς τα σκούτερ είναι λίγο δύσκολο να είναι της προκοπής (ψάχνεις και την λάθος εποχή...) αναγκαστικά πας σε πολύ παλιές επιλογές με ότι αυτο συνεπάγεται. Συνήθως οι πατέντες που έχουν φάει τέτοια μηχανάκια είναι εως και μη αναστρέψιμες και τελικά όταν τις ανακαλύπτεις είναι πολύ αργά. Μήπως θα μπορούσες να κάνεις λίγο υπομονή , να μαζέψεις 3 κατοστάρικα ακόμη και να πας να αγοράσεις ένα καινούργιο κινέζο?
    Όσο μπρδλα και να τα λέμε, όσο και να είναι στην πραγματικότητα, δεν παύει να είναι καινούργιο μηχανάκι με την εγγυησούλα του, σε φυσιολογική χρήση μια 3ετια απροβλημάτιστα θα στην βγάλει με λάδια φίλτρα μόνο.

    Τα ρημαδοσκούτερ μια λάστιχα και μια ιμάντα που θα χρειαστούν και τα 1200€ της αγοράς θα φτάσουνε μάνι μανι τα 1400€(μη σου πω και λίγα λέω)

    Ενώ αν τα δώσεις απο την αρχή, είσαι mind free για μια 3ετία το λιγότερο.

    έψαχνε φιλαράκι προσφατα, εκεί στο χιλιάρικο κι αυτός. Το τι σουργελα είχαμε δει... Απο φτιαγμένα παπιά, άλλα που είχαν γυρίσει (τουλάχιστον μια φορά) κοντέρ, σαραβαλο CBF250 λίγο πριν τις 100.000χλμ που βάραγε η μπιέλα (αλλά έτσι κάνει, δεν είναι τίποτα, 1 χρόνο τώρα το κάνει, αλλά το μηχανάκι πάει μια χαρά)

    Χcity του 11.
    Το πρόβλημα δεν είναι το κόστος των ανταλλακτικών, αλλά αν θα υπάρχουν πλέον. Όπως και στα περισσότερα μηχανάκια αυτής της κατηγορίας ηλικίας 10+ετών.


    Κάνε λίγο υπομονή , φτάσε το budget στο 1,5χιλιάρικο και πήγαινε τσίμπα το KEEWAY TARGET 125 κούτα. Αυτό πήρε ο φίλος τελικά. Ναι τρίζει λίγο τα πλαστικά του κι ας είναι καινούργιο. Ε και ? Το μηχανάκι καίει 1,8λιτρα/100χλμ, έχει ψιλοτίμια φώτα για παπάκι και τα φρένα του , που είναι συνδυασμένα (cbs) απλά γαμάνε! Κάθεται το μηχανάκι κάτω κατευθείαν.Έφτασε τα χλμ του στρωσίματος (1000χλμ) και πήγε για αλλαγή λαδιών. 14€ τα λάδια (έβαλε απ τα καλά ο τρομπέτας) και 10 η εργασία...Αντε γεια!
    Τώρα ψάχνεται για λάστιχα σιγά σιγά. Η καλύτερη επιλογή για παπί είναι για πολλούς το Μ22 της Metzeler. Ξέρεις πόσο κοστίζουν ? 65€ το ζευγάρι μαζί με σαμπρέλες. Πες και κάνα 10€ τα περαστικά.
    Στα σκουτερ τα λάστιχα είναι δυσανάλογα ακριβα, ψάξτο λίγο...

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της TKM
    Εγγραφή
    18/08/2019
    Μηνύματα
    250
    Με 1795 ευρώ παίρνεις καινούριο το SYM Symphony SR 125. Και με 2.145 ευρώ, το SYM Symphony ST 125, το οποίο έχει όλη η Ελλάδα, το έχω οδηγήσει και είναι εκπληκτικά καλό - ούτε εγώ το περίμενα να μου αρέσει τόσο. Και το SR 125 καλό θα είναι, δεν θα έχει τεράστια διαφορά. Μάζεψε και τα υπόλοιπα χρήματα, πάρτο κι άσε αυτά που ψάχνεις, θα τρέχεις και δε θα φτάνεις. Ή, όπως σου γράφει ο φίλος από πάνω, πάρε ένα καινούριο παπί που είναι και πιο οικονομικό σε όλα του.

    Εδώ είναι το SR 125: https://www.sym.gr/model/symphony-sr-125i-abs/
    Τελευταία τροποποίηση από TKM; 15/07/2020 στις 10:26.

Παρόμοια θέματα

  1. Άποψη για Keeway Target 125
    από ThanosM στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 43
    Τελευταίο μήνυμα: 20/01/2022, 14:31
  2. γνώμες για αγορά Cbr 125 !!!
    από Eddiex στο forum Honda CBR series
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 29/03/2009, 14:06
  3. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 27/11/2005, 02:26
  4. Προσωπική αποκλειστικά άποψη για την δράση την 5/6/2005 ... μερικές σκέψεις..
    από Gandalf dr685sm στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 34
    Τελευταίο μήνυμα: 19/05/2005, 19:16

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF