Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 45

Θέμα: Νέος Οδηγός, προβληματισμοί

  1. #16
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.106
    Eννοεί το ότι έχει αντίληψη κίνησης δίκυκλου κ.λπ. Ε, θα μάθει και τους κανόνες με το δίπλωμα.
    Μάλλον δεν έχει καβαλήσει βεσπα ο πατέρας... ανατομικά να το δείς, θα χαλάσεις το σώμα σου..

    άκου βέσπα! δεν το πιστεύω...

  2. #17
    μια σκιά μ' ακολουθάει Το avatar του/της cityfly
    Εγγραφή
    07/05/2003
    Μηνύματα
    3.701
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Έχει πάψει να ισχύει εδώ και χρόνια η αναβάθμιση μόνο με παράβολο. Πλέον χρειάζεται πρακτική εξάσκηση και πρακτική εξέταση για να πας από Α1 σε Α2 ή σε Α κατηγορία.


    Ως προς το ποδήλατο, θα ψιλοσυμφωνήσω, ότι αποκτάς σχετικά καλή εικόνα της κυκλοφορίας σε δημόσιο δρόμο, αν κινείσαι σε κεντρικούς δρόμους, περίπου όπως κινούνται οι μικρές μοτοσυκλέτες. Άσε που με το ποδήλατο σε τέτοιες συνθήκες έχεις μικρότερη ενεργητική ασφάλεια (επιτάχυνση, επιβράδυνση), άρα εξασκείς περισσότερο την προσοχή σου. Καταλαβαίνεις πόσο δεν σε προσέχουν τα αμάξια και πότε κινδυνεύεις περισσότερο. Θα έλεγα ότι ένας έμπειρος αστικός ποδηλάτης, που ελίσσεται σε κεντρικούς δρόμους, έχει πολύ καλύτερη αντίληψη των κινδύνων, σε σχέση με έναν οδηγό αυτοκινήτου. Σίγουρα έχει πολλά να επιπλέον να διαπιστώσει και να μάθει μόλις αποκτήσει μοτοσυκλέτα.
    Τότε καλύτερα να πάει όπως λέει στο μεγάλο να ξεμπερδεύει.
    Συμφωνώ για το ποδήλατο, έχει αποκτήσει ήδη κάποια εμπειρία, σαφώς είναι καλύτερα από το τιποτα

  3. #18
    κάνε σχολείο (ή σχολεία αν το αντέχεις οικονομικά) πριν καν βγάλεις δίπλωμα. μετά θα ξέρεις τι σου ταιριάζει καλύτερα.
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  4. #19
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.499
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από RaGe_Raptor Προβολή μηνύματος
    κάνε σχολείο (ή σχολεία αν το αντέχεις οικονομικά) πριν καν βγάλεις δίπλωμα. μετά θα ξέρεις τι σου ταιριάζει καλύτερα.
    Τα σχολεία δεν είναι για κάποιον που δεν έχει εξοικειωθεί με τη μοτοσυκλέτα. Το παλικάρι είπε ότι έχει οδηγήσει μόνο μία φορά Vespa.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  5. #20
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Τα σχολεία δεν είναι για κάποιον που δεν έχει εξοικειωθεί με τη μοτοσυκλέτα. Το παλικάρι είπε ότι έχει οδηγήσει μόνο μία φορά Vespa.
    Το ακριβώς αντίθετο! (Θα έπρεπε να ισχύει)
    Λευκή κόλα ο εντελώς νέος, δεν θα προλάβει να αποκτήσει bad habits,θα τα μάθει όπως πρέπει.
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  6. #21
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.028
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από RaGe_Raptor Προβολή μηνύματος
    Το ακριβώς αντίθετο! (Θα έπρεπε να ισχύει)
    Λευκή κόλα ο εντελώς νέος, δεν θα προλάβει να αποκτήσει bad habits,θα τα μάθει όπως πρέπει.
    Συμφωνώ απόλυτα!Ετσι ακριβώς θα έπρεπε να γίνεται!
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  7. #22
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.499
    Πρότεινες στο παλικάρι να κάνει σχολείο. Σε αυτό απάντησα.

    Τα σχολεία, προς το παρόν, δεν απευθύνονται σε κάποιον που δεν ξέρει να οδηγεί μοτοσυκλέτα. Άρα δεν έχει νόημα να στείλουμε σε υπάρχον σχολείο, κάποιον που έχει οδηγήσει μόνο μία φορά Vespa.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  8. #23
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Πρότεινες στο παλικάρι να κάνει σχολείο. Σε αυτό απάντησα.

    Τα σχολεία, προς το παρόν, δεν απευθύνονται σε κάποιον που δεν ξέρει να οδηγεί μοτοσυκλέτα. Άρα δεν έχει νόημα να στείλουμε σε υπάρχον σχολείο, κάποιον που έχει οδηγήσει μόνο μία φορά Vespa.
    Θεωρώ πως αν τον αναλάβει πχ ο Χούντρας,θα κάνει απείρως καλύτερη δουλειά από τον Χ δάσκαλο σχολής οδηγών.
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  9. #24
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από RaGe_Raptor Προβολή μηνύματος
    Θεωρώ πως αν τον αναλάβει πχ ο Χούντρας,θα κάνει απείρως καλύτερη δουλειά από τον Χ δάσκαλο σχολής οδηγών.
    Και θα τον ψησει να παρει και Serow..

    Εχεις δει σε πολλα riding schools να βγαζουν χερι (ή να αναβουν φλας) σε αλλαγη πορείας ή να ακινητοποιούνται 1 μετρο πριν το STΟP..??

    Υ.Γ.
    Μπερδευουμε την μαθηση/κατανόηση του αντικειμενου με την αποκτηση τεχνικων για την διεκπεραιωση του..
    (κατι σαν την διαφορα της δευτεροβαθμιας εκπαιδευσης με τα φροντιστηρια για την εισαγωγη στην τριτοβαθμια..)
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  10. #25
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από OldMan Προβολή μηνύματος
    Και θα τον ψησει να παρει και Serow..

    Εχεις δει σε πολλα riding schools να βγαζουν χερι (ή να αναβουν φλας) σε αλλαγη πορείας ή να ακινητοποιούνται 1 μετρο πριν το STΟP..??

    Υ.Γ.
    Μπερδευουμε την μαθηση/κατανόηση του αντικειμενου με την αποκτηση τεχνικων για την διεκπεραιωση του..
    (κατι σαν την διαφορα της δευτεροβαθμιας εκπαιδευσης με τα φροντιστηρια για την εισαγωγη στην τριτοβαθμια..)
    θα τον μάθει να καβαλάει σωστά,period

    τα υπόλοιπα (φλας,στοπ κτλ) η σχολή οδηγών
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  11. #26
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από RaGe_Raptor Προβολή μηνύματος
    θα τον μάθει να καβαλάει σωστά,period
    Γνώστου παρόντος (και παύλας θέτοντος) ποσα ετερα γνωσις παυσάτω..
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  12. #27
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από OldMan Προβολή μηνύματος
    Γνώστου παρόντος (και παύλας θέτοντος) ποσα ετερα γνωσις παυσάτω..
    ναι,δε λέω,ωραία και αυτά τα "σαρκαστο-ειρωνικά" αλλά ένα-δυο δίκια τα έχω.

    δεν θα καθίσει κανένας δάσκαλος σχολής οδηγών να ασχοληθεί εις βάθος με riding techniques για πολλούς και διάφορους λόγους. σε μαθαίνει ίσα-ίσα για να "περάσεις" και σε αμολάει στη ζούγκλα.
    ένα 1on1 coaching μιας μέρας είναι απείρως καλύτερο,αν μπορείς να το πληρώσεις.
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  13. #28
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    913
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Metalhead96GR Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα σας, είμαι 24 ετών και αποφάσισα να βγάλω τώρα δίπλωμα Α και Β μαζί. Πριν πείτε το οτιδήποτε, δεν βγάζω δίπλωμα Α για να πάω να καβαλήσω με το καλημέρα 1000cc όχημα, απλά επειδή έφτασα στην ηλικία αυτή είπα να το βγάλω μια και καλή. Το πρόβλημα που έχω, είναι, πως σκέφτομαι να αγοράσω κάποια μοτοσυκλέτα των 125-200 cc (γυμνού ή supersport στυλ) σαν πρώτη μηχανή και έχω τον πατέρα μου (χρόνια οδηγός, τώρα οδηγεί ένα Triumph 955st) να μου λέει πως χρειάζομαι κάποια Vespa ή ένα MSX 125 για να μάθω να οδηγώ γιατί δεν ξέρω που πάνε τα τέσσερα. Οδηγώ 11 χρόνια τώρα ποδήλατο εντατικά και κάνω χιλιόμετρα, έχω μάθει να συμπεριφέρομαι (εώς έναν βαθμό τουλάχιστον) στους ελληνικούς δρόμους, δεν θεωρώ πως είμαι ΤΟΣΟ νυχτωμένος. Δεν έβγαλα νωρίτερα δίπλωμα (έστω και κατώτερης κατηγορίας) διότι όσο ήμουν στο λύκειο, πήγαμε σαν σχολείο σε τρεις κηδείες παιδιών και ταράχτηκε η συνείδησή μου, "μήπως θα κάνω βλακείες και εγώ ; ", "είμαι έτοιμος να βγάλω δίπλωμα; " τέτοιες σκέψεις έκανα. Μετά άρχισα τις σπουδές και που χρόνος και λεφτά για να βγάλω δίπλωμα, οπότε πήγε πίσω μέχρι τώρα που τελειώνω τις σπουδές μου και έχω οριμάσει περισσότερο. Πολυλογώ και πρέπει να φτάσω σε ένα συμπέρασμα, θέλω σαν πρώτη μηχανή ένα Ζ125, RS125 ή γενικά κάτι τέτοιο, είναι υπερβολικό για κάποιον που οδηγεί την μισή του ζωή μόνο ποδήλατο και οδήγησε μια φορά Vespa ;;;


    Ευχαριστώ όποιον μπει στον κόπο να μου απαντήσει !!!
    πηγαινε πρωτα για το διπλωμα..... και με την μηχανη που θα δωσεις θα εγκληματιστεις αρκετα και θα καταλαβεις τι γινεται.
    στην συνεχεια αν εχεις εναν φιλο με μια μικροτερη μηχανη μεχρι 200-300 κυβικα θα καταλαβεις τι παιζει...και τι θες το εζησα με τον γιο μου
    που οδηγαει παπι...το πηγαινα με το δικο μου 300cc και μαθημα εκανε με 500cc. Οταν καβαλουσε το παπι μετα καταλαβαινε ποσο πιο ευκολο ειναι στην οδηγηση.....και ετσι καταλαβε τα ορια του γιατι ειδε την διαφορα στα φρενα και στο γκαζι....οσο ανεβαινει σε κυβικα !

  14. #29
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Δεν διαφωνουμε, καλε μου ανθρωπε..

    Πολλα δικια εχεις, αλλα που να τα'βρεις..
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  15. #30
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από OldMan Προβολή μηνύματος
    Δεν διαφωνουμε, καλε μου ανθρωπε..

    Πολλα δικια εχεις, αλλα που να τα'βρεις..
    μάλιστα κύριε Θανάση
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Sos Νέος Οδηγός Cbf 250
    από tsofras στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 25/07/2006, 08:41
  2. Νέος οδηγός: Transalp ή BMW 650
    από perastikos στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 21/06/2006, 09:22
  3. νέος οδηγός
    από cityfly στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 04/01/2006, 12:07
  4. Νέος οδηγος - ερωτήσεις
    από cbr125 στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 46
    Τελευταίο μήνυμα: 02/10/2005, 18:30
  5. νέος οδηγός
    από mbjp στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 06/03/2005, 11:24

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF